Praktyczne Case Study

Sprzątanie po zgonach w domach. Co robić krok po kroku?

Śmierć w rodzinie to często szokujące wydarzenie, niosące ze sobą ból, żałobę i trudne chwile dla domowników. Sprzątanie domu po zgonie wiąże się z wieloma formalnościami, wśród których często zapomina się o konieczności posprzątania mieszkania po zgonie. Dezynfekcja mieszkania po zmarłym to czynność, którą wiele ludzi wciąż wykonuje samodzielnie, choć zdecydowanie wskazane jest, aby sprzątanie po zwłokach, powierzyć w ręce specjalistów.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

Profesjonalne odkażanie obejmuje usuwanie śladów krwi z podłogi, utylizację mebli skażonych biologicznie oraz dezynfekcję po zmarłym np. powietrza w budynku za pomocą środków bakteriobójczych. O tym, jakie są kulisy pracy w firmie sprzątające po zgonach, pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.

Najczęściej poszukiwana usługa w kwietniu 2023: sprzątanie po zmarłych w Białymstoku

sprzątanie po zgonach w domach krok po kroku

Zdjęcie sprzątanie po zgonie, usuwanie śladów krwi © 2023 Kastelnik

Dezynfekcja mieszkania po zmarłym. Kiedy wezwać firmę sprzątającą?

Zdarza się, że w domu dochodzi do śmierci, a członkowie rodziny stają przed trudnym zadaniem sprzątania po śmierci. Nie chodzi tylko o oczyszczenie podłogi z krwi i tkanek, ale także o zdezynfekowanie całej  przestrzeni. Sprzątanie i dezynfekcja mieszkań po zmarłych to usługa, której nie da się zaplanować z wyprzedzeniem. Najczęściej firma sprzątająca po zgonach wzywana jest do specjalistycznego czyszczenia kilka godzin po odkryciu zwłok w lokalu.

Najczęściej są to przypadki:

 • śmierci w samotności;
 • zaawansowanego rozkładu ciała w mieszkaniu;
 • samobójstwa w domach prywatnych oraz na torowiskach;
 • morderstwa, a także śmiertelnego wypadku samochodowego.

Czytaj również: sprzątanie po zgonach Wrocław

dezynfekcja mieszkań

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat coraz częściej do specjalistów świadczących usługi dezynfekcji po zgonach zgłaszają się również rodziny osób zmarłych w wyniku chorób zakaźnych. Bez względu na przyczynę zgonu, warto zamówić dezynfekcję po zdiagnozowanym przypadku w specjalistycznej firmie.

Czytaj również: Kto stwierdza zgon?

Takiej pracy nie podejmują się osoby z ulicy, więc śmiało, można zlecić posprzątanie mieszkania po zmarłej osobie, przeszkolonemu technikowi np. z firmy Kastelnik. Profesjonalna pomoc w tak trudnym momencie życia, to duża ulga dla rodziny. Ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i jak nadejdzie potrzeba wezwać profesjonalnych sprzątaczy w celu wykonania usługi odkażenia mieszkania po zmarłym.

Chętnie czytany artykuł: Na czym polega dezynfekcja pokoju hotelowego po zgonie?

Sprzątanie mieszkania przed pogrzebem – co daje ta usługa?

Fumigacja za pomocą suchej mgły z nadtlenkiem wodoru jest ważnym krokiem w procesie odkażania pomieszczenia z trujących patogenów. Sprzątanie mieszkania przed pogrzebem to tak naprawdę kilka czynności, które należy wykonać po wyniesieniu ciała z mieszkania, a przeprowadzić je należy dla własnego bezpieczeństwa, tak szybko, jak to tylko możliwe. Ta usługa nie tylko pomoże usunąć wszelkie nieprzyjemne zapachy, ale także wyeliminuje szkodliwe drobnoustroje, które mogą być obecne w powietrzu.

7 rzeczy, o których należy pomyśleć po śmierci bliskiej osoby

1. Lekarz domowy potwierdza zgon i wystawia kartę zgonu;

2. Zakład pogrzebowy zabiera ciało zmarłego;

3. Transport zwłok do chłodni;

3. Organizacja przez rodzinę pogrzebu;

4. Urząd Stanu Cywilnego wystawia akt zgonu;

5. Dezynfekcja skażonych powierzchni w miejscu, gdzie znajdowały się zwłoki;

6. Sprzątanie mieszkania po zgonie wraz z utylizacją mebli;

7. Wystawienie certyfikatu dezynfekcji mieszkania po zgonie.

Sprzątanie miejsc zbrodni to najtrudniejsze przypadki

Osoby pracujące w tej specyficznej branży zgodnie twierdzą, iż miejsca zbrodni są najgorszymi przypadkami do czyszczenia. Ważne jest, aby wybrać solidnego fachowca, a tacy są dostępnie w ogólnopolskich firmach sprzątających po zmarłych. Tu liczy się doświadczenie, certyfikaty zawodowe no i oczywiście warto upewnić się, że używane środki czyszczące są atestowane. Pracownicy solidnych firm doskonale wiedzą, jak pozbyć się wszystkich groźnych bakterii i innych szkodliwych związków chemicznych, które mogą wydobywać się z podłogi pełnej plam krwi i szczątków ludzkich.

Sprawdź naszą rekomendowaną usługę: sprzątanie po zgonach Kalisz

Otwarcie okna na miejscu zbrodni może szybko doprowadzić do sytuacji, kiedy wszystko wymknie się spod kontroli, i do pomieszczenia zlecą się muchy plujki. Owady te wyczuwają zapach śmierci z odległości ponad 20 km. Warto więc wstrzymać się z wietrzeniem do czasu wykonania dezynfekcji lokalu. Nie wszystkie służby o tym wiedzą i na miejscu zbrodni często spotyka się otwarte wszystkie okna.

mieszkanie zmarłego przed i po sprzątaniu

Zdjęcie: sprzątanie mieszkania po zmarłym, efekt przed i po dezynfekcji © 2023 Kastelnik

Dlaczego warto wykonać dezynfekcję mieszkania po zgonie?

Gruntowną dezynfekcję mieszkania po zgonie warto zlecić specjalistom z branży funeralnej i zaufać jednej z ogólnopolskich firm. Powodów jest wiele, wśród których najważniejszy z nich to bezpieczeństwo. Trzeba bowiem pamiętać, że już w kilka godzin po zgonie z ciała denata zaczynają się wydobywać trujące toksyny, tzw. trupie jady, które potencjalnie mogą zaszkodzić osobom przebywającym w tym samym pomieszczeniu.

Sprzątanie po zmarłych zdecydowanie lepiej powierzyć zawodowej ekipie od dezynfekcji. Nawet jeśli zwłoki zostały szybko przewiezione do kostnicy, wciąż istnieje ryzyko wystąpienia toksycznych substancji w pomieszczeniu, gdzie nastąpił zgon. Warto podkreślić, że czyszczenie po zwłokach to zajęcie czasochłonne i wymagającego jakościowych, nierzadko drogich środków do dezynfekcji.

Czasami niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznej maszyn np. do czyszczenia suchym lodem po zmarłym. Biorąc pod uwagę, wszystkie powyższe argumenty, sprzątanie po zonach i usuwanie trujących związków chemicznych należy i na pewno warto zlecić firmie, która na co dzień trudni się tym zajęciem.

Każda taka firma wykona wszystkie czynności wg. sprawdzonej procedury:

 • wstępna dezynfekcja pomieszczeń;
 • wyniesienie mebli do utylizacji;
 • sprzątanie całego mieszkania po zmarłej osobie;
 • odkażanie za pomocą ozonu lub nadtlenku wodoru.
utylizacja wyposażenia mieszkania zmarłej osoby

Zdjęcie: utylizacja wyposażenia mieszkania zmarłej osoby – odpowiedzialna praca © 2023 Kastelnik

Odkażanie miejsc śmierci za pomocą specjalistycznych środków chemicznych

Do sprzątania mieszkania po rozkładzie zwłok podchodzimy poważnie, dlatego cały zabieg dezynfekcji mamy dokładnie zaplanowany według ściśle określonych procedur. Nasza ekipa sprzątająca po zwłokach stosuje całą gamę preparatów biobójczych z atestem PZH o potwierdzonej skuteczności. To środki chemiczne wpisane do oficjalnego rejestru, które dopuszczone są do dezynfekcji funeralnej.
Na etapie czyszczenia miejsc skażonych krwią często konieczne jest zrywanie podłóg, by dokładnie oczyścić krew z między desek. Czasami również zdzieramy tapety, na których widnieją plamy ustrojowe. Dbamy o to, by sprzątanie mieszkań po rozkładzie ciała wykonywane było z najwyższą precyzją i starannością.

Na czym polega praca w firmie sprzątającej mieszkania po zmarłych?

Sprzątnie mieszkań po śmierci to praca, która nie jest uważana za „normalną” w oczach większości ludzi i nie jest to stwierdzenie, które mija się z prawdą. Stopień trudności dezynfekcji różni się w zależności od okoliczności, ale w wielu przypadkach posprzątanie domu po śmierci wraz z dezynfekcją może zająć nawet 12 godzin. Wiele osób szukających pracy w tym zawodzie myśli, jedynie o finansowych aspektach, pomijając wątek zadrożeń psychologicnzych.

Wszyscy jednak musza pamiętać, że przedmiotów skażonych biologicznie nie wolno wyrzucać na śmietnik. Więc wszystkie poplamione krwią fotele czy dywany przeznaczamy do utylizacji termicznej. Te przedmioty nalezy dokładnie zabezpieczyć na czas transportu do spalarni.

Odpady skażone biologicznie stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i muszą być odpowiednio utylizowane. Można do nich zaliczyć, poplamiony krwią dywan, sofę, fotel, elementy podłogi i wszystko, co miało kontakt z płynami ustrojowymi. Po śmieci w domu, wielu osobom nasuwają się podobne pytania.

Poniżej udzielamy odpowiedzi, na najczęściej zadawane przez spadkobierców pytania.

najczęściej zadawane pytania, faq

Jakie są koszty czyszczenia mieszkania po śmierci?

W większości firm działających w tej branży nie ma, sztywnego cennika na usługę sprzątania po zgonie. Koszt czyszczenia mieszkania po śmierci zależy od ilości skażonych biologicznie przedmiotów oraz ilości mebli do utylizacji.

Na przykład, jeśli kanapa została poplamiona krwią, może zostać naliczona dodatkowa opłata za jej utylizację termiczną w spalarni.

Zestaw wytycznych dla podmiotów świadczących dezynfekcję mieszkań po zgonach, aby zapewnić wysoki poziom usług, jest identyczny dla każdego z nich. Procedury zostały określone jednak w taki sposób, aby zlecenie dezynfekcji mieszkań po zgonie, zawsze było z jednej strony dopasowane do klienta, a z drugiej wykonane solidnie.

Jak wygląda sprzątanie po śmieć w wyniku samobójstwa?

Oczywiście dużo więcej pracy firmy sprzątające mieszkania po zgonach mają w przypadku samobójstwa, zabójstwa lub rozkładu ciała rozłożonego w czasie. W takich przypadkach najważniejszym i pierwszym krokiem jest dyskretne wyizolowanie sprzątanego lokalu od osób postronnych.

Następnie następuje zabezpieczenie lokalu przed owadami oraz wstępna dezynfekcja po zgonie. Kolejnym etapem jest usunięcie przedmiotów, które zostały skażone biologicznie, na przykład krwią. Mogą to być meble, ale również stałe wyposażenie mieszkania takie jak drewniana podłoga czy też posadzka w łazience. Wszystkie skażone przedmioty zostają bezpiecznie wywiezione i poddane termicznej utylizacji w spalarni materiałów niebezpiecznych.

Czy ozonowanie mieszkań po zmarłych to dobra metoda dezodoryzacji?

Na koniec procesu odkażania domu po śmierci przeprowadza się dezodoryzację. Oznowanie pomieszczeń po zmarłych osobach to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się bakterii w powietrzu oraz różnych nieprzyjemnych woni, w tym zapachu śmierci i patogenów.

Ozonowanie budynków po samotnej śmierci to metoda bezpieczna i nieinwazyjna dla mebli oraz sprzętów elektronicznych. Sprzątanie po zgonie z użyciem ozonu nie niszczy w żaden sposób czyszczonej powierzchni, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana.

usuwanie śladów krwi po zgonach

Zdjęcie: usuwanie śladów krwi z podłogi po zgonie © 2023 Kastelnik

Usuwanie plam krwi za pomocą suchego lodu to jeden z kluczowych etapów!

Kiedy pomieszczenie zostanie opróżnione ze wszystkich przedmiotów, należy przystąpić do właściwego czyszczenia. Profesjonalne sprzątanie po zgonach skłąda się w elementów takich jak: dezynfekcja za pomocą specjalistycznych środków chemicznych, ozonowanie pomieszczeń skażonych patogenami oraz czyszczenie plam z krwi za pomocą suchego lodu.

Ta ostatnia metoda jest jedną z najnowszych technik dostępnych na rynku. Proces polega na wypuszczaniu z generatora granulek, zmrożonego lodu o temperaturze -79 stopni Celsjusza pod bardzo dużym ciśnieniem. Granulat dwutlenku węgla z impetem uderza w zanieczyszczoną strukturę powierzchni, dokładnie ją oczyszczając z krwi.

To bardzo skuteczna technika czyszczenia lokali po zgonach nie tylko w mieszkaniach osób prywatnych, ale również w zakładach przemysłowych, gdzie zgon nastąpił w wyniku wypadku w pracy.

Sprzątanie po zmarłym w samotności. Czy niezbędne jest ozonowanie po zgonie?

W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze śmiercią naturalną sprzątanie po zmarłym jest procesem szybkim i możliwym do wykonania w uproszczonej procedurze.

Istotą pracy jest pozbycie się ewentualnych drobnoustrojów, czy innych płynów ustrojowych ze skażonych powierzchni poprzez wydezynfekowanie całego mieszkania. W praktyce stosuje się ozonowanie po zgonie lub zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru. Obie te metody są skuteczne i eliminuja całkowicie wszystkie patogeny z powietrza.

pomieszczenie w trakcie ozonowania

Zdjęcie: pomieszczenie w trakcie dezynfekcji ozonem © 2023 Kastelnik

Dlaczego warto zainwestować w jakość?

Na polskim rynku usług sprzątających jest wiele firm świadczących usługi na sprzątanie po zmarłych.

Mówiąc o pracy dotyczącej dezynfekcji po śmierci, warto wspomnieć o narzędziach wykorzystywanych w tej specyficznej branży.

Na przykład, jeśli ktoś umiera samotnie w domu, nieznalezione przez nikogo ciało wydziela dużą ilość związków chemicznych, co powoduje duży stopień skażenia mieszkania. W takich przypadkach konieczne jest użycie silnego środka dezynfekującego o działaniu biobójczym lub urządzeń specjalistycznyc do gruntownej dezynfekcji.

sprzatanie mieszkania po zmarłym

Oczywiście i na tym rynku liczy się doświadczenie oraz certyfikaty, jakimi może się wylegitymować przedsiębiorca i jego pracownicy. Firmy sprzątające o dobrej reputacji, nie mają problemu ze spełnieniem wyżej wymienionych wymagań, a dodatkowo przedstawią referencje od rzeszy zadowolonych klientów.

To duży atut, który warto rozważyć. Na zakończenie można stwierdzić, iż jakość to wartość ponadczasowa i sprawdzi się u każdego z nas.

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

Czyszczenie mieszkania po zgonie to praca, które wymaga z jednej strony wrażliwości, a z drugiej strony należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Postępując zgodnie ze wskazówkami technika sprzątającego miejsce zgonu, członkowie rodziny otrzymają czyste mieszkanie, które będzie wolne od trujących patogenów i niebezpiecznych drobnoustrojów.

FAQ, zgon w domu.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się wysprzątać pomieszczenia samodzielnie, czy zatrudnisz profesjonalną firmę, pamiętaj, aby nigdy nie dotykać materiału skażonego krwią gołymi rękami, bez rękawic ochronnych.

Co zrobić z rzeczami osobistymi zmarłego?

W pierwszej kolejności należy przeprowadzić segregację na rzeczy skażone krwią i płynami ustrojowymi oraz na te, które są wolne od zanieczyszczeń. Warto również przejrzeć rzeczy i posegregować je na kategorie, takie jak ubrania, dokumenty i osobiste pamiątki. Rzeczy skażone biologicznie należy oddać do utylizacji, natomiast czyste ubrania można oddać osobom potrzebującym.

Czy można usuwać ślady krwi po zgonie na własną rękę?

Tak, można samodzielnie usuwać krew z podłogi w mieszkaniu zmarłej osoby, ale należy wykonać to zgonie z procedurą, dotyczącą ochrony ciała przed zakażaniem niebezpiecznymi mikroorganizmami.  Zawsze należy  używać rękawic ochronnych z atestem, a wymytą podłogę odkazić środkiem do dezynfekcji z preparatem biobójczym. W przypadku dużej ilości krwi na podłodze, warto skontaktować się z odpowiednią firmą sprzątającą.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%