Sterylizacja pomieszczeń

Dowiedz się więcej +48 735 960 510

Czy sterylizacja, a dezynfekcja to jest to samo? Czym się od siebie różnią te dwa zabiegi?

W dobie szerzących się chorób zakaźnych, coraz większą uwagę przykłada się do utrzymania higieny i czystości w pomieszczeniach mieszkalnych i przestrzeniach publicznych. Jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu rozprzestrzeniania się niebezpiecznych mikroorganizmów jest sterylizacja pomieszczeń.

Czy dezynfekcja powietrza to jest to samo, co proces sterylizacji?

Okazuje się, że te dwa pojęcia nie oznaczają dokładanie tego samego. Sterylizacja i dezynfekcja to dwa różne procesy, choć zasadniczo mają podobne cele – czyli eliminację lub zmniejszenie liczby drobnoustrojów w skażonym środowisku. Sprzątanie po zmarłych jest jedną z usług, gdzie często eliminuje się trupi jad i szkodliwe drobnoustroje, które wydostały się z ciała zmarłej osoby.

Czy wiesz, iż w przypadku zgonów, sterylizacja jest procesem usuwania wszystkich form życia, w tym bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, które mogą powodować choroby?

Co to jest sterylizacja pomieszczeń?

Sterylizacja pomieszczeń jest to proces całkowitego zniszczenia wszystkich form życia i drobnoustrojów, w tym zarodników bakterii i grzybów, wirusów, pierwotniaków oraz ich form przetrwalnikowych. W wyniku sterylizacji na skażonej wcześniej powierzchni nie pozostają żadne drobnoustroje, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i z tego powodu jest często stosowane w placówkach medycznych oraz gabinetach lekarskich.

Kastelnik – sterylizacja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Gdzie sprawdzają się zabiegi sterylizacji?

 • Szpitale i kliniki medyczne – sterylizacja jest niezbędna w szpitalach i niepublicznych placówkach medycznych, gdzie liczba drobnoustrojów jest szczególnie wysoka, a choroby zakaźne mogą być przyczyną poważnych komplikacji u pacjentów.
 • Laboratoria – to pomieszczenia, gdzie często pracuje się z groźnymi mikroorganizmami, więc sterylizacja jest tam niezbędna, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.
 • Przemysł spożywczy – sterylizacja jest ważna w przemyśle spożywczym, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażeń przez żywność.

Na czym polega dezynfekcja pomieszczenia i materiałów porowatych?

Dezynfekcja pomieszczeń z kolei to proces redukcji populacji drobnoustrojów w celu zapobiegania infekcjom i chorobom. Dezynfekcja może ograniczyć lub zabić drobnoustroje, ale nie gwarantuje całkowitej ich eliminacji. W praktyce odkażanie materiałów porowatych ma za zadanie zneutralizowanie ilości niebezpiecznych patogenów, a nie ich całkowitą likwidację.

Dezynfekcja sali szpitala.

Dezynfekcja sali szpitala. Miernik ozonu wskazuje stężenie 5.25 ppm.

W branży usług porządkowych, dezynfekcja jest stosowana do ogólnego oczyszczenia skażonych powierzchni, przedmiotów itp., podczas gdy sterylizacja jest bardziej skomplikowanym procesem i stosowana jest tam, gdzie wymagane jest całkowite wyeliminowanie drobnoustrojów, takich jak w szpitalach, laboratoriach, aptekach, przemyśle spożywczym itp.

Sterylizacja pomieszczeń szpitalnych – usługi Kastelnik

W dobie pandemii oferta firmy Kastelnik obejmowała obsługę licznych placówek medycznych, gdzie za pomocą przemysłowych generatorów ozonu wykonywaliśmy usługi sterylizacji pomieszczeń szpitalnych na najwyższym poziomie.

W pomieszczeniu poddawanemu zabiegowi dezynfekcji, nie powinny przebywać osoby postronne i nieupoważnione. Kastelnik bezpieczeństwo stawia zawsze na pierwszym miejscu.

Rola przemysłowych generatorów ozonu w procesie sterylizacji

Dzięki nowoczesnym generatorom ozonu o mocy od 32 do 240 g/h i profesjonalnemu sprzętowi do zamgławiania suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru wykonywaliśmy nie tylko skuteczną eliminację bakterii, wirusów i grzybów, ale również całkowitą eliminację nieprzyjemnych zapachów oraz alergenów.

Tego typu dezynfekcja chemiczna znajduje również zastosowanie w następujących miejscach:

 • Gabinetach stomatologicznych;
 • Salonie kosmetycznym;
 • W salonach medycyny estetycznej;
Kastelnik – dekontaminacja pomieszczenia – lampą UV do sterylizacji

Co jest najczęściej poddawane sterylizacji?

Procesowi sterylizacji najczęściej poddawane są przedmioty, które mają kontakt z pacjentami w szpitalach, klinikach i innych placówkach medycznych, ale także w zakładach fryzjerskich. Oto kilka przykładów przedmiotów, które są najczęściej poddawane sterylizacji:

 • Instrumenty chirurgiczne, np. dłutka, igły, kleszcze i inne narzędzia, które muszą być perfekcyjnie czyste i wolne od patogenów przed każdą operacją medyczną.
 • Narzędzia chirurgiczne, takie jak noże, skalpele i inne, muszą być dokładnie zdezynfekowane i sterylizowane przed każdym zabiegiem chirurgicznym.
 • Urządzenia medyczne, takie jak elektrokardiografy, stetoskopy, spirometry i inne, muszą być dokładnie zdezynfekowane i sterylizowane przed każdym użyciem.
Lampa do sterylizacji pomieszczeń

Lampa UV do sterylizacji pomieszczeń. Zadzwoń do firmy Kastelnik tel. 735-960-510.

Na co warto zwrócić uwagę przy usuwaniu patogenów?

W sumie, wszystkie przedmioty, które mają kontakt z pacjentami lub których niewłaściwe czyszczenie i dezynfekcja może przyczynić się do rozprzestrzeniania się chorób i zakażeń, powinny być poddawane procesowi sterylizacji.

Czy zdajesz sobie sprawę, że w trakcie procesu sterylizacji eliminowane są wszystkie niebezpieczne mikroorganizmy i drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób?

W zniszczeniu szkodliwych patogenów pomagają czwartorzędowe sole amoniowe, nadtlenek wodoru i inne środki odkażające oparte na alkoholu. W dezynfekcji liczy się tylko unieszkodliwienie form wegetatywnych, np. prątków gruźlicy, gdzie formy przetrwalnikowe są również skutecznie neutralizowane.

Popularne środki chemiczne, które znalazły zastosowanie w sterylizacji

Istnieje wiele środków chemicznych, które są stosowane do sterylizacji przedmiotów i powierzchni w placówkach medycznych i laboratoryjnych. Oto kilka z najpopularniejszych:

 • Nadtlenek wodoru (H2O2) – jest stosowany jako środek do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, przyrządów medycznych i powierzchni w pomieszczeniach medycznych, np. w salach pacjentów i na korytarzach.
 • Formaldehyd (HCHO) to silnie dezynfekujący środek chemiczny stosowany do sterylizacji pomieszczeń skażonych jadem trupim z ciała zmarłego.
 • Chlor (Cl2) to popularny środek stosowany do dezynfekcji i sterylizacji powietrza, wody pitnej oraz do chlorowania wody w basenach i parkach wodnych.
 • Alkohol etylowy (C2H5OH) znajduje zastosowanie do odkażania w pomieszczeniach biurowych, socjalnych, laboratoryjnych i w przemyśle spożywczym.
 • Ozon (O3), czyli tritlen jest stosowany w trakcie sprzątania mieszkań po zmarłych osobach, a także do dekontaminacji pomieszczeń po zdiagnozowanych przypadkach.
Kastelnik – dezynfekcja powietrza – certyfikat usunięcia wirusów

Wszystkie te środki chemiczne są stosowane w zależności od rodzaju materiału i powierzchni do sterylizacji. Oczywiście, przed użyciem należy zapoznać się z instrukcjami producenta oraz wytycznymi dotyczącymi bezpiecznego stosowania.

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

Zlecając sterylizację pomieszczeń w firmie Kastelnik, nie musisz martwić się o przebieg procesu odkażania, gdyż technik pracujący na wyższych stężeniach ozonu bezpiecznie usunie całkowicie wszystkie drobnoustroje. Jakie pytania zadają najczęściej osoby szukające informacji o takiej dezynfekcji?

FAQ, sterylizacja powietrza

Jakie są etapy sterylizacji ozonem?

Pierwszym etapem sterylizacji za pomocą ozonu jest przygotowanie pomieszczenia do zabiegu. Należy szczelnie zatkać kratki wentylacyjne oraz wynieść wszystkie rośliny z pomieszczenia. Po włączeniu urządzenia należy wytworzyć wysokie stężenie ozonu i poczekać minimum 30 minut. Czas ozonowania powinien być dobrany do kubatury pomieszczenia. W trakcie procesu ozonowania należy przeprowadzać pomiar stężenia ozonu.

Jakie są popularne urządzenia do sterylizacji?

Na rynku jest wiele popularnych urządzeń do sterylizacji, a wiele z nich znajduje zastosowanie w różnych miejscach. Przykładowo autoklaw – to urządzenie, które znajduje zastosowanie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Natomiast urządzenia UVC – to lampy, które wykorzystują promieniowanie UV-C, aby zabić wirusy, bakterie i grzyby. W trakcie pracy tych urządzeń należy przestrzegać bezwzględnie bezpieczeństwa użytkowania.

Co zabija sterylizacja?

Proces sterylizacji ozonem skutecznie eliminuje trujące drobnoustroje, w tym bakterie zarówno Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, takie jak Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella i inne. Zabieg ten zabija także większość grzybów Candida, Aspergillus, a także wirusów opryszczki, grypy oraz wiele innych.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  0,0
  Rated 0,0 out of 5
  0,0 out of 5 stars (based on 0 reviews)
  Excellent0%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%