Praktyczne Case Study

Usuwanie szkód po pożarze suchym lodem

Pożary to gwałtowne zjawiska, które nie tylko mogą spowodować śmierć lub groźne dla zdrowia człowieka obrażenia, ale powodują także ogromne straty materialne. Dotykają one wszystkich. Niejednokrotnie czyszczenia po pożarze wymagają ściany mieszkania, sufity czy też podłogi w hotelowej restauracji – to tu najczęściej rozpoczyna się pożar. W przypadkach, gdy pożar nie strawi całego mienia, zachodzi konieczność wezwania profesjonalnej ekipy, np. specjalistów firmy Kastelnik, zajmującej się kompleksowo sprzątaniem i usuwaniem szkód po pożarze.

usuwanie szkód po pożarze

Żywioł powoduje powstawanie sadzy na ścianach i sufitach, zwęgleń w drewnie, cegle i betonie a także groźne zadymienie. Do tej pory ze skutkami pożarów w pensjonatach, restauracjach, sklepach czy domach jednorodzinnych radzono sobie metodami tradycyjnymi, a czasami nawet chałupniczymi. Polegały one na piaskowaniu, skrobaniu i zdrapywaniu drucianymi szczotkami zwęglonych powierzchni. Były to działania bardzo czasochłonne, a także pracochłonne. Dzięki nowoczesnym technologiom sprzątanie po pożarach można wykonać mniejszym wysiłkiem i w krótszym czasie.

Na czym polega technika czyszczenia ścian suchym lodem w usuwaniu skutków pożaru?

Czyszczenie suchym lodem to synteza trzech składników, energii kinetycznej granulatu suchego lodu, efektu wstrząsu termicznego i efektu termo kinetycznego. Granulat suchego lodu zostaje wyrzucany z dyszy urządzenia czyszczącego z ciśnieniem, które nadaje im prędkość ponad 500 km/h. Dzięki temu usuwana jest okopcona powłoka sadzy, łącznie z brudem i zanieczyszczeniami, gdyż dymu już od dawna nie ma w pomieszczeniu, gdzie dokonujemy kompleksowego i gruntownego doczyszczania. Już od kilku lat wiadomo, że technologia suchego lodu świetnie sprawdza się podczas sprzątania po pożarze, na przykład kiedy trzeba umyć osmolone ściany, lub wyczyścić zadymione sufity. Mimo, olbrzymiej prędkości z jaką granulat uderza w powierzchnię czyszczoną, nie ma on właściwości ściernych.

To dlatego, że przy zetknięciu z nią, stan stały lodu zmienia się w stan gazowy. W chemii nazywa się to sublimacją, u nas jest to suchy lód.  W stanie stałym suchy lód ma temperaturę –  78,5 stopni Celsjusza. Powierzchnie, z którymi się styka są o wiele cieplejsze, więc pochłania on maksymalną ilość ciepła. Dzięki zaopatrzeniu urządzenia czyszczącego w różnego typu dysze, suchy lód może być aplikowany pod różnymi kątami. Gwałtowny przepływ ciepła powoduje, że pojawiają się mikropęknięcia między warstwami zanieczyszczeń, a w konsekwencji rozrywanie na mniejsze kawałki i odpadanie brudu po pożarze. Proces prowadzony w ten właśnie sposób pozwala nie tylko dotrzeć do niedostępnych miejsc takich jak kratownice, okolice wbitych gwoździ, przewodów i rur. Umożliwia także bezpieczne czyszczenie delikatnych elementów architektonicznych czy zabytkowych elementów obiektu. Sprawdź także czym zmyć sadzę ze ścian.

Gdzie stosuje się suchy lód, oprócz sprzątania po pożarze?

Suchy lód ma bardzo szerokie zastosowanie podczas prac związanych ze sprzątaniem po pożarze, ale również w przemyśle motoryzacyjnym i wszędzie tam gdzie powłoka czyszczona jest narażona na uszkodzenia. Tak mechaniczne jak i chemiczne. Technologię mycia suchym lodem stosuje się głównie branżach:
  • energetycznej i elektro-energetycznej;
  • drukarskiej;
  • odlewniczej;
  • motoryzacyjnej;
  • lotniczej;
  • odlewniczej;
  • drzewnej;
  • gumowej;
  • przetwórstwa plastiku;
  • renowacji zabytków.
Bezsprzeczną zaletą zastosowania suchego lodu w czyszczeniu po pożarze jest także to, że po jego zastosowaniu zapach dymu zostaje zneutralizowany  już po 24 godzinach. Proces czyszczenia nie pozostawia absolutnie żadnych dodatkowych odpadów, które wymagałyby utylizacji. Co więcej, proces czyszczenia, mycia suchym lodem po pożarze nie wymaga wykorzystania wody. To bardzo istotne, ponieważ duże ilości wody są przecież wykorzystywane przy każdej akcji gaśniczej. Tak naprawdę obecnie na rynku nie ma innej technologii do usuwania szkód po pożarze, która pozwoliłaby tak szybko i bez użycia szkodliwej chemii i wody, walczyć ze skutkami ognia i likwidacją skutków pożarów.
Na koniec, śmiało możemy stwierdzić, że metoda czyszczenia suchym lodem jest nie tylko wszechstronna, ekologiczna ale i najtańsza, jeżeli policzymy koszty całościowo. W porównaniu do tradycyjnych metod sprzątania jest także mniej czasochłonna i nie wymaga angażowania znacznych i kosztownych sił ludzkich. To wszystko powoduje, że jest to najczęściej wybierana oferta, przez osoby, które zostały dotknięte klęską pożaru. Ile kosztuje więc czyszczenie ścian po pożarze? Wszystko zależy od ilości metrów kwadratowych, jakie mamy do wyczyszczenia, ale jedna roboczo godzina to koszt 700 zł netto. Co dostajemy w zamian? Czysty i bezpieczny dom, po dekontaminacji, gotowy do zamieszkania lub do remontu, już po kilku dniach od ugaszenia pożaru.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

4.8
4,8 rating
4.8 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 4)
Doskonale75%
Bardzo dobrze25%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%