Praktyczne Case Study

Sprawdź co warto wiedzieć o suchym lodzie?

Wiele osób nie wie, iż suchy lód ulega sublimacji i ma przez to dwa stany skupienia. Jakie to ma znaczenie? Metoda czyszczenia suchym lodem to dziś niskie koszty, brak przestojów produkcyjnych oraz ekologia.

Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Główne zalety czyszczenia suchym lodem to nie tylko wspomniane czynniki, ale również błyskawiczne przejście ze stanu stałego w lotny, co sprawia, że jest on liderem wśród wszystkich dostępnych na rynku środków do mycia silnych zabrudzeń. To alternatywa czyszczenia nie tylko niepowodująca korozji, ale i w minimalnym stopniu erozyjna. To właśnie sublimacja jest słowem kluczem do rozwiązania tajemnicy jego sukcesu, a burze suchego lodu, które występują na Marsie stanowią tylko naukową ciekawostkę w tym temacie.

Kastelnik prezentuje urządzenie do czyszczenia suchym lodem marki Cold Jet

Jedna z maszyna w firmie Kastelnik, do mycia nieczystości suchym lodem – Cold Jet.

 

Badania naukowe nie ominęły suchego lodu – rewolucja w XXI wieku

Naukowcy od wieków badają zjawiska zachodzące w przyrodzie. Wielu z nich często całkiem przypadkiem odkrywa nowe właściwości chemiczne, badanych cieczy i substancji. Tak było z tlenem, który po zmianie struktury stawał się ozonem, a w efekcie jego działania powietrze było jak po burzy.

Suchego lodu tego typu badania naukowe nie ominęły, szczegółowe poznanie właściwości CO2, co do zmiany stanu jego skupienia, otworzyło wiele nowych możliwości innowacyjnego czyszczenia za pomocą zestalonego dwutlenku węgla. Dziś czyszczenie suchym lodem pozwala wielu firmom świadczyć atrakcyjniejsze cenowo usługi w stosunkowo krótszym czasie. W taki sposób odkrycia naukowe w zaskakujący sposób wpływają na rozwój innowacji w dziedzinie specjalistycznego sprzątania w XXI wieku. Wystarczy jedna maszyny, trochę sprężonego powietrza i suchy lud w pojemnikach izolowanych termicznie i można zacząć budować nowoczesną firmę.

Gdzie suchy lód znajduje zastosowanie i jakie ma właściwości?

Czyszczenie suchym lodem to dziś standard w wielu branżach. Transport medyczny, organizacja eventów i imprez weselnych, transport produktów o krótkim terminie ważności na dużą odległość, przemysł lotniczy i metalurgiczny, to tylko jedne z nielicznych branż, gdzie suchy lód znajduje szerokie zastosowanie. Na przestrzeni ostatnich 10 lat w czyszczeniu suchym lodem pomogła ogólnoświatowa moda na ekologię.

Suchy lód to inaczej zestalony dwutlenek węgla, inaczej CO2, a suchy lud to błąd ortograficzny, którego lepiej unikać. Wiele osób, żartuje sobie, że po czyszczeniu mamy suchy brud w postaci stałej, co nie do końca jest kłamstwem, a więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

czyszczenie suchym lodem

Jak wygląda maszyna do czyszczenia suchym lodem? Przykład urządzenia marki Cold Jet 40FP.

Do czego nadaje się suchy lód?

W przemyśle mycie z wykorzystaniem suchego lodu jest w miejscach, gdzie nie można używać wody i tradycyjnych środków do mycia. Mówimy w tym miejscu o branży specjalistycznego sprzątania w fabrykach i zakładach przemysłowych. Do czyszczenia maszyn w przemyśle spożywczym lub motoryzacyjnym kierownictwo odpowiedzialne za utrzymanie ruchu na linii produkcyjnej, często zamawia mycie za pomocą suchego lodu. CO2 nadaje się do zmywania trudnych zabrudzeń, takich jak kleje, smary, pyły i zaschnięte plamy. Usuwanie silnie przylegających zabrudzeń to nowoczesna technologia czyszczenia. Zetknięcie granulatu zestalonego dwutlenku węgla z brudem powoduje utratę elastyczności i usunięcie nieczystości z powierzchni. Suchy lód sprawdza się do następujących czynności:

 • usuwania kleju z przenośników taśmowych;
 • czyszczenia linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym;
 • oczyszczania szaf sterowniczych pod napięciem;
 • usuwania osadów z robotów spawalniczych;
 • czyszczenie maszyn drukarskich;
 • doczyszczania form wtryskowych w przemyśle hutniczym;
 • mycia maszyn przemysłowych z olejów i smarów.
przykład zmycia zabrudzeń suchym lodem

Po lewej stronie, grzałka wymyta suchym lodem, zaś po prawej, brudna grzałka przed myciem.

W trakcie strumieniowego czyszczenia nie powstają szkodliwe opary, ani też odpady wtóre po sprzątaniu. Przemysł spożywczy ceni sobie tę cechę. Jedyną pozostałością wymagającą usunięcia jest np. smar, który odpadł od czyszczonej powierzchni. Rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla i zmiana stanu skupienia ze stałego na lotny to jedna z cech charakterystycznych tego gazu. Nie bez znaczenia jest też, fakt, iż płatki suchego lodu nie przewodzą prądu. To jego ogromna przewaga nad wodą, która jest dobrym przewodnikiem prądu i stanowi przy tym duże zagrożenie dla technika, wykonującego piaskowanie suchym lodem.

Szkolenie BHP, praca z suchym lodem.

BHP w trakcie pracy z suchym lodem

Włączenie urządzenia do czyszczenia suchym lodem produkuje ogromny hałas. Ważne jest więc, by obsługa nosiła słuchawki ochronne i rękawice ochronne. Duża prędkość, z jaką czyścimy maszyny drukarskie lub urządzenia produkcyjne wymaga, aby technicy wyposażeni byli w atestowane okulary ochronne. Temperatura suchego lodu, która wynosi prawie minus 80 stopni C, wymaga rękawic ochronnych. Nie mamy tutaj toksycznych chemikaliów, ale w małych pomieszczeniach warto zainstalować czujnik dwutlenku węgla, a w razie potrzeby pracować w masce ochronnej z aparatem tlenowym, czyli tzw. masek tlenowych. W czasie pracy pyłu z najdrobniejszych szczelin mamy całkiem sporu. Warto więc dobrze zabezpieczać drogi oddechowe. Oczywiście ewentualnego zagrożenia związanego z niepoprawną obsługą maszyny należy bezwzględnie unikać. To ostanie zdanie, powtarzane jest na każdym szkoleniu BHP z pracy z suchym lodem pod wysokim ciśnieniem.

granulat suchego lodu

Suchy lód w maszynie do czyszczenia, wszystko gotowe do pracy.

Czyszczenie suchym lodem – na czym polega?

Piaskowanie suchym lodem, bo tak inaczej mówi się o tej metodzie, to nic innego jak usuwanie silnych zabrudzeń z urządzeń produkcyjnych za pomocą zestalonego dwutlenku węgla. Granulki suchego lodu bez problemu docierają w trudno dostępne miejsca, i po uderzeniu w brud oczyszczają nawet najdrobniejsze szczeliny. W przeprowadzeniu czyszczenia pomaga duża energia kinetyczna. Czyszczenie wodą to dziś przeżytek. Granulki suchego lodu, czyli zestalony dwutlenek węgla to metoda przyjazna środowisku, a przez to propagowana przez ekologów w dużych zakładach produkcyjnych. Na południu naszego kraju znajduje się wiele fabryk, które obsługują firmy z branży motoryzacyjnej, a nie jest tajemnicą poliszynela, iż wiele z nich na stałe posiada urządzenia do czyszczenia suchym lodem.

Jak powstaje suchy lód? Wszystko, co musisz wiedzieć o wytwarzaniu granulek suchego lodu

Granulki suchego lodu otrzymywane są w procesie rozprężania dwutlenku węgla w formie ciekłej. Następnie “układa się” go w plastry albo większe pelety suchego lodu, stąd też jego innego określenie zestalony dwutlenek węgla. Kiedy lód się utlenia, jego temperatura zostaje przekazana w powietrze, dlatego nie pozostaje po nim ani jedna kropla wody. Wówczas zachodzi właśnie proces, w którym suchy lód bezustannie sublimuje.

urządzenie Cold Jet PR 750 H do produkcji suchego lodu

Urządzenie marki Cold Jet PR750, które produkuje 750 kg suchego lodu na godzinę.

CO2 do czyszczenia suchym lodem powstaje w specjalnych urządzeniach, takich jak te od firmy Cold Jet. Maszyny te posiadają specjalne komory, w których produkowany jest lód w postaci granulatu o temperaturze – 78,5 stopnia Celsjusza. Zestaw do produkcji suchego lodu powstaje w złożonej instlacja przemysłowej, która zawiera peletizer, do którego podłączona jest sprężarka powietrza oraz zbiornik z ciekłym CO2. W urządzeniu produckja odpowiedniej wielkości suchego lodu następuje poprzez szybką wymianę matrycy, a informacja o niej zawarta jest w specyfikacji maszyny każdego producenta. Zazwyczaj dsotępne są rozmiary pelletu 3 mm, 6 mm, 10 mm lub 16 mm.

maszyna Cold Jet PR 350

Maszyna Cold Jet PR 350 – zapewnia produkcję 350 kg suchego lodu na godzinę.

Jak zrobić suchy lód?

Na rynku dostępne są zarówno urządzenia produkujące do 120 kg na godzinę, jak i większe, które pozwalają zachować ciągłość wytwarzania granulek bez żadnej przerwy. Urządzenie do produkcji suchego lodu firmy Cold Jet to koszt minimum 220 tys. zł netto. W ofercie tej firmy są trzy zestawy do wytwarzania samodzielnie suchego lodu i są to kolejno urządzenia produkujące do 120 kg suchego lodu na godzinę, do 350 kg na godzinę oraz maszyna wytwarzająca aż 750 kg lodu na godzinę. Cechy wspólne wszytskich urządzeń to:

 • szybki rozruch maszyny – poniżej 3 minut;
 • kolorowy wyświetlacz;
 • identyczny poziom hałasu – poniżej 75 db(A);
 • łatwa obsługa przy pomocy jednego przycisku;
 • poziom sprężonego powietrza na poziomie 8-10 bar;
 • wysokość ciśnienia ciekłego dwutlenku węgla na poziomie 13-18 bar.

W jakich branżach można zetknąć się z suchym lodem?

Zabieg czyszczenia suchym lodem to sposób na szybkie i bezpieczne usuwanie trudnych zabrudzeń bez narażania ich na jakiekolwiek usterki. Dlatego też mówi się, że mycie zestalonym dwutlenkiem węgla jest bezinwazyjne i można je stosować w czyszczeniu nawet delikatnych elementów i konstrukcji elektrycznych. Ta innowacyjna metoda przyjazna środowisku znalazła zastosowanie w takich dziedzinach, jak:

 • czyszczenie elementów linii produkcyjnych;
 • w przemyśle motoryzacyjnym;
 • zabieg czyszczenia maszyn przemysłowych;
 • procesy obróbki drewna;
 • w przemyśle lotniczym;
 • produkcja żywności i napojów;
 • czyszczenie form wtryskowych;
 • w przemyśle wydobywczym;
 • w przemyśle gazowym i naftowym;
 • w miejscach użyteczności publicznej;
 • produkcja opakowań.
transport suchego lodu

Transport suchego lodu odbywa się w specjalnych pojazdach.

Jakie jest zastosowanie suchego lodu?

Zastosowanie zestalonego suchego lodu (dwutlenku węgla) w przemyśle nie ogranicza się jedynie do czyszczenia. Suchy lod wykorzystywany jest również w transporcie medycznym i obróbce strumieniowo-ściernej, gdzie doskonale sprawdza się w trakcie czyszczenia form wtryskowych. Oprócz wspomnianego zastosowania, zmrożony lód może być wykorzystywany do wielu innych celów, takich jak robienie drinków z efektem unoszącej się pary wodnej, czy chłodzenia napojów. Warto dodać, że granulat CO2 w temperaturze pokojowej nie wytrzyma zbyt długo i ulegnie sublimacji.

Suchy lód w branży medycznej – zalety w czasie transportu

Metoda czyszczenie suchym lodem sprawdza się również w branży medycznej. Zastosowanie zestalonego dwutlenku węgla to nie tylko szybki i bezpieczny transport wyrobów medycznych i narządów do przeszczepów w każdy zakątek świata, ale również możliwość skutecznego mycia narzędzi medycznych. Zachowanie ich w sterylności to wymóg każdej placówki medycznej, co CO2 zapewnia. Czyszczenie suchym lodem pozwala obniżyć ogólne wydatki związane z utrzymaniem narzędzi w czystości oraz umożliwia bezpieczne mycie bez konieczności tarcia. Zalet w stosowaniu lodu w branży medycznej jest mnóstwo, stąd coraz większa jego popularność w tej dziedzinie.

Jakie są największe zalety suchego lodu stosowanego w przemyśle ciężkim?

Mycie suchym lodem to nieodzowny element wykorzystywany także w przemyśle ciężkim. Jak wygląda czyszczenie suchym lodem w tej branży i dlaczego jest tak skuteczne? Przemysł ciężki, czyli w głównej mierze przemysł wytwórczy oznacza sporą ilość posiadanych maszyn i sprzętów, w zależności od konkretnej branży. Mycie takich maszyn z grubych warstw tłuszczu, smaru i pyłów tradycyjnym sposobem jest nie tylko drogie, ale i niezwykle czasochłonne. Tu również możemy zastosować innowacyjną technologię mycia CO2. Dzięki temu czyszczoną powierzchnię lód schładza i nie powoduje żadnych jej uszkodzeń.

Suchy lód na eventach firmowych i weselach

Zastosowanie zestalonego dwutlenku węgla jest znacznie szersze, niż mogłoby się wydawać! Dzięki niemu możliwe jest również uatrakcyjnienie imprez, wydarzeń sportowych, koncertów, pikników czy wesel. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej kreatywności. Dymiące się drinki i napoje robią wrażenie na gościach, tym bardziej, kiedy zaaplikujemy lód do ładnego naczynia. Używając przeźroczystego pojemnika w wodzie, będą widoczne unoszące się bąbelki dwutlenku węgla, co gwarantuje widowiskowy efekt.

suchy lód do drinków

Z suchym lodem zetkniesz się na imprezie firmowej oraz na weselu.

Przy takiej formie użytkowania zestalonego dwutlenku węgla warto jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Należy pamiętać, aby nie zamykać pojemnika, do którego został zaaplikowany lód, ponieważ grozi to rozerwaniem go na drobne kawałki.

Ile kosztują granulki lodu?

Cena suchego lodu nieustannie się zmienia i zależy od ilości, jaką będziemy zamawiać. W czerwcu 2022 mamy dość sporą inflację i nawet przy zakupie hurtowym musimy liczyć się z ceną powyżej 6 zł za 1 kg. Przy zakupie mniejszych ilości, branża eventową będzie musiała zapłacić powyżej 20 zł za 1 kg. To jasno pokazuje, że w ciągu 2 lat ceny zakupu suchego lodu wzrosły niemal 50%. Sam koszt wyprodukowania takich granulek w specjalistycznym urządzeniu do produkcji suchego lodu wynosi ok. 1.2 zł netto za 1 kg suchego lodu. Jest to stała cena za 1 kg lodu, obliczona przy maksymalnej mocy produkcyjnej urządzenia w czasie pracy przez godzinę.

Ile kosztuje suchy lód?

Suchy lód o grubości 3 mm, to koszt produkcji 1,2 zł netto/kg.

Ile trwa produkcja suchego lodu?

Czas produkcji suchego lodu zależy od urządzenia i jego przepustowości, która liczona jest w roboczo godzinach. Maszyna do produkcji suchego lodu Cold Jet PR 120/h potrzebuje godzinę na wytworzenie 120 kg suchego lodu przy pełnej mocy.

czyszczenie suchym lodem ile kosztuje

Urządzenie do produkcji suchego lodu Cold Jet PR 350/h potrzebuje godziny na wytworzenie 350 kg suchego lodu. Z kolei wytwornica suchego lodu Cold Jet PR 750/h potrzebuje godziny na wytworzenie 750 kg suchego lodu.

Usuwanie szkód po pożarach suchym lodem

Mało osób wie, ale czyszczenie sadzy ze ściany po pożarze w domu jest często realizowane właśnie za pomocą suchego lodu. Mycie delikatnych powierzchni na spalonych tynkach to sprawdzona metoda czyszczenia osadów pożarowych. Tłusta sadza po pożarze nieruchomości może być usunięta za pomocą tradycyjnych środków chemicznych lub zestalonego dwutlenku węgla. Wiele osób decyduje się na mycie ściany po pożarze suchym lodem ze względu na czas.

Mycie sadzy ze ścian suchym lodem .

Usuwanie szkód po pożarze w domu można wykonać suchym lodem. Kastelnik oferuje nowoczesne sprzątanie po pożarze.

Tę metodę czyszczenia oferuje firma Kastelnik, która wykonuje mycie suchym lodem po pożarach, ale również w każdym innym przemyśle, w którym liczy się jakość wykonywanych usług i jak najniższe koszty czyszczenia. Stosowanie tej innowacyjnej technologii w usuwaniu zabrudzeń z maszyn pozwala usuwać smary, kleje i wszelkie najbardziej uporczywe zabrudzenia. Cały proces przebiega szybko, bez konieczności wstrzymywania produkcji, na czym najczęściej zależy klientom. Oferujemy czyszczenie suchym lodem maszyn przemysłowych, mycie sadzy ze ścian po pożarach, czy też oczyszczanie maszyn drukarskich. Warto skontaktować się z ogólnopolską firmą Kastelnik i zamówić mycie testowe suchym lodem.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%