Praktyczne Case Study

Zwalczanie mrówek w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Mrówki pojawiają się w naszych ogrodach i mieszkaniach najczęściej wraz z nadejściem wiosny. Co prawda ich obecność nie zagraża naszemu życiu ani zdrowiu i mimo że mogą być pożyteczne w ogrodzie, bywają również bardzo uciążliwe.

Bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do tego, że z czasem w Twoim domu powstanie gniazdo mrówek, a domowe sposoby na ich zwalczanie mogą okazać się niewystarczające. Dlatego warto poznać sprawdzone metody, które skutecznie pomogą pozbyć się mrówek z domu.

Gniazdo mrówek.

W zależności od gatunku, gniazda mrówek mogą mieć różne rozmiary i kształty.

Przedstawiamy zbiór najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie mrówek w ogrodzie i w domu. Dowiesz się, jakie środki można zastosować, aby pozbyć się ich na dobre i zapobiec powstawaniu kolejnych kolonii. W artykule opiszemy metody, jak skutecznie zwalczyć mrówki w okolicy domu. Zapoznaj się z naszymi poradami, a pozbędziesz się mrówek w skuteczny sposób.

Skąd biorą się mrówki w domu?

Obecność mrówek w domu może świadczyć o tym, że w kuchni mają one możliwość znaleźć resztki jedzenia albo panuje wysoka wilgoć np. w łazience. Zazwyczaj celem mrówek jest znalezienie miejsca z pokarmem i ciepłym kątem do zbudowania gniazda. Dlatego to właśnie resztki organiczne stanowią łakomy kąsek i źródło pożywienia dla mrówek.

“Czy wiesz, że mrówki faraona, pomimo niewielkiego rozmiaru, są jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków mrówek? Są to szkodniki, które mogą stwarzać poważne problemy w miejscach takich jak szpitale, restauracje, sklepy spożywcze i budynki mieszkalne” – informuje Mieszko Kastelnik.

Pojemniki z jedzeniem i kosze na śmieci organiczne to główny obiekt zainteresowań mrówek. Warto, abyś zadbał o odpowiednie zabezpieczenie swojego pożywienia i regularne usuwanie resztek na Twojej podłodze.

Gatunki mrówek, które możesz spotkać w domu

 • Gmachówki – w drewnianych domkach i altanach znaleźć możemy dużo większe (5-17 mm) gmachówki. Naturalnym miejscem ich życia są lasy i próchniejące drzewa, ale zdarza się, że zaglądają do domów. Zazwyczaj żyją w dużych koloniach i są aktywne głównie nocą;
 • Faraona – najtrudniejsze do wytępienia, ponieważ jako jedyne zakładają gniazda – nawet kilka naraz – w naszych domach. W każdym gnieździe znajduje się królowa, dlatego gatunek ten szybko się rozmnaża. Może się okazać, że po amatorskim wytępieniu szkodników, powrócą do mieszkania, ponieważ nie znaleźliśmy wszystkich skupisk i kolonii. Często można je znaleźć tam, gdzie trzymane są produkty spożywcze. Faraonki są niewielkie (2-4 mm) i mogą mieć kolor żółty, brązowy lub czerwony.
 • Darniowe – w domach pojawiają się najczęściej zimą, kiedy poszukują ciepłych miejsc na gniazda. Mają czarną barwę i są niewielkie (osiągają 3-8 mm).

Jakie rodzaje mrówek występują najczęściej w ogrodzie?

Warto podkreślić, że oprócz tych trzech gatunków, w polskich ogrodach występuje wiele innych rodzajów mrówek. Wiele z nich nie stanowi zagrożenia dla roślin i zwierząt w ogrodzie, jednak zdarzają się również gatunki inwazyjne i szkodliwe. Mrówki te mogą powodować wiele zniszczeń, między innymi uszkadzać rośliny, niszczyć drewno, a także stanowić zagrożenie dla ludzi, szczególnie jeśli ich ugryzienia są jadowite lub wywołują reakcje alergiczne.

Mrówki, które najczęściej pojawiają się w ogrodzie to:

 • Hurtnica czarna (Lasius niger), czyli mrówki czarne, to najpospolitszy gatunek mrówek w Europie. Są niewielkiej wielkości, czarne lub ciemnobrązowe. Budują gniazda w glebie, pod kamieniami, korzeniami drzew.
 • Hurtnica żółta (Lasius flavus), to gatunek, który występuje w ogrodach w całej Europie. Preferuje tereny otwarte i nasłonecznione skraje lasów.
 • Murawka darniowiec (Tetramorium caespitum), tzw. mrówki ogrodowe, to gatunek, który często buduje gniazda w ściółce i w starych pniach. Są stosunkowo łatwe do zauważenia dzięki swojemu jasnobrązowemu kolorowi. Mrówki ogrodowe odżywiają się między innymi martwymi owadami.

Sposoby zwalczania mrówek w ogrodzie, czyli co skutecznie odstrasza mrówki?

Bardzo często mrówki pojawiają się nie tylko w domach, ale i w ogrodach, gdzie sieją spustoszenie w owocach i warzywach, przyciągając także inne owady. Jednym z polecanych domowych sposobów na mrówki w ogrodzie jest woda z czosnkiem i pokrzywami. Należy moczyć czosnek i pokrzywy przynajmniej 2 dni, po czym wylać powstałą mieszaninę na mrówki. Tak przygotowane środki to preparaty naturalne, które mogą skutecznie odstraszyć mrówki od hodowanych roślin.

Kastelnik – specjalistyczna firma sprzątająca – usługi całodobowe 24h

Aby skutecznie pozbyć się mrówek z pomieszczeń, możesz sięgnąć także po olejki zapachowe (np. miętowy, lawendowy, goździkowy, geraniowy). Zabieg należy powtórzyć po 2 dniach, ponieważ zapach może się ulatniać. Jest to jednak skuteczna metoda zwalczania mrówek, ponieważ te małe owady nie lubią tych zapachów i nie założą gniazd w takich miejscach.

W miejscach, w których często zauważasz mrówki, można także rozsypać proszek do pieczenia lub mąkę kukurydzianą, po której spożyciu owady pęcznieją i giną. Mąka kukurydziana i proszek do pieczenia to produkty spożywcze, które mamy w domu. Nie są to żadne chemiczne preparaty, ale pozwalają wytępić mrówki w ogrodzie.

Po metody ostateczne tj. zalewanie mrówek wrzącą wodą należy sięgać w razie uargumentowanej konieczności. Mrówki robotnice mogą się bardzo przydać w ogrodzie, ponieważ zjadają mszyce i nie zasługują na tak brutalną śmierć.

Możesz również sadzić w ogrodzie te rośliny, które wydzielają zapachy odstraszające te niechciane owady. Warto zasadzić cynamon, majeranek, lawenda oraz nagietek. Te rośliny można posadzić w miejscach, w których najczęściej pojawiają się mrówki lub blisko ich gniazda.

Jak zlikwidować gniazdo mrówek?

Usunięcie gniazda mrówek może być dosyć trudne, szczególnie gdy są to mrówki faraona. Wtedy najlepiej skonsultować się z profesjonalnymi usługodawcą w branży DDD, ponieważ usuwanie gniazd mrówek faraona jest skomplikowane i wymaga specjalistycznego sprzętu i odrobiny doświadczenia.

Jeśli jednak chodzi o gniazda mrówek domowych, można je usunąć w kilku prostych krokach. Najpierw należy znaleźć miejsce, w którym znajduje się gniazdo, a następnie usunąć je wraz z całą kolonią mrówek. Można to zrobić za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Ważne jest, aby pamiętać, że po usunięciu gniazda, trzeba dokładnie oczyścić miejsce, gdzie osiedliły się mrówki, ponieważ pozostałości mogą przyciągać kolejne kolonie. Warto także zadbać o profilaktykę i monitorować, czy nie pojawiają się nowe owady, aby w razie potrzeby szybko zareagować i uniknąć powstawania kolejnych gniazd.

Jak pozbyć się mrówek? Domowe sposoby na mrówki w domu

Oprócz wspomnianego wcześniej roztworu z czosnkiem i pokrzywą istnieją także inne polecane sposoby na to, jak pozbyć się mrówek z domu Roztwór z sody oczyszczonej pomoże wytępić niechciane owady z mieszkania. Sól, pieprz czarny i proszek do pieczenia także odstraszają mrówki z lokalu mieszkalnego.

Dodatkowym, często niedocenianym środkiem przeciwko mrówkom, jest olejek eukaliptusowy. Zawiera on substancje, które są nieprzyjemne dla tych małych szkodników. Kropelkę olejku należy nanieść na bawełniany wacik i zostawić w miejscu, gdzie zauważyliśmy mrówki. Taki “zapachowy barier” nie tylko odstrasza, ale również może zdezorientować mrówki, zmuszając je do szukania innej trasy.

Najlepszy sposób na pozbycie się mrówek z ogrodu to zastosowanie specjalistycznych preparatów owadobójczych lub naturalnych środków odstraszających, takich jak ocet czy cytryna.

Inne sposoby, aby się skutecznie pozbyć tych wszędobylskich owadów to zastosowanie octu albo soku z cytryny. Dobre efekty może wykazywać również terpentyna i płyn do mycia naczyń. Sięgnij po te sposoby, jeśli chcesz zwalczać mrówki na własną rękę.

Jednak najważniejszym, a zarazem najbardziej naturalnym sposobem na pozbycie się mrówek, jest utrzymanie czystości w miejscach, które mogą przyciągnąć te owady. Mrówki są szczególnie przyciągane do słodkich produktów, a więc nawet niewielka ilość rozlanej lemoniady czy okruszki ciastka lub cukru mogą przyciągnąć całe kolonie. Regularne sprzątanie, szczególnie kuchni i jadalni, zapewni, że mrówki nie będą miały powodów do odwiedzenia naszego domu.

Preparaty chemiczne odstraszające mrówki – jakie wybrać?

Kiedy domowe sposoby na mrówki okazuję się zawodne, najlepiej sięgnąć po preparaty chemiczne do zwalczania mrówek. To specjalne środki najczęściej w postaci granulatu, które należy rozsypać tam, gdzie prowadzą ich ścieżki.

Lokalizacja gniazda mrówek

Inne formy środków na mrówki w domu to preparaty pod postacią aerozolu, w sprayu albo proszku. Zwykle należy je aplikować w miejscach bytowania owadów. Na rynku dostępne są również środki na mrówki w formie żelu. Taką metodę zwalczania mrówek można przeprowadzać w miejscach bytowania małych dzieci, kobiet ciężarnych, osób starszych, a także w miejscach, w których żyją zwierzęta domowe.

Popularny artykuł na blogu: Jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem?

Dlaczego należy wytępić mrówki w mieszkaniu?

Mrówki to owady, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Mimo wszystko mogą one bytować w produktach spożywczych i pojemnikach z żywnością. Są wszędobylskie i to uciążliwe, a przecież nikt nie chce żyć z owadami pod jednym dachem. Pozbywanie się mrówek można realizować na własną rękę lub z pomocą zawodowej ekipy, ale w każdym przypadku warto realizować to w świadomy sposób.

Co odstrasza mrówki?

Preparat odstraszające mrówki często jest na bazie olejku z drzewa herbacianego.

Mimo tego, że mrówki nie są w stanie zarazić nas żadną chorobą, warto wdrożyć odpowiednie likwidowanie mrówek, by wyeliminować je, zanim założą gniazdo.

Popularny artykuł na blogu: Na czym polega likwidacja pluskiew?

Niezawodne zwalczanie mrówek w domu – usługi firmy Kastelnik

Firmy z zakresu DDD zajmują się zwalczaniem szkodników w różnych środowiskach, takich jak domy, biura, obiekty przemysłowe, restauracje, hotele, szkoły, magazyny i inne. Dobrej jakości preparat na mrówki powinien być skuteczny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych oraz łatwy w użyciu. Powinien zapewniać długotrwałe działanie, eliminując mrówki na każdym etapie ich cyklu życiowego, od jaj do dorosłych osobników.

Lokalne przedsiębiorstwa oferują zazwyczaj profesjonalne zwalczanie mrówek i innych owadów, a także eliminują:

Popularny artykuł na blogu: Jak usunąć karaluchy z mieszkania?

Usługi specjalistycznej firmy sprzątającej Kastelnik to realna pomoc w pracach porządkowych przy domu i w jego wnętrzu. Stosujemy skuteczne środki biobójcze, które eliminują całe kolonie mrówek w ogrodzie, domu czy piwnicy. Warto stosować preparaty, które są nietoksyczne i bezpieczne dla domowników.

Sznur mrówek

Sznur mrówek jest imponującym widokiem, który fascynuje nie tylko dzieci.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków mrówki w domu nie stanowią zagrożenia i można je skutecznie usunąć za pomocą naturalnych lub chemicznych środków. Niemniej jednak, gdy pojawiają się mrówki faraona lub infestacja staje się poważnym problemem, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w zwalczaniu szkodników. Poniżej najczęściej zadawane pytania w temacie efektywnego eliminowania szkodników.

Co przyciąga mrówki?

Mrówki często są przyciągane do domów przez źródła pożywienia i wody, jakie tam się znajdują. Oto kilka rzeczy, które mogą przyciągać mrówki do domu: resztki jedzenia, a także słodkie napoje, owoce i śmieci, które są źródłem zapachów. Usuwanie silnych zapachów to może być metoda pozbycie się mrówek z domu.

Jak pozbyć się mrówek w domu? FAQ

Czego nie lubią mrówki?

Mrówki nie lubią wielu zapachów, dlatego często stosuje się je jako naturalny środek odstraszający. Oto kilka z nich: – olejek z drzewa herbacianego, cynamon, olejek miętowy, ocet oraz woń cytryny. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tych naturalnych środków może być różna w zależności od gatunku mrówek oraz stopnia ich infestacji.

Czy mrówki w domu są niebezpieczne?

W większości przypadków mrówki w domu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub zwierząt. Jednak, choć owady te nie są uważane za szkodniki, ich obecność w domu może być uciążliwa i nieestetyczna. Mogą zanieczyszczać jedzenie i niszczyć różne przedmioty. Dużym problem jest więc sama ich fizyczna obecność, która zazwyczaj nie jest akceptowana przez właściciela nieruchomości.

Jak wytępić mrówki?

Aby pozbyć się mrówek, najpierw znajdź i zniszcz ich gniazdo, używając środków chemicznych dostępnych w sklepach. Silny środek na mrówki w proszku o wadze 1 kg. kosztuje na aukcjach Internetowych około 40 zł. Warto cały czas kontrolować stan czystości w domu, szczególnie w kuchni, unikając pozostawiania resztek jedzenia. Regularnie sprawdzaj, czy nie ma nowych gniazd i stosuj preparat na mrówki w domu w razie potrzeby.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%