Praktyczne Case Study

Osuszanie restauracji po zalaniu, w budynku KTW Katowice

Środa, godzina 17:00, teoretycznie po godzinach pracy naszego biura, jeden z naszych techników zajmujących się osuszaniem budynków po zalaniu odbiera zgłoszenie od klienta – “mamy zalaną restaurację w lokalu w centrum Katowic i bardzo zależy nam na rozpoczęciu prac związanych z osuszaniem lokalu w najbliższy piątek! – zakomunikował Pan Jakub”. W ten oto sposób rozpoczęła się współpraca dotycząca osuszania warstw izolacyjnych w restauracji u naszego klienta. 

Kastelnik – sprzątanie po zalaniu – usługi całodobowe 24/7

osuszanie budynku po zalaniu Katowice

Osuszanie po zalaniach — budynków, pomieszczeń, ścian, podłóg oraz dachów. Przyczyny zalania mogą być różne, tj. od błędów montażowych rur zaczynając, poprzez wady materiałowe, ich korozję a na błędach w wykonawstwie sieci wodociągowej kończąc. W opisywanym zdarzeniu mieliśmy do czynienia z najczęściej występującą przyczyną zalania, tj. za awarię instalacji wodociągowej, oraz za zalanie pomieszczeń restauracji — odpowiedzialny był człowiek. Jak to się mówi, błędy ludzkie są nieuniknione, mogą być one rezultatem zarówno jego działań, jak i zaniechań. W przypadku usuwania szkód po zalaniach kluczowym czynnikiem jest czas, w którym nastąpi zlokalizowanie awarii i zatrzymanie wycieku. Im krócej trwa niszczycielskie działanie wody, tym lepiej.

usuwanie szkód po zalaniach

Jakie są najczęstsze przyczyny zalań?

Okazuje się, że przyczyn dotyczących zalań w domach osób prywatnych może być wiele. Niestety to samo dotyczy zakładów produkcyjnych oraz właścicieli małych firm. Awaria sieci wodociągowej, a co za tym idzie zalanie mieszkania, biura, czy też restauracji ma miejsce niemal każdego dnia w różnych miejscach na terenie całego kraju.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jakie są etapy sprzątania po zalaniu?

Do najczęściej występujących przyczyn związanych z awarią kanalizacji lub wyciekiem wody zaliczyć można:

 • wadliwy montaż  sprzętów AGD lub urządzeń gastronomicznych np. zmywarki w restauracji;
 • niepoprawna instalacja zmywarki w mieszkaniu osoby prywatnej lub w biurze;
 • awarię instalacji wodnej na ternie prywatnej posesji;
 • cieknący kran w kuchni lub w toalecie;
 • pęknięta rura.

Wymienione powyżej przypadki są odpowiedzialne za 95% szkód zalaniowych.

Jeżeli właśnie w twoim pomieszczeniu, kuchni — tak jak u naszego klienta, Pana Jakuba — nastąpiło wyżej opisane zdarzenie, powinieneś wzmożyć swą czujność. Pamiętaj, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, warto więc, wcześniej zainstalować czujnik wykrywania przecieków. Jeśli doszło już jednak do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu. Około 15 września 2019 r., ekipa naszych techników wkroczyła do akcji i rozpoczęła proces osuszania pod posadzkowego w restauracji znajdującej się w budynku KTW zlokalizowanym samym sercu Katowic, dla niewtajemniczonych to ten, tuż przy Spodku.

W nowym domu, przed przeprowadzką, istotne jest, aby bezwzględnie sprawdzić prawidłowość połączeń instalacji wodnych z urządzeniami AGD (np. pralka, zmywarka), szczelność uszczelek i rur kanalizacyjnych.

osuszanie pomieszczeń po zalaniu w Katowicach

48 godzin po rozpoczęciu osuszania, woda wciąż wylewała się ze ścian

Skalę problemu, z jakim mierzyli się technicy z firmy Kastelnik było widać na filmie, gdzie po włączeniu „opróżnionych z wody” separatorów mieliśmy ponownie kilkanaście litrów wody.  Na uwagę zasługuje fakt, iż zdarzenie to miało miejsce po około 48 godzinach od rozpoczęcia procesu osuszania lokalu po zalaniu, czyli awaria nie została wciąż zlikwidowana.

Na Śląsku oraz w samym jego centrum, czyli w Katowicach tego typu zdarzenia występują pewnie każdego tygodnia. Zalania obejmują mieszkania, piwnice, biura oraz lokale użytkowe. Jak sobie poradzić z tym problemem? Gdy zdarzy się, że nasz lokal, dom zostanie zalany, to musimy zadbać przede wszystkim o zabezpieczenie nieruchomości i zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji dla ubezpieczyciela. Tak, też zadziało się i tym razem.

Czytaj także: ozonowanie po zalaniu

W opisywanym przypadku firma Kastelnik pomagała w opracowaniu wszelkich formalności, na bieżąco tworzyliśmy dokumentację oraz raportowaliśmy proces postępu prac związanych z osuszaniem budynku po zalaniu a dokładniej w naszym przypadku — restauracji.

Usuwanie szkód po zalaniu może kosztować nawet 100 tys. złotych – poinformował Mieszko Kastelnik, na szkoleniu z bezinwazyjnego osuszania budynków.

Jak wygląda proces osuszania budynku po zalaniu?

Nieważne czy doszło do rozszczelnienia na instalacji wodnej w mieszkaniu, biurze a wskutek tego mamy zalane pomieszczenia, piwnice, podłogi czy ściany. Jeśli już doszło do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu.

W dniu 15 września 2019 r., ekipa naszych techników wkroczyła do akcji i rozpoczęła proces osuszania pod posadzkowego.

Profesjonalne osuszania budynku, rozpoczęliśmy, wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania techniczne tj. osuszacze mokrych ścian z modułem GPS. Ze względu na charakter zdarzenia i specyfikę miejsca, osuszanie rozpoczęliśmy przy użyci metody podciśnieniowej. Polega ona na odsysaniu wilgotnego powietrza z warstwy izolacyjnej, do której dostaliśmy się poprzez wykonanie otworów w podłodze. Podczas odsysania wilgotnego powietrza powstaje podciśnienie, wyrównujące się za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia. W metodzie tej ważne było zastosowanie systemu filtrów powietrza. Metoda ta zapewniła również bezpieczeństwo dotyczące niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wody w inne strefy. Dzięki zastosowaniu tej metody mogliśmy znacząco skrócić czas osuszania.

Jakie są etapy osuszania pomieszczenia po zalaniu?

 • Etap 1
 • Lokalizacja źródła wycieku
 • etap 2
 • Pomiary wilgotności ścian;
 • etap 3
 • Plan działania, dobór technologi osuszania budynku;
 • etap 4
 • Rozpoczęcie procesu suszenia mokrych ścian;
 • etap 5
 • Pomiary kontrolne i raport z osuszania budynku;
 • etap 6
 • Kontynuowanie procesu osuszania;
 • etap 7
 • Pomiary kontrolne i zakończenie pracy.

etapy osuszania po zalaniu warto rozrysować

Raport z osuszania budynku, po 27 dniach pracy — etap 5

Raportowany okres:
Od momentu montażu urządzeń osuszających tj. 13.09.2019 r. do chwili obecnej, czyli 9 października 2019 r.

Przy zastosowaniu metody osuszania pod posadzkowego całkowicie pozbyliśmy się wody w strefie izolacji, w części restauracyjnej — powiedział Mieszko Kastelnik. W odwiertach wody brak, natomiast jest jeszcze zawilgocenie w stopniu ponadprzeciętnym. W tej części budynku suszenie należy kontynuować.

W części kuchennej gdzie osuszamy ścianę z g-k stopień zawilgocenie nieco przewyższa ten dopuszczalny. Tutaj również kontynuujemy proces.

Dnia 9.10.2019 wykonaliśmy montaż urządzeń osuszających w holu. Podłoga techniczna — płyty ze stali nierdzewnej zostały zdemontowane. Pod wyżej wymienionymi płytami znajduje się woda. Klient wyraził zgodę na zdjęcie tylko wybranych płyt. Zalecaliśmy zdemontowane wszystkich, aby proces osuszania mógł być w 100% skuteczny. W wykonanych przez nas odwiertach nie zauważyliśmy lustra woda. Jedynie zawilgocenie posadzki. Przewidywany czas osuszania holu maksymalnie 14 dni. Z wyłączeniem sytuacji pod niezdemontowanymi płytami.

W pomieszczeniu gdzie znajduje się sklepik, nie wykonaliśmy żadnych prac, ze względu na brak pozwolenia odsunięcia ściany w celu jej osuszania. Zalecane jest, by przystąpić do osuszania tego miejsca, tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Pomoc dla poszkodowanych po zalaniu

Dorota Kastelnik – certyfikat IICRC w zakresie usuwania szkód po zalaniu.

 

Prace związane z realizacją tego zlecenia zakończyły się 31 października 2019 r. pełnym sukcesem, a zalane pomieszczenia zostały całkowicie osuszone. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółową ofertą naszej firmy w zakresie osuszanie zalanych pomieszczeń oraz usuwanie szkód po zalaniach, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Czas na sprzątanie

Posiadamy aktualny certyfikat zawodowy IICRC Water Damage Restoration nr. 8680154
Data ważności: 2023/2024 r – wydany dla technika (imię nazwisko) Dorota Kastelnik.

Najczęściej zadawane pytania FAQ

Czy wiesz, że do największej ilości zalań dochodzi w okresie świat, dni wolnych od pracy oraz w czasie urlopu? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest banalna, pusty dom oznacza brak możliwości wykrycia przecieku, a to powoduje, że pęknięta rura powoduje wycie wody i zalewanie ścian, sufitów, a nawet elementów konstrukcji w całej nieruchomości. Osuszanie budynku po takich wakacjach, to może być kosztowna sprawa, a cieknący przez kilka dni kran może doprowadzić do poważnej powodzi. Jakie pytania, pojawiają się najczęściej po wejściu do zalanego domu?

Osuszanie budynku po zalaniu

Jak osuszyć ściany wewnątrz budynku?

Ściany wewnątrz budynku mogą być osuszane za pomocą różnych metod, takich jak cyrkulacja powietrza, ogrzewanie i osuszanie mokrych tynków. Aby zapewnić prawidłowe osuszenie ścian, należy ocenić poziom wilgoci w ścianach i zainstalować przemysłowe osuszacze o wydajności minimum 50 litrów na dobę.

Jak długo trzeba osuszać mieszkanie?

Całkowite osuszenie mieszkania po zalaniu z pękniętej rury trwa średnio dwa tygodnie. Długość czasu potrzebnego na osuszenie ścian z karton gipsu będzie zależała od rozmiaru szkód, rodzaju zastosowanej metody suszenia oraz poziomu wilgotności otoczenia.

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%