Praktyczne Case Study

Na czym polega sprzątanie mieszkania po zalaniu?

Jakie są najlepsze metody dezynfekcji pomieszczeń po zalaniach i powodzi? Od czego zacząć sprzątanie mieszkania po zalaniu? Słowa typu masowe zalanie piwnic, czy powódź w regionie – to wiadomości, które słyszeliśmy bardzo często w wielu wiadomościach telewizyjnych oraz w lokalnej prasie. W miastach interwencyjne sprzątanie po zalaniu realizowane było często przez służby ratownictwa krajowego, straż pożarną, oraz ogólnopolskie firmy sprzątające po zalaniach.

Kastelnik – sprzątanie po zalaniu – usługi całodobowe 24/7

Działania służb ratownictwa podczas usuwania szkód po zalaniu w pierwszej kolejności polegają na:

 • ratowaniu życia;
 • zabezpieczeniu mienia przed dalszą degradacją;
 • zapobieganie powstawaniu zagrożeń związanych z wodą;
 • usuwanie szkód klęski żywiołowej;
 • odpompowywania wody po zalaniu z piwnic i mostów.

Tragiczne w skutkach, gwałtowne opady  deszczu w lipcu 2021 r. występowały w różnych regionach Niemiec, ale też w południowych województwach naszego kraju, gdzie  mamy dużą sieć lokalnych rzek. Skutkiem ulew są właśnie zalania domów oraz mieszkań. Piwnice, jako pomieszczenia, najniżej położone są też najbardziej narażone na nagły napływ wody. Gdy minie kilka dni pojawia się konieczność usunięcia skutków spowodowanej przez opady degradacji.

Zobacz, co ostatnio zrealizowaliśmy: sprzątanie piwnicy po zalaniu w Łodzi

Dezynfekcja po zalaniu – kluczowy element sprzątania

Dezynfekcja pomieszczeń po zalaniu fekaliami to kluczowy element sprzątania po rozlanych na podłogę nieczystościach. W trakcie awarii kanalizacji dochodzi często do wycieku fekaliów z szamba, co w efekcie prowadzi do skażenia nie tylko posadzek, ale i powietrza. Zasada reagowania jest prosta. Po pierwsze należy zadbać o własne bezpieczeństwo i zahamować przeciek, a w dalszej kolejności należy zebrać rozlane na podłodze fekalia i przeprowadzić neutralizację szkodliwych mikroorganizmów.

Dezynfekcję po zalaniu należy wykonać za pomocą specjalistycznych środków czyszczących o działaniu bakteriobójczym, ale można również zastosować urządzenia do dezynfekcji tj. ozonator powietrza lub zamgławiacz ULV. Warto wcześniej przeprowadzić pomiar wilgotności powietrza, a w przypadku negatywnego wyniku — wykonać osuszanie ścian. Usuwanie szkód po zlaniu wodą, czy też po powodzi to ogromne koszty dla osób poszkodowanych przez żywioł, ale z drugiej strony specjalistyczne sprzątanie po zgonach, też nie jest tanią usługą.

na czym polega sprzątanie mieszkania po zalaniu

Zdjęcie: czyszczenie po wybiciu kanalizacji – dezynfekcja ozonem po zalaniu ściekami

Ozonowanie piwnicy po zalaniu- od czego zacząć odkażanie?

Aby skutecznie przeprowadzić osuszanie po zalaniu, warto zatrudnić specjalistyczną firmę i wykonać ozonowanie pomieszczeń po zalaniu. Oczywiście, zlecenie takie można realizować wyłącznie, gdy nie mieliśmy do czynienia ze szkodą całkowitą w domostwie.

Wyszkoleni fachowcy i doskonały sprzęt do odpompowywania wody po zalaniu, to gwarancja dobrze przeprowadzonego suszenia mokrych ścian budynku i odkażania po zalaniu. Pierwszym etapem prac przy zalanej piwnicy jest opróżnienie jej z wody lub z nieczystości. Najlepiej jest to zrobić za pomocą pompy zanurzeniowej.

Urządzenia do odpompowywania wody z piwnicy

W sposób sprawdzony działają urządzenia odsysające wodę brudną i nieczystości wyposażone w zbiornik o dużym litrażu. Posiadają one wysokie parametry zanurzeniowe i obudowę nieprzepuszczającą wody. Często wyposażona są w 10-metrowy kabel, który pozwala swobodnie przestawiać pompę do odpompowywania wody w różne miejsca piwnicy.
pompa do wody czystej

Zdjęcie: pompa do wody czystej 5500 l/h

Czy zastanawiasz się w tym momencie, jakie urządzenia zastosować do czyszczenia po wybiciu kanalizacji? Na rynku usług działają pompy do nieczystości z wężem ssącym. Nie są one umieszczane w wodzie, ale stawiane obok zalanego pomieszczenia. Pracując na tych urządzeniach, sprzątanie pomieszczeń po zalaniu przebiega wyjątkowo sprawnie.

Odsysają one wodę za pomocą węża o dużej średnicy. Sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości zanurzenia urządzenia. Pamiętać jednak należy, iż przy wykorzystywaniu tych pomp należy jednak zdawać sobie sprawę o zachowaniu zalecanej odległości między urządzeniem a lustrem wody.

pompa do nieczystości

Zdjęcie: pompa do nieczystości po zalaniu 14000 l/h

Utylizacja zniszczonego wyposażenia w powodzi

Gdy w piwnicy nie będzie już opadu, należy opróżnić ją ze wszystkich przedmiotów, które się tam znajdują. Wiele z nich  ulega takiemu zniszczeniu, że nie będą się już nadawały do użytku. Niektóre jednak, po wyschnięciu fekaliów, mogą być dalej wykorzystywane.

Utylizacja przedmiotów po zalaniu to nie jedyne czynności, z jakim będą musiały zmierzyć się osoby poszkodowane w powodzi. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów po wybiciu szamba, to czynność, jaką należy przeprowadzić za pomocą przemysłowych ozonatorów.

Utylizacja mienia po zalaniu

Zdjęcie: utylizacja wyposażanie po zalaniu © 2021 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Jak osuszyć zalane pomieszczenia mieszkalne?

Osuszanie budynku po zalaniu nie może być pozostawione przypadkowi. Pusta piwnica, gdzie wysprzątano już nieczystości, może być ostatecznie dezynfekowana i osuszana. Wilgoć pochodząca z wody może powodować, że na ścianach i podłogach rozwijać się będzie groźny grzyby i pleśnie. Do działania najlepiej przystąpić błyskawicznie po wykryciu awarii. Odgrzybianie ścian po zalaniu, to jeden z etapów sprzątania specjalistycznego po awariach kanalizacji i zalaniach wodami gruntowymi.  Jest on równie istotny co dezynfekcja pomieszczeń po zalaniu.

Bardzo dobrze sprawdzają się tu osuszacze kondensacyjne, które zbierają wilgoć z mokrych i wilgotnych ścian, schładzając ją poniżej punktu rosy. Głównymi częściami urządzenia do suszenia zalanej ściany są takie elementy jak sprężarka, wentylator, wymienniki ciepła (skraplacz i parownik) oraz element rozprężny. To właśnie, dzięki wentylatorowi wilgotne powietrze przepływa przez wymienniki ciepła. Parownik posiada niższą temperaturę, niż punkt rosy, dlatego woda skrapla się na jego ściankach. Tak zebrana ciecz zbiera się w zbiorniku osuszacza  lub odprowadzana jest przez wężyk na zewnątrz do pojemnika, lub kanalizacji.

urządzenie do osuszania murów po zalaniu

Zdjęcie: urządzenie do osuszania murów © Kastelnik Studio sp. z o.o.

Jakie urządzenia stosowane są przez firmy sprzątające po zalaniach?

Warto dodać, iż  osuszacz kondensacyjny jest wyposażony w parownik, gdzie schłodzone powietrze ogrzewa się, przez co dodatkowo spada wilgotność względna. To profesjonalne urządzenia do osuszania, które pozostają w dyspozycji specjalistycznych firm sprzątających po zalaniu.  Zapewnienie właściwej wymiany powietrza z otoczeniem powoduje, że piwnica staje się coraz bardziej sucha.

Na rynku dostępne są różne rodzaje osuszaczy powietrza. Dla specjalistów miarą ich jakości jest ich moc i wydajność w ciągu godziny, a także gabaryty i posiadanie dodatkowych, specjalistycznych funkcji, jak choćby zalana możliwość przesłania danych za pomocą sieci telefonii komórkowej 3G. Za pomocą transmisji danych z osuszanego budynku do firmy, przesyłane są informacje dotyczące nie tylko postępu prac, ale przede wszystkim czy urządzenie pracuje w zaprogramowany sposób i nie jest przez nikogo wyłączane.

urządzenie do ozonowania po zalaniu

Zdjęcie: urządzenie do ozonowania zalanych pomieszczeń © Blue Planet, moc 32 g./h.

Kiedy najlepiej wykonać ozonowanie po zalaniu?

Gdy pomieszczenie jest suche, można przystąpić do odkażania i dezynfekcji powierzchni po zalaniu. Należy pamiętać, że w wodach opadowych znajduje się mnóstwo bakterii i zarazków, nie wolno więc do niej wchodzić w obuwiu, które nie zabezpieczy nas przed kontaktem z deszczówką. Najlepszą są w takiej sytuacji wodery, czyli bardzo wysokie buty gumowe.

Ozonowanie pomieszczeń po zalaniu to znana i skuteczna metoda na czyszczenie po zalaniu nie tylko fekaliami. W przypadkach zalań pomieszczeń, jako sposób dezynfekcji, bardzo dobre efekty daje ozonatory o mocy minimum 40 g./h. Ozonowanie po zalaniu to metoda dezynfekcji polegająca na działaniu na ściany i podłogi pomieszczenia gazem o działaniu bakteriobójczym. Tą substancją jest znany nam wszystkim ozon, czyli tri tlen, który jest wytwarzany przez  urządzenie zwane generatorem.

Sprzątanie po zalaniu Kastelnik

Zastosowanie ozonu przy zalaniach fekaliami

Ozon jest odmianą tlenu, który charakteryzuje się tym, że jedna jego cząsteczka składa się z trzech atomów. Ten trzeci atom ma zdolność absorpcji zanieczyszczeń i odkażania wirusów i innych drobnoustrojów. Po połączeniu się z niechcianymi związkami ozon zabija bakterie, będąc przy tym silnym utleniaczem. Porządne sprzątanie domu po zalaniu fekaliami to działanie, które skutecznie zlikwiduje bakterie, grzyby i drobnoustroje występujące po wybiciu kanalizacji.

Przynosząc dobre efekty, jest jednocześnie niezwykle skuteczne w działaniu. Profesjonalne sprzątanie po wybiciu kanalizacji nie niszczy dezynfekowanej powierzchni, jest skuteczne i warte szybkiego wykonania.

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne

Obecnie jesteśmy w okresie, gdzie gwałtowne zjawiska atmosferyczne powoli stają się codziennością. Zmiany klimatyczne widać we wszystkich zakątkach naszego globu. Warto zapobiegać, a kiedy nie ma innego wyjścia, należy jak najszybciej usuwać skutki żywiołu. W ofercie dobrych firm sprzątających po zalaniu są wszystkie potrzebne nam usługi. Wiele z nich działa całodobowo i ma zasięg ogólnopolski. Nie powinno być więc problem z dostępnością do usług takich jak pomoc na czyszczenie po zalaniu, dezynfekcja po zalaniu fekaliami, czy też mycie podłóg po wybiciu kanalizacji.

Czytaj więcej » Jakie są etapy sprzątania po zalaniu?

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Zalanie mieszkania odpadami metabolicznymi może być frustrującym doświadczeniem, zwłaszcza gdy trzeba zmierzyć się z jego skutkami w dzień wolny od pracy, kiedy większość firm sprzątających ma wolne i nie ma do kogo zgłosić się po pomoc.

FAQ, zalanie mieszkania

Uszkodzenia wywołane przez brudną wodę, która często zawiera resztki pokarmowe i kał widać wszędzie — na podłogach, ścianach i pod meblami.  Sprzątanie pomieszczenie po zalaniu wymaga szybkiego działania, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i rozwojowi bakterii i wirusów. Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania technikom z firmy Kastelnik.

Jakie bakterie znajdują się w fekaliach z szamba?

Odpady metaboliczne i fekalia z szamba mogą zawierać różne bakterie, które odpowiedzialne są za poważne choroby u ludzi. Do najczęściej występujących drobnoustrojów zaliczyć można na enterokoki (Enterococcus faecalis), a także bakterie fermentujące węglowodany (Bacteroides) oraz bakterie syntezujące kwas masłowy (Clostridium).

Co zrobić ze ścianą po zalaniu?

Jeśli ściana została zalana wodą, ważne jest, aby szybko wykonać pomiar wilgotności i w przypadku, kiedy okaże się, iż jest ona mokra, to należy ją osuszyć za pomocą osuszacza, nagrzewnicy powietrza i wentylatora. Na koniec należy przeprowadzić dezynfekcję ściany.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%