Praktyczne Case Study

Sprzątanie po zgonach – jak podejść do tematu? Kulisy pracy osoby sprzątającej po zmarłych

Liczba osób starszych w społeczeństwie naszego kraju jest coraz większa. Już dziś co czwarte gospodarstwo domowe, to gospodarstwo jednoosobowe. W 2035 ma być takich gospodarstw, aż jedna trzecia. Nie ma znaczenia czy jesteś mieszkańcem Poznania, Rzeszowa, Kielc czy Warszawy. Wszędzie te liczby są tak samo przerażające. Co to dla nas oznacza – umieramy w samotności. O zgonie najszybciej dowiadują się sąsiedzi, wyczuwając na klatce schodowej zapach śmierci.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

Jak wygląda sprzątanie mieszkań po zgonie? O to zapytałam przedstawiciela z branży.

Mój gość, z którym dziś przeprowadzam wywiad, mieszka w Katowicach, a jedną z usług, jakie oferuje jego firma, jest właśnie dezynfekcja pomieszczeń, gdzie nastąpiła śmierć. Z tego, co słyszałam, firma sprzątająca po zwłokach to jest tradycyjny biznes, warto przyjrzeć się bliżej tej pracy.

Najczęściej poszukiwana usługa w marcu 2023: sprzątanie po zmarłych w Białymstoku

Kulisy pracy osoby sprzątającej mieszkania

Zawód: czyściciel zwłok – czyli kulisy pracy osoby sprzątającej mieszkania po zgonach, zmarłych, zwłokach 

Czyściciel zwłok to niezbyt często i głośno komentowany zawód. W Polsce tylko kilka firm para się tym trudnym i odpowiedzialnym zajęciem, ale coraz więcej osób szuka posady w tym zawodzie w Berlinie. Wokół pracy firm sprzątających po zgonach krąży wiele mitów i legend. Chcąc rozwiać część z nich spotkaliśmy się z Panem Mieszko Kastelnik, właścicielem firmy sprzątającej mieszkania po zmarłych osobach.

Całodobowa pomoca w sprzątaniu mieszkań po śmierci – Kastelnik

+48 735 960 510

Sprzatanie w Polsce w czasach szalejącej inflacji to trudny biznes. Jak informuje GUS, podobno pod koniec 2022 roku w kraju mamy inflację najwyższą od 25 lat. Oczywiście wpływa to na ogólnopolskie firmy sprzątającej po zmarłych, na ceny zakupu środków do dezynfekcji oraz koszty paliwa. To wszystko sprawia, że cena usługi specjalistycznego sprzątania również wzrosła, i nie jest to mała podwyżka, bo sięga ona 30%. Cena za opróżnianie mieszkań również podskoczyła do góry, a jest to związane ze wzrostem cen paliw oraz kosztami utylizacji odpadów wielkogabarytowych.

Ile zarabia osoba sprzątająca po zgonach?

Średnie miesięczne wynagrodzenie osoby pracującej w firmie sprzątającej po zgonach wynosi 6600 zł brutto, co stanowi przeciętne zarobki w branży usług porządkowych w 2022 roku. Każdy pracownik sprzątający z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów otrzymuje dodatek do pensji w wysokości średnio 1000 zł brutto. Na największe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione w firmach prowadzących usługi sterylizacji powietrza, dezynfekcji pomieszczeń oraz sprzątania pomieszczeń po zmarłych w województwie mazowieckim oraz śląskim. Najniższą płacę otrzymają pracownicy zamieszkujący województwo: podlaskie, lubelskie oraz warmińsko-mazurskie.

Pracownik firmy usługowej w sektorze sprzątania miejsc po zwłokach może liczyć na wynagrodzenie około 40 zł na godzinę, co znacznie odbiega od średniego wynagrodzenia godzinnego podanego przez GUS. Sprzątanie po zgonach Niemcy jest jednym z najpopularniejszych kierunków dla Polaków poszukujących pracy za granicą.

Zobacz inne wpisy na stronie: blog Kastelnik

Nie dziwi to, gdy spojrzymy na średnią stawkę w tym kraju, która wynosi 20 euro, za godzinę sprzątania mieszkania po zwłokach. Zwalczanie pluskiew to podstawowe wymagania dla ludzi z branży DDD, którzy chcą pracować za naszą zachodnią granicą. Wpisując więc w wyszukiwarkę “sprzątanie po zgonach oferty pracy Niemcy”, warto rozejrzeć się za szkoleniem w zakresie usługi dezynsekcji mieszkań.

Sprawdź naszą rekomendowaną usługę: sprzątanie po zgonach Kalisz

Nadto pracownik usług sprzątania otrzymuje dietę za podróż służbową w czasie świadczonej pracy. Duża ilość zleceń w firmach sprzątających mieszkania po śmierci jest realizowana w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Diety za delegacje są standardem w tej branży. Zdecydowana większość pracowników sektora branży czyszczenia po zgonach to mężczyźni, po 40 roku życia, a kobiety spotkać można w mniej wyspecjalizowanych firmach sprzątających.

Ile kosztuje dezynsekcja w Polsce?

Wiele osób pyta, ile kosztuje dezynsekcja. Koszt dezynsekcji pomieszczenia po zgonie może być różny w zależności od wielkości pomieszczenia (małe mieszkanie, czy duży zakład produkcyjny) i rodzaju użytego środka dezynfekcyjnego. Na ogół cena za pozbycie się wszelkich szkodników i owadów z pomieszczenia zaczyna się od około 800 zł. Natomiast dezynfekcja mieszkania cena może być wyższa, jeżeli firma będzie musiała wykonać utylizację mebli. Usuwanie śladów krwi zawsze wyceniane jest indywidualnie i zależy od ilości płynów na podłodze.

Popularna usługa w województwie dolnośląskim: sprzątanie po zmarłych Wrocław

Kto może pracować w firmie sprzątającej po zmarłych?

Każdy, kto tylko zechce [śmiech]. A tak naprawdę zatrudniamy osoby, które nie boją się kontaktu ze zwłokami i mają silne żołądki. Niestety widoki w mieszkaniach, do których przychodzimy pracować, bywają naprawdę drastyczne. Kandydat powinien mieć mocną psychikę i z łatwością wypierać ujrzane sceny. Wszyscy pracownicy obowiązkowo przechodzą kursy BHP oraz zobowiązani są do przestrzegania zasad pracy z materiałami niebezpiecznymi. Kierowcy przechodzą szkolenia dotyczące transportu substancji niebezpiecznych. Innych formalnych wymogów do pracy przy sprzątaniu zwłok nie ma, poza cyklicznymi szkoleniami, które organizujemy wewnątrz naszej firmy, jednak nastawienie psychiczne jest tu niezmiernie ważnym czynnikiem.

sprzątanie po zmarłych infolinia

Jak wygląda sprzątanie mieszkań po zgonach? Czy może Pan zdradzić coś na ten temat?

Tak, ogólne metody naszej pracy nie są tajemnicą. Przede wszystkim jesteśmy dyskretni w tym, co robimy. Lepiej, by o sprzątaniu po zgonie nie wiedziała cała dzielnica. Pierwszym krokiem w sprzątaniu jest utylizacja wszelkich przedmiotów i mebli z mieszkania. Trzeba spakować je do specjalnych pojemników i bezpiecznie przewieźć do utylizacji. Następnie przechodzimy do sprzątania i dezynfekcji za pomocą specjalnych środków chemicznych. Doświadczenie jest tu niezmiernie ważne. Czasami konieczne jest przeprowadzenie prac remontowych tj. skucie ściany czy zerwanie podłogi. To są elementy, które łatwo pochłaniają płyny ustrojowe oraz nieprzyjemne zapachy. W trudnych przypadkach należy więc je bezwzględnie usunąć oraz wymienić.

To poważny remont! Czy często zdarzają się takie przypadki?

Bywają i takie, ale nie za każdym wezwaniem. Czasem czyszczenie mieszkania po zgonie ze śladów krwi wraz z dezynfekcją patogenów za pomocą ozonu wystarczą, by przywrócić mieszkanie do używalności. Dla spadkobierców mieszkania to sprawa największej wagi.

Czym jest to osławione ozonowanie?

Dobre pytanie. Ozonowanie to jeden sposobów dezynfekcji mieszkań po zgonie np. w Katowicach. To idealny sposób na odświeżenie pomieszczeń, ale nie tylko. Za pomocą specjalnych generatorów wytwarza się ozon, który jest najlepszym środkiem do pozbycia się przykrego zapachu. Niestety zapach jest wszechobecny podczas sprzątania zaniedbanych mieszkań po zmarłej w samotności osobie. Często w pomieszczeniach można wyczuć tzw. trupi jad. Działa on niekorzystnie na organizm człowieka, a charakteryzuje się silnym, nieprzyjemnym zapachem. To właśnie ten zapach wyczuwają sąsiedzi na klatce schodowej. Jest to pierwszy sygnał alarmowy, informujący o tym, że za drzwiami naszego sąsiada wydarzyło się coś niepokojącego.

Współpracujecie z policją? Czy to mundurowi informują Pana firmę o potencjalnym zleceniu?

Nie, wbrew pozorom, w Polsce nie ma takiej możliwości. Policja nie może informować nas o zdarzeniach o charakterze kryminalnym ani żadnym innym. To rodzina albo właściciel lokalu, w którym coś złego się stało, może się z nami skontaktować. My natomiast współpracujemy z zakładami pogrzebowymi, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi. Od lat sprawdzają się rekomendacje. Dziś już praktycznie nie potrzebujemy reklamy.

Polecana usługa: sprzątanie po zgonach Tomaszów Mazowiecki

Myślę, że warto tu wspomnieć, iż pracujemy na terenie całej Polski, od Rzeszowa poprzez Kraków, Opole, Wrocław, Poznań, Kielce, aż po stolicę naszego kraju. Dla naszych klientów nie ma znaczenia fakt, iż główna siedziba jest w Katowicach. Najważniejszy jest dla nich końcowy efekt, a ten w 9 na 10 przypadków jest bardziej niż zadowalający. Czasami zdarza się, że nie da się uratować mebli i to powoduje frustrację. Wiadomo, każdy chce odzyskać, ile tylko się da. W takich sytuacjach zawsze spokojnie tłumaczymy i staramy się pomóc, jak tylko się da.

Popularny artykuł na blogu: wywóz starych mebli z mieszkania

sprzątanie po zmarłym

Czy sprzątanie mieszkań po zgonie to opłacalny w Polsce biznes?

W naszym kraju istnieje kilka profesjonalnych firm świadczących usługi sprzątania mieszkań po zgonie. Te, które się utrzymują na rynku to zwykle rodzinne przedsiębiorstwa o długoletniej tradycji. Moja firma ma renomę nie tylko na Śląsku, skąd się wywodzimy. Wyróżnia nas na tle innych firm nowoczesny sprzęt do dezynfekcji oraz dostęp do najnowszych technologii. Już kilka lat temu zainwestowaliśmy w sprzęt do czyszczenia powierzchni suchym lodem za kilkaset tysięcy złotych.

Z początku był on używany w zakładach przemysłowych, gdzie świadczyliśmy usługi czyszczenia po wypadkach, jednak decyzją naszego zarządu została wydana zgodna na używanie tej technologii również w przypadku osób indywidualnych. To niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda sprzątania po zmarłych i usuwania śladów krwi.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak sprzedać mieszkanie po zgonie?

Zazwyczaj używamy jej przy czyszczeniu mieszkań po zmarłych w tych trudniejszych przypadkach. Jak w każdy biznes, tak i w ten, najpierw trzeba sporo zainwestować, by następnie móc go rozwijać przez kolejne lata. Dla nas to jedna z wielu specjalizacji. Wszystkie one mają jeden wspólny mianownik, ale o tym opowiem Pani następnym razem.

Czy jest zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi dezynfekcji?

Zgodnie z aktualną prognozą GUS, w roku 2035 w miastach będzie znacznie wyższy odsetek osób w wieku 80 i więcej lat, które będą żyły samotnie. Z socjologicznego punktu widzenia nie jest to zbyt optymistyczne. Niestety pracy z dnia na dzień w branży związanej ze śmiercią przybywa. Nasze europejskie społeczeństwo starzeje się, dziś w Polsce średnia długość życia mężczyzn wynosi prawie 74 lata, natomiast u kobiet jest to prawie 82 lata. Śmierć jest elementem naszego życia, tak samo jak narodziny. To kolejny etap, do którego wszyscy kiedyś dotrzemy. Jak widać, zapotrzebowanie na firmy czyszczące po zgonach jest i będzie.

Popularny artykuł na blogu: sprzątanie po zgonach w domu, co robić krok po kroku.

Statystyki mówią, że w Polsce mamy ponad 400 tyś. zgonów rocznie. Ile z tych osób umiera w samotności, tego nie wiemy. Trzeba pamiętać, że zgonów wymagających specjalistycznego czyszczenia, czyli mieszkań, gdzie zgon nastąpił w samotności a następnie ciało rozkładało się przez wiele dni, nie ma zbyt dużo.

kulisy pracy osoby sprzątającej po zgonach

Pozwolę sobie zapytać Pana, ile kosztuje sprzątanie mieszkania po zgonie?

Nie mamy ustalonego cennika, bo każdy przypadek sprzątania po śmierci jest inny.  Mieszkania mają różną powierzchnię. Mogę powiedzieć, że ceny za sprzątanie oraz dezynfekcję po zgonie zaczynają się od 800 zł, ale mogą sięgnąć równie dobrze kilku tysięcy złotych, jeśli do czynienia mamy z trudnymi przypadkami.

Co to są trudne przypadki?

Są to przypadki obejmujące pełną utylizację mebli, zrywanie podłogi, czasami skuwanie ścian. Bywają przypadki, że ślady nienaturalnej śmierci, która nastąpiła w mieszkaniu denata, są widoczne na suficie u sąsiada.

W takich okolicznościach należy przeprowadzić również prace czyszczące w mieszkaniu sąsiada. Często dezynfekujemy też klatkę schodową, windę, czyli pomieszczenia poza mieszkaniem gdzie nastąpił zgon. Tak jak wspomniałem wcześniej, każdy przypadek jest inny. 

Czy jest coś, co szczególnie Pana zdziwiło?

Chyba dwa lata temu mieliśmy taki przypadek w firmie, jak zadzwoniła do nas Pani ze spółdzielni mieszkaniowej we Wrocławiu z prośbą o dokończenie prac związanych z dezynfekcją mieszkania, gdzie nastąpił zgon.

Proszę sobie wyobrazić, że jakaś pseudo firma zostawiła rzeczy poplamione krwią w osiedlowym śmietniku. Przy wynoszeniu elementów mebli zanieczyścili schody na klatce schodowej. To skandaliczny precedens! Materiał skażony biologicznie należy bezwzględnie oddawać do utylizacji. Tego nie może robić firma transportowa, przewożąca na co dzień meble spod marketu. Niestety takie wybryki chyba zdarzają się w każdej branży.

Najnowsza usługa w ofercie firmy Kastelnik: sprzątane po zgonach Malbork

dezynfekcja po zgonie infolinia

Czy lubi Pan swoją pracę?

Tak, nawet jeśli brzmi to nieco dziwnie. W naszej firmie mamy wiele działów, wykonujemy różne specjalistyczne usługi z zakresu czyszczenia i dezynfekcji, ale sprzątanie po zgonach interesuje mnie oraz fascynuje w szczególności. Lubię się rozwijać, także zawodowo, dużo czytam. Fascynującą pozycją, która mocno zapadła mi w pamięci była lektura książki pt. „Trupa farma”, autorstwa Billa Bassa.

Zaskakujące opowieści na temat życia i śmierci. W książce tej omawiane są przypadki badań nad rozkładem zwłok, prowadzone przez antropologów sądowych. Miejsca, na których prowadzone były tam badania, były niezmiernie zróżnicowane. Ciała były zakopywane w ziemi, zanurzane w wodzie, pozostawiane we wrakach samochodów, a także na różnych  powierzchniach o różnych porach roku.

To lektura obowiązkowa u nas w firmie. Tak, praca czyściciela zwłok nawet w Berlinie może być satysfakcjonującym zawodem. Uprzedzając wątpliwości, nie mamy codziennie koszmarów o zombie, wiedziemy normalne życie. Do sprzątania po zwłokach podchodzimy z dystansem, nie przekładamy na pracę emocji. Tak jak lekarze czy grabarze chłodno podchodzimy do swoich obowiązków. Dzięki temu większość z nas nie potrzebuje regularnych wizyt u psychoterapeutów (śmiech).

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję Pani Alicjo.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 122 reviews)
  Excellent99%
  Very good1%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%