Sprzątanie mieszkania po pożarze w Krakowie

Data: 30.05.2022
Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
Czas trwania: 2 dni
Zleceniodawca: właściciel nieruchomości

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Sprzątanie po pożarze Kraków – ogień od zwarcia w instalacji elektrycznej

Zlecenie na specjalistyczne sprzątanie po pożarze Kraków, które otrzymaliśmy, wymagało od nas pracy w  jednym z bardziej znanych ośrodków turystycznych w kraju. W innych warunkach cieszylibyśmy się na takim zleceniem, Kraków bowiem to piękna miejscowość położona w samym centrum Małopolski. Niestety nasza załoga tym razem przyjechała do centrum miasta sprzątać po pożarze w nieruchomości, która ucierpiała od zwarcia w instalacji elektrycznej.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak zapobiec zwarciu instalacji elektrycznej w domu?

sprzatanie po pożarze Kraków

Ściany zniszczonego mieszkania, które wymaga specjalistycznego sprzątania – Kraków © Kastelnik 2023.

Ogień wybuchł w domku jednorodzinnym, o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Źródłem ognia było żelazko parowe, które zapłonęło podczas prasowania. Lokatorka domu wyszła na chwilę z pomieszczenia, aby odebrać korespondencje od listonosza, a w tym czasie ogień zdążył już zająć deskę do prasowania i stertę ubrań leżących obok.

Nastąpiło przebicie z instalacji elektrycznej skutkiem czego, spaliły się urządzenia podłączone w tym czasie do sieci. Kompleksowe sprzątanie po pożarach to usługa, która niestety cieszy się wciąż dużą popularnością w woj. małopolskim.

Usuwanie szkód po pożarze w garderobie

Wśród odzieży przygotowanej do prasowania było sporo rzeczy z tkanin syntetycznych. Paląc się, wydzielały one mnóstwo dymu i substancji smolistych, które osiadły na ścianach i sufitach pomieszczeń, szczególnie tych usytuowanych w pobliżu źródła ognia. Najwięcej czarnego kopcia było w garderobie i przylegającym do niej korytarzu. Pozostała część domu była tylko lekko okopcona.

sprzątanie domu Kraków

Likwidacja śladów po pożarze, gdzie nastąpiło zwarcie w instalacji elektrycznej, rozpoczęliśmy od wyniesienia z niej mebli i wszystkich sprzętów. Pozbyliśmy się także resztek po spalonej odzieży i innych drobnych przedmiotów, które zniszczył ogień. Po opróżnieniu garderoby mogliśmy przystąpić do głównych i najtrudniejszych prac, czyli skutecznej likwidacji śladów po pożarze ze ścian i sufitów.

Czyszczenie suchym lodem to jedna z metod na usuwanie sadzy ze ściany. Jak było tym razem?

maszyna do czyszczenia ścian suchym lodem

Profesjonalny sprzęt do czyszczenia ścian suchym lodem, który stosowany jest w firmie sprzątającej Kastelnik.

Czyszczenie ścian i sufitów z sadzy pożarowej w Krakowie

Aby usuwanie dymu i sadzy ze ścian w domu po pożarze było naprawdę skuteczne, nie wystarczy nam druciana szczotka i mydło do naczyń. Potrzebujemy specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych środków czyszczących, by usunąć tłuste osady pożarowe. Nasi specjaliści użyli do tego środków chemicznych o wysokiej skuteczności działania.

Udało im się usunąć warstwę sadzy i substancji smolistych. Ich likwidacja spowodowała, że mniej wyczuwalna stała się przykra woń spalenizny, tak trudna do usunięcia. Tę samą metodę czyszczenia zastosowaliśmy w przypadku podłogi w tym pomieszczeniu.

Dużo łatwiej było pozbyć się po pożarowego brudu i okopceń w innych pomieszczeniach budynku. Niektóre z nich nie będą nawet wymagały specjalnego odnowienia. Pożar to nie tylko straty materialne w postaci zniszczonej struktury mieszkaniowej, mebli czy innego wyposażenia.

To także szkodliwe substancje pozostałe w pomieszczeniach, które trawił ogień. W tym przypadku obecność ubrań z tworzyw sztucznych dodatkowo pogorszyła sprawę. Warto dodać, że mycie ścian po pożarze suchym lodem w tym przypadku nie było konieczne.

Jak wygląda spalone mieszkanie?

Zniszczona przez ogień garderoba, sadza na meblach i suficie.

Co robić z toksynami po pożarze w domu?

W poszczególnych fazach pożaru powstają różne trujące substancje. W pierwszej jego fazie (temperatura do 180 stopni Celsjusza) to dwutlenki: siarki, azotu i węgla. Gdy brakuje tlenu i pożar przygasa, wydzielają się tlenek węgla i związki organiczne, nie w pełni utlenione, takie jak: alkohol metylowy, aldehyd octowy i formaldehyd, a także aceton i metan.

Pojawiają się także substancje smoliste i sadza. Wszystkie te związki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Aby pomieszczenia dotknięte pożarem mogły być bezpiecznie używane, należy zneutralizować wszystkie chemiczne pozostałości po ogniu. Służy temu dekontaminacja, w której używamy m.in. ozonu

Ozonowanie pomieszczeń po pożarze – usuwanie zapachów

Profesjonalne ozonowanie po pożarze to jedna z lepszych metod dekontaminacji budynków. Ozon to odmiana tlenu, odkryta w Niemczech w latach czterdziestych XIX wieku. Charakteryzuje się on trójatomową budową, stad jego inna nazwa tri tlen. Ten trzeci atom ma zdolność absorpcji, szeroko rozumianych, zanieczyszczeń. Dlatego też ozon  doskonale  dezynfekuje. Po połączeniu się z toksynami, wirusami czy bakteriami ozon niszczy je, utleniając się wraz z nimi.

Ten niezwykły gaz skutecznie likwiduje także przykre zapachy. Spalenizna należy do tych woni, które nie tylko są przykre dla naszego powonienia, ale też bardzo trudne do usunięcia. Ozon sprawdza się doskonale w likwidacji zapachu spalenizny. Po jego użyciu powietrze w pomieszczeniach jest świeże i orzeźwiające. Należy jednak pamiętać, aby po jego użyciu dokładnie wywietrzyć dom. W tym czasie resztki ozonu utleniają się i powietrze staje się  bezpieczne dla mieszkańców.

czyszczenie garderoby po pożarze

Płytki w garderobie pokryte sadzą. Tłuste ściany wymagają doczyszczania za pomocą środków chemicznych.

Ostatnim etapem naszej pracy w Krakowie było wyczyszczenie mebli z garderoby, które nie zostały zniszczone przez pożar. Czyszczący środek chemiczny o efektywnym, choć delikatnym działaniu pozwolił doprowadzić sprzęty do stanu używalności.

Co robić, by nie dopuścić do wybuchu ognia?  Po pierwsze zdrowy rozsądek!

Każde otrzymane przez nas zlecenie sprzątania po pożarze wzbudza refleksję, czy można było tego nieszczęścia uniknąć? Potrzebny w życiu a w przypadku profilaktyki pożarowej po prostu niezbędny. Pamiętajmy, żeby właściwie korzystać z urządzeń elektrycznych. Jeśli opuszczamy pomieszczenie, gdzie korzystamy z żelazka, odłączajmy je od sieci. Może być bowiem tak, że planowana na kilka minut nieobecność przedłuży się i nie zdążymy zainterweniować na czas. A listonosz, szczególnie w niewielkich miastach, to bardzo interesujący rozmówca. Łatwo więc zapomnieć, o „Bożym Świecie”.

firma sprzątająca Kraków

Certyfikat Kastelnik, z dekontaminacji spalonego w pożarze budynku w Krakowie.

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.

Zobacz również

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%