Odgrzybianie ściany

Dowiedz się więcej +48 735 960 510

Odgrzybianie ścian. Kiedy usuwać grzyba ze ściany? Jakie podjąć zasady higieny i bezpieczeństwa pracy?

Specjalistyczne przedsiębiorstwo Kastelnik oferuje odgrzybianie ścian. Bez względu na to, jaki był powód zagrzybienia, wykonuje się je z użyciem profesjonalnego ekwipunku. Należą do niego m.in. atestowane preparaty chemiczne.

Kastelnik – usuwanie grzyba ze ścian – usługi całodobowe 24/7

Istotne jest także przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy, m.in.:

 • stosowanie środków ochrony osobistej typu maska i rękawice jednorazowe;
 • używanie certyfikowanych preparatów według kart charakterystyki producenta;
 • zabezpieczenie przedmiotów wartościowych przed wykonaniem odgrzybiania;
 • niewpuszczanie osób trzecich na miejsce odkażania.

Usuwanie grzyba ze ścian powinno być wykonane jak najszybciej po jego zlokalizowaniu. Jest to ważne ze względu na konsekwencje zdrowotne, jakie możemy wówczas podnieść. Firma Kastelnik wykonuje odgrzybianie pomieszczeń na terenie całego kraju. Zabieg można zamówić poprzez całodobową infolinię. 

Odgrzybianie ścian po zalaniu – skąd biorą się grzyby w domu i jak je usunąć?

Zalanie jest jednym z najczęstszych powodów powstania wilgoci w lokalach mieszkalnych. Odgrzybianie ścian po zalaniu spowodowane jest zazwyczaj nieodpowiednim osuszaniem lub niewykonaniem go w ogóle. Jednakże warto wspomnieć o tym, że nie tylko sytuacje związane z awariami wodnymi powodują powstanie grzybów.

Wpływać na to mogą również nieszczelne elewacje budynku i dach, słaba wentylacja budynku, czy też kondensacja pary wodnej. By skutecznie pozbyć się grzyba domowego, należy zlokalizować źródło jego powstania. Jeśli sami nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę go spowodowało najlepiej zwrócić się do specjalistów świadczących usługę sprzątanie po zalaniu.

Czasami, aby bezpowrotnie zlokalizować problem, wykonywane są eksperckie badania mykologiczne. Wówczas otrzymujemy dokładne informacje na temat grzyba. Najczęściej stosowanymi sposobami usuwania grzyba ze ścian i innych powierzchni jest specjalistyczna chemia lub ozonowanie. W przypadku tego drugiego warto zaufać fachowcom, którzy wiedzą jak je poprawnie wykonać. 

Preparaty grzybobójcze na ścianę – właściwości

Jak to kiedyś powiedział lepiej zapobiegać niż walczyć. Tak samo jest w przypadku grzyba. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć tego, że powstanie on w naszym mieszkaniu. Preparaty grzybobójcze na ścianę to jeden z częściej wybieranych sposobów na odgrzybianie w domu. Profesjonalne środki chemiczne powinny być dopasowane do rodzaju powierzchni, na którą będziemy je aplikować. Są one zazwyczaj w formie ciekłej, już przygotowanego środka. W swoim składzie posiadają zazwyczaj takie substancje jak np.: czwartorzędowe związki amonowe, benzylo-C12-16-alkilodimetylowe, czy chlorki.

Przed użyciem powinno się dokładnie przeczytać instrukcje użycia takiego środka biobójczego. Pomoże to wyeliminować możliwe zagrożenia dla naszego zdrowia. Pamiętać należy, że chemia budowlana wymaga stosowania środków ochrony osobistej.

Czy warto czyścić elewacje z grzyba przed malowaniem?

Osoby przeprowadzające w przeszłości już remonty, wiedzą, że liczy się jakość jego wykonania. Pozwala to na cieszenie się korzystnymi warunkami estetycznymi przez dłuższy czas. Niestety, ale gdy zostawimy pod warstwą farby jakieś nierówności, czy wykwity z biegiem czasu wyjdą one na wierzch. Samo malowanie wówczas straci sens. Odpowiednie czyszczenie elewacji z grzyba przed malowaniem zapewni nam komfort i bezpieczeństwo. To, że zamalujemy grzyba, nie oznacza, że nie rozwija się nadal pod tą warstwą i nie jest dla nas toksyczny. Dlatego warto go na początku zlikwidować, a potem zabrać się za prace remontowo-wykończeniowe.

Jakie są domowe sposoby na pleśń?

Pleśń w naszym domu pojawia się najczęściej w okresie jesieni i zimy. Spowodowane jest to zazwyczaj tym, że wówczas nie dbamy o cyrkulacje powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Sezon grzewczy nie zachęca nas do regularnego wietrzenia. Jeśli nie usuniemy w porę pleśni, będziemy mierzyć się z chorobami układu oddechowego np. różnymi alergiami. Domowe sposoby na pleśń to pierwszy ratunek, po który sięga wiele osób. Warto tutaj ponownie wspomnieć o aspekcie wietrzenia pomieszczeń.

Pomaga to zdecydowanie w pozbyciu się pleśni ze ścian i sufitu. Kolejnym pomysłem jest spryskanie wykwitów octem i pozostawienie na kilka godzin. Po upływie tego czasu wystarczy zetrzeć pleśń suchą szmatką. Domowym sposobem na pleśń jest także nałożenie na nią roztworu wody utlenionej. Po kilku godzinach zmywamy tylko jej resztki wilgotną szmatką.

Odgrzybianie ścian i sufitów w budynku 

Po odkryciu zagrożenia, jakim są grzyby domowe, powinniśmy jak najszybciej wdrożyć odgrzybianie ścian i sufitów. To niezwykle ważna kwestia jeśli nie chcemy być narażeni na takie zagrożenia jak np.: podrażnienie oczu, uszkodzenie układu nerwowego, ból żołądka lub drętwienie kończyn. Niestety, ale niektóre odmiany grzybów domowych są dla nas toksyczne m.in.: cladosporium herbarum. Odgrzybianie ścian i sufitów można wykonać za pomocą innowacyjnej metody, jaką jest ozonowanie pomieszczeń. Potrzebne do tego są przemysłowe generatory ozonu i stosowne szkolenia z obsługi tego sprzętu. Sprzęt ten najlepiej, aby miał moc co najmniej 40 g/h. Po wykonaniu tego zabiegu możemy cieszyć się nie tylko pomieszczeniem bez grzybów, lecz również świeżym zapachem.

Zasięg działania

 • Dolnośląskie
 • Kujawsko-Pomorskie
 • Lubelskie
 • Lubuskie

FAQ — najczęściej zadawane pytania o odgrzybianie w domu

W naszym przedsiębiorstwie mamy zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy wiedzą, jak poradzić sobie z odgrzybianiem ścian, czy usunięciem pleśni z sufitu. Podczas naszej pracy przestrzegamy zasad BHP i stosujemy wyłącznie atestowane preparaty chemiczne. Oto odpowiedzi na jedne z najczęściej pojawiających się pytań:

Kiedy należy osuszać ściany po zalaniu?

Suszenie mokrych ścian po awarii wody w domu należy realizować najszybciej po wykryciu przecieku. Po pierwsze powinniśmy zdiagnozować miejsce wycieku wody, następnie należy dokonać pomiaru wilgoci tynków i ścian i rozpocząć osuszanie. Najczęściej osuszanie realizujemy po wybiciu kanalizacji lub po pęknięciu rury.

Jak zapobiec powstaniu grzyba i pleśni po zalaniu?

Wydawać by się to mogło skomplikowane, lecz wystarczy tylko w jak najszybszym czasie po zalaniu, przejść do usunięcia wody. Jeśli tego nie wykonamy, to dojdzie do zawilgocenia ścian, w tym powstania grzybów. Gdy nie umiemy sobie z tym poradzić samodzielnie, warto zamówić usługę sprzątanie po zalaniu od profesjonalnej firmy.

Jak wykonać suszenie ściany po zalaniu?

Mokre ściany i co dalej? Na samym początku warto wyjaśnić, co wspólnego ma osuszanie budynku z powstaniem grzyba na ścianie. Otóż te dwie rzeczy są ze sobą bezpośrednio powiązane. Jeśli nie osuszymy dokładanie pomieszczenia po zalaniu, będziemy mierzyć się z zawilgoceniem domu, które prowadzi do powstania grzybów i pleśni. Podkreślić tutaj należy, że osuszanie to nie podkręcenie kaloryferów i wietrzenie. Najskuteczniejsze suszenie ściany po zalaniu jest realizowane za pomocą profesjonalnych osuszaczy do mokrych tynków.

Takie urządzenia można wypożyczyć do użytku domowego w wielu firmach. Gdy boimy się, że samodzielnie nie będziemy w stanie obsłużyć tego sprzętu można usługę na osuszanie po zalaniu zamówić w profesjonalnej firmie. Przedsiębiorstwo Kastelnik oferuje całodobowy kontakt telefoniczny, gdzie można zamówić usługę odgrzybianie ścian. Ogólnopolskie usługi realizowane są w większości miast na terenie całego kraju. Telefoniczna wycena wykonywana jest całkowicie bezpłatnie w czasie do 20 minut. Jeśli szukasz pomocy do profesjonalnego odgrzybiania – zadzwoń!

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%