Data: 15.02.2022
Miejsce: Sosnowiec
Czas trwania: 4 godziny
Rodzaj usługi: dezynfekcja mieszkania
Zleceniodawca: właścicielka domu tymczasowego dla zwierząt
Dziś otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie usługi dezynfekcji mieszkania po chorobie kota, którego właścicielka prowadziła w Sosnowcu tzw. dom tymczasowy dla kotów. W naszej firmie często wykonujemy dezynfekcje schronisk dla zwierząt oraz inne zlecenia tego rodzaju, dlatego chętnie udaliśmy się na miejsce realizacji.
Niestety, ostatni podopieczny tej Pani cierpiał na panleukopenię, zwana również kocim tyfusem. Jest to niebezpieczna, wirusowa choroba jelit, która szczególnie dotyka kociąt, powodując wysoką śmiertelność. Wirus odpowiedzialny za tę chorobę jest odporny na warunki zewnętrzne, w których może przetrwać.
Czy wiesz, że wirusowa choroba jelit u kotów może prowadzić do poważnych objawów, takich jak wymioty, biegunka, odwodnienie i utrata apetytu, wymagając szybkiego leczenia i właściwej opieki weterynaryjnej?
Warto dodać, iż wirus odpowiedzialny za panleukopenię nie jest wrażliwy na wysokie temperatury, wysuszanie czy nawet zamrażanie. Ponadto, nie reaguje na większość środków dezynfekcyjnych. Niestety, małego kociaka nie udało się uratować. Jednak właścicielka mieszkania postanowiła nadal otaczać opieką pozostałych futrzanych przyjaciół.
Aby możliwe było wprowadzenie kolejnych kotów do mieszkania, przestrzeń musiała być wolna od wirusa oraz dokładnie zdezynfekowana. W przeciwnym razie każde nowe zwierzę mogłoby zachorować na tę okropną chorobę. Zlikwidowanie tak uporczywego wirusa domowymi sposobami jest trudne. Tylko przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji mogło uczynić mieszkanie bezpiecznym.
Dla pracowników specjalistycznej firmy sprzątającej Kastelnik, to zlecenie stało się prawdziwym wyzwaniem oraz lekcją pokory. Nie zdawali sobie bowiem sprawy, że wirusy atakujące małe zwierzęta mogą być tak trudne do wyeliminowania.
Oceniając sytuację panującą na miejscu, nasi technicy uznali, że najlepszy efekt da rozpylenie tzw. suchej mgły z nadtlenkiem wodoru. Jest to mieszanka silnego środka chemicznego połączonego z powietrzem. Powstaje ona w urządzeniu zwanym zamgławiaczem do suchej mgły. Działa on na zasadzie syfonu.
Będący częścią generatora mgły wentylator wytwarza gaz nośny, który łączy się ze środkiem dezynfekującym. Bazę środka chemicznego stanowi najczęściej nadtlenek wodoru. Zderzenie tych dwóch substancji powoduje, że mieszanka rozprasza się na bardzo małe cząsteczki. Ich wielkość to kilka mikronów. Te mikroskopijne rozmiary pozwalają suchej mgle dotrzeć do wszystkich, nawet najbardziej ukrytych miejsc. Sucha mgła działa na wirusy na dwa sposoby:
Środek chemiczny podany w ten sposób zabija wszelkie szkodliwe drobnoustroje i wirusy. Niszczy także grzyby większość bakterii i pleśnie. Zaletą suchej mgły jest to, że nie uszkadza ona powierzchni, z którymi ma kontakt. Nawet ich nie moczy. Po jej zastosowaniu pomieszczenia w krótkim czasie mogą być ponownie używane.
Wszystkie powierzchnie po wydezynfekowaniu są bezpieczne dla ludzi i zwierząt i wolne od wirusów. Na temat suchej mgły i sposobów jej wykorzystania podczas dezynfekcji pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.
Zdjęcie: Odkażanie mieszkania po chorobie zakaźnej kota w Sosnowcu ©2023 Kastelnik Studio sp. z o.o
Uzupełnieniem procesu dezynfekcji mieszkania naszej Klientki było przeprowadzenie zabiegu ozonowania. Jest to nowoczesna i proekologiczna metoda odkażania, nie tylko pomieszczeń dla zwierząt. Ozonuje się także m.in. samochody, wodę oraz owoce. Ozon to odmiana tlenu, charakteryzująca się trójatomową budową.
Trzecia cząsteczka tego gazu posiada zdolność absorpcji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zarazków. Po ich wchłonięciu ozon niszczy je poprzez utlenianie. Na koniec ozonu ulega unicestwieniu poprzez rozpad. Oczywiście ważne jest, by podczas całego zabiegu dezynfekcji badać stężenie ozonu w powietrzu.
Samo ozonowanie mieszkania po chorobie kota trwało dwie godziny. Dezynfekowane pomieszczenia były odkażane w dwóch cyklach po jednej godzinie w 15-minutową przerwą pomiędzy każdym z nich. Po wszystkim pomieszczenia zostały dokładnie wywietrzone, a stężenie ozonu zmierzone.
Takie pomiary są ważne ze względów bezpieczeństwa. Oczywiście całkowity czas dezynfekcji mieszkania po chorobie kota był dłuższy, gdyż wymagane było przygotowanie mieszkania i przeprowadzenie zamgławiania.
Ozon został odkryty w Niemczech w 1840 roku. Powstaje on naturalnie w ziemskiej atmosferze. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest niepalny. Wieloletnie badania pozwoliły poznać jego doskonałym bakteriobójcze oraz wirusobójcze działanie. Zaczęto więc stosować go w dezynfekcji po różnego rodzaju patogenach i wirusach.
Ozonu nie da się jednak magazynować i należy go wytwarzać na bieżąco, na określone potrzeby. Robi się to za pomocą tzw. generatorów ozonu. Urządzenie takie kosztują od kilku set złotych, do kilkudziesięciu w przypadku maszyn o mocy 240 g/h.
Ogromną zaletą dezynfekcji tym gazem jest fakt, że ozon dociera do wszelkich szczelin i zakamarków. Jest silny, choć delikatny w działaniu. Niszczy wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Ja wykazują badania, bakteriobójcze właściwości ozonu są prawie 500 razy większe niż chloru. Działa też 3000 razy szybciej.
Ozon jest bardzo nietrwały, nie pozostawia odpadów własnych. To powoduje, że jest bezpieczny dla środowiska. Skutecznie likwiduje też przykre zapachy. Co w przypadku pomieszczeń, gdzie przebywało chore zwierzę, jest bardzo ważne. Wiadomo bowiem, że woń związana z chorobą czworonogów może być bardzo przykra.
Zdjęcie: mieszkanie podczas dezynfekcji nadtlenkiem wodoru © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o.
Dzięki temu, że do dezynfekcji użyto środków nieuszkadzających powierzchni z mieszkania, usunięto tylko te ruchomości, które bezwzględnie nie znoszą kontaktu z chemikaliami. A więc rośliny doniczkowe i mini ogrody w słojach, które z pasją pielęgnowała nasza Klientka. W odkażonym mieszkaniu oprócz po ozonowej świeżości nasi technicy zostawili opiekunce mruczków życzenia samych zdrowych współmieszkańców i wytrwałości w tej pięknej i trudnej niejednokrotnie pasji.
Jak wygląda certyfikat dezynfekcji pomieszczeń po chorobach kotów?
Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.
Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.
Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.
Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!
Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!
Aktualna ocena