Praktyczne Case Study

Zamgławianie pomieszczeń jako skuteczna metoda walki z wirusami

Zakłady DDD, szpitale oraz specjalistyczne firmy sprzątające — podczas pracy stosują wszelakie formy dezynfekcji pomieszczeń. Jedną z nich jest znane od wielu lat w branży medycznej zamgławianie pomieszczeń i odkażanie nadtlenkiem wodoru (H2O2). Dobór sprzętu i środka dezynfekującego winien być przeprowadzony po wcześniejszej analizie potrzeb biobójczych u naszego klienta.

Jego rodzaj dobierany jest indywidualnie do każdego zlecenia. Usługa dezynfekcji suchą mgłą jest coraz częściej stosowana w różnych rodzajach miejsc z powodu wybuchu pandemii koronawirusa w roku 2020. Ze względu na epidemię wzrosło zapotrzebowanie nie tylko na ozonowanie pomieszczeń, a także alternatywne formy dezynfekcji pomieszczeń w tym zamgławianie.

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą

Zdjęcie: zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą © 2021 Kastelnik Studio sp. z o.o.

W społeczeństwie pojawiła się świadomość możliwych metod dezynfekcji. Najbardziej zagrożonym regionem w roku 2021 była Azja, odnotowano tam 59,2 mln zakażeń. Wiele instytucji publicznych, czy też przedsiębiorstw zdecydowało się w tym czasie na zamówienie usług specjalistycznego usuwania wirusów z pomieszczeń.

W świecie medycznym znane było wiele sposobów, za pomocą których możemy tego dokonać. W niniejszy artykule przyjrzymy się dokładnie zamgławianiu pomieszczeń. Na czym polega, gdzie się stosuje i dlatego jest tak skuteczne w walce z wirusami? Na te i inne pytania dostaniecie, odpowiedź czytając dalej nasz artykuł z cyklu “ekspert radzi”.

Czy zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą jest bezpieczne?

Zagławianie pomieszczeń mieszkalnych suchą mgłą należy do jednych z bardziej bezpiecznych metod dezynfekcyjnych. Należy jednak pamiętać, iż podczas samego przeprowadzania zabiegu zamgławiania należy mieć odpowiedni strój ochronny oraz maskę, by chronić skórę oraz błony śluzowe.

Proces zamgławiania mgłą na sucho jest najczęściej wykonywany przez specjalistyczne firmy świadczące usługi dezynfekcyjne, więc pracownicy są odpowiednio przeszkoleni z zakresu stosowania środków biobójczych oraz ochrony osobistej.

Ile czas należy poczekać po zamgławianiu pomieszczenia?

Po wykonaniu zamgławiania powietrza a z użyciem suchej mgły warto odczekać przynajmniej 4 godziny przed ponownym wejściem do pomieszczenia, a następnie porządnie go przewietrzyć. Preparat używany do wytworzenia tzw. suchej mgły jest bezpieczny dla tworzyw sztucznych, gumy, metalu oraz tekstyliów, co oznacza, iż ich nie niszczy. To samo tyczy się sprzętów elektronicznych. Co więcej, sam producent preparatu stosowanego podczas zamgławiania zapewnia, iż środek używany do wytworzenia suchej mgły nie tworzy szkodliwych produktów ubocznych i nie pozostawia niebezpiecznych pozostałości chemicznych.

Kto zamawia usługi dezynfekcji pomieszczeń? 

Dezynfekcja pomieszczeń w celu usunięcia chorobotwórczych drobnoustrojów jest aktualnie codziennością dla wielu ludzi. Niestety, ale wirusy, bakterie i grzyby rozprzestrzeniające się w niekontrolowany przez nas sposób, mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. W miejscach takich, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu, obcych dla siebie osób, należy regularnie odkażać powietrze. W jaki sposób? Istnieje wiele sposobów na to, aby likwidować szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Jednym ze skuteczniejszych sposobów, jest zamgławianie pomieszczeń. W czasach pandemii w piśmie CIOP wspomniane jest, aby wskazane placówki koniecznie przeprowadzały cykliczne odkażanie. Co jakich miejscach mowa?

 • Pomieszczenia biurowe;
 • szkoły, przedszkola, żłobki;
 • placówki bankowe;
 • szpitale i inne instytucje medyczne.

dezynfekcja pomieszczeń nadtlenkiem wodoru

Zamgławianie pomieszczeń nadtlenkiem wodoru H2O2 – ekspert radzi

Jeśli kiedykolwiek pracowaliście w biurze lub pracujecie, doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że istnieje tam wiele miejsc, w których potencjalnie możemy mieć do czynienia z wirusami, czy bakteriami. Klamki, biurka lub klawiatury komputerów to siedzisko szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Otwarte powierzchnie biurowe typu open space stwarzają dodatkowe zagrożenie.

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie przedsiębiorstwem powinny zadbać o optymalne warunki pracy, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa wśród pracowników i klientów. Dobrą praktyką jest, aby wykonywać regularną dezynfekcję pomieszczeń biurowych, gdzie mamy do czynienia z warunkami niebezpiecznymi tj. szkodliwymi mikroorganizmami lub możliwością zarażenia. Bez skutecznej metody odkażania, wysyłanie pracowników etatowych na home office, nic nam nie da. Zamgławianie nadtlenkiem wodoru to niezwykle skuteczny sposób na czyszczenie miejsc i likwidację wirusów, gdzie na co dzień przewija się dużo ludzi. Dlaczego? Jest ono wykonywane w sprawny oraz bezinwazyjny sposób.

Nie ma konieczności długiego wietrzenia, czy też zamykania zakładu pracy na długie godziny. Zamgławianie firmy musi odbywać się tak szybko, jak to tylko możliwe.

na czym polega zamgławianie pomieszczeń

Zdjęcie: zamgławianie pomieszczeń nadtlenkiem wodoru © 2021 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Na czym polega zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą i za jej pomocą?

Zamgławianie na sucho za pomocą specjalistycznego zamgławiacza elektrycznego to coraz popularniejsza metoda, którą stosują specjalistyczne firmy sprzątające. Wszystko to z powodu jej niezwykłej skuteczności. Wydostająca się z generatora termicznego sucha mgła ma wielkość od 0,5 do 50 mikronów.

Sprawia to, że jest ona w stanie w łatwy sposób dostać się do wszystkich miejsc, nawet tych trudno dostępnych dla ludzkiego oka. Jak to dokładnie działa? Otóż nadtlenek wodoru usuwa wszystkie chorobotwórcze i niebezpieczne dla naszego życia drobnoustroje, sprawia, iż dochodzi do ich rozkładu.

Czy zostają po tym zabiegu odpady wtórne? Nie, w powietrzu unosi się tylko zapach słodkiej waty oraz czysty tlen. Zamgławianie nadtlenkiem wodoru wykonywane jest przeciętnie w czasie 2 godzin, a efekt odkażonych pomieszczeń utrzymuje się przed dłuższy czas. Warto jednak dodać, iż ostatecznych czas dezynfekcji tą metodą obliczany jest na podstawie kubatury pomieszczenia.

Preparaty do dezynfekcji pomieszczeń przez zamgławianie – H2O2 i QACs

To o czym trzeba wspomnieć od razu to kwestia aplikacji suchej mgły podczas specjalistycznego odkażania. Ze względu na to, że nadtlenek wodoru idealnie nadaje się do dezynfekcji różnego rodzaju miejsc, a w szczególności szpitali, ma tam on dużą grupę swoich zwolenników.

Dużą popularnością cieszą się również preparaty do dezynfekcji, które za zadanie mają pozostawić na odkażonej powierzchni nanopowłokę, chroniącą dodatkowo przed ponownym osadzaniem się wirusów, bakterii, czy grzybów. Z taką powłoką efekt utrzymuje się przez około 10 dni. Mikroskopijna powłoka to idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie na co dzień mamy do czynienia z dużą ilością ludzi. Dość populanrne na rynku są środki do dezynfekcji oparte na czterorzędowych związki amonowych (quaternary ammonium compounds – QACs) takijch jak chlorki, oksyetylenowany tridekanol, oraz didecyldimetyloamon i chlorki benzylo-C12-16-alkilodimetyloamonowe.

Zalety dezynfekcji pomieszczeń suchą mgłą w porównaniu z innymi metodami odkażania dostępnymi na rynku

Nie bez powodu piszemy w tym artykule o niezwykłej skuteczności odkażania różnego rodzaju pomieszczeń za pomocą suchej mgły. Czym jednak różni się ona od innych popularnych metod dezynfekcji i dlaczego się wyróżnia? Zanim odkryjemy rąbka tajemnicy, dwa słowa na temat konkurencyjnej metody odkażania.

Czym jest zamgławianie ULV? Alternatywne metody dezynfekcji pomieszczeń biurowych

Jedną z metod, która jest często stosowana przez specjalistów działających w branży usług sprzątania po zgonach jest zamgławianie za pomocą urządzeń ULV. Metoda ta nazywana jest potocznie zimną mgłą. Stosowana jest w przypadku:

 • dezynfekcji;
 • odkażania;
 • nawilżania powietrza;
 • likwidowania wirusów, bakterii i grzybów.

Dezynfekcja za pomocą zimnej mgły (ULV) realizowana jest za pomocą urządzeń, gdzie rozprzestrzeniana jest zimną mgłą. Ciecz ze środkiem biobójczym jest wydmuchiwana dyfuzorem, a jej krople są wielkości od 10 do maksymalnie 50 mikronów. To urządzenie elektryczne znajduje szerokie zastosowanie do zwalczania insektów w takich obiektach jak np. placówki medyczne; szkoły, urzędy, hotele, restauracje i wiele innych. Podstawową różnicą pomiędzy zamgławianiem na sucho i zimno jest w przypadku tej pierwszej metody brak zawilgocenia pomieszczenia.

Jeszcze innym rodzajem dezynfekcji o którym warto wspomnieć, jest ozonowanie pomieszczeń. Tutaj należy podkreślić, że za pomocą ozonu możemy nie tylko odkazić pomieszczenia biurowe, ale i wodę czy warzywa – tu więcej na temat ozonowania żywności. O ozonowaniu mówi się, że to ekologiczne metoda pozbywania się szkodliwych drobnoustrojów. Stosowana jest w przypadkach, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju niebezpiecznymi patogenami, toksynami, czy dioksynami. Po zastosowaniu tego zabiegu ozon samoistnie zamienia się na powrót w tlen, a po określonym czasie jego stężenie w powietrzu nie jest już dla człowieka niebezpieczne .

zamgławianie na mokro ulv

Zdjęcie: zamgławianie pomieszczeń na mokro © 2021 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Zamgławianie ULV na mokro czy dezynfekcją suchą mgłą- jaka jest różnica?

Zamgławianie urządzeniami ULV, a zamgławianie suchą mgłą to dwa różne światy, które łączy jedno słowo – dezynfekcja. Czym się różnią te dwa zabiegi? Środek biobójczy do zamgławiania urządzeniami ULV zaaplikowany jest do pojemnika z wodą i rozprowadzany na mokro za pomocą dyfuzora. Jego wielka wada to, zostawianie drobnych kropli wody na zdezynfekowanej powierzchni, przemaczanie oraz przebarwianie.

Stosowanie tej metody dezynfekcji wymaga od ekipy przeprowadzającej usuwanie drobnoustrojów, wycierania poszczególnych przedmiotów po zabiegu. Jako preparaty myjąco — dezynfekujące stosowane są zazwyczaj czwartorzędowe związki amonowe.

Dezynfekcja za pomocą suchej mgły to odkażanie za pomocą nadtlenku wodoru (H2O2). Główna jego zaleta to dobra biobójczość i znaczna przenikliwość do trudno dostępnych miejsc. Nie można zapomnieć również o wilgoci, a raczej jej braku. Porównując zamgławianie suchą mgłą do dezynfekcji urządzeniem ULV, można stwierdzić, iż sucha mgła zdecydowanie wygrywa.

Minusem stosowania nadtlenku wodoru w urządzeniach termicznych jest dłuższy czas niezbędny na przygotowanie urządzenia do pracy oraz skomplikowana procedura oczyszczania maszyny po zabiegu. Środki do dezynfekcji mają działanie niszczące nie tylko względem wirusów, ale i samego urządzenia. Warto więc dbać o jego prawidłową eksploatację i postępowanie zgonie z instrukcją obsługi wydaną przez producenta.

Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń metodą zamgławiania na sucho 

Suchą mgłę wytwarza się za pomocą stworzonych do tego specjalistycznych aparatów i urządzeń. Fumigacja z użyciem suchej mgły zabija szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Specjalistyczne urządzenie wydmuchuje suchą mgłę to cząsteczki o wielkości 5 mikronów, na których znajduje się nadtlenek wodoru. Dalej środek dezynfekujący przenoszony jest za pomocą glikogenu, który jest lżejszy od powietrza i właśnie dzięki temu wnika on we wszystkie trudno dostępne miejsca naszego pomieszczenia.

na czym polega zamgławianie suchą mgłą

Zdjęcie: urządzenie do dezynfekcji suchą mgłą, cząsteczki wielkości 5 μm © 2021 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Zamgławianie pomieszczeń – czy ta metoda jest bezpieczna? Jak przygotować pomieszczenie?

W celu przygotowania mieszkania lub biura do zamgławiania pomieszczeń należy usunąć z niego kwiaty oraz żywność. W łazience należy zakryć kratki wentylacyjne a wszelkie nieszczelne otwory pod drzwiami uszczelnić. Biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa zabiegu zamgławiania, śmiało możemy stwierdzić, iż jest on niezwykle bezpieczny. Co o tym świadczy? Przede wszystkim brak negatywnego wpływu na otaczające nas środowisko.

Pamiętać tutaj jednak musimy, że zabieg ten powinny wykonywać tylko wykwalifikowane osoby. Technicy tych firm są zazwyczaj odpowiednio przeszkoleni i potrafią zrealizować usługę, dobierając odpowiednie stężenie nadtlenku wodoru do wielkości przestrzeni biura i jego kubatury. Dobrą wiadomością jest również to, że zamgławianie nie jest na tyle inwazyjne, że po jego wykonaniu trzeba długo czekać. Powrót zdezynfekowanego miejsca jest możliwy już po kilku godzinach.

Na czym polega zamgławianie suchą mgłą?

Zamgławianie to jedna ze skuteczniejszych form dezynfekcji pomieszczeń za pomocą nadtlenku wodoru. Polega na zabijaniu bakterii, wirusów i innych niebezpiecznych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Dezynfekcja przez zamgławianie wykonywana jest za pomocą specjalistycznego urządzenia z dyfuzorem. Sucha mgła jest medium przenoszącym środek bakteriobójczy (nadtlenek wodoru) w trakcie całego procesu zamgławiania.

Za jej pomocą nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków (H2O2) trafia we wszystkie miejsca w odkażanym pomieszczeniu szpitala lub biura. Zabieg ten jest bardzo wydajny, ponieważ za jego pomocą można dezynfekować w krótkim czasie nawet duże powierzchnie magazynowe, sklepy czy też firmy. Warto dodać, iż usługi dezynfekcji przez zamgławianie realizowane są zazwyczaj przez profesjonalne firmy sprzątające lub specjalistyczne firmy z branży DDD, na co dzień zajmujące się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. Prawidłowe użycie środków biobójczych wymaga dużej wiedzy, którą zdobyć można wyłącznie podczas wielu lat praktyki.

urządzania do dezynfekcji metodą zamgławiania

Jakie spectrum działania posiada zamgławianie pomieszczeń?

Usługa na zamgławianie pomieszczeń to jedna z form dezynfekcji pomieszczeń biurowych i placówek medycznych. Przeprowadza się ją na salach zabiegowych w celu odkażania powierzchnie i zabicia niebezpiecznych wirusów i bakterii. W branży usług funeralnych metoda ta sprawdza się podczas dezynfekcji pomieszczeń po zgonach oraz w trakcie sprzątania mieszkań po zmarłych.

Śmiało, można ją stosować, podczas czyszczenia piwnicy po zalaniu, a także jako uzupełnienie ozonowania po pożarze. Dużą przewagą i plusem dezynfekcji suchą mgłą jest fakt, że nie tylko zabiją wirusy, bakterie i grzyby, ale i również neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Jak szybko można wrócić do korzystania z pomieszczeń po wykonaniu usługi zamgławiania?

Jak już wiemy, zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą jest niezwykle skuteczną metodą odkażania powierzchni, a przy tym małoinwazyjną. Nie ma tutaj konieczności długiego wyczekiwania, by bezpiecznie wrócić do odkażonego pomieszczenia. Zazwyczaj po skończeniu zamgławiania powierzchni suchą mgłą, do pomieszczeń wrócić można już dwie i pół godziny po zakończeniu zabiegu. Wszystko zależne jest od kubatury i cyrkulacji powietrza. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że w trakcie usługi zamgławiania, w pomieszczeniach nie mogą przebywać osoby trzecie.

W przypadku biura, czy też miejsca, gdzie na co dzień przebywają ludzie, powinno się na czas odkażania ich ewakuować.  Główną zaletą zamgławiania powietrza suchą mgłą jest brak wilgoci na zdezynfekowanej powierzchni. W przypadku zamgławiania metodą ULV pozostają drobne krople i osad. W przypadku suchej mgły problem ten nie występuje.

Mamy nadzieje, że w niniejszym artykule udało nam się przybliżyć, choć odrobione temat dezynfekcji powierzchni przy użyciu suchej mgły i zamgławiania powietrza. Jedno jest pewne, w obecnych czasach warto znać różne metody ochrony zdrowia.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%