Praktyczne Case Study

Osuszanie restauracji po zalaniu, w budynku KTW Katowice

Środa, godzina 17:00, teoretycznie po godzinach pracy naszego biura, jeden z naszych techników zajmujących się osuszaniem budynków po zalaniu odbiera zgłoszenie od klienta – “mamy zalaną restaurację w lokalu w centrum Katowic i bardzo zależy nam na rozpoczęciu prac związanych z osuszaniem lokalu w najbliższy piątek! – zakomunikował Pan Jakub”. W ten oto sposób rozpoczęła się współpraca dotycząca osuszania warstw izolacyjnych w restauracji u naszego klienta. 

budynek KTW Katowice

Osuszanie po zalaniach – budynków, pomieszczeń, ścian, podłóg oraz dachów. Przyczyny powstawania awarii sieci wodociągowej mogą być różne, tj. od błędów montażowych zaczynając, poprzez wady materiałowe, ich korozję a na błędach w wykonawstwie sieci wodociągowej kończąc. W opisywanym zdarzeniu, mieliśmy do czynienia z najczęściej występującą przyczyną zalania, tj. za awarię instalacji wodociągowej, oraz za zalanie pomieszczeń restauracji – odpowiedzialny był człowiek. Jak to się mówi błędy ludzkie są nieuniknione, mogą być one rezultatem zarówno jego działań, jak i zaniechań. W przypadku usuwania szkód po zalaniach, kluczowym czynnikiem jest czas w którym nastąpi zlokalizowanie awarii i zatrzymanie wycieku. Im krócej trwa niszczycielskie działanie wody tym lepiej.

usuwanie szkód po zalaniach

Najczęstszy przypadek wystąpienia awarii

Tak jak powyżej już napisano przyczyny powstawania awarii sieci wodociągowej, a co za tym idzie zalań mieszkań, biur, restauracji może być wiele. Jest jednak jeden przypadek, który odpowiedzialny jest za 90% szkód.

 • montaż urządzeń gastronomicznych np. zmywarek (zarówno do użytku domowego jak i profesjonalnego).
  Należy bezwzględnie sprawdzić prawidłowość połączeń instalacji z urządzeniami, szczelność uszczelek i rur!

Jeżeli właśnie w twoim pomieszczeniu, kuchni – tak jak u naszego klienta, Pana Jakuba – nastąpiło wyżej opisane zdarzenie, powinieneś wzmożyć swą czujność! Pamiętaj łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli doszło już jednak do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu. Około 15 września 2019 r., ekipa naszych techników wkroczyła do akcji i rozpoczęła proces osuszania pod posadzkowego w restauracji znajdującej się w budynku KTW zlokalizowanym samym sercu Katowic, dla niewtajemniczonych to ten, tuż przy Spodku.

osuszanie pomieszczeń

48 godziny po rozpoczęciu procesu osuszania, woda wciąż się zbierała

Skalę problemu z jakim mierzyli się technicy możecie zobaczyć na powyższym filmie, gdzie po włączeniu “opróżnionych z wody” separatorów mieliśmy ponownie kilkanaście litrów wody. Na uwagę zasługuje fakt, iż zdarzenie to miało miejsce po około 48 godzinach od rozpoczęcia procesu osuszania lokalu po zalaniu. Na Śląsku oraz w samym jego centrum, czyli w Katowicach tego typu zdarzenia występują pewnie każdego tygodnia. Zalania obejmują mieszkania, piwnice, biura oraz lokale użytkowe. Jak sobie poradzić z tym problemem? Gdy zdarzy się, że nasz lokal, dom zostanie zalany, to musimy zadbać przede wszystkim o zabezpieczenie nieruchomości i zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji dla ubezpieczyciela. Tak, też zadziało się i tym razem.

W opisywanym przypadku firma Kastelnik pomagała w opracowaniu wszelkich formalności, na bieżąco tworzyliśmy dokumentację oraz raportowaliśmy proces postępu prac związanych z osuszaniem budynku po zalaniu a dokładniej w naszym przypadku – restauracji.

Jak wygląda proces osuszania restauracji lub innego budynku po zalaniu?

Nieważne czy doszło do rozszczelnienie na instalacji wodnej w mieszkaniu, biurze a w skutek tego mamy zalane pomieszczenia, piwnice, podłogi czy ściany. Jeśli już doszło do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu. Około 15 września 2019 r., ekipa naszych techników wkroczyła do akcji i rozpoczęła proces osuszania pod posadzkowego. 

Proces osuszania rozpoczęliśmy wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Ze względu na charakter zdarzenia i specyfikę miejsca, osuszanie rozpoczęliśmy przy użyci metody podciśnieniowej. Polega ona na odsysaniu wilgotnego powietrza z warstwy izolacyjnej, do której dostaliśmy się poprzez wykonanie otworów w podłodze. Podczas odsysania wilgotnego powietrza powstaje podciśnienie, wyrównujące się za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia. W metodzie tej ważne było zastosowanie systemu filtrów powietrza. Metoda ta zapewniła również bezpieczeństwo dotyczące niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wody w inne strefy. Dzięki zastosowaniu tej metody mogliśmy znacząco skrócić czas osuszania.

Jakie są etapy osuszania pomieszczenia po zalaniu?

 • etap 1
 • Lokalizacja źródła wycieku
 • etap 2
 • Pomiary;
 • etap 3
 • Plan działania, dobór technologi osuszania;
 • etap 4
 • Rozpoczęcie procesu osuszania
 • etap 5
 • Pomiary kontrolne i raport z osuszania budynku
 • etap 6
 • Kontynuowanie procesu osuszania
 • etap 7
 • Pomiary kontrolne i zakończenie pracy

Raport z osuszania budynku, po 27 dniach pracy – etap 5

Raportowany okres:
Od momentu montażu urządzeń osuszających tj. 13.09.2019 r. do chwili obecnej, czyli 9 października 2019 r.

Przy zastosowaniu metody osuszania pod posadzkowego całkowicie pozbyliśmy się wody w strefie izolacji, w części restauracyjnej. W odwiertach wody brak, natomiast jest jeszcze zawilgocenie w stopniu ponadprzeciętnym. W tej części budynku suszenie należy kontynuować.

W części kuchennej gdzie osuszamy ścianę z g-k stopień zawilgocenie nieco przewyższa ten dopuszczalny. Tutaj również kontynuujemy proces.

Dnia 9.10.2019 wykonaliśmy montaż urządzeń osuszających w holu. Podłoga techniczna – płyty ze stali nierdzewnej zostały zdemontowane. Pod wyżej wymienionymi płytami znajduję się woda. Klient wyraził zgodę na zdjęcie tylko wybranych płyt. Zalecaliśmy zdemontowane wszystkich, aby proces osuszania mógł być w 100% skuteczny. W wykonanych przez nas odwiertach nie zauważyliśmy lustra woda. Jedynie zawilgocenie posadzki. Przewidywany czas osuszania holu maksymalnie 14 dni. Z wyłączeniem sytuacji pod niezdemontowanymi płytami.

W pomieszczeniu gdzie znajduje się sklepik nie wykonaliśmy żadnych prac, ze względu na brak pozwolenia odsunięcia ściany w celu jej osuszania. Zalecane jest by przystąpić do osuszania tego miejsca, tak szybko jak tylko będzie to możliwe. 

Prace związane z realizacją tego zlecenia zakończyły się 31 października 2019 r. pełnym sukcesem. Zalane pomieszczenia zostały osuszone. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółową ofertą naszej firmy w zakresie osuszanie zalanych pomieszczeń oraz usuwanie szkód po zalaniach, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Posiadamy aktualny certyfikat zawodowy IICRC Water Damage Restoration nr. 8680154
Data ważności : 2019/2020 r.

Dorota Kastelnik

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

0
0,0 rating
0 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 0)
Doskonale0%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%