Sprzątanie mieszkania po pożarze w Opolu

Data: 16.07.2022
Usługa: Sprzątanie mieszkania po pożarze w Opolu
Czas trwania:  48 godziny
Zleceniodawca: osoba prywatna

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Usługi sprzątania po pożarach w Opolu

Współwłaścicielka mieszkania w domu wielorodzinnym zleciła naszej firmie sprzątnięcie lokalu po niekontrolowanym wybuchu ognia. Profesjonalne sprzątanie po pożarze w Opolu to usługa, która jest zamawiana w tym mieście prawie każdego miesiąca. Gdzie miało miejsce specjalistyczne sprzątanie?
Był to zaadaptowany na potrzeby mieszkalne strych o powierzchni 150 metrów kwadratowych. W chwili zdarzenia mieszkał tam były mąż naszej klientki, od lat chorobliwie zbierający różne przedmioty. To zachowanie było przyczyną rozpadu związku i opuszczenia przez zleceniodawczynię  wspólnego mieszkania. Opróżnianie pomieszczeń po pożarach to jedna z podstawowych usług zamawianych przez osoby poszkodowane przez ogień. Sadza na ścianie i toksyny w powietrzu to tylko niektóre z zagrożeń, które występują w spalonym budynku.
Dodatkowo możemy spotkać takie rzeczy jak:
 • spalone przedmioty,
 • dioksyny i furany w powietrzu,
 • zniszczoną instalację elektryczną i uszkodzenie przewodów,
 • czarne tłuste nieczystości na podłogach i sufitach.
sprzątanie po pożarach

Przykład sprzątania sadzy po pożarze w mieszkaniu. Na zdjęciu spalony piec kaflowy.

Odpady i śmieci częstą przyczyną pożarów – skąd te pożary?

Syllogomania inaczej patologiczne zbieractwo  (ang. compulsive hoarding) to zaburzenie psychiczne objawiające się niemożnością pozbycia się zbędnych rzeczy. W miarę upływu czasu uniemożliwia ono normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szacunki wskazują, że ta przypadłość dotyka od 2 do 5 % populacji. W roku 2013 Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne nadało jej status choroby psychicznej oznaczonej numerem 300.03. Nie tylko odpady na wysypiskach, ale i śmieci w mieszkaniu oraz sterty zbędnych rzeczy są częstą przyczyną pożarów na terenie woj. opolskiego.
Patologiczne zbieractwo może także przyjmować, postać niekontrolowanego przygarniania zwierząt. Służby, które są zaangażowane w likwidację takich zjawisk, muszą się dodatkowo zmierzyć z więzią emocjonalną istniejącą pomiędzy zbieraczem a jego zwierzakami. To prawdziwe wyzwanie dla naszego człowieczeństwa.
Fakt, że stowarzyszenia medyczne uznają patologiczne zbieractwo za chorobę, daje nadzieję na wdrożenie skutecznych metod leczenia tych osób i przywrócenie ich społeczeństwu. Przebieg sprzątania takiego zagraconego mieszkania może być różny i często zależy od rodzaju zastanych na miejscu przedmiotów. Czyszczenie zagraconych mieszkań można zlecić zewnętrznej firmie sprzątającej, która posprząta dokładanie całe zaniedbane mieszkanie.
Okopcone ściany

Zdjęcie: okopcone ściany mieszkania po wybuchu ognia © 2023 Kastelnik

Podpalenie to jeden z najczęstszych powodów pożarów

W przypadku mieszkania w Opolu istniała hipoteza, że pożar powstał  na skutek podpalenia. Tę opcję rozważały służby śledcze. Podpalenie to jeden z najczęstszych powodów pożarów zaraz obok zwarć w instalacji elektrycznej. Najwięcej podpaleń ma miejsce w okresie wczesnej wiosny, kiedy to nieodpowiedzialni właściciele łąk czy dzieci pozostawione bez kontroli wypalają trawy na nieużytkach i miedzach.
Niestety apele odpowiedzialnych służb o zaniechanie takich działań często pozostają bez echa. Sprawcy nie chcą przyjąć do wiadomości, że nie tylko nie użyźniają w ten sposób gruntu, ale też niszczą ekosystem i zabijają zwierzęta. Wymiar tych praktyk zamyka, coraz większa, liczba śmiertelnych ofiar takich podpaleń.
Mniej liczną grupę celowego podłożenia ognia stanowią przypadki, gdzie obiektem ataku są nieruchomości, samochody bądź osiedlowe kosze na śmieci. W przypadku tych pierwszych motywem działania sprawcy są najczęściej zawiść wynikająca z konkurencji, chęć ukrycia dowodów przestępstwa w tym nadużyć finansowych czy wyłudzenie odszkodowania. Czasami ludzie działają z innych motywów, np. podpalenie osiedlowego koszta na śmieci jest często aktem wandalizmu. Jak było tym razem, prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.
Mieszkanie po pożarze

Jak wygląda mieszkanie po pożarze?

Bałagan w pomieszczeniu przyczyną pożaru w budynku w Opolu?

W wyniku pożaru całkowicie spłonęła część mieszkania i dach nieruchomości. Bałagan w pomieszczeniu zdecydowanie mógł być przyczyną pożaru w budynku w Opolu, a już na pewno wpłynąć na to, jak szybko ogień rozprzestrzeniał się po nieruchomości. Doskonałą pożywką dla ognia stanowiły, gromadzone latami gazety, butelki i inne rupiecie.
Gdy czynności śledcze zostały zakończone, nasi technicy mogli rozpocząć swoją pracę. Bardzo czasochłonne okazało się opróżnienie mieszkania ze zniszczonych sprzętów oraz niezliczonych, zbędnych rzeczy. Nasi technicy posiadają jednak ogromne doświadczenie w sprzątaniu po pożarach w całej Polsce. Dlatego też żadne pogorzelisko nie jest dla nas straszne, a już na pewno nie spowalnia naszej pracy. Usuwanie szkód po pożarze najlepiej wykonać przy pomocy suchego lodu, który najszybciej zmywa sadzę ze spalonych ścian.

Utylizacja spalonych przedmiotów — wynoszenie śmieci

Utylizacja zniszczonych przedmiotów oraz pozbycie się nagromadzonych śmieci było najtrudniejszym zadaniem przy realizacji tego zlecenia. Profesjonalne sprzątanie po pożarze zawsze wymaga dużego zaangażowania, w przypadku jednak mieszkań osób chorych na zbieractwo zadanie jest podwójnie trudne. Udało nam się jednak skutecznie opróżnić mieszkalny strych z wszystkich ruchomości.

Usuwanie zapachów po pożarze – neutralizacja odoru

Kolejnym etapem naszej pracy było usunięcie bardzo silnego zapachu spalenizny i dekontaminacja pomieszczenia. Najpierw pozbyliśmy się sadzy i okopceń ze ścian i podłóg. Te czarne naloty nie tylko szpecą powierzchnie, ale są także źródłem przykrej woni związanej z pożarem. Takie działania są elementami dekontaminacji wstępnej przy usuwaniu szkód pożarowych.

Pożar to jednak nie tylko sadza i tłuste ściany – remont po pożarze

Pożar to jednak nie tylko sadza i tłuste okopcone ściany. To także liczne związki chemiczne, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Ich likwidacja to istota dekontaminacji właściwej. W różnych fazach pożaru wydzielają się liczne szkodliwe toksyny. Zaraz po wybuchu ognia, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 180 stopni Celsjusza do powietrza, trafiają dwutlenki węgla, siarki i azotu.
Gdy pożar przygasa, wydziela się tlenek węgla i nie w pełni utlenione związki organiczne. Są to metan, aceton, aldehyd octowy, formaldehyd i alkohol metylowy. Usuwanie skutków pożaru zdecydowanie lepiej zlecić technikom firmy Kastelnik, którzy czyszczą toksyny i przeprowadzają remonty po pożarach od 2013 roku.
Sprzątanie po pożarze Opole

Usuwanie zapachu spalenizny i dekontaminacja w kilka godzin

Aby pozbyć się  trujących związków, nasi technicy po wyeliminowaniu źródła zagrożenia przeprowadzili ozonowanie po pożarze. To nowoczesna, bezpieczna i skuteczna metoda dekontaminacji. Ozon jest gazem, odmianą tlenu, która ma zastosowanie w trakcie procesu specjalistycznego oczyszczania powietrza. Ma trójatomową budowę, w której trzeci atom posiada zdolność wchłaniania zanieczyszczeń i szkodliwych związków chemicznych.
Został odkryty w Niemczech, w latach czterdziestych XIX wieku. Gdy po dość długim czasie określono jego zdolności odkażające, zaczęto  stosować go w dezynfekcji. Likwiduje on wszystkie bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i warto z niego korzystać podczas zabiegu dezynfekcji pomieszczeń po pożarach.

Jaka jest zaleta ozonu w spalonym budynku?

Zaletą ozonu jest także zdolność likwidacji niepożądanych zapachów. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu po pożarze to usługa, której szuka wiele osób poszkodowanych przez ogień. Woń spalenizny jest nie tylko bardzo przykra dla naszego powonienia, ale i trudna do zlikwidowania. Ozon neutralizuje fetor i pozostawia przyjemny zapach świeżości. Dzisiaj ozonowanie jest popularnym sposobem pozbywania się zagrożeń chemicznych i biologicznych. Ma szerokie zastosowanie w przywracaniu do właściwego stanu zarówno powietrza, jak i wody.

Sprzątanie ze specjalistami – usługi Kastelnik

Specjalistyczne sprzątanie w Opolu wymagało od nas maksymalnego zaangażowania i doboru odpowiedniego sprzętu do czyszczenia zabrudzonych ścian. Na koniec warto dodać, że z pewnością po przykryciu budynku nowym dachem, jego lokator odzyska utracony spokój. Ze względu na fakt, iż „zbieracz”  jest właścicielem zaadaptowanego strychu, a nie jego najemcą, pozbycie się go będzie jednak bardzo trudne. Oby to groźne zdarzenie nigdy się już nie powtórzyło w tym miejscu.
firma sprzątająca po pożarach

Usługi firmy sprzątającej po pożarach – Kastelnik, czas na sprzątanie!

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.

Zobacz również

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%