Dezynfekcja pomieszczeń socjalnych Warszawa

Data: 05.12.2022
Miasto: Warszawa, woj. mazowieckie
Czas trwania:  3 dni
Zleceniodawca: dyrektor Domu Pomocy Społecznej
Rodzaj usługi: dezynfekcja pomieszczeń w Warszawie

Dezynfekcja pomieszczeń DPS w Warszawie na Pradze

W pierwszych dniach grudnia 2022 r. skontaktował się z nami dyrektor Domu Pomocy Społecznej z prośbą o pomoc. Nasz rozmówca szybko i rzeczowo wyjaśnił, na czym polega problem i wskazał wspólne miejsca socjalne, gdzie dezynfekcja pomieszczeń w placówce opiekuńczej będzie konieczna.

Przygotowanie korytarza do dezynfekcji.

W ośrodku pojawił się świerzb, a z uwagi na fakt, iż w budynku zamieszkują starsze, schorowane osoby, a droga zakażenia pasożytem w tego typu miejscach jest bardzo prosta, to dezynfekcja pomieszczeń w DPS Warszawa była konieczna.

Gdzie najczęściej pojawia się świerzb?

Na wstępie warto wyjaśnić, iż świerzb wywoływany jest przez świerzbowca ludzkiego i nie jest to przyjemna choroba. Ten występujący na całym świecie pasożyt atakuje najczęściej dzieci i osoby w podeszłym wieku, drążąc w ich skórze niewielkich rozmiarów korytarze.

dezynfekcja pomieszczeń Warszawa

Zakażenia świerzbowcem na szerszą skalę dotyczą przede wszystkim skupisk ludzkich m.in.: domów opieki, domów pomocy społecznej, przedszkoli, żłobków, szpitali, sanatoriów i innych tego typu placówek. Endemie i epidemie spowodowane obecnością świerzbowca ludzkiego można zaobserwować w miejscach gęsto zaludnionych, szczególnie u osób o niskim statusie ekonomicznym, ale również u osób o obniżonej odporności organizmu, a tych w dzisiejszych czasach nie brakuje.

Z jakiego powodu warto wykonać dezynfekcję pomieszczeń wspólnych?

Powodów, które zmuszają ludzi do dezynfekcji pomieszczeń i utrzymania czystości przeciwbakteryjnej i przeciwwirusowej może być bardzo wiele. Wśród najczęstszych przyczyn zamówienia tego typu usługi wyróżniamy:

 • Zdiagnozowanie przypadku choroby zakaźnej — dezynfekcja skażonych wirusami pomieszczeń w tym przypadku pozwala na zatrzymanie łańcucha zakażeń i zapewnienie ochrony pozostałym użytkownikom. Jest to w szczególności ważne w przypadku, gdy inne osoby korzystają z pomieszczeń wspólnego użytku. W tym celu wykonuje się ozonowanie pomieszczeń i usuwa wszystkie groźne drobnoustroje i patogeny.
 • Występowanie alergenów w mieszkaniu uniemożliwiające normalne funkcjonowanie jego użytkownikom/domownikom. W tym przypadku chodzi o zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków socjalno-bytowych w domu lub na stanowisku pracy.
 • Stwierdzenie choroby, innej niż choroba zakaźna — odkażanie pomieszczeń w tym przypadku ma na celu przywrócenie warunków higienicznych wszystkich powierzchni oraz dobrej jakości powietrza, by zlikwidować zagrożenie nawrotu czy ponownego zachorowania na daną przypadłość. Usunięcie wszystkich szkodliwych mikroorganizmów to w tym przypadku to sprawa najważniejsza.
Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Obok konkretnych powodów, które skłaniają do odkażania zanieczyszczonych powierzchni, warto od czasu do czasu przeprowadzać rutynową dezynfekcję pomieszczeń, szczególnie miejsc użyteczności publicznej. Taki okresowy zabieg usuwania baterii i wirusów ma działanie prewencyjne i pozwala zapobiec wybuchom epidemii.

Jakie są najlepsze sposoby dezynfekcji powietrza?

Podczas wykonanej przez pracowników firmy Kastelnik dezynfekcji warszawskiego DPS-u użyliśmy dwóch najskuteczniejszych sposobów likwidacji patogenów z powietrza i skażonych powierzchni. Zabieg tj. ozonowanie pomieszczeń na wysokim stężeniu połączyliśmy z zamgławianiem suchą mgłą, a wszystko po to, by dokładanie zdezynfekować wszelkie powierzchnie znajdujące się w pokojach beneficjentów, kuchni i innych pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.

Ozonowanie pomieszczeń Warszawa, Praga

Dezynfekcja pomieszczeń DPS w Warszawie za pomocą generatorów ozonu.

Nie pominęliśmy też toalet, myjni czy świetlicy. Obydwa zabiegi przeprowadziliśmy z zachowaniem wymogów sanitarnych i zasad BHP, które obowiązują pracowników firmy Kastelnik. W tym miejscu warto dokonać dokładniejszego opisu wykonanych czynności przez naszych pracowników.

Ozonowanie pomieszczeń — pokoje mieszkalne, kuchnia, toalety

Ozonowanie pomieszczeń (pokoi, kuchni, toalet i innych) to skuteczna metoda dezynfekcji, która pozwala na likwidację z powietrza oraz wszystkich skażonych powierzchni (np. ściany, podłogi, blatu) groźnych bakterii, alergenów i wirusów.

Ozonowanie pomieszczeń biurowych, ale i mieszkalnych znajduje również szerokie zastosowanie przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów np. dymu papierosowego i innych. Produkcja trójatomowych cząsteczek ozonu przez specjalistyczne maszyny tj. ozonator powietrza marki Blue Planet DS-32 oraz właściwości biobójcze ozonu sprawiają, że pomieszczenia po wykonanej usłudze są wolne od zarazków.

Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, co do bezpiecznego ozonowania i to jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Zamgławianie powietrza suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru

Zamgławianie pomieszczeń to jedna z najbardziej efektywnych form dezynfekcji. Wszystko to dzięki wytwarzaniu nadtlenku wodoru przez specjalistyczny sprzęt używany przy zabiegu zamgławiania. Dyfuzor podłączony do specjalnej maszyny generuje tzw. suchą mgłę, która osiadając na powierzchni i w trudno-dostępnych zakamarkach, nie da przetrwać żadnym szkodliwym mikroorganizmom, zanieczyszczeniu powietrza, wirusowi czy bakterii o zróżnicowanych wiciach.

Podczas naszej realizacji w Warszawie specjaliści od dekontaminacji przeprowadzili zarówno ozonowanie, jak i zamgławianie preparatem biobójczym z nadtlenkiem wodoru. Problematyczne podczas wykonywania naszych zawodowych obowiązków było przeniesienie osób obłożnie chorych do innych pomieszczeń.

Łóżka, na których leżeli domownicy DPS-u, nie mieściły się do windy. Konieczne było przeniesienie chorych na czas odkażania pomieszczeń na świetlicę, która została zabezpieczona przed dostaniem się do wewnątrz środków chemicznych.

Po dokonanych zabiegach wywietrzono wszystkie pomieszczenia, chorych przeniesiono z powrotem do swoich pokoi. Na końcu wykonano również dekontaminację pomieszczeń na terenie świetlicy. Na koniec można powiedzieć, iż, ze względu na konieczność przenoszenia osób starszych z pomieszczenia do pomieszczenia, czas realizacji wszystkich zabiegów dezynfekcji był znacznie wydłużony.

Czym różni się mycie od dezynfekcji?

Pojęcia mycia i dezynfekcji są często traktowane jako synonimy przez naszych Klientów. Warto jednak podkreślić, iż pojęcia te nie są ze sobą tożsame.

 • Mycie polega na usuwaniu widocznych gołym okiem zabrudzeń i różnego typu zanieczyszczeń. Myjąc brud, kurz czy rozlane płyny i resztki żywności nie likwidujemy zarazków i patogenów, a jedynie zmniejszamy ich liczbę przez usunięcie ich głównego źródła. W zachowaniu czystości przychodzą tu z pomocą powszechnie stosowane preparaty chemiczne: mydła i detergenty oraz sprzęt do czyszczenia taki jak: odkurzacz, myjka czy miotła. Mycie to często wstęp do dalszych czynności porządkowych i dezynfekcyjnych.
 • Odkażanie polega na likwidacji patogenów takich jak wirusy, grzyby czy bakterie znajdujących się na powierzchni oraz w powietrzu. Środki dezynfekcyjne nie tylko zmniejszają ilość, ale również zabijają część patogenów. Do wykonania profesjonalnego odkażania często potrzebne są już bardziej specjalistyczne środki oraz fachowy sprzęt. Regularnemu odkażaniu powinny zostać poddane powierzchnie mające kontakt z żywnością.

Jak więc pokazują powyższe opisy — dezynfekcja nie jest tym samym pojęcie co mycie. Słowa te należy wyraźnie rozgraniczyć i nie traktować ich jako synonimów.

Certyfikat dekontaminacji — potwierdzona jakość wykonanej usługi

W trosce o bezpieczeństwo naszych Klientów nasi pracownicy po zakończeniu pracy wystawiają certyfikat dekontaminacji, a dokument ten określa rodzaj przeprowadzonej usługi, lokalizację, termin, kiedy została wykonana oraz zastosowane preparaty.

Co to jest dekontaminacja pomieszczeń?

Dekontaminacja to proces usunięcia substancji szkodliwych i ich dezaktywacja. Do najczęstszych substancji szkodliwych występujących w domach, firmach czy mieszkaniach naszych Klientów należą: chemikalia, materiały radioaktywne, czy w końcu czynniki biologiczne. Kontakt z tymi patogenami zagraża życiu lub zdrowi człowieka.

Usługi potwierdzone certyfikatem go gwarancja czystości i bezpieczeństwa Twojej rodziny, pracowników i innych bliskich Tobie osób!

Całodobowa firma Kastelnik — warszawski lider utrzymania czystości

Firma Kastelnik będąca rodzinną firmą z tradycjami od lat zajmuje się profesjonalnymi usługami w zakresie sprzątania specjalistycznego. Oprócz dezynfekcji pomieszczeń wykonujemy także szeroką gamę innych usług.

Najważniejsze usługi firmy Kastelnik

 • dezynfekcja pomieszczeń za pomocą suchej mgły ze środkiem biobójczym;
 • ozonowanie pomieszczeń o dużych powierzchniach na wysokim stężeniu;
 • sprzątanie po zgonach Warszawa;
 • czyszczenie suchym lodem hal przemysłowych i innych zakładów produkcyjnych;
 • profesjonalna utylizacja skażonych przedmiotów;
 • usuwanie zapachów np. po kwasie masłowym;
 • opróżnianie mieszkań zaniedbanych i wynoszenie mebli po zmarłych osobach.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w usuwaniu patogenów nasze całodobowe usługi są świadczone w sposób profesjonalny, a konkurencyjne ceny sprawiają, że jesteśmy liderem na warszawskim rynku usług specjalistycznego sprzątania.

Masz problem z patogenami? Zadzwoń na infolinię Kastelnik

Spora część klientów potrzebuje pomocy w związku z ekstremalnym sprzątaniem nie tylko w dzień, ale i w nocy. Kastelnik dbając o potrzeby wszystkich Klientów, uruchomił specjalną, czynną całą dobę infolinię. Jeśli masz więc problem, potrzebujesz rady w sprawie usunięcia śladów krwi lub konsultacji w zakresie jednej z wielu naszych usług dekontaminacji — zadzwoń do nas!

Certyfikat dezynfekcji patogenów

Kastelnik oferuje certyfikat dezynfekcji dla każdego klienta firmy.

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.

 

Zobacz również

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%