Praktyczne Case Study
Plamy z krwi to problem dość powszechny, który może dotyczyć każdego z nas. Zaschnięte plamy z krwi na materacu, pościeli czy kanapie są trudne do usunięcia, jednak istnieją skuteczne sposoby czyszczenia tego rodzaju zabrudzeń.
Największym wyzwaniem może okazać się usuwanie śladów krwi po zgonie, ponieważ wtedy materiał biologiczny może znajdować się w różnych zakamarkach mieszkania. Domowe sposoby usuwania krwi z wyposażenia lokalu czy wsparcie specjalistycznej firmy sprzątającej, co wybrać? Wyjaśniamy, na czym polega usuwanie plam z krwi i jakie sposoby są najskuteczniejsze.
Usuwanie śladów krwi na płytkach podłogowych wymaga dużej ostrożności.
Okazuje się, że plamy z krwi to jedne z najczęściej występujących plam w domowych warunkach. Niezależnie od tego, czy to krew ludzka ze skaleczenia, czy ślady biologiczne po śmierci na materacu, usunięcie krwi i płynów ustrojowych to niezwykle istotna kwestia. Niektórzy sądzą, że wystarczy rozpuścić plamę w wodzie i kiedy się rozjaśni, problem znika. Jednak bakterie i drobnoustroje pozostają, nawet kiedy są niewidoczne gołym okiem.
Jak usunąć świeżą plamę z krwi menstruacyjnej? Uznaje się, że na nowo powstałe ślady krwi najlepiej sprawdza się użycie zimnej wody. Nie polewaj krwistej plamy ciepłą wodą, ponieważ to może skutkować jedynie utrwaleniem plamy z krwi, a nie jej usunięciem. W przypadku świeżej plamy z krwi tkaninę najlepiej namoczyć w zimnej wodzie i opcjonalnie użyć szarego mydła do prania wstępnego, a następnie włożyć do pralki na dłuższy tryb prania.
Wiele osób uważa, że plamy z krwi po zgonie wystarczy namoczyć w roztworze wody utlenionej, to jednak jest mit. Czym zmyc krew? Ślady ustrojowe po śmierci należy usuwać przy pomocy specjalistycznych preparatów z odpowiednim stężeniem substancji biobójczych. Ponieważ w trakcie rozkładu zwłok dochodzi do powstania mnóstwa patogenów, bakterii i trupiego jadu, takie plamy z krwi nie są “zwykłymi” plamami.
Domowe metody eliminacji czerwonych śladów z tkanin i ubrań cieszą się sporym zainteresowaniem. W domowych warunkach z łatwością usuniesz zarówno świeże plamy z krwi na podłodze, jak i te zaschnięte. Sprawdzą się one, kiedy masz do czynienia z krwią menstruacyjną, czy zwyczajnie zaciąłeś się podczas golenia, a kilka kropel spadło na ulubiony T-shirt. Jak zmyc krew?
W tym miejscu warto powiedzieć, że zastanawiając się nad tym, czym sprać krew z kanapy czy materaca po śmierci bliskiej osoby, nie należy korzystać wyłącznie z domowych metod, a warto sięgnąć po wsparcie specjalistów w zakresie dezynfekcji po zwłokach.
Popularny artykuł na blogu: Na czym polega proces rozkładu zwłok?
Widzisz plamy krwi na kanalie? Nie czekaj, tylko działaj! Aby wyczyścić krew z kanapy, najpierw przygotuj materiały, takie jak ręcznik papierowy lub czysta ściereczka, zimna woda, delikatny detergent lub mydło, gąbka lub szmatka oraz opcjonalnie suszarka do włosów. Następnie, działaj szybko, aby nie pozwolić krwi na zaschnięcie. Delikatnie odbij plamę krwi, używając ręcznika papierowego lub ściereczki, starając się nie rozcierać plamy.
Potem zwilż plamę zimną wodą, używając gąbki lub szmatki, a następnie nałóż niewielką ilość delikatnego detergentu lub mydła na plamę. Delikatnie wyczyść plamę, płucząc ją zimną wodą i powtarzając czynność, aż plama zniknie. Na koniec, delikatnie osusz obszar, używając ściereczki lub suszarki do włosów, ustawionej na zimne powietrze.
Jednym ze skuteczniejszych domowych technik eliminacji plam jest soda oczyszczona, która sprawdzi się na świeże plamy, jak i stare ślady. Część osób do usuwania starych plam z krwi używa sody oczyszczonej albo wody utlenionej. W pierwszym przypadku na ślad krwi należy nasypać sody i pozostawić na jakieś 30 minut, a w drugim należy zalać plamy wodą utlenioną. Następnie przy użyciu mokrej ściereczki albo wacika należy czyścić zabrudzone miejsce do chwili, kiedy nie będzie już widać plamy.
Kałuża krwi do usunięcia stanowi problem dla zwykłego mieszkańca.
Okazuje się, że plamy z krwi na podłodze można skutecznie usuwać przy pomocy płynu do mycia naczyń. Taki sposób sprawdza się też dla delikatnych tkanin oraz białych tkanin pod warunkiem, że sam płyn nie ma intensywnego koloru. Następnie warto przepłukać tkaninę ciepłą, a następnie zimną wodą.
Do usuwania zaschniętej plamy z krwi innym sposobem jest użycie wody utlenionej. Plamę z krwi skrapiamy wodą utlenioną, odczekujemy chwilę, pocieramy, a potem zmywamy zimną wodą, czekając, aż woda utleniona uda się spłukać. Można także przepłukać w roztworze wody utlenionej – na 1 litr wody wlewamy ok. 200 ml wody utlenionej, a następnie ubranie na koniec spłukujemy zimną wodą.
Zastanawiasz się, jak usunąć plamy z krwi z materaca? Spośród domowych metod do zaschniętych plam z krwi najlepiej sprawdza się mieszanka z sodą oczyszczoną. Aby sprać plamy można też użyć wody utlenionej. Zaschniętą plamę należy posypać solą albo sodą oczyszczoną i poczekać aż mieszanka wyschnie.
Przemywanie ubrań w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny może okazać się dobrym sposobem na niewielkie plamy z krwi. Cytryna ma właściwości wybielające, dlatego doskonale rozjaśnia i ma działanie antybakteryjne. Później przepłukuj ubrania w zimnej wodzie i pozostaw do wyschnięcia.
Aby usunąć plamy z krwi po zgonie w mieszkaniu, należy zastosować specjalistyczne preparaty biobójcze. Doskonale sprawdza się także ozonowanie po zgonie, które pozwala wyeliminować wszelkie bakterie i patogeny. Jednym z często używanych zabiegów jest także zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru. Dzięki niezwykle małych rozmiarom cząsteczek od 50 do 50 mikronów trafiają one w każdy zakamarek w pomieszczeniu, neutralizując plamy z krwi i zagrożenie związane z materiałem biologicznym w lokalu mieszkalnym.
Jak widać plamy krwi w mieszkaniu to problem każdego z nas. Istnieje sporo sposobów na eliminację tego typu uporczywych zabrudzeń. Niektóre z nich można z łatwością wykonać w domowych warunkach. Soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń czy woda utleniona to skuteczne sposoby na niewielkie plamy. Warto jednak pamiętać, że mając do czynienia z krwią po zwłokach, należy sięgnąć po profesjonalne usuwanie śladów krwi z wyposażenia całego mieszkania.
Śmiertelna rana spowodowała zabrudzenie umywalki krwią.
Usuwanie plam z krwi to częsty problem w gospodarstwach domowych. Plamy te mogą pojawić się na podłodze, ubraniach czy przedmiotach tapicerowanych, takich jak kanapa czy fotel. Krew, która już zaschła, jest zdecydowanie trudniejsza do usunięcia. Dlatego ważne jest, aby usuwać plamy jak najszybciej, przy użyciu zimnej wody. Ciepły lub nawet letni strumień wody może spowodować zmiany struktury cząsteczek białka we krwi, co skutkuje utrwaleniem się plamy i uniemożliwia jej usunięcie.
Utrwalone plamy krwi są niezwykle trudne do usunięcia, a materiał biologiczny, który zawiera ślady ciała człowieka, takie jak włosy lub krew musi zostać bezpiecznie zutylizowany. Taka sytuacja często występuje w mieszkaniu po zgonie, gdzie całe pomieszczenie jest skażone trującymi związkami chemicznymi.
W takim przypadku domowe sposoby na płukanie ubrań zimną wodą nie wystarczą. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznej ekipy techników oferującej sprzątanie po zmarłych, którzy specjalizują się w usuwaniu plam z krwi i utylizacji materiału biologicznego.
Środki stosowane najczęściej do usuwania plam z krwi, to preparaty zawierające czwartorzędowe związki amoniowe, chlor oraz alkohol etylowy. Ta kombinacja stanowi silną broń biobójczą. Plama krwi ze zmarłej osoby to skupisko bakterii, wirusów i niebezpiecznych patogenów, dlatego jej dotykanie, jak i płynów ustrojowych to duże ryzyko i zdecydowanie lepiej tego nie robić.
Usuwanie plamy z krwi z materaca zależy głównie od tego, jak świeże jest zabrudzenie. Krew na podłodze można zmyć, ale co zrobić z tkaniną? Najlepiej działać szybko, aby usuwanie plam z krwi z materacy było skuteczne. Jeśli plama krwi na materiale jest świeża, to wystarczy umyć ją zimną wodą. Gdy ta metoda nie działa, można spróbować przetrzeć zaciek krwi sodą oczyszczoną, wodą utlenioną, solą kuchenną lub gotowym preparatem przeznaczonym do usuwania plam krwi, które są dostępne w drogeriach, a następnie wyprać tkaninę z użyciem detergentów.
Woda utleniona świetnie nadaje się do wybielania tkanin, czy też wywabiania plam. Mając do czynienia z wywabianiem plam np. z krwi z kolorowych ubrań, należy pamiętać, aby nie wylewać wody utlenionej bezpośrednio na plamę. Woda utleniona może odbarwić kolorowe ubrania. W tym przypadku należy zmoczyć ściereczkę wodą utlenioną, a następnie przetrzeć plamę.
Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.
Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.
Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!
Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!
Aktualna ocena