Praktyczne Case Study

Czy ozonowanie jest skutecznym sposobem dezynfekcji?

Ostatnio zrobiło się głośno na temat ozonowania pomieszczeń, które okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji pomieszczeń biurowych, mieszkalnych, zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych.

Dziś już nikogo chyba nie trzeba przekonywać skuteczności zabiegu ozonowania, a wszystko za sprawą Głównego Inspektora Sanitarnego oraz jego wytycznych, określonych w opinii PZH z 8 kwietnia 2020 r., dokumentu, w którym jasno wyraża on swoje stanowisko co do dezynfekcji pomieszczeń biurowych poprzez ozonowanie.

Kastelnik – ozonowanie pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uprzejmie informuje, że w obecnej szczególnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 procedurę dezynfekcji pomieszczeń biurowych ozonem uważa za akceptowalną

Czytaj również: sterylizacja pomieszczeń

Jak to działa i ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń w obecnych czasach? Zacznijmy od początku.  Ozon (O3) to nic innego jak trzyatomowa wersja dobrze nam znanego tlenu. W środowisku naturalnym ozon powstaje pod wpływem promieniowania UV oraz wyładowań elektrycznych obecnych podczas burz. Jak pachnie ozon? Najlepiej opisującym ten zapach określeniem jest chyba właśnie porównanie – jak powietrze po burzy.

Czytaj również: ozonowanie mieszkań

Ozonowanie pomieszczeń, dezynfekcja.

Urządzeń do ozonowania marki Blue Planet.

Znany nam z lekcji biologii ozon w naturze pełni dwie role. Ten, który znajduje się w górnej części ziemskiej atmosfery, chroni wszystkie organizmy żywe przed bardzo szkodliwym promieniowaniem nadfioletowym. Drugi, znajdujący się w dolnej części naszej atmosfery, jest natomiast zanieczyszczeniem, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wysokie stężenie ozonu w powietrzu może wywoływać senność, bóle głowy oraz powodować problemy z układem oddechowym, w tym nasilenie objawów astmy. Stąd już podczas pierwszego kontaktu z technikami firmy Kastelnik, dokładnie wyjaśniamy, jak będzie przebiegać zabieg ozonowania wykonywany w Twojej firmie.

Skąd się bierze ozon?

Niewiele osób wie, że ozon pozwala na najszybszą, najdokładniejszą oraz ekologiczną dezynfekcję! Ozon (O3) w odpowiednich ilościach i w odpowiednim stężeniu może więc zostać wykorzystany w bardzo pozytywny sposób.  Gaz ten może zostać wytworzony sztucznie na dwa sposoby: przy użyciu promieni ultrafioletowych oraz przy użyciu wyładowań koronowych.

Ozonowanie pomieszczeń salonu autoryzowanego dealera VW.

Dezynfekcja ozonem w pomieszczeniach salonu samochodowego autoryzowanego dealera VW.

Ze względu na to, że ozon szybko traci swoje właściwości i przekształca się z powrotem w tlen, nie można go przechowywać w żadnych pojemnikach czy butlach. Z tego też powodu korzysta się z generatorów ozonu, które zapewniają stały dostęp do świeżego środka dezynfekującego i to w miejscu wykonywania dezynfekcji.  Sztucznie uzyskany ozon ma te same właściwości, co ozon występujący w naturze. Aby tak było, należy jednak zadbać o odpowiednie stężenie sztucznie wytworzonego gazu.

Jak wykorzystać ozon?

Wytworzony przez generator ozonu gaz świetnie sprawdzi się jako środek do dezynfekcji i dezodoryzacji.

Dlaczego? Dzięki procesowi utleniania! Ozon, zwany również aktywnym tlenem, natychmiast reaguje z różnymi zanieczyszczeniami w powietrzu, takimi jak wirusy, bakterie, pleśń i wiele innych, co prowadzi do procesu utleniania. Cząsteczki zanieczyszczeń zostają rozłożone na mniejsze i jednocześnie mniej szkodliwe. Sam ozon, jak już wcześniej wspomniano, w krótkim czasie ulega rozpadowi do tlenu, co oznacza, że nie ma ryzyka pozostawienia go w środowisku. Ozonowanie żywności to częsta praktyka np. branży spożywczej.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Dezynfekcja po zdiagnozowanym przypadku

Ozon radzi sobie skutecznie z całą gamą zagrożeń, które czyhają na człowieka w powietrzu. Idealnie nadaje się do walki z bakteriami, wirusami, pleśnią, roztoczami, grzybami, a także zarazkami pochorobowymi. Ozonowanie powinno być obowiązkowym etapem specjalistycznej usługi tj. sprzątania po zgonie lub dezynfekcja mieszkania po śmierci. Choć takie sytuacje są niezwykle przykre, niestety mają miejsce każdego dnia. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które czeka na zdrową osobę w otoczeniu, gdzie rozpoczął się proces rozkładu zwłok. Warto o tym pamiętać!

Ozonowanie kontra bakterie i wirusy

Jak już wcześniej powiedziano, ozon jest praktycznie niezastąpionym środkiem dezynfekującym w walce z bakteriami i wirusami. Świetnie sprawdza się np. jako środek zabijający bakterie Salmonelli, E.Coli, Clostridium czy Cryptosporidium, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Działanie ozonu na te bakterie jest skuteczne już przy stężeniu 13μg/dm3.

Pomiar stężenia ozonu.

Dräge to znany światowy producent urządzeń do mierzenia stężenia ozonu w powietrzu.

Co ciekawe, ozon jako środek zabijający wirusy i bakterie jest aż 50 razy skuteczniejszy i prawie 3000 razy szybszy niż działanie najpowszechniejszego środka dezynfekującego dostępnego w naszych domach, czyli chloru. Dzięki temu, że ozon jest gazem, jest najlepszą metodą dezynfekcji powietrza z koronawirusów. Wszystko dlatego, że gaz penetruje każde miejsce w pomieszczeniu. O skuteczności dezynfekcji powietrza ozonem decyduje jednak dokładne uszczelnienie pomieszczenia, oraz odpowiedni dobór stężenia ozonu proporcjonalnie do wielkości i wysokości pomieszczenia. Stężenie ozonu do dezynfekcji powietrza powinno wahać się pomiędzy 2,25 a 5,00 ppm.

Czytaj także: Na jakie bakterie i wirusy ozon działa błyskawicznie?

Gdzie jeszcze przyda się ozonowanie?

Dezynfekcja i dezodoryzacja ozonem dzięki przenośnym generatorom ozonu może być wykorzystywana praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzi się jako opcja dla alergików, którzy często przez cały rok walczą z objawami alergii. Ozon skutecznie zwalcza nie tylko pleśń i grzyby, ale również odchody roztocza oraz pyłki kwiatów i traw.

Profesjonalne ozonowanie pomieszczeń.

Wraz ze zmianami klimatu, odnotowuje się coraz większe średnie roczne temperatury. Coraz więcej Polaków sięga po ulgę, która oferują klimatyzatory, zarówno przenośne, jak i te stacjonarne. Klimatyzacja w samochodach to już praktycznie norma. Aby korzystanie z klimatyzacji było bezpieczne, należy pamiętać o regularnej konserwacji np. poprzez ozonowanie.

Dezynfekcja i dezodoryzacja pomieszczeń ozonem — dla kogo?

Dezynfekcja i dezodoryzacja pomieszczeń ozonem może być również wybawieniem dla właścicieli zwierząt. Nie tylko tych prywatnych, ale również hodowców, hoteli dla zwierząt czy też fundacji prozwierzęcych i schronisk. I nie chodzi tylko o specyficzny dla zwierząt zapach. Do przytulisk dla zwierząt rokrocznie trafiają setki, a nawet tysiące zwierząt. Niejednokrotnie miejsca takie walczą z przenoszonymi groźnymi dla zwierząt wirusami. Zamiast przyglądać się temu, jak wirus rozprzestrzenia się i atakuje kolejne zwierzęta, można skutecznie działać przy pomocy ozonowania.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Usuwanie nieprzyjemnego zapachu

Postaw na czystość i higienę!

Ozonowanie jest także  podstawową metodą dezynfekcji wszędzie tam, gdzie istotna jest czystość i higiena.  Mowa np. o ambulatoriach medycznych, gabinetach dentystycznych i weterynaryjnych, laboratoriach diagnostycznych, szpitalach i domach opieki. W sezonie chorobowym ozonowanie powinno być regularnie wykonywane również tam, gdzie obecne są duże skupiska ludzi: w restauracjach, klubach fitness, ozonowaniem w żłobkach, szkołach i przedszkolach, a także w hotelach.

Na koniec wspomnę tylko, iż ozonowanie dla rolnictwa to usługi przeprowadzane systematycznie od wielu lat. Ozonowanie zboża, ozonowanie kurników ma na celu wyeliminowanie z obiektów hodowlanych wirusów, grzybów oraz bakterii mogących zagrozić hodowli zwierząt. Także biorąc wszystko powyższe pod uwagę, cena ozonowania w stosunku do osiąganych korzyści jest niewielka.

Jeżeli masz więcej pytań o usługę tj., ozonowanie pomieszczeń zapraszamy do kontaktu z działem handlowym firmy Kastelnik.

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

Ozon znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Najczęściej wykorzystuje się go do dezynfekcji, jednak od pewnego czasu sprawdza się również w medycynie. Wiele osób twierdzi, że ozonoterapia wpływa na poprawę mikrokrążenia, pozbycie się zmarszczek oraz cellitu. Terapię ozonem najczęściej poleca się pacjentom z infekcjami grzybiczymi, wirusowymi oraz bakteryjnymi.

Usługa dezynfekcji ozonem.

Co powoduje wdychanie ozonu?

Wdychanie ozonu w wysokich stężeniach jest szkodliwe dla zdrowia człowieka i powoduje zatrucie. Najczęściej występującymi objawami są ból głowy, drapanie w gardle i duszność. W przypadku zatrucia ozonem w wysokich stężeniach należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli narażenie na ozon było krótkotrwałe, objawy ustępują bez następstw.

Kiedy warto stosować dezynfekcję ozonem?

Dezynfekcję ozonem warto przeprowadzić między innymi po zalaniu fekaliami, chorobach zakaźnych czy też po pożarach. Ozon również świetnie się sprawdzi do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Przez usuwanie wirusów, bakterii oraz mikroorganizmów dezynfekcja ozonem sprawia, że pomieszczenie jest bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%