Profesjonalne sprzątanie po zgonach to nie tylko usuwanie plam krwi

Data: 02.07.2022
Miejsce: woj. mazowieckie, Warszawa,
Usługa: sprzątanie miejsca po zmarłym,
Czas trwania:  5 godzin,
Zleceniodawca: zarząd hotelu.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

Od czego zacząć sprzątanie po zmarłych?

Na początku lipca otrzymaliśmy zlecenie na sprzątanie po zgonie samobójczym, który miał miejsce w przestronnym pokoju. W jednym z hoteli klient popełnił samobójstwo, poprzez podcięcie sobie żył. Zrobił to pod prysznicem w łazience, a Policja prowadziła czynności dochodzeniowo- śledcze  ponad 12 godzin. Już samo ustalenie prawdziwej tożsamości denata było bardzo trudne.  Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę popełnianych samobójstw i jest to bardzo niechlubna statystyka. Sprzątanie po zgonach w tym miejsca po samobójstwie najlepiej zacząć od wstępnej dezynfekcji pomieszczenia, następnie należy pozbyć się rzeczy skażonych krwią przedmiotów. Najczęściej do utylizacji jest:

 • materac łóżka;
 • dywan;
 • wykładzina dywanowa;
 • tapeta na ścianie.

Czyszczenie krwi z podłogi to usługa, na której zależy większości zleceniodawców. Kim są samobójcy? Najczęściej na życie targają się osoby ze schorzeniami psychicznymi. W ostatnim okresie jednak rośnie liczba przypadków, gdzie przyczyną tego desperackiego kroku są problemy materialne. Nasiliły się one podczas trwania pandemii wraz ze wzrostem inflacji. Praca zdalna i izolacja od środowiska pogłębiły poczucie samotności i beznadziei.

Bardzo niepokojący jest także wzrost liczby samobójstw  wśród dzieci i młodzieży. Porównując pięć miesięcy roku 2021 do 2020, nastąpił tu wzrost o 500 przypadków. To bardzo dużo i bezwzględnie należy podejmować działania prewencyjne w tym zakresie. Sprzątanie mieszkania po zgonie to usługa, która często obejmuje skuwanie podłogi i jej utylizację. Skażone przedmioty oddawane są do spalarni termicznej i tam niszczone.

sprzątanie pomieszczenia po zmarłym

Czyszczenie łazienki po samobójstwie w Warszawie, Katowicach, Krakowie

Procedura sprzątania po zgonie w Warszawie pomieszczeń w łazience np. po samobójstwie jest taka sama w całym woj. mazowieckim, co w Katowicach na Śląsku lub w Krakowie. Tak naprawdę lokalizacja nie ma tu znaczenia. Sprzątanie miejsca po zwłokach w Warszawie to praca, która polega na dokładnym odkażeniu pomieszczenia, wymyciu podłogi skutecznym środkiem biobójczym i zdezynfekowaniu powietrza, Na miejscu samobójstwa w hotelu trwa zazwyczaj wielogodzinne śledztwo, co utrudnia prowadzenie działalności i przyjmowanie gości w naturalny sposób. Odkażanie pomieszczeń po śmierci tego rodzaju, staje się więc usługą niezbędną. Warto w protokole zamówienia usługi określić szczegółowo zakres prac, które mogą zawierać:

 • czyszczenie miejsca po zwłokach;
 • sprzątanie mieszkania po zgonie;
 • dezynfekcję powietrza za pomocą suchej mgły;
 • ozonowanie pomieszczeń;
 • usuwanie zapachów po zmarłym;
 • utylizację mebli.

Działania funkcjonariuszy Policji, które dla dobra śledztwa są rozciągnięte w czasie, powodują, że krew i płyny biologiczne rozlane na podłodze, przez długi czas pozostają w miejscu tragicznego zdarzenia, a to rozwija skażenie bakteriologiczne. Nieczystości po zmarłej osobie częściowo wnikają w podłoże i infekują powietrze pomieszczenie, gdzie nastąpił zgon. Sprzątanie po zmarłym obejmuje więc nie tylko likwidację widocznych śladów samobójstwa, ale również dezynfekcję pomieszczeń hotelowych, gdzie znaleziono ciało.

o czym należy pamiętać przy sprzątaniu specjalistycznym?

Należy pamiętać, że zwłoki ludzkie już od momentu zgonu wydzielają szkodliwe substancje. Najgroźniejsze z nich to kadaweryna i putrescyna z grupy amin. Bezpośredni kontakt z nimi może spowodować zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet śmierć. Związki te szkodzą układowi oddechowemu i pokarmowemu człowieka. Trujące substancje niekorzystnie wpływają także na nasz krwiobieg. Objawy zatrucia tymi toksynami nie występują od razu po kontakcie ze zwłokami i dlatego nie zawsze są kojarzone ze śmiercią człowieka. Często myli się je np. z grypą jelitową. Dezynfekcja powierzchni, które miały kontakt z płynami ustrojowymi denata to jeden z najważniejszych etapów specjalistycznego sprzątania po śmierci. 

sprzątanie po zgonach, samobójstwach

Dezynfekcja prysznica z krwi po samobójcy, utylizacja skażonych mebli

Sprzątanie łazienki po samobójstwie rozpoczyna się od usunięcia śladów krwi spod prysznica w łazience. Zazwyczaj płynów organicznych jest bardzo dużo i wszystkie szklane powierzchnie dosłownie spływają krwią. Zarówno na posadce, jak i na ścianach oraz armaturze firma sprzątająca po zmarłych wykonuje profesjonalne czynności odkażające.

dezynfekcja prysznica po śmierci

Dezynfekcja miejsca po zwłokach wymaga skutecznych preparatów biobójczych.

Do dezynfekcji prysznica z krwi po samobójcy używa się silnego środka chemicznego. Nie tylko likwiduje on plamy i rozpryski, ale też unieszkodliwia toksyny powstałe w płynach biologicznych, po wydostaniu się ich poza organizm człowieka. Warto dodać, że w trosce o poprawny wygląd łazienki, należy wydezynfekować dokładanie powietrze i pozbyć się plam z krwi. Materiały pokryte wydzielinami z ciała denata należy przekazać do termicznej utylizacji. W jaki sposób wykonać dezynfekcję powietrza po zmarłym?

ozonowanie pomieszczeń po zmarłych osobach

Dezynfekcja ozonem na wysokim stężeniu to gwarancja na usunięcie szkodliwych patogenów.

Ozonowanie po zgonie, sprawdzony sposób na odkażanie powietrza

Profesjonalne ozonowanie powietrza po zmarłym to nowoczesna i bezpieczna metoda pozbywania się wirusów, bakterii i wszelakich patogenów. Wykorzystuje się w niej bakteriobójcze zdolności tlenu. Ze względu na swoją trójatomową budowę, ozon zwany jest także tri tlenem. Jego trzeci atom absorbuje zanieczyszczenia i niszczy warstwę lipidową wirusa, a po całym procesie dezynfekcji ulega samoistnemu unicestwieniu. Niewątpliwą zaletą tego gazu jest to, że przy kontakcie z przedmiotami codziennego użytku, nie uszkadza ich. Może więc być stosowany do odkażania nawet delikatnych sprzętów i urządzeń mieszkania lub pokoju w hotelu.

Czym wykonywana jest dezynfekcja miejsca śmierci?

Apartament, w którym dochodzi najczęściej do samobójstwa, składał się z pokoju i łazienki. Często samobójca nie płaci z pobyt, a recepcja ma nadzieję otrzymać płatność na drugi dzień, To tego jednak nie dochodzi, a zamiast tego jest telefon na Policję. Aby oba pomieszczenia były wolne od wirusów i toksyn związanych z tragiczną śmiercią gościa hotelowego, technicy sprzątający miejsca  po zgonach dokonują najczęściej gruntowanej dezynfekcji pokoju i korytarza.

W większości przypadków firmy sprzątające po zwłokach posługują się ozonem lub suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru. Po zastosowaniu silnego środka biobójczego o szerokim spektrum działania jest pewność, że w pomieszczeniu jest bezpieczne i nie fruwają w powietrzu żadne niepożądane substancje. Na zakończenie prac, by odświeżyć powietrze, pokój należy gruntownie wywietrzyć kilka razy. W tym czasie resztki ozonu utlenią się i powietrze będzie wolne od jadów trupich i innych niebezpiecznych związków.

urządzenia do dezynfekcji

Maszyna do dezynfekcji skażonych krwią powierzchni.

To przykre, że złe życiowe wybory mogą prowadzić do tak tragicznego końca. Warto sięgać po pomoc psychologów w trudnych chwilach. Nie wolno zapominać, że życie i rodzina to najwyższe wartości i warto je pielęgnować każdego dnia.

Zobacz, jaka usługa jest często poszukiwana: sprzątanie po zgonach we Wrocławiu

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.

sprzątanie po zmarłych samobójcach

Zobacz również

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%