Praktyczne Case Study

Od czego zacząć sprzątanie po zalaniu? 

Usuwanie fekaliów z zalanego domu to problem, który przytrafia się w najmniej oczekiwanych momentach naszego życia. Czy telefon do ubezpieczyciela pomoże rozwiązać nasz problem? Zdecydowanie, nie! Sprzątanie po zalaniu oraz dezynfekcja po fekaliach to praca dla firmy sprzątającej i to właśnie od kontaktu z nią powinniśmy rozpocząć czyszczenie domu po zalaniu nieczystościami.

Kastelnik – sprzątanie po zalaniu – usługi całodobowe 24/7

Oczywiście dobra polisa ubezpieczeniowa może nam ulżyć w cierpieniu, ale tę kwestię załatwimy dopiero po otrzymaniu faktury za usługę sprzątania.

sprzątanie po zalaniu, o tym warto pamiętać

Zdjęcie: wysprzątana piwnica po zalaniu nieczystościami © 2023 Kastelnik

Ile trwa sprzątanie po zalaniu?

Wiele osób pyta, ile czasu trwa sprzątania po zalaniu, oczywiście wszystko zależy od pory roku. W okresie, kiedy w naszym kraju panują wzmożone opady deszczu, każda profesjonalna firma sprzątająca po zalaniach ma zazwyczaj więcej pracy niż zwykle. To dlatego ich interwencja może nie być przeprowadzona od ręki i będziemy musieli poczekać kilka godzin, a nawet jeden dzień na przyjazd ekipy sprzątającej.

Sprzątanie pomieszczenia po zalaniu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin, a ostateczny czas zależy od następujących czynników:

 • ilości rozlanych nieczystości;
 • rodzaju zabrudzeń;
 • czasu, jaki upłynął od wycieku fekaliów;
 • ilości pomieszczeń do wysprzątania;
 • pory dnia — w godzinach nocnych, może obowiązywać inna taryfa;
 • ilości przedmiotów do utylizacji.

czym jest cofka z kanalizacji

Co robić w przypadku cofki z kanalizacji?

Wielka rozpacz i panika to emocje, które kierują niejednym z nas, gdy podłoga w naszym domu zostanie zalana wodą lub fekaliami. Do wycieku często dochodzi na skutek tzw. cofki z kanalizacji. Dzieje się tak często z powodu zatkanych rur kanalizacji miejskiej. Cofka ma miejsce, kiedy woda z wodociągowej sieci miejskiej wraca do naszego budynku. Do tego typu awarii najczęściej dochodzi podczas ulewnych deszczy lub awarii rury poza naszym domem. W takim przypadku należy dobrze udokumentować całe zdarzenie i gdym mamy polisę, poinformować o zdarzeniu firmę ubezpieczeniową. Ważne jest, by szkodę po zalaniu zgłosić w czasie określonym w naszej polisie, a usuwanie szkód po zalaniu rozpocząć po wizycie rzeczoznawcy ds. likwidacji zniszczeń po powodzi.

jak wysprzątać piwnice po zalaniu fekaliami

Zdjęcie: fekalia rozlane w piwnicy © 2023 Kastelnik

Co należy zrobić po wykryciu przecieku wody w domu?

Bez względu na to, w jaki sposób doszło do wycieku wody w domu, niewątpliwie jest to ciężka sytuacja i wymaga szybkiego działania. Po pierwsze należy zakręcić dopływ wody. Pamiętaj, odetnij dopływ wody w domu tak szybko, jak to tylko możliwe. Pomieszczeniami, które są najczęściej zalewane to  piwnica lub łazienka. Główny zawór wody najczęściej znajduje się od wewnątrz, przy drzwiach wejściowych do budynku. Zawór zakręcamy w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Na początku zidentyfikuj źródło zalania!

Co gorsza, mieszkanie, w którym dojdzie do zalania, jest w pewnym sensie wyłączone z użytku. Należy szybko zidentyfikować źródło — pozyskać informację skąd bierze się woda? Urządzenia podłączone bezpośrednio do wody należy sprawdzić w pierwszej kolejności.

W naszym domu mogą to być sprzęty takie jak:

 • pralka;
 • zmywarka naczyń;
 • prysznic;
 • wanna;
 • zlewozmywak w kuchni;
 • pisuar lub muszla klozetowa;
 • wszystkie uszczelki w kranach i słuchawkach prysznicowych.
urządzenia kuchenne podłączone do wody

Zdjęcie: urządzenia kuchenne podłączone do wody i kanalizacji ściekowej © 2023 Kastelnik

Uszkodzenie każdej z wyżej wymienionych rzeczy może spowodować wyciek i zalanie naszego domu wodą. Często do zalania dochodzi również, na skutek intensywnych opadów deszczu. Coraz częściej występują na terenie naszego  kraju. Niestety, ale ze względu na brak odpowiedniego systemu kanalizacji, nadmiar wody, nie mając gdzie ujść i zalewa nasze gospodarstwo. Gdy mamy do czynienia z wodą zalegająca w piwnicy, stosujemy motopompy hydrauliczne, które są idealne do tego typu prac. To jedna z pierwszych czynności po zidentyfikowaniu źródła awarii.

Jak wysprzątać dom po zalaniu, po identyfikacji źródła jego zalania?

Piwnica w naszym domu to pomieszczenie, gdzie często dochodzi do awarii kanalizacji i zalania. Usuwanie skutków zalania rozpoczynamy więc od usunięcia nadmiaru wody lub innych nieczystości z podłogi. Pamiętać należy, iż rozlane ścieki, które w swoich składzie posiadają nie tylko zlewki pochodzące ze zmywanych naczyniach, ale także groźne bakterie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Po wylaniu szamba konieczne jest  nie tylko sprzątanie po zalaniu, ale także dezynfekcja pomieszczeń.

Przeczytaj także: jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Dezynfekcja po zalaniu — o czym nie wolno zapomnieć?

Dezynfekcja po zalaniu to szereg czynności niezbędnych do tego, aby uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są grzyby i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście niemałym problemem jest również brak regularnego przeglądu rur kanalizacji, co sprawia, że w ogóle dochodzi do awarii kanalizacji i przecieków. Kiedy jednak doszło już do zalania, a my wysprzątamy całe mieszkanie z nieczystości, musimy zadbać o jego odkażanie. Praktycznie każda ogólnopolska firma sprzątająca oferuje kilka metod na pozbycie się zarazków z powietrza.

Zaliczamy do nich:

 • ozonowanie po zalaniu fekaliami;
 • miejscowe implikowanie środka chemicznego, bezpośrednio na skażoną powierzchnię;
 • zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru;
 • zamgławianie na mokro ze środkiem bakteriobójczym.

firma sprzątająca

Kto może wykonać profesjonalne ozonowanie pomieszczeń?

Warto zaznaczyć, iż profesjonalną dezynfekcję, powinny przeprowadzać wyłącznie podmioty do tego uprawnione. Co to oznacza? Są to firmy posiadające doświadczenie oraz stosowne certyfikaty. Każda specjalistyczna firma sprzątająca po zalaniu posiada odpowiedni sprzęt do sprzątania. Są to nie tylko miotły, wiadra i mopy. Urządzenia niezbędne do realizacji usługi tj. czyszczenie po zalaniu fekaliami to: maszyny do czyszczenia suchym lodem, zamgławiacze suchej mgły, a także generatory ozonu o dużej mocy. Maszyny takie wspierają procesy sprzątania oraz profesjonalnej dezynfekcji.

przenośne urządzenie do ozonowania

Zdjęcie: przenośne urządzenie do ozonowania pomieszczeń © 2023 Kastelnik

O tym warto pamiętać — nie zapomnij o osuszeniu mokrych ścian!

Wiele z ogólnopolskich firm, które zajmują się usługami, takim jak: usuwanie skutków zalania, osuszanie piwnicy, czy też odgrzybianie ścian — jest  dostępnych całodobowo. Często sytuacje związane z rozlaną wodą w domu wymagają natychmiastowej reakcji. Suszenie mokrych ścian nie może być odwlekane w czasie. Warto dodać, iż czyszczenie po zalaniu powinno być przeprowadzane z zachowaniem wszelkich zasad BHP oraz przepisów budowlanych.  Pleśń może pojawić się na Twojej ścianie już na drugi dzień od zalania, nie można więc bezsensownie czekać.

sprzątanie domów po zalaniu

Jak na przyszłość ochronić dom przed zalaniem? 

Sprzątanie i osuszanie mieszkania po zalaniu nie należy do tanich przedsięwzięć. Mówi się, że czyszczenie po zalaniu zalicza się do sprzątania specjalistycznego. Taki rodzaj pracy generuje dużo większe koszty niż przy tradycyjnych usługach sprzątających. Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie instalacje w naszym domu w okresie zimy.

Ujemne temperatury mogą spowodować pęknięcie rury oraz wyciek wody. Warto stale obserwować ściany i sufity w okolicy łazienki, czy nie widać na nich plam z wodą. W przypadku wykrycia usterki do interwencji przystępuj od razu i nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty z branży. Obecnie wiele osób decyduje się na instalacje w budynku systemu monitoringu przeciw zalaniowego. Taki system dostępny jest w wielu sklepach i jego użytkownikom oferuje poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, zanim woda wydrenuje nasz portfel.

Przeczytaj także sprzątanie piwnicy po zalaniu w Krakowie

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Woda zanieczyszczona odpadami metabolicznymi z szamba ma tendencję do szybkiego przenikania przez powierzchnie na niższych kondygnacjach, ale nie zawsze wchłania się w ściany i podłogi. W przypadku awarii kanalizacji wiele osób zastanawia się, które kroki są niezbędne, a które są opcjonalne, aby rozwiązać problem.

FAQ, zalanie domu.

Czy suszenie ścian jest niezbędne po zalaniu piwnicy fekaliami?

Nie, suszenie ścian jest niezbędne po zalaniu głębokim, kiedy woda wchłania się w mury przez dłuższy okres. Po zalaniu piwnicy fekaliami zalanie jest powierzchowne. Oczywiście woda po fekaliach może zawierać wiele szkodliwych mikroorganizmów, w tym bakterie, które mogą powodować choroby i dlatego po zebraniu nieczystości z podłogi należy wykonać dezynfekcję pomieszczeń.

Jak pozbyć się zapachu po zalaniu?

Zapach po wylanych fekaliach jest bardzo nieprzyjemny i trudny do usunięcia, bez specjalistycznych środków do dezynfekcji i dezodoryzacji. Najlepszy sposób na pozbycie się przykrego zapachu to usunięcie źródła, np. zebranie odpadów metabolicznych, wyczyszczenie podłogi i dezynfekcja pomieszczenia za pomocą generatora ozonu.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%