Praktyczne Case Study

Sprzątanie grobów w 2022. Czy inflacja wpłynęła na ceny usług na cmentarzach?

Dzień Wszystkich Świętych to czas wspominania pamięci naszych bliskich, którzy odeszli. Jeżeli jednak groby naszych bliskich znajdują się daleko, przygotowanie się do tego święta może być trudne. Wiele osób decyduje się na zlecenie usługi związanej ze sprzątaniem grobów, które zlecają profesjonalnym firmom. Czy szalejąca wokół inflacja w drugiej połowie 2022 roku wpłynęła na ceny usług związanych ze sprzątaniem nagrobków? Sprawdziliśmy to w kilku większych miastach całego kraju.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

Sprzątaniem grobów przed dniem Wszystkich Świętych zajmuje się wiele firm. Jakie są ceny ich usług?

W Warszawie koszt sprzątania grobu wynosi minimum 100 złotych. Jest to wzrost o 30% w stosunku do ubiegłego roku. W Katowicach koszt ten wynosi 75 złotych, co również stanowi wzrost usługi sprzątania o kilkanaście procent. Najtaniej jest w województwie świętokrzyskim, gdzie w Kielcach stawki za sprzątanie nagrobka pozostały na tym samym poziomie, czyli 50-60 złotych.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

Warto dodać, że zapalenie dwóch małych zniczy na grobie kosztuje tyle samo, co zapalenie jednej świeczki i położenie kwiatów. Każda firma ma swoje minimum logistyczne i pewien zakres usług, który nie zmienia ceny, jeżeli, nie chcemy ich wszystkich.

Sprzątanie grobu

Kwiaty na grobie mogą być sztuczne lub prawdziwe – wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy.

Oczywiście wiele tego typu przedsiębiorstw oferuje również sprzątanie po zgonach, a usługi dodatkowe opieki nad grobami obejmują:

 • sprzątanie grobu w abonamencie;
 • jednorazowe sprzątanie grobu z liści;
 • czyszczenie nagrobka np. z wosku lub zabrudzeń atmosferycznych;
 • porządkowanie nagrobka po zimie;
 • udekorowanie płyty nagrobka kwiatami sztucznymi
 • udekorowanie grobu kwiatami prawdziwymi.

Od czego zacząć zdalne dbanie o nagrobek?

Groby naszych najbliższych nigdy nie powinny odejść w zapomnienie. Zlecamy firmie sprzątającej dbanie o groby naszych bliskich. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pomocą poczty e-mail. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy firma posiada odpowiednie doświadczenie oraz, czy jest wpisana Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Pomocne jest również sprawdzenie opinii w Internecie. Można również zapytać znajomych lub krewnych, czy mogą polecić jakieś dobre firmy.

Znicz na grobie z trawy.

W tym roku na polskich cmentarzach zabłyśnie wiele takich czerwonych zniczy.

Po zawężeniu poszukiwań, warto skontaktować się z kilkoma firmami, aby zorientować się w ich cenach. Wiele osób nie może bezpośrednio uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych osoby bliskiej i wtedy możliwość, że ktoś zapali świeczkę w naszym imieniu lub złoży kwiaty na grobie daje poczucie bliskości. Ważne jest przestrzeganie kultury osobistej na cmentarzu, a po realizacji zamówionej usługi firma ma obowiązek wysyłać klientowi mailem raport z przeprowadzonych prac. Tego typu ustalenia pomiędzy stronami powinny zostać zawarte w umowie pomiędzy klientem a zakładem pogrzebowym lub specjalistyczną firmą sprzątającą.

Możesz zamówić usunięcie starych zniczy online

Przy wyborze firmy należy również zwrócić uwagę na usługi zawarte w cenie. Niektóre firmy oferują tylko czyszczenie grobu, podczas gdy inne oferują również usuwanie chwastów, przycinanie gałęzi, czy też regularną wymianę kwiatów i zniczy. Kompleksowe sprzątanie grobu to również wysypanie kamyków wokół nagrobka lub usunięcie starych zniczy, a dziś wiele usług zamówisz bez wychodzenia z domu, czyli online.

Mycie nagrobka przed dniem 1 listopada, po jego dokładnej lokalizacji, nie będzie stanowiło żadnego problemu dla większości firm. Musisz jednak pamiętać, że umycie nagrobka należy zlecić przynajmniej miesiąc wcześniej, gdyż chętnych na tego typu usługi jest dość sporo.

Warto dodać, że opiekunowi grobu (lokalnej firmie sprawującej opiekę nad grobem) można również zlecić inne usługi np. zamówienie mszy w intencji osoby zmarłej. Warto jednak wysłać wcześniej zdjęcie, które może pomóc w odnalezienie grobu. Większość grobów bliskich jest na cmentarzach miejskich, a Polska to nie Włochy i na rodzinnych cmentarzach mało kto spoczywa.

cena sprzątania grobu Warszawa

Ile kosztuje sprzątanie grobów w 2022?

Tak więc w posprzątaniu grobów najbliższych może pomóc rodzinna firma sprzątająca lub osoba indywidualna, z którą podpiszemy umowę na opiekę nad grobem bliskiej osoby. Ile kosztuje sprzątanie grobów? Sprzątanie rodzinnych grobów to często zlecenie czyszczenia, a nawet dekorowania płyt nagrobka. Jeśli chodzi o zwyczajne sprzątanie, ceny zaczynają się od 50 złotych, chociaż opieka nad grobem w wersji “na bogato” może kosztować nawet kilkaset złotych.

Za usługi na cmentarzu musisz zapłacić z góry np. płatność blikiem

Interesuje Cię renowacja grobu? W ofercie firm są również abonamenty miesięczne lub roczne nie tylko na sprzątanie, ale i na konserwację. Korzystając z tych usług, możesz mieć pewność, że groby naszych bliskich są zadbane i że możemy ich uczcić w sposób, na jaki zasługują. Wiele firm wymaga płatności z góry na konto lub płatność BLIK. Po wcześniejszym uiszczeniu należności, wybrana firma zajmie się zleceniem uprzątnięcia grobu.

Czym najlepiej umyć pomnik z granitu?

Istnieje kilka różnych sposobów, by umyć granitowy pomnik. Można użyć przenośnej myjki ciśnieniowej, szczotki lub gąbki. Jeśli używasz myjki ciśnieniowej, będziesz musiał uważać, aby nie uszkodzić pomnika. Warto zastosować specjalny preparat do mycia płyt z granitu i nanieść go, zgonie z instrukcją obsługi zalecaną przez producenta.

Ile kosztuje całoroczna opieka nad grobem?

Koszt całorocznej opieki nad grobem może się różnić w zależności od wielkości grobu i lokalizacji. Ogólnie rzecz biorąc, będzie to kosztować od 500 zł, nawet do kilku tysięcy złotych. W ofercie większości firm są również usługi sprzątania jednorazowego, dostępne przed uroczystościami Wszystkich Świętych. Korzystając z tych usług, będziesz mieć pewność, że groby bliskich są zadbane.

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce w roku 2022

Wiele osób decyduje się na korzystanie z profesjonalnych usług czyszczenia i pielęgnacji grobów.

Pamiętajmy, zadbane nagrobki, najbliższych świadczą o nas!

Groby wymagają cyklicznej konserwacji i czyszczenia kilka razy w roku. Z biegiem czasu pogoda i żywioły zbierają swoje żniwo, pozostawiając po sobie brud, zanieczyszczenia atmosferyczne. I tu z pomocą przychodzą usługi czyszczenia grobów, aby grób bliskiej osoby wyglądał jak najlepiej.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  4,5
  Rated 4.5 out of 5
  4.5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent50%
  Very good50%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%