Praktyczne Case Study

Przyczyny zgonów w Polsce

W naszym kraju umiera średnio 400-420 tys. ludzi rocznie. Z artykułu poznasz najczęstsze przyczyny zgonów: choroby, wypadki. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce?

Żyjemy coraz dłużej, średnia życia Polaków stale się wydłuża. Jakość życia ulega poprawie, profilaktyka i opieka zdrowotna są dostępne dla każdego i wzrasta zainteresowanie obywateli zdrowym trybem życia. Śmierć, nieunikniony kres każdej żywej istoty, zostaje więc w perspektywie wielu jednostek oddalona, co nie oznacza, że przestaje być obecna w naturalnym cyklu życia.

W Polsce w 2018 roku mediana wieku zmarłych wyniosła 77 lat (dla mężczyzn 71 lat, dla kobiet 83 lata). Natomiast średnia długość życia wynosi kolejno 74 lata dla mężczyzny i 82 lat dla kobiety, co jest wynikiem znacznie lepszym niż było to na początku lat 90-tych, kiedy przeciętnie mężczyźni dożywali około 68 lat, a kobiety 78.

umierająca kobieta na łóżku w szpitalu

Na co umierają Polacy?

W Polsce, choć ludzie żyją dłużej, liczba zgonów stale rośnie. Tak jak w wielu krajach Europy Zachodniej, tak i u nas najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – obie przyczyny powodują ok. 70 proc. wszystkich zgonów i dotykają praktycznie wszystkie grupy wiekowe. Dzięki profilaktyce chorób serca obserwujemy pewien spadek zgonów z tejże przyczyny na przestrzeni ostatnich 30 lat (z 52% wszystkich przyczyn w 1990 roku do 41% w 2018), przy czym można zaobserwować wzrost śmierci spowodowanych nowotworami. Kolejną znaczącą statystycznie przyczyną zgonów są choroby układu oddechowego, których liczba stale rośnie.
Przeczytaj na czym polega nabycie spadku po zmarłym.

Śmierć nie tylko w podeszłym wieku

Naturalnym zjawiskiem jest fakt, że śmierć dotyka przede wszystkim seniorów, osoby po 65 roku życia. To właśnie w tej grupie wiekowej najwięcej notuje się śmierci z powodu zawału serca czy choroby wieńcowej. Wśród młodszych osób przyczyny zgonów są różne. U mężczyzn poniżej 50 roku życia aż 70 % wszystkich zgonów powstało w wyniku urazów i wypadków. U młodych kobiet śmierć jest najczęściej wynikiem nowotworów, natomiast dzieci i nastolatki do 18 roku życia umierają zwykle na skutek urazów i zatruć, a także, co jest niezwykle niepokojące – samobójstw. To w takich właśnie okolicznościach, bardzo często zamawiana jest usługa profesjonalnego sprzątania po zmarłych.

łóżko szpitalne i chora kobieta

COVID-19 przyczyną licznych zgonów w Polsce

W 2020 roku obserwujemy przyrost zgonów względem lat minionych. Przyczyną tego zjawiska jest panująca epidemia koronawirusa wywołującego ciężką chorobę układu oddechowego COVID-19. Niestety, choroba dla wielu jest śmiertelna, co uwidaczniają statystyki. Na przykład, w tygodniu od 12 do 18 października wystawiono 10 230 aktów zgonu. To był najwyższy taki wynik od co najmniej pięciu lat, a odnotowano go jeszcze przed szczytem epidemii. Zwiększona liczba zgonów wynika nie tylko z samej choroby, ale również wiąże się z niewydolnym systemem medycznym sparaliżowanym zagrożeniem epidemiologicznym i co za tym idzie, ograniczeniem opieki medycznej dla wielu osób. Jak w tej sytuacji radzą sobie szpitale, czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczną bronią w walce w wirusem obecnym podczas pandemii SARS CoV-2? Z badań naukowych wynika , że wirusy z otoczką są bardziej wrażliwe od tych bez otoczki. Jest to przed wszystkim związane z faktem, iż otoczki zawierają dużo lipidów ( herpeswirusy zawierają do 22%), które łatwo wchodzą w reakcję z ozonem. Pozostaje jednak pytania, czy to aby wszystko co można zrobić w tym temacie?

Dezynfekcja po zgonie w domu

Do większości zgonów w naszym kraju dochodzi w domach prywatnych i mieszkaniach. Coraz więcej ludzi mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych i niestety samotnie umiera. Według szacunków od 2030 r. ponad 30% osób będzie żyło w pojedynkę, więc zgonów z dala od bliskich również będzie przybywać. Już dziś często starsze osoby umierają samotnie i dopiero po kilku dniach sąsiedzi i dalsza rodzina dowiadują się o utracie krewnego. W tym czasie bardzo często ciał osób zmarłych zasiedlane są przez małe czerwie, przypominające robaki larwy. Wylęgają się one z jaj złożonych na ciele zmarłego przez muchy tzw. plujki. Im w mieszkaniu denata większa wilgotność, tym lepsze warunki do rozwoju dla czerwi.

W większości przypadków konieczna jest dezynfekcja pomieszczenia w domu poprzez zamgławianie powierzchni po śmierci, ciało leżące kilka lub więcej dni poza chłodnią niezwykle szybko ulega rozkładowi. Nawet jeśli nie ma wyraźnych oznak procesów gnilnych, w rzeczywistości już kilkanaście godzin po zgonie zaczyna się proces rozkładu, który uwalnia bardzo groźne dla żywych istot substancje toksyczne. Aby zadbać o bezpieczeństwo i czystość mieszkania warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą sprzątającą po zgonach Kastelnik i zamówić usługę dezynfekcji pomieszczeń po śmierci. To ważny aspekt bezpieczeństwa i odpowiedzialności wobec rodzin i bliskich osób zmarłych. Na koniec warto wspomnieć, iż dane o zgonach ogółem i zgonach są w naszym kraju opracowywane zgodnie z kryteriami definicji urodzeń i zgonów rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Przeczytaj także:
Jak sprzedać mieszkanie po zmarłym ?

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

5
5,0 rating
5 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 40)
Doskonale95%
Bardzo dobrze5%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%