Praktyczne Case Study

Rybiki zwalczanie – jak pozbyć się owadów naturalnymi sposobami?

Rybik cukrowy, zwany również karaczanem cukrowym, to szkodnik, który potrafi narobić sporo szkód w domach osób prywatnych i sklepach ogólnospożywczych. Te małe, brązowe owady mogą zniszczyć całą żywność, tapicerkę, papier i inne materiały organiczne.

Co gorsza, niewielkich rozmiarów rybiki są bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne i trudne do usunięcia. Wiele osób, nie ma pojęcia, jak zwalczać rybiki, a okazuje się, iż często wystarczy regularnie wietrzyć, tak by zimno zniechęciło rybiki do zadomowienia się w komfortowych warunkach.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak wytępić pluskwy?

Rybik cukrowy

Rybik cukrowy łac. Ctenolepisma saccharinum – uważany za szkodnika.

Jakie kroki podjąć, aby uniknąć infestacji?

Wszelkiego rodzaju owady wywołują negatywne odczucia i dyskomfort. Rybiki, mimo że nie stanowią zagrożenia dla ludzi, nie należą do tych gości, których chcielibyśmy mieć pod swoim dachem.

Czy wiesz, że istnieją naturalne sposoby na skuteczne zwalczanie rybików cukrowych. Zioła, takie jak rozmaryn, a także ostre przyprawy, jak cynamon czy goździki, są skutecznymi odstraszaczami dla tych insektów.

Co robić, by uniknąć infestacji?

Każdy, kto zauważy te małe owady o srebrnych łuskach na swoich płytkach podłogowych w łazience, pragnie się ich pozbyć jak najszybciej. Czy rybiki cukrowe w domu stanowią zagrożenie dla domowników i zwierząt domowych?

Waka z owadami

Zwalczanie rybików w domu jest ważne z wielu powodów. Należy pamiętać, że walka z tymi owadami wymaga systematyczności, ponieważ szkodniki te są bardzo wytrzymałe i trudne do neutralizacji. Dlatego też, aby skutecznie pozbyć się rybików, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm z branży usług DDD, które posiadają specjalistyczne insektycydy do zwalczania rybika cukrowego.

Rybiki – co to za owady?

Rybik cukrowy nazywany jest inaczej srebrzykiem. Pancerz rybików pokryty jest powłoką w kolorze srebrnym, stąd właśnie pochodzi nazwa srebrzyki. Jego ciało osiąga długość do 10 mm i należy do grupy owadów bez skrzydłowych.

Kastelnik – zwalczanie rybików w domu – usługi całodobowe 24/7

Czy wiesz, że rybiki cukrowe nazywa się rybikami ze względu na charakterystyczny sposób poruszania się, który przypomina ten, w jakim poruszają się ryby. Ich pokarm stanowią najczęściej produkty zawierające skrobię, ale bez dostępu do kaszy czy ryżu, z łatwością zjedzą suszone mięso czy papier toaletowy.

Rybiki cukrowe, a rybiki łazienkowe – jaka jest różnica?

Wydawać by się mogło, że rybiki cukrowe i łazienkowe to dwa różne gatunki tego niewielkich rozmiarów owada. Jednak nazwy te są stosowane zamiennie, a w rzeczywistości jest to jeden i ten sam owad. Rybik cukrowy to nazwa tego insekta, a określenie “łazienkowy” pojawiło się ze względu na upodobanie srebrzyków do zamieszkiwania właśnie w łazience.

Okazuje się, iż zwalczanie rybików nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ te małe insekty potrafią przeżyć bez dostępu do pożywienia nawet rok. Co za tym idzie, w trakcie eliminacji owadów należy mieć pewność, że wytępiliśmy wszystkie rybiki, co do jednego.

Dlaczego rybik cukrowy pojawia się w domu?

Rybiki cukrowe to owady, który pojawia się tam, gdzie panują odpowiednie warunki do jego życia. Będzie to podwyższona wilgotność powietrza, brak skutecznej wentylacji pomieszczeń czy ciepło. Najczęściej można je spotkać tam, gdzie wilgotność powietrza przekracza 60%, a podwyższona temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas.

To właśnie dlatego rybika cukrowego zazwyczaj można spotkać w łazience i kuchni. Zazwyczaj żerują nocą, kiedy wychodzą ze swojej kryjówki. Jeśli masz rybiki w domu, pewnie zdarzyło Ci się włączyć światło w łazience i zobaczyć na podłodze owady, które nerwowo próbują uciec z zasięgu Twojego wzroku.

Na swoje miejsce do życia najczęściej wybierają szczeliny w łazience za mokrymi mopami i innymi wilgotnymi przedmiotami. Obejrzyj również dokładnie ceramikę łazienkową. Rybiki cukrowe chętnie zamieszkują także szafki kuchenne, gdzie w szczelnych pojemnikach z konsumują praktycznie wszystkie sypkie produkty i nie tylko.

Kryjówki rybików szukaj w takich miejscach, jak:

 • Szczeliny w łazience;
 • Fugi w podłodze;
 • Pod pozostawionymi w łazience mokrymi ubraniami czy ręcznikiem;
 • Na płytkach łazienkowych;
 • Szafki kuchenne (choć tam rzadziej się wspinają);
 • Pod zlewem w kuchni;
 • Zawiasy drzwi;
 • Za koszem na śmieci.

Popularny artykuł na blogu: Na czym polega likwidacja pluskiew?

Czy rybik cukrowy gryzie i jest szkodliwy dla zdrowia?

Wbrew pozorom te małe owady nie stanowią zagrożenia dla człowieka i nie przenoszą chorób jak inne owady np. karaluchy czy pluskwy. Co więcej, nawet nie potrafią gryźć, więc nie zobaczysz na swoim ciele żadnych śladów ukąszenia, jak np. po pogryzieniu przez komara czy pluskwę.

Kastelnik – dezynsekcja szkodników – usługi DDD, 7 dni w tygodniu

Niestety obecność rybików cukrowych może powodować sporo zniszczeń w mieszkaniu. Dla tych niewielkich owadów doskonały pokarm stanowią nie tylko produkty sypkie jak mąka, kasza czy cukier, ale i kawałek tektury czy tapeta na ścianie. Z powodzeniem mogą niszczyć wszelkie wykonane z papieru przedmioty, jak i tapety na ścianach.

Popularny artykuł na blogu: Jak usunąć karaluchy z mieszkania?

Zwalczanie rybików – skuteczne pułapki

W walce z rybikami pomoce może się okazać wypróbowanie sprawdzonych sposobów na wytępienie tych insektów, a większość niezbędnych do tego narzędzi znajdziesz we własnym domu albo pobliskim sklepie.

Postaw na aromatyczne zioła

Aromatyczne zioła i przyprawy są skutecznym sposobem na pozbycie się robaków w pomieszczeniach, ponieważ te niechętnie przebywają w ich pobliżu. Główną korzyścią z zastosowania naturalnych odstraszaczy jest bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt domowych, ponieważ zioła i przyprawy są w pełni bezpieczne.

Rybiki niechętnie tolerują zapach ostrych przypraw i ziół, dzięki czemu ich stosowanie może pomóc w eliminacji tych szkodników. Zamiast sięgać po insektycydy, warto zastosować naturalne metody walki z rybkami cukrowymi, aby uniknąć szkodliwych substancji chemicznych i zadbać w ekologiczny sposób o własne mieszkanie.

Wypróbuj lawendowe kulki o ostrym zapachu

Chcesz się skutecznie pozbyć się rybików ze swojego mieszkania? Możesz poukładać w ich kryjówkach specjalne lawendowe kulki, których zapach odpycha te srebrne owady. Inny skuteczny pomysł na to, aby się pozbyć rybików, jest zastosowanie torebeczek z żelem krzemionkowym, które znajdziesz np. w pudełku z nowymi butami albo torebką.

Kwas borowy na skuteczne pozbycie się rybików w mieszkaniu

Innym polecanym sposobem, by raz na zawsze zwalczyć rybiki, jest wykorzystanie kwasu borowego. To naturalny środek, który znajdziesz w każdej aptece i z łatwością wykorzystasz go jako trutkę na insekty.

Wykorzystaj moment, gdy nikogo nie ma w domu i rozsyp kwas borowy w pobliżu kryjówek rybików. Pamiętaj, by go nie wdychać i nie dopuszczać do niego dzieci i zwierząt. Nie możesz kupić kwasu borowego? Wykorzystaj boraks zmieszany z cukrem pudrem i rozsyp go w pobliżu wanny, szafek łazienkowych i w kuchni.

Na rynku dostępne są również profesjonalne środki do zwalczania rybików. Z reguły są to preparaty zawierające cypermetrynę i geraniol. Możesz je znaleźć w takiej formie jak:

 • Środki w płynie do oprysku rybików;
 • Preparaty w aerozolu;
 • Pułapki na rybiki łazienkowe;
 • Specjalne płytki owadobójcze, które są nasączone płynem owadobójczym.

Profesjonalne zwalczanie szkodników w ofercie firmy Kastelnik

Domowe sposoby, by zwalczyć rybiki cukrowe, często zawodzą, w szczególności, gdy insektów jest sporo. Ich skuteczne usunięcie utrudnia fakt, że te małe owady mogą żyć nawet 4 lata, a samica jest w stanie jednorazowo złożyć 20 jaj.

Kastelnik – karaczan cukrowy – naturalne metody zwalczania

Firma Kastelnik oferuje profesjonalne zwalczanie szkodników przy pomocy skutecznych metod dezynsekcji.

Specjaliści od usuwania owadów z mieszkania wykorzystują takie sposoby eliminacji rybików jak:

 • Oprysk ciśnieniowy ze środkiem biobójczym;
 • Oprysk spalinowy na rybiki w domu;
 • Ozonowanie pomieszczeń, w których bytują rybiki cukrowe;
 • Zamgławianie suchą mgłą ze skutecznym preparatem biobójczym;
 • Mikrodyfuzja pomieszczeń na pozbycie się rybików i innych owadów z mieszkania.

Wszystkie stosowane przez metody dezynsekcji to ekologiczne sposoby na rybiki, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Gwarantujemy szybkie i skuteczne usunięcie rybików z Twojego mieszkania, a także karaluchów, pluskiew domowych czy wszy.

Popularny artykuł na blogu: Czy trupi jad jest niebezpieczny?

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

W sprzyjających warunkach, karaczany mogą szybko się rozmnażać, co zwiększa liczbę szkodników i może prowadzić do poważnych problemów z infestacją. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwalczać rybiki zanim rozprzestrzenianią się na dobre po całym budynku.

Co to jest infestacja?

Infestacja to obszar ogarnięty przez szkodniki, takie jak insekty np. karaluchy, pluskwy, gryzonie np. szczury lub owady np. prusaki, mrówki. Infestacje mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi (przenoszenie chorób) oraz prowadzić do znacznych szkód materialnych, np. zniszczenia mebli.

Przyczyny są zazwyczaj różne, takie jak brak czystości, niewłaściwe przechowywanie żywności, zbyt wysoka wilgotność, a także niewłaściwie przeprowadzona dezynsekcja lub dezynfekcja pomieszczeń. Dlatego ważne jest szybkie i skuteczne działanie w celu zwalczania infestacji.

Skąd się biorą rybki?

Rybiki cukrowe biorą się z brudu, wilgoci i z niezbyt wydajnej wentylacji ciemnych pomieszczeń. W polskich domach rybiki cukrowe można spotkać zwykle w blokach mieszkalnych i domach, w których panuje wysoka wilgotność i podwyższona temperatura. Bardzo często można je spotkać w kuchniach, łazienkach, piwnicach i innych miejscach, gdzie są źródła podwyższonej wilgotności, a także tam, gdzie znajduje się pożywienie i dobre miejsca do ukrycia się przed światem. Rybiki czesto chowają się w fugach podłogowych i wychodzą z nich w nocy.

Jak długo żyją rybiki i czy występują w nowym budownictwie?

Rybiki, jak wiele innych karaczanów, mają stosunkowo długie życie. Samice rybików cukrowych mogą żyć nawet do czterech lat, podczas gdy samce zwykle żyją nieco krócej. Czas życia rybika cukrowego zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność, dostępność do pożywienia. Dla tych owadów nie ma znaczenia, czy budynek, jest stary, czy nowy. Z doświadczenia firm usługowych zajmujących się usuwaniem rybików w wilgotnych miejscach wynika jednak, iż częściej występują w starym budownictwie.

Jak wytępić rybiki?

Usuwanie rybików cukrowych może być czasochłonne, ponieważ szkodniki te są wytrzymałe i potrafią przetrwać w trudnych warunkach. Istnieje wiele metod zwalczania rybików cukrowych. Rybiki cukrowe nie przepadją za cynamonem, rozmarynem i goździkami, co czyni je najlepszymi naturalnymi odstraszaczami do użytku w domu. Srebrzyki nie przepadają również za zapachem ostrych przypraw, a pochłaniacz wilgoci i zastosowanie pułapek na owady z jedzeniem może pomóc pozbyć się rybików.

Zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru na rybiki w domu

Jedną ze skuteczniejszych form walki z rybikami w łazience jest przeprowadzenie zabiegu zamgławiania suchą mgłą ze środkiem biobójczym (owadobójczym). Ta metoda dezynsekcji nie tylko skutecznie wyeliminuje wszystkie bytujące w mieszkaniu osobniki, ale również ich jaja i młode insekty.

Zamgławianie suchą mgłą polega na rozpylaniu preparatu o działaniu biobójczym pod postacią mikroskopijnych cząsteczek. Te z łatwością docierają we wszystkie kąty i szczeliny, w których tak chętnie żyją rybiki cukrowe. Zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru, zamgławianie ULV i usługi mikrodyfuzji zlecisz w firmie Kastelnik.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%