Praktyczne Case Study

W jaki sposób skutecznie pozbyć się moli spożywczych?

Planujesz dokładnie posprzątać w domu,  a gdy otwierasz szafę, dostrzegasz podziurawione ubrania? Czy to możliwe, że ktoś celowo niszczy Twoje rzeczy? W takiej sytuacji pierwszą myślą jest podejrzenie o to, że mamy mole ubraniowe w szafie.

Okazuje się jednak, że te insekty mogą pojawić się także w naszej kuchni. Mole spożywcze najczęściej bytują w produktach sypkich i uważane są za trudne do zwalczania. Czy domowe sposoby na mole w domu są skuteczne? W tym artykule wyjaśniamy jak pozbyć się moli ubraniowe i spożywcze z mieszkania za pomocą domowych metod.

Usuwanie moli

Usuwanie moli spożywczych z domu może być trudne, ale istnieją skuteczne sposoby.

Usuwanie moli spożywczych – skąd się biorą mole w domu?

Czy zastanawiasz się, co może oznaczać obecność moli w Twoim mieszkaniu? Mole spożywcze zwykle przebywają w pożywieniu i są często przenoszone do kuchni razem z zakupami. Niestety, pojawienie się moli spożywczych w mieszkaniu często świadczy o zaniedbanym środowisku. Owady te mogą dostać się do Twojego mieszkania z pobliskiego zaniedbanego lokum lub ze śmietnika w pobliżu Twojego budynku. Dezynfekcja pomieszczeń jest konieczna, aby pozbyć się moli spożywczych.

Kastelnik – dezynsekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Z kolei, mole odzieżowe przebywają na ubraniach i ich pojawienie się jest często związane z zakupem używanej odzieży niewiadomego pochodzenia lub starych mebli i materacy. Ponadto, mole ubraniowe łatwo mogą dostać się do mieszkania przez otwarte okno lub szyb wentylacyjny.

dezynfekcja pomieszczeń

Jak rozpoznać mole spożywcze?

Mole to najbardziej zaawansowane owady należące do grupy motyli. W warunkach domowych występują najczęściej dwa główne gatunki moli: mole spożywcze i mole odzieżowe. Mole spożywcze, czyli Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) mają brązowo-bordowe ubarwienie, a ich dorosłe osobniki osiągają długość do 5 cm.

O wiele trudniej rozpoznać jest jaja moli, które niezwykle szybko się namnażają, co utrudnia ich wykrycie w produktach spożywczych, takich jak mąka czy kasza. Młode moli spożywczych wykluwają się z jaj po 4-10 dniach. W niższych temperaturach, poniżej 10 stopni Celsjusza, czas inkubacji może wynosić około 3 tygodni. Dorosłe mole zwykle nie pobierają pokarmu, ale regularnie składają jaja przez cały czas.

Skąd biorą się mole spożywcze?

Mole spożywcze łatwo jest przynieść do domu, a jeszcze trudniej zauważyć, że się tam osiedliły. Są znane z szybkiego rozrodu i potrafią żyć nawet w zamkniętych opakowaniach, ponieważ są w stanie przegryźć folię, aby dostać się do produktów spożywczych. W ten sposób mogą łatwo stworzyć sobie swoją własną ucztę.

Mole spożywcze preferują produkty spożywcze, takie jak mąka, kasza, herbata, a nawet suszone owoce. Jeśli zauważysz owady w pobliżu szafek w kuchni, zwłaszcza w rogu ścian, w środku szafek lub zlepione produkty sypkie, to wszystko wskazuje na obecność moli spożywczych w Twoim domu. Charakterystycznym znakiem bytowania molów w produktach sypkich jest pojawienie się nitkowatych struktur przypominających małe pajęczyny, które łączą ze sobą produkty.

Mole spożywcze, a może odzieżowe? Nieproszony gość w szafie

Wygląd mole odzieżowych jest nieco różny od ich krewnych związanych z kuchnią. Mole odzieżowe są zazwyczaj mniejsze i mają żółte ubarwienie. Larwy moli, które przebywają w naszym domu, wyglądają również inaczej. Mają biało-szary kolor, a na ich głowie widoczny jest czarny punkt. Młode mole osiągają wielkość do 2 mm. Mole odzieżowe odżywiają się bawełną, futrami, moherem, a czasami żerują na dywanach wykonanych z naturalnych włókien.

Obecność moli ubraniowych w szafie nikogo nie cieszy, a wręcz przeciwnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ te szkodniki sieją ogromne spustoszenie w szafie, niszcząc doszczętnie ubrania. Zauważyłeś białe kropki i mikro dziurki na swojej odzieży? A może wokół szafy latają owady niewiadomego pochodzenia? Wszystko wskazuje na to, że masz mole odzieżowe w swoim domu.

Czy mole stanowią zagrożenie dla ludzi?

Wydawać się może, że mole nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Uszkadzają tylko ubrania i pochłaniają pożywienie, a straty materialne są, jedynym skutkiem ubocznym ich obecności. Niektóre źródła przez długi czas twierdziły nawet, że spożywanie larw moli spożywczych nie szkodzi zdrowiu.

Badania przeprowadzone w 2015 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym wykazały, że obecność moli spożywczych stanowi duże zagrożenie dla zdrowia domowników.

Przede wszystkim są one źródłem bakterii i alergenów. Spożycie posiłku, w którym znajduje się larwa, może skutkować poważnym zatruciem układu oddechowego, a nawet żółciowego i moczowego. Ze skutków ubocznych może wystąpić infekcja ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak skutecznie pozbyć się moli spożywczych z mieszkania?

Zwalczanie moli w domu to proces trudny i żmudny. Cały problem polega na tym, że te szkodniki zwykle powracają, ze względu na pozostawione w mieszkaniu jaja. Te mogą być dosłownie wszędzie – w mące, cukrze i płatkach śniadaniowych. To właśnie dlatego, aby pozbyć się moli spożywczych, w pierwszej kolejności należy wyrzucić wszystkie sypkie produkty z kuchennej szafki. W takiej sytuacji najlepiej wyrzucić też te nieotwarte produkty, ponieważ mole mogą być także w nich.

Mole w kuchni.

Mole w kuchni to powszechny problem, który może wpłynąć na jakość naszych zapasów żywnościowych.

Z reguły podobnie należy postąpić w przypadku moli odzieżowych. Pogryzione ubrania zazwyczaj trudno jest naprawić, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie odzieży, która nosi ślady bytowania larw moli.

Sposoby na skuteczną eliminację insektów – czego nie lubią larwy moli spożywczych?

Okazuje się, że istnieje kilka zapachów, które odstraszają mole spożywcze i odzieżowe. Wśród nich są zapachy cytryny i bergamotki, a także zapach kasztanów i goździków. Skutecznie mogą odstraszyć również zapach liści laurowych, dlatego warto trzymać je w kuchni.

Kastelnik – zwalczanie szkodników – certyfikat PestGuard

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje mieszkanie przed molami, warto zastosować także woń wanilii i pomarańczy, które skutecznie odstraszają te szkodniki. Warto pamiętać, że choć wiadomo, jakie zapachy skutecznie odstraszają dorosłe mole, to nie są one jedynym sposobem na rozwiązanie problemu na zawsze.

Specjalistyczne preparaty owadobójcze i środki biobójcze na mola można nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez Internet. Zazwyczaj są to bardzo silne preparaty o charakterystycznym zapachu naftaliny, który nie zawsze jest lubiany przez każdego. Dostępne są również zawieszki do szafy lub lepiki na mole, które można przykleić w kuchennych szafkach.

Przeczytaj także Jak usunąć karaluchy

Zwalczanie moli spożywczych przez usługi dezynsekcji

Jedynie profesjonalna dezynsekcja gwarantuje usuwanie moli z mieszkania. Kastelnik to specjalistyczna firma, która oferuje całodobowe usługi dezynsekcji moli spożywczych i odzieżowych, nie tylko w domach osób prywatnych, ale także w pomieszczeniach socjalnych, szpitalach, czy też domach opieki społecznej.

Środek na mole.

Spray na mole w aerozolu to koszt od 15 zł do 17 zł. Preparat na mole ubraniowe z szafy.

W dezynsekcji moli skutecznym rozwiązaniem jest zamgławianie ULV, w którym stosuje się specjalny dyfuzor, aby rozpylić środek biobójczy w mikro-kropelkach. Tak niewielkie cząsteczki preparatu biobójczego na bazie nadtlenku wodoru i czwartorzędowych soli amoniowych docierają z łatwością w każdy zakątek mieszkania, eliminując zarówno dorosłe osobniki moli, jak i ich larwy.

Kastelnik – środki owadobójcze – insektycydy z atestem

W przypadku moli ubraniowych zwykle stosuje się zamgławianie suchą mgłą, w której preparat na insekty jest rozpylany przez specjalny dyfuzor. Dzięki temu zabiegowi śmiało, można powiedzieć, że sucha mgiełka ze środkiem owadobójczym doskonale sprawdza się w dezynsekcji szafy, garderoby, dywanów i innych przedmiotów tekstylnych z mieszkania.

Firma Kastelnik oferuje usługi zwalczania moli, w tym między innymi:

 • Wykrycie miejsc bytowania moli w domu;
 • Dobór odpowiedniej techniki dezynsekcji szkodników;
 • Zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą z płynem biobójczym;
 • Zamgławianie ULV po molach spożywczych;
 • Uzupełniająco ozonowanie pomieszczeń na jaja moli.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Współpraca z profesjonalną firm DDD gwarantuje, że po przeprowadzeniu dezynsekcji mole nie powrócą do Twojego domu, co zwiększy poziom bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich zwierząt domowych. Mole rozmnażają się bardzo szybko, dlatego jedynie profesjonalne usługi dezynsekcji mogą skutecznie pomóc w zwalczaniu moli spożywczych. O co pytają osoby, które szukają pomocy przy usunięciu moli odzieżowych lub innych owadów?

Dezynsekcja z firmą Kastelnik.

Czy domowymi sposobami można zwalczyć mole spożywcze?

Istnieje wiele sposobów domowych na zwalczanie moli, na przykład stosowanie zapachów, które działają odstraszająco na te owady. Można spróbować umieścić suszone skórki cytryny i pomarańczy między ubraniami w szafie, a także porozrzucać liście laurowe w kuchennych szafkach. Niestety, w większości przypadków takie metody dają tylko krótkotrwały efekt i nie są w stanie skutecznie pozbyć się problemu.

Jak szybko rozwijają się młode osobniki moli?

Młode osobniki moli rozwijają się dość szybko. Mogą wykluć się z jaj już po 4 dniach, ale w niskiej temperaturze tj. poniżej 15°C potrzebują około 3 tygodni. Po wykluciu młode larwy rozwijają się nawet do 3 miesięcy, a następnie przepoczwarzają się, by w końcu stać się dorosłymi osobnikami.

Czego nie lubią mole?

Mole nie lubią zapachowych kulek o woni cytryny, bergamotki, liści laurowych i goździków. Mogą być również odstraszane przez zapach wanilii i pomarańczy. Jednakże zwykle te zapachy nie są wystarczające, by skutecznie pozbyć się moli. Często konieczne jest zastosowanie profesjonalnych środków owadobójczych w celu usunięcia szkodników.

Kiedy napotkamy pierwsze mole w domu, warto zadbać o utrzymanie porządku w kuchni i przechowywać produkty w zamkniętych opakowaniach. Ważne jest regularne sprawdzanie daty ważności produktów oraz kontrola, czy w pojemnikach na suche produkty nie widać nic niepokojącego.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 4 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%