Praktyczne Case Study

Przyczyny zgonów w Polsce

W naszym kraju umiera średnio 400-420 tys. ludzi rocznie, choć był rok, gdy zmarło, aż 519 tysięcy osób (2021). W tym artykule zgłębimy się w tematy związane ze śmiercią. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce?

Przyczyny śmierci w Polsce, podobnie, jak na świecie są różne, ale, według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 roku, najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia, nowotwory, a także choroby układu oddechowego.

Kastelnik – sprzątanie po zmarłych – usługi całodobowe 24/7

Żyjemy coraz dłużej, średnia życia Polaków stale się wydłuża. Jakość życia ulega poprawie, profilaktyka i opieka zdrowotna są dostępne dla każdego i wzrasta zainteresowanie obywateli zdrowym trybem życia.

Śmierć, nieunikniony kres każdej żywej istoty, zostaje więc w perspektywie wielu jednostek, oddalona, co nie oznacza, że przestaje być obecna w naturalnym cyklu życia. W Polsce w 2022 roku mediana wieku zmarłych wyniosła prawie 77 lat (dla mężczyzn 72 lat, dla kobiet 82 lata).

Czytaj również: sprzątanie po zmarłych Wrocław

Natomiast średnia długość życia wynosi kolejno 74 lata dla mężczyzny i 82 lat dla kobiety, co jest wynikiem znacznie lepszym niż było to na początku lat 90-tych, kiedy przeciętnie mężczyźni dożywali około 68 lat, a kobiety 78.

Przyczyny zgonów w Polsce

Na co umierają Polacy?

W Polsce, choć ludzie żyją dłużej, liczba zgonów stale rośnie. Tak jak w wielu krajach Europy Zachodniej, tak i u nas najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – obie przyczyny powodują ok. 70 proc. wszystkich zgonów i dotykają praktycznie wszystkie grupy wiekowe.

Dzięki profilaktyce chorób serca obserwujemy pewien spadek zgonów z tejże przyczyny na przestrzeni ostatnich 30 lat (z 52% wszystkich przyczyn w 1990 roku do 41% w 2018), przy czym można zaobserwować wzrost śmierci spowodowanych nowotworami. Kolejną znaczącą statystycznie przyczyną zgonów są choroby układu oddechowego, których liczba stale rośnie.

Popularny artykuł na blogu: Na czym polega nabycie spadku po zmarłym?

Śmierć nie tylko w podeszłym wieku

Naturalnym zjawiskiem jest fakt, że śmierć dotyka przede wszystkim seniorów, osoby po 65 roku życia. To właśnie w tej grupie wiekowej najwięcej notuje się śmierci z powodu zawału serca czy choroby wieńcowej. Wśród młodszych osób przyczyny zgonów są różne. U mężczyzn poniżej 50 roku życia aż 70 % wszystkich zgonów powstało w wyniku urazów i wypadków.

U młodych kobiet śmierć jest najczęściej wynikiem nowotworów, natomiast dzieci i nastolatki do 18 roku życia umierają zwykle na skutek urazów i zatruć, a także, co jest niezwykle niepokojące – samobójstw. To w takich właśnie okolicznościach, bardzo często zamawiana jest usługa profesjonalnego sprzątania po zmarłych, a usuwanie nieprzyjemnego zapachu to zazwyczaj najczęściej pojawiający się problem.

zgon w szpitalu

COVID-19 przyczyną licznych zgonów w Polsce

W 2020 roku obserwujemy przyrost zgonów względem lat minionych. Przyczyną tego zjawiska jest panująca epidemia koronawirusa wywołującego ciężką chorobę układu oddechowego COVID-19. Niestety, choroba dla wielu jest śmiertelna, co uwidaczniają statystyki.

Na przykład, w tygodniu od 12 do 18 października wystawiono 10 230 aktów zgonu. To był najwyższy taki wynik od co najmniej pięciu lat, a odnotowano go jeszcze przed szczytem epidemii. Zwiększona liczba zgonów wynika nie tylko z samej choroby, ale również wiąże się z niewydolnym systemem medycznym sparaliżowanym zagrożeniem epidemiologicznym i co za tym idzie, ograniczeniem opieki medycznej dla wielu osób.

Miernik ozonu

Jak w tej sytuacji radzą sobie szpitale, czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczną bronią w walce z wirusem obecnym podczas pandemii SARS CoV-2? Z badań naukowych wynika , że wirusy z otoczką są bardziej wrażliwe od tych bez otoczki. Jest to przede wszystkim związane z faktem, iż otoczki zawierają dużo lipidów ( herpeswirusy zawierają do 22%), które łatwo wchodzą w reakcję z ozonem. Pozostaje jednak pytania, czy to aby wszystko, co można zrobić w tym temacie?

Dezynfekcja po zgonie w domu – na co zwrócić uwagę?

Do większości zgonów w naszym kraju dochodzi w domach prywatnych i mieszkaniach. Coraz więcej ludzi mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych i niestety samotnie umiera. Według szacunków od 2030 r. ponad 30% osób będzie żyło w pojedynkę, więc zgonów z dala od bliskich również będzie przybywać.

Już dziś często starsze osoby umierają samotnie i dopiero po kilku dniach sąsiedzi i dalsza rodzina dowiadują się o utracie krewnego. W tym czasie bardzo często ciał osób zmarłych zasiedlane są przez małe czerwie, przypominające robaki larwy. Wylęgają się one z jaj złożonych na ciele zmarłego przez muchy tzw. plujki. Im w mieszkaniu denata większa wilgotność, tym lepsze warunki do rozwoju dla czerwi.

Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci?

W większości przypadków konieczna jest dezynfekcja pomieszczenia w domu poprzez zamgławianie powierzchni po śmierci, ciało leżące kilka lub więcej dni poza chłodnią niezwykle szybko ulega rozkładowi. Nawet jeśli nie ma wyraźnych oznak procesów gnilnych, w rzeczywistości już kilkanaście godzin po zgonie zaczyna się proces rozkładu, który uwalnia bardzo groźne dla żywych istot substancje toksyczne.

Aby zadbać o bezpieczeństwo i czystość mieszkania warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą sprzątającą po zgonach Kastelnik i zamówić usługę dezynfekcji pomieszczeń po śmierci. To ważny aspekt bezpieczeństwa i odpowiedzialności wobec rodzin i bliskich osób zmarłych. Na koniec warto wspomnieć, iż dane o zgonach ogółem i zgonach są w naszym kraju opracowywane zgodnie z kryteriami definicji urodzeń i zgonów, rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Przyczyny zgonów na świecie według danych Światowej Organizacji Zdrowia

Najczęstsze przyczyny śmierci różnią się w zależności od regionu świata, grupy wiekowej i płci. Niemniej jednak, według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2021 roku, najczęstszymi przyczynami śmierci na świecie były:

 • Choroby układu krążenia, w tym choroby serca i udary mózgu.
 • Nowotwory, zarówno złośliwe, jak i łagodne.
 • Choroby układu oddechowego, takie jak choroba płuc przewlekła i rak płuc.
 • Cukrzyca.
 • Choroby nerek.
 • Zakażenia, w tym choroby układu oddechowego, HIV/AIDS i gruźlica.
 • Wypadki, w tym wypadki komunikacyjne, upadki i tonięcia.
 • Choroby wątroby, w tym marskość wątroby i wirusowe zapalenie wątroby.
 • Samobójstwa i zaburzenia psychiczne.
 • Choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Najczęściej zadawane pytania FAQ

Kastelnik oferuje usługi oparte na dezynfekcji patogenów, które skutecznie eliminują niebezpieczne bakterie z powietrza, ptomainy po rozkładzie zwłok, a także usuwają brzydkie zapachy. Nasz profesjonalny zespół może również doradzić, jak poradzić sobie z dywanem poplamionym płynami ustrojowymi.

Zgony w Polsce

Jak usunąć trupi jad?

Usuwanie jadu trupiego z domu jest ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim żyjącym mieszkańcom i tym, którzy mogą wejść do pomieszczeń po śmierci. Istnieje kilka sposobów na usunięcie zapachów związanych ze śmiercią bliskiej osoby, z których większość wiąże się z użyciem specjalistycznych środków biobójczych lub ozonu.

Ile kosztuje czyszczenie mieszkanie po osobie zmarłej?

Koszt czyszczenia mieszkania po zmarłej osobie będzie zależał od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczeń, rodzaj potrzebnych usług (tj. usuwanie śladów krwi, ilość mebli do utylizacji), a nawet lokalizacji. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest niczym niezwykłym, że firmy sprzątające po zmarłych pobierają opłaty za dezynfekcję od kilkuset złotych za każde pomieszczenie.

Przeczytaj także:
Jak sprzedać mieszkanie po zmarłym?

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 40 reviews)
  Excellent95%
  Very good5%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%