Praktyczne Case Study

Czy ozonowanie jest skutecznym sposobem dezynfekcji?

Ostatnio zrobiło się głośno na temat ozonowania pomieszczeń, które okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji pomieszczeń biurowych, mieszkalnych, zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych.

Dziś już nikogo chyba nie trzeba przekonywać skuteczności zabiegu ozonowania, a wszystko za sprawą Głównego Inspektora Sanitarnego oraz jego wytycznych, określonych w opinii PZH z 8 kwietnia 2020 r., dokumentu w którym jasno wyraża on swoje stanowisko co do dezynfekcja pomieszczeń biurowych poprzez ozonowanie.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uprzejmie informuje, że w obecnej szczególnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 procedurę dezynfekcji pomieszczeń biurowych ozonem uważa za akceptowalną

Jak to działa i ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń w obecnych czasach? Zacznijmy od początku.  Ozon (O3) to nic innego, jak trzyatomowa wersja dobrze nam znanego tlenu. W środowisku naturalnym ozon powstaje pod wpływem promieniowania UV, oraz wyładowań elektrycznych obecnych podczas burz. Jak pachnie ozon? Najlepiej opisującym ten zapach określeniem jest chyba właśnie porównanie – jak powietrze po burzy.

ozonowanie pomieszczeń dezynfekcja
Znany nam z lekcji biologii ozon w naturze pełni dwie role. Ten, który znajduje się w górnej części ziemskiej atmosfery, chroni wszystkie organizmy żywe przed bardzo szkodliwym promieniowaniem nadfioletowym. Drugi, znajdujący się w dolnej części naszej atmosfery, jest natomiast zanieczyszczeniem, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wysokie stężenie ozonu w powietrzu, może wywoływać senność, bóle głowy oraz powodować problemy z układem oddechowym, w tym nasilenie objawów astmy. Stąd już podczas pierwszego kontaktu z technikami firmy Kastelnik, dokładnie wyjaśniamy jak będzie przebiegać zabieg ozonowania wykonywany w Twojej firmie.

Skąd się bierze ozon?

Niewiele osób wie, że ozon pozwala na najszybszą, najbardziej dokładną oraz ekologiczną dezynfekcję! Ozon (O3) w odpowiednich ilościach i w odpowiednim stężeniu może więc zostać wykorzystany w bardzo pozytywny sposób.  Gaz ten może zostać wytworzony sztucznie na dwa sposoby: przy użyciu promieni ultrafioletowych oraz przy użyciu wyładowań koronowych. Ze względu na to, że ozon szybko traci swoje właściwości i przekształca się z powrotem w tlen, nie można go przechowywać w żadnych pojemnikach czy butlach. Z tego też powodu korzysta się z generatorów ozonu, które zapewniają stały dostęp do świeżego środka dezynfekującego i to w miejscu wykonywania dezynfekcji.  Sztucznie uzyskany ozon ma te same właściwości, co ozon występujący w naturze. Aby tak było, należy jednak zadbać o odpowiednie stężenie sztucznie wytworzonego gazu.

Jak wykorzystać ozon?

Wytworzony przez generator ozonu świetnie sprawdzi się jako środek do dezynfekcji i dezodoracji.  Jak? Dzięki procesowi utleniania! Ozon, inaczej nazywany aktywnym tlenem, w momencie napotkania różnych zanieczyszczeń w powietrzu, a mogą być to wirusy, bakterie, pleśń i wiele wiele innych, natychmiast wchodzi z nimi w reakcje, wywołując proces utleniania. Cząsteczki zanieczyszczeń zostają rozłożone na mniejsze i jednocześnie mniej szkodliwe. Sam ozon, jak już wcześniej wspominaliśmy, w krótkim czasie rozpada się z powrotem w tlen, nie ma więc ryzyka pozostawienia go w środowisku.  Ozon radzi sobie skutecznie z całą gamą zagrożeń, które czyhają na człowieka w powietrzu. Idealnie nadaje się do walki z bakteriami, wirusami, pleśnią, roztoczami, grzybami, a także zarazkami pochorobowymi. Ozonowanie powinno być obowiązkowym etapem sprzątania po zgonie lub śmierci, w mieszkaniu czy domu. Choć takie sytuacje są niezwykle przykre, niestety mają miejsce każdego dnia. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które czeka na zdrową osobę w otoczeniu, gdzie rozpoczął się proces rozkładu zwłok. Warto o tym pamiętać!

Ozonowanie kontra bakterie i wirusy

Jak już wcześniej powiedziano, ozon jest praktycznie niezastąpionym środkiem dezynfekującym w walce z bakteriami i wirusami. Świetnie sprawdza się np. jako środek zabijający bakterie Salmonelli, E.Coli, Clostridium czy Cryptosporidium, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Działanie ozonu na te bakterie jest skuteczne już przy stężeniu 13μg/dm3. Co ciekawe, ozon jako środek zabijający wirusy i bakterie jest aż 50 razy skuteczniejszy i prawie 3000 razy szybszy niż działanie najpowszechniejszego środka dezynfekującego dostępnego w naszych domach, czyli chloru. Dzięki temu, że ozon jest gazem, jest najlepszą metodą dezynfekcji powietrza z koronawirusów. Wszystko dlatego, że gaz penetruje każde miejsce w pomieszczeniu. O skuteczności dezynfekcji powietrza ozonem decyduje jednak dokładne uszczelnienie pomieszczenia, oraz odpowiedni dobór stężenia ozonu proporcjonalnie do wielkości i wysokości pomieszczenia. Stężenie ozonu do dezynfekcji powietrza powinno wahać się pomiędzy 2,25 a 5,00 ppm.

Przeczytaj także : Czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne?

Gdzie jeszcze przyda się ozonowanie?

Dezynfekcja i dezodoracja ozonem dzięki przenośnym generatorom ozonu może być wykorzystywana praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzi się jako opcja dla alergików, którzy często przez cały rok walczą z objawami alergii. Ozon skutecznie zwalcza nie tylko pleśń i grzyby, ale również odchody roztocza oraz pyłki kwiatów i traw.

Wraz ze zmianami klimatu, odnotowuje się coraz większe średnie roczne temperatury. Coraz więcej Polaków sięga po ulgę, która oferują klimatyzatory, zarówno przenośne jak i te stacjonarne. Klimatyzacja w samochodach to już praktycznie norma. Aby korzystanie z klimatyzacji było bezpieczne, należy pamiętać o regularnej konserwacji np. poprzez ozonowanie.

Dezynfekcja i dezodoracja pomieszczeń ozonem może być również wybawieniem dla właścicieli zwierząt. Nie tylko tych prywatnych, ale również hodowców, hoteli dla zwierząt czy też fundacji prozwierzęcych i schronisk. I nie chodzi tylko o specyficzny dla zwierząt zapach. Do przytulisk dla zwierząt rokrocznie trafiają setki, a nawet tysiące zwierząt. Niejednokrotnie miejsca takie walczą z przenoszonymi groźnymi dla zwierząt wirusami. Zamiast przyglądać się temu, jak wirus rozprzestrzenia się i atakuje kolejne zwierzęta, można skutecznie działać przy pomocy ozonowania.

Ozonowanie jest także  podstawową metodą dezynfekcji wszędzie tam, gdzie istotna jest czystość i higiena.  Mowa np. o ambulatoriach medycznych, gabinetach dentystycznych i weterynaryjnych, laboratoriach diagnostycznych, szpitalach i domach opieki. W sezonie chorobowym ozonowanie powinno być regularnie wykonywane również tam, gdzie obecne są duże skupiska ludzi: w restauracjach, klubach fitness, ozonowaniem w żłobkach, szkołach i przedszkolach, a także w hotelach. Na koniec wspomnę tylko, iż ozonowanie dla rolnictwa to usługi przeprowadzane systematycznie od wielu lat. Ozonowanie zboża , ozonowanie kurników ma na celu wyeliminowanie z obiektów hodowlanych wirusów, grzybów oraz bakterii mogących zagrozić hodowli zwierząt. Także biorąc wszystko powyższe pod uwagę, cena ozonowania w stosunku do osiąganych korzyści jest niewielka.

Jeżeli masz więcej pytań na temat ozonowania pomieszczeń zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

5
5,0 rating
5 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 1)
Doskonale100%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%