Praktyczne Case Study

Jak odkazić mieszkanie po chorobie zakaźnej?

W dobie licznych, nieznanych dotąd, zagrożeń epidemiologicznych, nowego znaczenia nabiera kwestia odkażania miejsc publicznych, w których przebywały osoby chore. Chodzi o to, żeby miejsca te, po likwidacji źródeł chorobowych, nadawały się do normalnej eksploatacji. Uzyskaniu takiego stanu służy dezynfekcja pomieszczenia w Poznaniu np. biura, i to bez względu czy znajdującego się w centrum Katowic, Bytomia, Chorzowa czy też innego miasta aglomeracji śląskiej i wielkopolskiej.  Jest to uruchomienie procesów, które zneutralizują drobnoustroje i ich formy przetrwalnikowe, tak aby powierzchnie były bezpieczne dla zdrowia mieszkańców czy też pracowników firmy. Przy istniejącej różnorodności metod zapewniających osiągnięcie celu, bardzo ważne jest dobranie odpowiednich środków chemicznych i właściwe ich stosowanie. Skażenie konkretnego środowiska powoduje, że przeprowadzenie czynności dezynfekcyjnych pomieszczeń mieszkalnych, biur czy też w instytucji publicznych takich jak szkoły, teatry urzędy miejskie, jest niezbędne. W niniejszym artykule dowiesz się więcej o metodach naszej pracy oraz o sposobach odkażania pomieszczeń po chorobach zakaźnych.

Jak odkazić mieszkanie po chorobie

Dezynfekcja powierzchni mieszkalnych 

Źródłem zagrożenia chorobowego są najczęściej niewidoczne dla oka, ale bardzo szkodliwe drobnoustroje. W przypadku gospodarstw domowych sprawa jest o tyle prostsza, że z reguły wystarcza wykonanie tak prostych czynności jak wietrzenie pomieszczeń, dokładne wysprzątanie szczególnie kuchni i łazienki, wypranie pościeli i ręczników itp.. Są jednak przypadki, gdy to nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Wiele drobnoustrojów jest bowiem odpornych na działanie ogólnie dostępnych środków odkażających. Należy także zaznaczyć, że dezynfekcja nie powoduje, że pomieszczenia stają się jałowe. Aby uzyskać taki stan, potrzebna jest sterylizacja. Dezynfekcja powoduje natomiast, że po jej przeprowadzeniu możemy bezpiecznie korzystać z mieszkania. Sprawdzonych rodzajów dezynfekcji pomieszczeń jest kilka. Dobór właściwego dokonywany jest każdorazowo w oparciu o ocenę konkretnego przypadku. I tak mamy do wyboru:

  • metoda opryskowa, to jedna z najstarszych metod dezynfekcji. Polega na rozpyleniu za pomocą spryskiwacza, środka chemicznego bezpośrednio na powierzchnię mieszkania (podłogi, ściany, sufity). Opryskiwanie ma na celu naniesienie substancji aktywnej zarówno w formie gotowego produktu, jak również koncentratu bądź proszku. Metoda ta przynosi bardzo szybkie efekty, jednak jej wadą jest to, że korzystanie z dezynfekowanych pomieszczeń jest możliwe dopiero po upływie 12 godzin od wykonania oprysku.
  • zamgławianie ULV to wytwarzanie mgły wodnej za pomocą specjalnego generatora. Technika ta jest bardzo skuteczna w niszczeniu drobnoustrojów, gdyż dociera do trudno dostępnych miejsc. Sprawdza się również dobrze podczas dezynfekcji mieszkań po zmarłej osobie. Preparaty stosowane przy tej metodzie działają bakteriobójczo, drożdżobójczo, wirusobójczo i sporobójczo. Zamgławianie pomieszczeń odpowiednim środkiem chemicznym, jest skuteczne w przypadku stwierdzonego niedawno 2019-nCoV, zwanego Koronawirusem, który jest wrażliwy między innymi na nadtlenek wodoru. Ten podobny do SARS wirus jest bardzo niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych i o obniżonej odporności. Według opinii naukowców może on być obecny w naszym życiu już zawsze. Co istotne opadanie mgły i dezaktywacja środków chemicznych po zabiegu zamgławiania, trwa około 8 godzin. Po upływie tego czasu pomieszczenia mieszkalne nadają się do używania.

  • ozonowanie jest najczęściej stosowane w pomieszczeniach zainfekowanych koronawirusami, bakteriami lub pasożytami. Jest to najbardziej ekologiczna formą dezynfekcji. Polega na wytworzeniu ozonu przy użyciu specjalnego generatora. Samo działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu. W kontakcie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, wchodzi w reakcję chemiczną, rozkładając je na mniejsze i mniej szkodliwe cząsteczki. Ozon jest najsilniejszym środkiem dezynfekującym, mimo to już po godzinie od zakończenia dezynfekcji powietrze w pomieszczeniach jest czyste i wolne od zarazków. Korzystanie mieszkania jest wtedy bezpieczne. Więcej informacji na temat ozonowania pomieszczeń Katowice.

ozonowanie mieszkania

W jakich przypadkach korzystać z zamgławiania?

Metoda zamgławiania dzięki swojej lotnej formie i nowoczesnym środkom bakteriobójczym, grzybobójczym, drożdżobójczym, wirusobójczym i sporobójczym znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. Preparaty wykorzystywane w metodzie zamgławiania mają potwierdzone działanie wirusobójcze, między innymi przeciwko: koronawirusowiCoV, świńskiej i ptasiej grypie, parwowirozie, panleukopenii, i innym wirusom groźnym dla ludzi, ale także zwierząt. Zmgławianie jako środek dezynfekujący, może działać również bakteriobójczo m.in na bakterie E.coli, czy grzybobójczo na najbardziej powszechne grzyby jak Candida albicans czy Aspergillus brasiliensis. Profesjonalnie wykonane zmgławianie likwiduje skutecznie także pałeczki gruźlicy, oraz działa negatywnie na pluskwy, insekty, karaluchy czy muchy i osy.

Koronawirus, a zamgławianie pomieszczeń
Koronawirus to obecnie jedno z największych globalnych niebezpieczeństw dla ludzkiego zdrowia. Po pojawieniu się wirusa, by zapobiec jego rozprzestrzenianiu się, niezbędne są kroki, które wyeliminują go z powietrza i najbliższego otoczenia człowieka. Zamgławianie pomieszczeń z dodatkiem właściwego środka jest skuteczne w przypadku 2019-nCoV – Koronawirusa. Wirus ten jest zaraźliwy i może być niebezpieczny zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Służby medyczne apelują, by unikać bezpośredniego lub kropelkowego kontaktu z osobą zarażoną i dezynfekować regularnie powierzchnie, z którymi miał styczność chory.


Niezbędne jest także zintensyfikowanie dbałości o higienę osobistą, przede wszystkim częstsze, dłuższe i dokładniejsze mycie rąk. Co ważne, koronawirus jest wrażliwy na nadtlenek wodoru i inne preparaty dezynfekujące, jednak trzeba zachować najwyższe środki ostrożności. Miejsca publiczne powinny być regularnie dezynfekowane, dzięki czemu wszelkie powierzchnie będą maksymalnie bezpieczne. Z usługi zamgławiania w przypadku wykrycia lub zapobiegania zakażeniu koronawirusem, mogą skorzystać nie tylko właściciele domów i mieszkań, ale także biur, administratorzy budynków publicznych, a w szczególności szpitale i przychodnie, w tym sale chorych, ambulatoria, oddziały zakaźne, intensywnej terapii oraz ambulanse. Prowadzisz firmę w Katowicach, Tychach, Mikołowie lub Mysłowicach? Szukasz sprawdzonej firmy do przeprowadzenia dezynfekcji? Zadzwoń do nas. Technicy z firmy Kastelnik chętnie pomogą przeprowadzić skuteczną dezynfekcję Twoich pomieszczeń.

dezynfekcja pomieszczeń

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

4.7
4,7 rating
4.7 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 3)
Doskonale67%
Bardzo dobrze33%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%