Praktyczne Case Study

Przyczyny pożarów w Polsce i jak się przed nimi chronić?

Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy powodzie to największe klęski żywiołowe trawiące naszą planetę. Pod względem gwałtowności i obszarów, na których występują, w obecnej dobie, można do nich zaliczyć także pożary. Przez kilka miesięcy zeszłego roku bombardowały nas wiadomości o ogromnych pożarach w Grecji. Setki tysięcy hektarów lasów i setki zwierząt przestało istnieć z powodu ogniowego armagedonu.

Zniszczonych zostało wiele domów i obiektów użyteczności publicznej. Trzeba będzie dziesiątków lat, aby te tereny wróciły do życia. Niektórych strat nie da się wyrównać nigdy. Klęski żywiołowe nie zawsze są bezpośrednio wywoływane przez człowieka, ale pożar w domu to nieszczęście, które często przytrafia się nam przez zaniedbanie.

Pożar w Grecji.

Pożary lasów to ogromne zagrożenie dla ekosystemów, które nie tylko niszczą setki tysięcy hektarów ziemi.

Czy pogoda ma wpływ na pożary?

Wydaje się, że w obecnych czasach rabunkowa gospodarka zasobami Ziemi bardzo się przyczynia do powstawania ekstremalnych warunków związanych z pogodą. Z wybuchem ognia nie jest inaczej. Profesjonalne czyszczenie po pożarze to niezwykle pracochłonne zadanie, które często realizowane jest nakładem pracy nie tylko firmy sprzątającej po pożarach, ale również za pomocą rąk naszych sąsiadów.

Nieświadome działanie człowieka

Okazuje się, iż w wielu przypadkach przyczynę pożaru stanowi działanie człowieka. Czasami nieświadome a czasami celowe. Tak było z ostatnią falą pożarów w Grecji w 2022 roku. Smród po pożarze był wyczuwalny w całej okolicy, co utrudniało wypoczynek przebywającym tam akurat turystom.

Sadza na ścianach to nie tylko sprawa estetyki, ale również duże zagrożenie. Niebezpieczne dla zdrowia toksyny lepiej zmyć szybko i skutecznie, tak by pozbyć się dioksyn, furanów i usunąć całkowicie nieprzyjemny zapach. Usuwanie szkód po pożarze zdecydowanie warto zlecić firmie z doświadczeniem i nie podejmować ryzyka zatrucia własnego organizmu.

Statystyki pożarów w Polsce – ponad 128 tys. zdarzeń

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej prowadzi bieżące statystyki zawierające dane, między innymi o ilościach pożarów. W roku 2020 takich zdarzeń było 128.738. Do najczęstszych przyczyn pożarów należą:

 • Niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwa stałe,
 • Wady sprzętów i instalacji elektrycznych,
 • Wady urządzeń grzewczych na paliwa stałe,
 • Nieostrożność osób dorosłych w kontakcie z otwartym ogniem,
  podpalenia.

Mniej liczne w statystykach pożarów są takie przyczyny jak niebezpieczne zabawy dzieci z zapałkami lub zapalniczkami, uderzenia pioruna, czy niewłaściwe korzystanie z butli gazowych, które zasilają urządzenia grzewcze. Nieco inne są przyczyny pożarów, do których dochodzi w zakładach pracy. Ma to związek ze specyfiką organizacji i technologii stosowanej w różnych branżach.

Komputer w ogniu.

Zwarcie w urządzeniach elektrycznych to częsta przyczyna pożaru.

Pożary w miejscach pracy powstają głównie z następujących powodów:

 • Wad procesów technologicznych (wykorzystywanie niewłaściwych urządzeń) oraz nieprzestrzeganie obowiązujących procedur,
 • Przekraczanie wskaźników takich jak ciśnienie, temperatura czy dozowanie cieczy,
 • Nadmierne podgrzewanie pojemników z substancjami łatwopalnymi,
 • Nieszczelność aparatury i urządzeń oraz pozostawianie ich bez dozoru,
 • Niefachowe usuwanie elementów automatycznych i dokonywanie ich kontroli przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy,
 • Niewłaściwe składowanie materiałów, które mogą z sobą wejść w reakcje chemiczne.

Oczywiście mają miejsce także pożary wywołane przez pracowników palących tytoń w miejscach niedozwolonych bądź samozapalenie się materiałów, np. pod wpływem ciepła. Pożary to nie tylko straty materialne, ale także ofiary. Niestety jest ich zbyt dużo. W roku 2020 w pożarach zginęło 489 osób, a 2836 osób odniosło obrażenia. Większość ofiar śmiertelnych zginęła w domach lub mieszkaniach (360 osób). Co po pożarze?

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Wiele ofiar pożarów zadaje pytanie, czym umyć ściany z sadzy. Zestalony dwutlenek węgla okazuje się być świetnym rozwiązaniem, a czyszczenie ścian po pożarze suchym lodem to jedna z najlepszych metod usuwania sadzy. W pozbyciu się zapachu spalenizny pomocne będą z pewnością generatory ozonu o przemysłowej mocy.

Instalacja elektryczna, butle gazowe – na co zwrócić uwagę?

Co możemy więc zrobić, aby uniknąć zagrożenia pożarowego? Jeśli chodzi o zabezpieczenie domów i mieszkań należy zadbać, aby instalacja elektryczna była w dobrym stanie technicznym. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której niezabezpieczone kable zwisają ze ścian czy sufitów. Winny one znajdować się w kanałach pod listwami bądź w prowadnicach.

Tam, gdzie są dzieci, należy zabezpieczyć wszystkie gniazdka, do których mają one dostęp. Trzeba unikać sytuacji, gdy do jednego gniazdka podłączonych jest zbyt wiele urządzeń elektrycznych, czy przedłużaczy. W mieszkaniu nie powinniśmy przechowywać materiałów łatwopalnych takich jak farby czy rozpuszczalniki.

Trzeba także dbać o stan techniczny urządzeń grzewczych, tak aby mieć absolutna pewność, że są sprawne. To samo tyczy się butli gazowych, z których Polacy nadal często korzystają. Zapałki i zapalarki należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Sezon zimowy i zatrucie tlenkiem węgla

Okazuj się, że bezapelacyjnie istotne jest również cykliczne czyszczenie komina. Wszakże zapalenie sadzy stanowi poważne i niebezpieczne zdarzenie. Korzystając z paliwa płynnego lub gazowego, powinniśmy zlecać czyszczenie komina co najmniej dwa razy do roku.

Kiedy używamy węgla lub drewna, powinniśmy zlecać usługi kominiarskie co najmniej raz na kwartał. Zaleca się również wyposażenie domu czy mieszkania w czujniki dymu i tlenku węgla. Zamontowane na suficie i zasilane bateriami urządzenia efektywnie ostrzegą nas przed zagrożeniem pożarem oraz niewykrywalnym dla człowieka tlenkiem węgla, który jest szczególnie groźny w okresie zimowym.

Profilaktyka przeciwpożarowa w zakładach pracy

Obowiązek zapobiegania pożarom w zakładach pracy spoczywa na pracodawcy i podległych mu służbach BHP. Działania opierają się na powszechnie obowiązujących i miejscowych przepisach prawa. Stworzone procedury sprawiają, że przeciwdziałanie pożarom ma charakter zorganizowany i nic nie jest dziełem przypadku.

Zapobieganie pożarom opiera się głównie na:

 • Zabezpieczeniu miejsc pracy, w sposób zgodny z opracowaną dokumentacją,
 • Stałe i dogłębne szkolenie pracowników z uwzględnieniem zmian i modernizacji następujących w zakładzie pracy,
 • Zastosowanie wszelkich możliwych systemów ostrzegania i stałe ich unowocześnianie
 • Określenie miejsc bezpiecznego palenia i podwyższonego zagrożenia pożarem,
 • Regularna i profesjonalna kontrola maszyn i urządzeń.

Firma sprzątająca po pożarach – co oferuje?

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy mimo podjętych środków ostrożności w domu, mieszkaniu czy miejscu pracy, do pożaru dochodzi. Niezależnie od tego, czy był to pożar na dużą skalę, czy nie, warto skorzystać z usług specjalistycznych firm, które oferują sprzątanie po pożarach.

Firmy sprzątające po pożarach nie tylko usuwają zniszczone urządzenia, ale także czyszczą zadymione ściany i sufity oraz pomagają usunąć zapach spalenizny. Ponadto prowadzą dezynfekcję i dekontaminację pomieszczeń po pożarach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ile wody jest wylewane na budynek podczas akcji gaśniczej.

Spalone pomieszczenie.

Pracownik firmy sprzątającej Kastelnik w trakcie mycia sadzy ze ściany.

Takie zalewanie może w przyszłości stanowić problem, gdyż często wilgoć penetruje do głębi budynku, co może prowadzić do rozwoju pleśni. Ekipy, które specjalizują się w usuwaniu skutków pożaru, dysponują specjalistycznymi osuszaczami, które są w stanie poradzić sobie z taką sytuacją.

W myciu ścian z tłustej sadzy pomagają atestowane środki czyszczące. Woń spalenizny często rozchodzi się po całym domu. Nie da się jej skutecznie pozbyć, bez eliminacji źródła nieprzyjemnego zapachu. Warto więc zlecić w pierwszej kolejności uprzątnięcie pogorzeliska, by w dalszych etapach zmyć sadzę ze ścian i zutylizować spalone przedmioty.

Aby uniknąć zagrożenia pożarem, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, musimy ściśle przestrzegać zasad związanych z obsługą urządzeń elektrycznych oraz z obchodzeniem się z otwartym ogniem. Tu przydaje się również umiejętność racjonalnego myślenia i wyobraźni. Wiele pożarów można by uniknąć, gdybyśmy byli bardziej ostrożni i przewidywali konsekwencje naszych działań.

FAQ - usługi firmy Kastelnik.

Najczęściej zadawane pytania FAQ

Na terenie całego kraju, usługi czyszczenia po pożarach w 2023 roku zajmowało się tylko kilka firm, ale niewiele z nich dysponowało technologią usuwania sadzy ze ścian suchym lodem. Straż pożarna potrafi zrobić niezły bałagan podczas akcji gaśniczej, co można więc zrobić, by skutecznie przywrócić budynek do stanu sprzed wybuchu ognia. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania w zakresie usuwania szkód pożarowych.

Jak pozbyć się zapachu spalenizny po pożarze?

Pożar może pozostawić nieprzyjemny zapach spalenizny, który jest trudny do usunięcia. Pierwszym krokiem powinno być wyniesienie spalonych rzeczy i oczyszczenie ścian z sadzy. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie ozonowania mieszkania. Można również użyć wentylatorów, które pomogą w równomiernym rozprowadzeniu ozonu po wszystkich pomieszczeniach.

Czy suchy lód sprawdzi się do zmycia sadzy ze ścian?

Tak, suchy lód może być skutecznym narzędziem do usuwania sadzy ze ścian po pożarze. Technika ta, zwana czyszczeniem strumieniowym, polega na użyciu suchego lodu (CO2), który jest bardzo zimny, do “wystrzelenia” cząstek na zabrudzoną powierzchnię, która ma być oczyszczona. Jest to nowoczesna metoda, która jest często znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne mycie ścian mydłem malarskim.

 

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%