Sprzątanie po wandalach, dezynfekcja kościoła Rzeszów

Data: 08.03.2021
Miejsce: Rzeszów
Czas trwania: 13 h
Zleceniodawca: Parafia Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie Budziwoju

Kastelnik – sprzątanie specjalistyczne – usługi całodobowe 24/7

Zlecenie

Sprzątanie po wandalach Rzeszów

W Parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie-Budziwoju doszło do bestialskiego wydarzenia. W zabytkowym kościele 3 marca wtargnęło 2 młodych ludzi, którzy na jego terenie urządzili imprezę. Zbrodniarze wkroczyli do świątyni, ponieważ było im zimno i szukali miejsca, gdzie mogliby oddać się swojemu pijaństwu.  Poranne sprzątanie po wandalach, to była pierwsza czynność w tej nieruchomości o poranku.

Zdarzenie było odkryte przez jedną z parafianek, która skontaktowała się telefonicznie z ks. Mieczysławem Lignowskim, gdy zauważyła wybite okno w kościele. Ksiądz udał się na miejsce, tam zastał zdemolowane wyposażenie świątyni.

Wezwane służby policji ujęły sprawców, którym grozi do 8 lat więzienia. Dotychczas zlecenia związane z usuwaniem licznych śladów krwi wykonywaliśmy podczas usług sprzątania po zmarłych, w tym przypadku nikt nie umarł, jednak wykonanie profesjonalnego czyszczenia i dezynfekcji było niezbędne.

Sprzątanie po wandalizmie – realizacja 08.03.2021

Sprzątanie po wandalach w Rzeszowie

Zdjęcie: sprzątanie po wandalach © Kastelnik Studio sp. z o.o.

Naszym zadaniem podczas realizacji przeprowadzonej 8 marca 2021 roku było sprzątanie po wandalach 100- letniego i drewnianego kościoła oraz jego dezynfekcja. Wykonaliśmy takie czynności jak usuwanie: śladów krwi, szkła pochodzące z rozbitych okien, porozrzucanych butelek po alkoholu oraz butelki z ołtarza. W sprofanowanym kościele były również zniszczone ławki i krzesła, a także elementy ołtarza.

Czyszczenie zabytkowego kościoła było przeprowadzone przez dwóch techników firmy Kastelnik, a trwało 13 godzin. Czyszczenie świątyni po wandalach musiało zostać przeprowadzone przez profesjonalną firmę sprzątającą, która zajmuje się specjalistycznymi pracami porządkowymi i dezynfekcją powierzchni w obiektach zabytkowych.

Usuwanie śladów krwi z ołtarza w Rzeszowie

Zdjęcie: krew na ołtarzu kościoła w Rzeszowie © Kastelnik Studio sp. z o.o.

Usuwanie śladów krwi – dezynfekcja pomieszczeń Rzeszów

Ze względu na miejsce, w którym przeprowadzaliśmy sprzątanie po wandalizmie, musieliśmy działać wieloetapowo oraz zwracać szczególną uwagę na to, czy wybrane metody, czy też preparaty nie uszkodzą powierzchni znajdujących się w zabytkowym kościele na osiedlu Budziwój w Rzeszowie.  Pracownicy firmy Kastelnik zajęli się na początku sprzątaniem po wandalach porozrzucanych  elementów wyposażenia kościoła, w tym ławki, krzesła, tacki oraz flagi. Podłogi, oraz ołtarz, które były całe we krwi, musieliśmy poddać specjalistycznemu czyszczeniu oraz dezynfekcji chemicznej.

Co ważne nie mogliśmy zastosować tutaj na przykład ozonowania pomieszczeń, ponieważ nie jest to zalecane przez konserwatora zabytków. Skażony biologicznie drewniany parkiet przez ślady krwi nie mógł zostać usunięty, ponieważ konserwator nie wyraził na to zgody, ze względu na to, że budynek kościoła jest zabytkowy.

W związku z tym został on wyczyszczony i zdezynfekowany miejscowo. Na miejscu zastosowaliśmy również czyszczenie posadzki i usuwanie śladów krwi po akcie wandalizmu. Natomiast wybiórczej utylizacji poddano drobne elementy wyposażenia. Czyszczenie kościoła zostało przeprowadzone z użyciem specjalistycznych środków chemicznych, które usunęły wszystkie szkodliwe mikroorganizmy. W efekcie zostawiliśmy czysty i zdezynfekowany kościół.

Zdjęcia z realizacji Kastelnik – sprzątanie kościoła w Rzeszowie-Budziwoju

Odkażanie chemiczne – usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów

Ze względu na brak zgody od konserwatora zabytków na inne metody np. ozonowanie, podjęliśmy decyzje o odkażaniu chemicznym. Zabieg ten polega na zniszczeniu organizmów chorobotwórczych, z którymi mamy do czynienia w przypadku śladów krwi. Powinno się go przeprowadzać po myciu, czyli po mechanicznym usunięciu wszelkich części drobnoustrojów, co przygotowuje powiedzenie do dezynfekcji. Inaczej środki dezynfekujące tzw. dezynfekaty nie będą dobrze działać.

W składzie skutecznych środków chemicznych występują m.in. fenol i jego pochodne, czy też chlor oraz aldehydy, a także jod i związki jodu. Wybierając odpowiednie preparaty, wzięliśmy pod uwagę specyfikę miejsca i rodzaj powierzchni, a także jego wpływ na nie. Metoda, którą wybraliśmy do realizacji usługi sprzątania po wandalizmie, polegała na czyszczenie ręcznym. Podczas pracy nie zapomnieliśmy o stosowaniu się do zasad BHP oraz o ochronie osobistej.

Dezynfekcja całodobowa po śmierci Kastelnik

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.

Zobacz również

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  0,0
  Rated 0,0 out of 5
  0,0 out of 5 stars (based on 0 reviews)
  Excellent0%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%