Praktyczne Case Study

Czy ozonowanie jest skutecznym sposobem dezynfekcji?

Ostatnio zrobiło się głośno na temat ozonowania pomieszczeń, które okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji pomieszczeń biurowych, mieszkalnych, zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych.

Dziś już nikogo chyba nie trzeba przekonywać skuteczności zabiegu ozonowania, a wszystko za sprawą Głównego Inspektora Sanitarnego oraz jego wytycznych, określonych w opinii PZH z 8 kwietnia 2020 r., dokumentu w którym jasno wyraża on swoje stanowisko co do dezynfekcja pomieszczeń biurowych poprzez ozonowanie.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uprzejmie informuje, że w obecnej szczególnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 procedurę dezynfekcji pomieszczeń biurowych ozonem uważa za akceptowalną

Jak to działa i ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń w obecnych czasach? Zacznijmy od początku.  Ozon (O3) to nic innego, jak trzyatomowa wersja dobrze nam znanego tlenu. W środowisku naturalnym ozon powstaje pod wpływem promieniowania UV, oraz wyładowań elektrycznych obecnych podczas burz. Jak pachnie ozon? Najlepiej opisującym ten zapach określeniem jest chyba właśnie porównanie – jak powietrze po burzy.

Znany nam z lekcji biologii ozon w naturze pełni dwie role. Ten, który znajduje się w górnej części ziemskiej atmosfery, chroni wszystkie organizmy żywe przed bardzo szkodliwym promieniowaniem nadfioletowym. Drugi, znajdujący się w dolnej części naszej atmosfery, jest natomiast zanieczyszczeniem, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wysokie stężenie ozonu w powietrzu, może wywoływać senność, bóle głowy oraz powodować problemy z układem oddechowym, w tym nasilenie objawów astmy. Stąd już podczas pierwszego kontaktu z technikami firmy Kastelnik, dokładnie wyjaśniamy jak będzie przebiegać zabieg ozonowania wykonywany w Twojej firmie.

Skąd się bierze ozon?

Niewiele osób wie, że ozon pozwala na najszybszą, najbardziej dokładną oraz ekologiczną dezynfekcję! Ozon (O3) w odpowiednich ilościach i w odpowiednim stężeniu może więc zostać wykorzystany w bardzo pozytywny sposób.  Gaz ten może zostać wytworzony sztucznie na dwa sposoby: przy użyciu promieni ultrafioletowych oraz przy użyciu wyładowań koronowych. Ze względu na to, że ozon szybko traci swoje właściwości i przekształca się z powrotem w tlen, nie można go przechowywać w żadnych pojemnikach czy butlach. Z tego też powodu korzysta się z generatorów ozonu, które zapewniają stały dostęp do świeżego środka dezynfekującego i to w miejscu wykonywania dezynfekcji.  Sztucznie uzyskany ozon ma te same właściwości, co ozon występujący w naturze. Aby tak było, należy jednak zadbać o odpowiednie stężenie sztucznie wytworzonego gazu.

Jak wykorzystać ozon?

Wytworzony przez generator ozonu świetnie sprawdzi się jako środek do dezynfekcji i dezodoracji.  Jak? Dzięki procesowi utleniania! Ozon, inaczej nazywany aktywnym tlenem, w momencie napotkania różnych zanieczyszczeń w powietrzu, a mogą być to wirusy, bakterie, pleśń i wiele wiele innych, natychmiast wchodzi z nimi w reakcje, wywołując proces utleniania. Cząsteczki zanieczyszczeń zostają rozłożone na mniejsze i jednocześnie mniej szkodliwe. Sam ozon, jak już wcześniej wspominaliśmy, w krótkim czasie rozpada się z powrotem w tlen, nie ma więc ryzyka pozostawienia go w środowisku.  Ozon radzi sobie skutecznie z całą gamą zagrożeń, które czyhają na człowieka w powietrzu. Idealnie nadaje się do walki z bakteriami, wirusami, pleśnią, roztoczami, grzybami, a także zarazkami pochorobowymi. Ozonowanie powinno być obowiązkowym etapem sprzątania po zgonie lub śmierci, w mieszkaniu czy domu. Choć takie sytuacje są niezwykle przykre, niestety mają miejsce każdego dnia. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które czeka na zdrową osobę w otoczeniu, gdzie rozpoczął się proces rozkładu zwłok. Warto o tym pamiętać!

Ozonowanie kontra bakterie i wirusy

Jak już wcześniej powiedziano, ozon jest praktycznie niezastąpionym środkiem dezynfekującym w walce z bakteriami i wirusami. Świetnie sprawdza się np. jako środek zabijający bakterie Salmonelli, E.Coli, Clostridium czy Cryptosporidium, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Działanie ozonu na te bakterie jest skuteczne już przy stężeniu 13μg/dm3. Co ciekawe, ozon jako środek zabijający wirusy i bakterie jest aż 50 razy skuteczniejszy i prawie 3000 razy szybszy niż działanie najpowszechniejszego środka dezynfekującego dostępnego w naszych domach, czyli chloru. Dzięki temu, że ozon jest gazem, jest najlepszą metodą dezynfekcji powietrza z koronawirusów. Wszystko dlatego, że gaz penetruje każde miejsce w pomieszczeniu. O skuteczności dezynfekcji powietrza ozonem decyduje jednak dokładne uszczelnienie pomieszczenia, oraz odpowiedni dobór stężenia ozonu proporcjonalnie do wielkości i wysokości pomieszczenia. Stężenie ozonu do dezynfekcji powietrza powinno wahać się pomiędzy 2,25 a 5,00 ppm.

Gdzie jeszcze przyda się ozonowanie?

Dezynfekcja i dezodoracja ozonem dzięki przenośnym generatorom ozonu może być wykorzystywana praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzi się jako opcja dla alergików, którzy często przez cały rok walczą z objawami alergii. Ozon skutecznie zwalcza nie tylko pleśń i grzyby, ale również odchody roztocza oraz pyłki kwiatów i traw.

Wraz ze zmianami klimatu, odnotowuje się coraz większe średnie roczne temperatury. Coraz więcej Polaków sięga po ulgę, która oferują klimatyzatory, zarówno przenośne jak i te stacjonarne. Klimatyzacja w samochodach to już praktycznie norma. Aby korzystanie z klimatyzacji było bezpieczne, należy pamiętać o regularnej konserwacji np. poprzez ozonowanie.

Dezynfekcja i dezodoracja pomieszczeń ozonem może być również wybawieniem dla właścicieli zwierząt. Nie tylko tych prywatnych, ale również hodowców, hoteli dla zwierząt czy też fundacji prozwierzęcych i schronisk. I nie chodzi tylko o specyficzny dla zwierząt zapach. Do przytulisk dla zwierząt rokrocznie trafiają setki, a nawet tysiące zwierząt. Niejednokrotnie miejsca takie walczą z przenoszonymi groźnymi dla zwierząt wirusami. Zamiast przyglądać się temu, jak wirus rozprzestrzenia się i atakuje kolejne zwierzęta, można skutecznie działać przy pomocy ozonowania.

Ozonowanie jest także  podstawową metodą dezynfekcji wszędzie tam, gdzie istotna jest czystość i higiena.  Mowa np. o ambulatoriach medycznych, gabinetach dentystycznych i weterynaryjnych, laboratoriach diagnostycznych, szpitalach i domach opieki. W sezonie chorobowym ozonowanie powinno być regularnie wykonywane również tam, gdzie obecne są duże skupiska ludzi: w restauracjach, klubach fitness, ozonowaniem w żłobkach, szkołach i przedszkolach, a także w hotelach. Na koniec wspomnę tylko, iż ozonowanie dla rolnictwa to usługi przeprowadzane systematycznie od wielu lat. Ozonowanie zboża , ozonowanie kurników ma na celu wyeliminowanie z obiektów hodowlanych wirusów, grzybów oraz bakterii mogących zagrozić hodowli zwierząt. Także biorąc wszystko powyższe pod uwagę, cena ozonowania w stosunku do osiąganych korzyści jest niewielka.

Jeżeli masz więcej pytań na temat ozonowania pomieszczeń zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

5
5,0 rating
5 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 1)
Doskonale100%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%