Praktyczne Case Study

Przyczyny zgonów w Polsce

W naszym kraju umiera średnio 400-420 tys. ludzi rocznie. Z artykułu poznasz najczęstsze przyczyny zgonów: choroby, wypadki. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce?

Żyjemy coraz dłużej, średnia życia Polaków stale się wydłuża. Jakość życia ulega poprawie, profilaktyka i opieka zdrowotna są dostępne dla każdego i wzrasta zainteresowanie obywateli zdrowym trybem życia. Śmierć, nieunikniony kres każdej żywej istoty, zostaje więc w perspektywie wielu jednostek oddalona, co nie oznacza, że przestaje być obecna w naturalnym cyklu życia.

W Polsce w 2018 roku mediana wieku zmarłych wyniosła 77 lat (dla mężczyzn 71 lat, dla kobiet 83 lata). Natomiast średnia długość życia wynosi kolejno 74 lata dla mężczyzny i 82 lat dla kobiety, co jest wynikiem znacznie lepszym niż było to na początku lat 90-tych, kiedy przeciętnie mężczyźni dożywali około 68 lat, a kobiety 78.

umierająca kobieta na łóżku w szpitalu

Na co umierają Polacy?

W Polsce, choć ludzie żyją dłużej, liczba zgonów stale rośnie. Tak jak w wielu krajach Europy Zachodniej, tak i u nas najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – obie przyczyny powodują ok. 70 proc. wszystkich zgonów i dotykają praktycznie wszystkie grupy wiekowe. Dzięki profilaktyce chorób serca obserwujemy pewien spadek zgonów z tejże przyczyny na przestrzeni ostatnich 30 lat (z 52% wszystkich przyczyn w 1990 roku do 41% w 2018), przy czym można zaobserwować wzrost śmierci spowodowanych nowotworami. Kolejną znaczącą statystycznie przyczyną zgonów są choroby układu oddechowego, których liczba stale rośnie.

Śmierć nie tylko w podeszłym wieku

Naturalnym zjawiskiem jest fakt, że śmierć dotyka przede wszystkim seniorów, osoby po 65 roku życia. To właśnie w tej grupie wiekowej najwięcej notuje się śmierci z powodu zawału serca czy choroby wieńcowej. Wśród młodszych osób przyczyny zgonów są różne. U mężczyzn poniżej 50 roku życia aż 70 % wszystkich zgonów powstało w wyniku urazów i wypadków. U młodych kobiet śmierć jest najczęściej wynikiem nowotworów, natomiast dzieci i nastolatki do 18 roku życia umierają zwykle na skutek urazów i zatruć, a także, co jest niezwykle niepokojące – samobójstw. To w takich właśnie okolicznościach, bardzo często zamawiana jest usługa profesjonalnego sprzątania po zmarłych.

łóżko szpitalne i chora kobieta

COVID-19 przyczyną licznych zgonów w Polsce

W 2020 roku obserwujemy przyrost zgonów względem lat minionych. Przyczyną tego zjawiska jest panująca epidemia koronawirusa wywołującego ciężką chorobę układu oddechowego COVID-19. Niestety, choroba dla wielu jest śmiertelna, co uwidaczniają statystyki. Na przykład, w tygodniu od 12 do 18 października wystawiono 10 230 aktów zgonu. To był najwyższy taki wynik od co najmniej pięciu lat, a odnotowano go jeszcze przed szczytem epidemii. Zwiększona liczba zgonów wynika nie tylko z samej choroby, ale również wiąże się z niewydolnym systemem medycznym sparaliżowanym zagrożeniem epidemiologicznym i co za tym idzie, ograniczeniem opieki medycznej dla wielu osób. Jak w tej sytuacji radzą sobie szpitale, czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczną bronią w walce w wirusem obecnym podczas pandemii SARS CoV-2? Z badań naukowych wynika , że wirusy z otoczką są bardziej wrażliwe od tych bez otoczki. Jest to przed wszystkim związane z faktem, iż otoczki zawierają dużo lipidów ( herpeswirusy zawierają do 22%), które łatwo wchodzą w reakcję z ozonem. Pozostaje jednak pytania, czy to aby wszystko co można zrobić w tym temacie?

Dezynfekcja po zgonie w domu

Do większości zgonów w naszym kraju dochodzi w domach prywatnych i mieszkaniach. Coraz więcej ludzi mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych i niestety samotnie umiera. Według szacunków od 2030 r. ponad 30% osób będzie żyło w pojedynkę, więc zgonów z dala od bliskich również będzie przybywać. Już dziś często starsze osoby umierają samotnie i dopiero po kilku dniach sąsiedzi i dalsza rodzina dowiadują się o utracie krewnego. W tym czasie bardzo często ciał osób zmarłych zasiedlane są przez małe czerwie, przypominające robaki larwy. Wylęgają się one z jaj złożonych na ciele zmarłego przez muchy tzw. plujki. Im w mieszkaniu denata większa wilgotność, tym lepsze warunki do rozwoju dla czerwi.

W większości przypadków konieczna jest dezynfekcja pomieszczenia w domu poprzez zamgławianie powierzchni po śmierci, ciało leżące kilka lub więcej dni poza chłodnią niezwykle szybko ulega rozkładowi. Nawet jeśli nie ma wyraźnych oznak procesów gnilnych, w rzeczywistości już kilkanaście godzin po zgonie zaczyna się proces rozkładu, który uwalnia bardzo groźne dla żywych istot substancje toksyczne. Aby zadbać o bezpieczeństwo i czystość mieszkania warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą sprzątającą po zgonach Kastelnik i zamówić usługę dezynfekcji pomieszczeń po śmierci. To ważny aspekt bezpieczeństwa i odpowiedzialności wobec rodzin i bliskich osób zmarłych. Na koniec warto wspomnieć, iż dane o zgonach ogółem i zgonach są w naszym kraju opracowywane zgodnie z kryteriami definicji urodzeń i zgonów rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Przeczytaj także:
Jak sprzedać mieszkanie po zmarłym ?

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

5
5,0 rating
5 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 40)
Doskonale95%
Bardzo dobrze5%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%