Jak sprząta Kastelnik? Czyszczenie suchym lodem po pożarze Zabrze

Data: 28.03.2022
Miejsce: Zabrze
Czas trwania:  2 dni
Zleceniodawca: osoba prywatna

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Czyszczenie suchym lodem po pożarze w Zabrzu

Nasza firma otrzymała zlecenie na sprzątania po pożarze w Zabrzu – Pawłowie. W ogniu stanęła stara stodoła, zaadaptowana na magazyn firmy świadczącej usługi lakiernicze. Pomieszczenie było pełne farb, lakierów i rozpuszczalników. Trudno o lepszą pożywkę dla ognia. Tylko błyskawiczna interwencja strażaków ocaliła budynek. Zagrożeniem był nie tylko ogień i bardzo wysoka temperatura, ale też trujące wyziewy, których źródłem były płonące chemikalia. Czapki z głów przed strażakami! Usuwanie szkód po pożarach w tym likwidacja trujących toksyn to nie jest łatwa sprawa dla osób pozbawionych doświadczenia w tym temacie.

Sprzątanie po pożarze Zabrze

Usuwanie skutków pożaru suchym lodem – na czym polega?

Zgodnie z ustaleniami z właścicielami nieruchomości nasi technicy, przy sprzątaniu po pożarze, mieli posłużyć się suchym lodem. Jest to bardzo nowoczesna, skuteczna i bezpieczna metoda czyszczenia po pożarze. Po raz pierwszy otrzymano suchy lód w roku 1834 we Francji. Po odparowaniu  uzyskano bryłę o temperaturze -78,5 stopni Celsjusza. Na początku nie było zainteresowania nową substancją. Przełom nastąpił w roku 1925 , kiedy to w Stanach Zjednoczonych zastosowano suchy lód do produkcji gaśnic. Z czasem sięgano po niego coraz częściej. Dzisiaj jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, chłodnictwie, a także przy wyrobie i transporcie leków i medykamentów. Na terenie całego województwa śląskiego od ponad 10 lat szkody po pożarach są usuwane właśnie za pomocą tej metody.

 

Poznając specyfikę suchego lodu, zaczęto stosować go także w szeroko rozumianej dezynfekcji. Z dużym sukcesem sięgnęły po niego specjalistyczne firmy sprzątające. Czyszczenie suchym lodem po pożarze polega  na syntezie trzech elementów: efektów wstrząsu termicznego  i termo-kinetycznego oraz energii kinetycznej granulatu suchego lodu. Granulat wyrzucany jest z dyszy maszyny czyszczącej pod ciśnieniem, nadającym mu prędkość 500 km/h. Uderzając w czyszczoną powierzchnię, usuwa powłokę łącznie z zanieczyszczeniami i brudem. Dziś urządzenia do mycia ścian suchym lodem są na wyposażeniu niemal każdej firmy sprzątającej sadze i inne tego typu nieczystości.

Mycie ścian i sufitów po pożarze w Zabrzu

Mimo iż granulat działa na przedmioty z dużą siłą, nie pozostawia żadnych uszkodzeń. W momencie kontaktu bowiem zmienia swój stan skupienia na gazowy, czyli sublimuje. W stanie stałym suchy lód ma temperaturę – 78,5 stopnia Celsjusza. Stykając się z powierzchniami dużo cieplejszymi, powoduje powstawanie pęknięć i rozrywanie zanieczyszczeń na mniejsze kawałki. Końcowym efektem jest odpadanie brudu od czyszczonych przedmiotów bez szkód dla mytej powierzchni.

usuwanie szkód po pożarze w domu

Zdjęcie © 2023 Kastelnik – suchy lód odpowiada na pytanie, jak pozbyć się sadzy ze ściany.

Naszą pracę w stodole w Zabrzu rozpoczęliśmy od jej opróżnienia. Trzeba było usunąć spalone puszki po farbach i lakierach, a także szkło z popękanych butli z różnymi chemikaliami. Podłoga dosłownie była usłana resztkami po zgromadzonych tam substancjach. Znajdowały się tam także zniszczone sprzęty służące do prac lakierniczych. Nasi technicy pracowali prawie cały czas w kombinezonach i maskach ochronnych. Na początku pracy z pogorzeliska bowiem stale wydzielały się toksyczne związki.

Usuwanie szkód po pożarach

Gdy stodoła została opróżniona, można było przystąpić do czyszczenia po pożarze z użyciem suchego lodu. Zaczęliśmy od sufitu i drewnianych krokwi, które go podtrzymywały. Nie mogliśmy uwierzyć, że w tak groźnym pożarze te konstrukcje ocalały. Pod wpływem suchego lodu zwęglona warstwa krokwi odpadła od reszty, nieuszkodzona zaś część drewna pozostała na miejscu. Suchy lód pozwolił także wyczyścić ściany zbudowane z nieotynkowanych pustaków. Udało się zlikwidować osad będący skutkiem pożaru. Na ścianach pozostały jednak przebarwienia po substancjach smolistych i sadzy.

Zalet czyszczenia ścian po pożarze suchym lodem jest wiele

Metoda czyszczenia suchym lodem nie tylko pozwala usunąć zanieczyszczenia związane z pożarem. Umożliwia także skutecznie odkażenie pomieszczenia. Należy pamiętać, że pożar wyzwala trujące związki, które są niebezpieczne dla ludzi. W zależności od fazy pożaru są to dwutlenek węgla, azotu i siarki. Pojawiają się także formaldehyd, aldehyd octowy, alkohol metylowy, metan i aceton. Suchy lód posiada właściwości neutralizacji tych szkodliwych związków. Po jego zastosowaniu pomieszczenia są wolne od toksyn, a także bakterii, wirusów i grzybów. Suchy lód jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Nie pozostawia bowiem żadnych odpadów własnych. Do sprzątnięcia pozostają jedynie pokruszone resztki zanieczyszczeń i zabrudzeń.

Gdzie szukać pomocy po pożarze budynku

Czy suchy lód usuwa zapach spalenizny?

Dodatkowym atutem czyszczenia suchym lodem jest to, że pozwala ono pozbyć się przykrego zapachu spalenizny. Samo zlikwidowanie źródła przykrej woni, a mianowicie usunięcie osadów i tłustej sadzy nie załatwia problemu. Smród spalenizny jest bardzo trudny do usunięcia i na długo utrzymuje się w pomieszczeniach dotkniętych pożarem. Dzięki zastosowaniu suchego lodu zapach spalonych przedmiotów znika, a powietrze staje się wolne od niepożądanych woni.

Kastelnik – nowoczesne formy sprzątania

Wszystkie cechy suchego lodu jako materiału używanego w sprzątaniu po pożarze wskazują na to, że jest to nowoczesna, skuteczna i bezpieczna metoda radzenia sobie ze skutkami tragedii, jaką zawsze jest pożar. Nasza firma doskonale wykorzystuje te zalety , spełniając w ten sposób oczekiwania naszych klientów.

śląska firma sprzątająca z certyfikatem Kastelnik

Po każdym zleceniu wystawiamy certyfikat dekontaminacji budynku!

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.kastelnik.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Kastelnik Studio sp. z o.o. jest zabronione.

Zobacz również

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  4,0
  Rated 4 out of 5
  4 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent0%
  Very good100%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%