Praktyczne Case Study

Osuszanie restauracji po zalaniu, w budynku KTW Katowice

Środa, godzina 17:00, teoretycznie po godzinach pracy naszego biura, jeden z naszych techników zajmujących się osuszaniem budynków po zalaniu odbiera zgłoszenie od klienta – “mamy zalaną restaurację w lokalu w centrum Katowic i bardzo zależy nam na rozpoczęciu prac związanych z osuszaniem lokalu w najbliższy piątek! – zakomunikował Pan Jakub”. W ten oto sposób rozpoczęła się współpraca dotycząca osuszania warstw izolacyjnych w restauracji u naszego klienta. 

budynek KTW Katowice

Osuszanie po zalaniach – budynków, pomieszczeń, ścian, podłóg oraz dachów. Przyczyny powstawania awarii sieci wodociągowej mogą być różne, tj. od błędów montażowych zaczynając, poprzez wady materiałowe, ich korozję a na błędach w wykonawstwie sieci wodociągowej kończąc. W opisywanym zdarzeniu, mieliśmy do czynienia z najczęściej występującą przyczyną zalania, tj. za awarię instalacji wodociągowej, oraz za zalanie pomieszczeń restauracji – odpowiedzialny był człowiek. Jak to się mówi błędy ludzkie są nieuniknione, mogą być one rezultatem zarówno jego działań, jak i zaniechań. W przypadku usuwania szkód po zalaniach, kluczowym czynnikiem jest czas w którym nastąpi zlokalizowanie awarii i zatrzymanie wycieku. Im krócej trwa niszczycielskie działanie wody tym lepiej.

usuwanie szkód po zalaniach

Najczęstszy przypadek wystąpienia awarii

Tak jak powyżej już napisano przyczyny powstawania awarii sieci wodociągowej, a co za tym idzie zalań mieszkań, biur, restauracji może być wiele. Jest jednak jeden przypadek, który odpowiedzialny jest za 90% szkód.

 • montaż urządzeń gastronomicznych np. zmywarek (zarówno do użytku domowego jak i profesjonalnego).
  Należy bezwzględnie sprawdzić prawidłowość połączeń instalacji z urządzeniami, szczelność uszczelek i rur!

Jeżeli właśnie w twoim pomieszczeniu, kuchni – tak jak u naszego klienta, Pana Jakuba – nastąpiło wyżej opisane zdarzenie, powinieneś wzmożyć swą czujność! Pamiętaj łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli doszło już jednak do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu. Około 15 września 2019 r., ekipa naszych techników wkroczyła do akcji i rozpoczęła proces osuszania pod posadzkowego w restauracji znajdującej się w budynku KTW zlokalizowanym samym sercu Katowic, dla niewtajemniczonych to ten, tuż przy Spodku.

osuszanie pomieszczeń

48 godziny po rozpoczęciu procesu osuszania, woda wciąż się zbierała

Skalę problemu z jakim mierzyli się technicy możecie zobaczyć na powyższym filmie, gdzie po włączeniu “opróżnionych z wody” separatorów mieliśmy ponownie kilkanaście litrów wody. Na uwagę zasługuje fakt, iż zdarzenie to miało miejsce po około 48 godzinach od rozpoczęcia procesu osuszania lokalu po zalaniu. Na Śląsku oraz w samym jego centrum, czyli w Katowicach tego typu zdarzenia występują pewnie każdego tygodnia. Zalania obejmują mieszkania, piwnice, biura oraz lokale użytkowe. Jak sobie poradzić z tym problemem? Gdy zdarzy się, że nasz lokal, dom zostanie zalany, to musimy zadbać przede wszystkim o zabezpieczenie nieruchomości i zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji dla ubezpieczyciela. Tak, też zadziało się i tym razem.

W opisywanym przypadku firma Kastelnik pomagała w opracowaniu wszelkich formalności, na bieżąco tworzyliśmy dokumentację oraz raportowaliśmy proces postępu prac związanych z osuszaniem budynku po zalaniu a dokładniej w naszym przypadku – restauracji.

Jak wygląda proces osuszania restauracji lub innego budynku po zalaniu?

Nieważne czy doszło do rozszczelnienie na instalacji wodnej w mieszkaniu, biurze a w skutek tego mamy zalane pomieszczenia, piwnice, podłogi czy ściany. Jeśli już doszło do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu. Około 15 września 2019 r., ekipa naszych techników wkroczyła do akcji i rozpoczęła proces osuszania pod posadzkowego. 

Proces osuszania rozpoczęliśmy wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Ze względu na charakter zdarzenia i specyfikę miejsca, osuszanie rozpoczęliśmy przy użyci metody podciśnieniowej. Polega ona na odsysaniu wilgotnego powietrza z warstwy izolacyjnej, do której dostaliśmy się poprzez wykonanie otworów w podłodze. Podczas odsysania wilgotnego powietrza powstaje podciśnienie, wyrównujące się za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia. W metodzie tej ważne było zastosowanie systemu filtrów powietrza. Metoda ta zapewniła również bezpieczeństwo dotyczące niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wody w inne strefy. Dzięki zastosowaniu tej metody mogliśmy znacząco skrócić czas osuszania.

Jakie są etapy osuszania pomieszczenia po zalaniu?

 • etap 1
 • Lokalizacja źródła wycieku
 • etap 2
 • Pomiary;
 • etap 3
 • Plan działania, dobór technologi osuszania;
 • etap 4
 • Rozpoczęcie procesu osuszania
 • etap 5
 • Pomiary kontrolne i raport z osuszania budynku
 • etap 6
 • Kontynuowanie procesu osuszania
 • etap 7
 • Pomiary kontrolne i zakończenie pracy

etapy osuszania po zalaniu

Raport z osuszania budynku, po 27 dniach pracy – etap 5

Raportowany okres:
Od momentu montażu urządzeń osuszających tj. 13.09.2019 r. do chwili obecnej, czyli 9 października 2019 r.

Przy zastosowaniu metody osuszania pod posadzkowego całkowicie pozbyliśmy się wody w strefie izolacji, w części restauracyjnej. W odwiertach wody brak, natomiast jest jeszcze zawilgocenie w stopniu ponadprzeciętnym. W tej części budynku suszenie należy kontynuować.

W części kuchennej gdzie osuszamy ścianę z g-k stopień zawilgocenie nieco przewyższa ten dopuszczalny. Tutaj również kontynuujemy proces.

Dnia 9.10.2019 wykonaliśmy montaż urządzeń osuszających w holu. Podłoga techniczna – płyty ze stali nierdzewnej zostały zdemontowane. Pod wyżej wymienionymi płytami znajduję się woda. Klient wyraził zgodę na zdjęcie tylko wybranych płyt. Zalecaliśmy zdemontowane wszystkich, aby proces osuszania mógł być w 100% skuteczny. W wykonanych przez nas odwiertach nie zauważyliśmy lustra woda. Jedynie zawilgocenie posadzki. Przewidywany czas osuszania holu maksymalnie 14 dni. Z wyłączeniem sytuacji pod niezdemontowanymi płytami.

W pomieszczeniu gdzie znajduje się sklepik nie wykonaliśmy żadnych prac, ze względu na brak pozwolenia odsunięcia ściany w celu jej osuszania. Zalecane jest by przystąpić do osuszania tego miejsca, tak szybko jak tylko będzie to możliwe. 

Prace związane z realizacją tego zlecenia zakończyły się 31 października 2019 r. pełnym sukcesem. Zalane pomieszczenia zostały osuszone. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółową ofertą naszej firmy w zakresie osuszanie zalanych pomieszczeń oraz usuwanie szkód po zalaniach, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Czas na sprzątanie

Posiadamy aktualny certyfikat zawodowy IICRC Water Damage Restoration nr. 8680154
Data ważności : 2019/2020 r.

Dorota Kastelnik

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

0
0,0 rating
0 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 0)
Doskonale0%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%