Praktyczne Case Study
Śmierć bliskiej osoby to bardzo przykra sytuacja, która niesie za sobą pewne czynności, które w tym trudnym czasie musimy wykonać. Zgłoszenie sprawy do odpowiedniej jednostki służby zdrowia, wybór zakładu pogrzebowego, sprawy administracyjne i wreszcie pochówek. Niezbędny w załatwieniu tych spraw będzie akt zgonu. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób go uzyskać oraz ile kosztuje, przeczytaj ten artykuł.
Śmierć bliskiego to przykra sytuacja, z którą musimy się zmierzyć. Jednak w trudnym czasie żałoby musimy również pamiętać o sprawach urzędowych. Zacznijmy od wyjaśnienia- co to jest AKT ZGONU? Według Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741 z póź. zm.), to nic innego jak oficjalna informacja o śmierci danej osoby wydana przez Urząd Stanu Cywilnego z miejsca jej zamieszkania. Ważną kwestią jest również rozróżnienie aktu zgonu na dwa rodzaje:
Według gov.pl odpis zupełny zawiera wszystkie informacje z dnia wypisu tego dokumentu, natomiast odpis skrócony zawiera aktualną treść aktu tj. ze wszystkimi zmianami.
Dokument aktu zgonu potrzebujemy do:
Dokument ten może w Urzędzie Stanu Cywilnego pozyskać: małżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo, rodzic lub opiekun ustawowy, osoby, które mają uzasadniony przez sąd interes prawny, sąd, prokurator oraz organizacje społeczne i administracji publicznej z uzasadnionych powodów.
W celu uzyskania aktu powinniśmy złożyć wniosek o wydanie aktu zgonu. W sytuacji, w której dopiero co zmarł nam bliski od wystawienia karty zgonu, mamy 3 dni na jego złożenie, natomiast jeśli osoba zmarła miała chorobę, zakaźną 24 godziny. Wniosek mogą złożyć tylko osoby z bliskiej rodziny tj. małżonek, opiekun prawny, dziadek, babcia bądź rodzeństwo oraz pełnomocnik tych osób.
Co trzeba ze sobą wziąć do Urzędu Stanu Cywilnego?
Nie ponosimy kosztu uzyskania aktu zgonu. Jeden egzemplarz jest darmowy. Każdy kolejny to kwota 22 zł – stan na styczeń 2021 r. Urzędnik USC po otrzymaniu wniosku przejdzie do jego rejestracji. Wszystko powinno odbyć się tego samego dnia, dokładny czas zależy jednak od danego miejsca.
Reasumując, chcąc uzyskać akt zgonu, powinniśmy pamiętać o tym, że należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego z kartą zgonu, dowodami osobistymi tj. swoim i zmarłego. Po przybyciu do USC musimy przedłożyć wspomniane dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem. Następnie urzędnik powinien w tym samym dniu wydać nam jeden darmowy wypis. Z aktem zgonu możemy załatwić sprawy pogrzebowe, urzędowe oraz spadkowe, a aby go odebrać, musimy być bliską rodziną zmarłego lub ich pełnomocnikiem. Pamiętać należy również o tym, co będzie działo się po pochówku, ponieważ, jeśli zmarły miał chorobę zakaźną, to niezbędne będzie, aby wykonać dezynfekcje miejsca jego zgonu. Należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej po zmarłych.
Firma Kastelnik to zespół profesjonalistów, którzy specjalizują się w dezynfekcji funeralnej po zmarłych. Odkażają domy, mieszkania oraz wszystkie pomieszczenia po śmierci. Oferują skuteczne oraz sprawne sprzątanie po zmarłych już od 2013 roku, działając zgonie z zasadami BHP.
Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.
Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.
Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!
Aktualna ocena