Praktyczne Case Study

Maszyny do czyszczenia suchym lodem dla przemysłu

Jakie maszyny do czyszczenia suchym lodem są obecnie dostępne na rynku? Rozwój różnego rodzaju nowych technologii powoduje, że każdego dnia docierają do nas informację o kolejnych nowatorskich rozwiązaniach dla firm. Innowacje dotyczą nie tylko przemysłu ciężkiego, ale także usług, realizowanych przez specjalistyczne firmy sprzątające.

Kastelnik – sprzątanie specjalistyczne – usługi całodobowe 24/7

Firma Kastelnik od samego początku prowadzenia działalności podąża za nowinkami technicznymi i wprowadza do swojego parku maszyn coraz to nowsze metody usuwania szczególnie silnych zabrudzeń.

Wszystko po to, aby jeszcze precyzyjniej odpowiadać na potrzeby rynku i klientów, którym zależy na stosunkowo niedrogim, ale efektywnym czyszczeniu linii produkcyjnych oraz maszyn przemysłowych. Jedną z takich innowacyjnych metod jest technologia czyszczenia suchym lodem.

maszyna myjąca do czyszczenia suchym lodem

Cold Jet – maszyna myjąca do czyszczenia suchym lodem

Na runku mamy kilku przodujących producentów, jednak do najpopularniejszych zaliczyć można urządzenie do czyszczenia suchym lodem marki Kärcher model IB 7/40 oraz Cold Jet Aero 40FP. Są to przenośne maszyny do czyszczenia suchym lodem, które możemy z powodzeniem używać z kompresorami mobilnymi.

Ile kosztuje czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem to nowoczesna technologia, która polega na czyszczeniu powierzchni za pomocą drobnych kryształków lodu. Jest to metoda skuteczna i bezpiecz, ponieważ nie uszkadza powierzchni czyszczonych. Cena za czyszczenie suchym lodem na początki 2023 wynosi 800 zł za jedną roboczo godzinę, ale granulat suchego lodu jest dużo tańszy.

Czas niezbędny na wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni ustalany jest indywidualnie, w zależności od stopnia zabrudzenia maszyny. Do czyszczenia farby ze ściany po akcie wandalizmu wystarczy zazwyczaj 45 minut, a usuwanie graffiti z elewacji zabytkowego budynku zajmie 60 minut.

Czy mycie suchym lodem podrożało na początku 2023 roku?

Czyszczenie suchym lodem jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia, ale cena czyszczonej powierzchni tą technologią wzrosła na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy o około 20%. Było to spowodowane brakiem odczynnika do produkcji suchego lodu z końcem 2022 roku. W efekcie niedoboru suchego lodu na rynku odnotowano w firmach świadczących usługi na czyszczenie suchym lodem- wzrost cen. Inflacja nie była tu jedyny czynnikiem. Granulki suchego lodu dla wielu firm stały się cenne niczym złoto, gdyż od nich zależała praca wielu osób.

Jak powstaje 3 mm granulat suchego lodu?

W suchym lodzie zachodzi reakcja, a właściwie to w maszynie do produkcji CO2, która przez rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla produkuje pelet o grubości 3 mm lub w innym rozmiarze. W trakcie produkcji, a później w procesie czyszczenia, nie mamy odpadów wtórnych, przez co ten rodzaj czyściwa jest przyjazny środowisku.

Przemysł spożywczy, papierniczy oraz firmy, które w produkcji używają robotów spawalniczych, mają nie tylko maszyny do czyszczenia lodem, ale również instalacje do produkcji suchego lodu na własne potrzeby. Zalety czyszczenia tą technologią są oczywiste i doceniane przez wielu kierowników ds. utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych.

Jak czyścić suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem to specjalistyczna metoda sprzątania w zakładach produkcyjnych oraz przemysłowych za pomocą maszyny myjącej wyposażonej w pojemnik na CO2, która podłączona jest do sprężonego powietrza. Ten alternatywny sposób czyszczenia smarów i zanieczyszczeń oleistych, z uwagi na swoje przyjazne środowisku właściwości,  jest coraz częściej i chętniej stosowany i wybierana przez klientów firm zajmujących się specjalistycznym sprzątaniem, zdobywając uznanie oraz pozytywne opinie kierowników utrzymania ruchu w fabrykach.

Mycie suchym lodem polega na zastosowaniu stałych granulek dwutlenku węgla tzw. suchego lodu w ujemnej temperaturze. Zamrożone granulki za pomocą odpowiedniego urządzenia (maszyny czyszczącej lodem), pod bardzo wysokim ciśnieniem, są wydmuchiwane z prędkością powyżej 500 km/h w kierunku nieczystości — sublimując przy uderzeniu w brud i powodując wykruszanie cząstek brudu.

wymagania techniczne do czyszczenia suchym lodem

Kompresor sprężonego powietrza np. Kaeser to wymóg techniczny podczas czyszczenia suchym lodem.

Czyszczenie suchym lodem — czy warto?

Dotychczas mycie urządzeń przemysłowych alkalicznymi środkami czyszczącymi odbywało się w dość tradycyjny sposób i wiązało się z kilkudniowym, jeśli nie kilku tygodniowym zaangażowaniem wielu pracowników, a być może nawet przestojem w pracy zakładu. Maszyny do czyszczenia suchym lodem odmieniły ten stan rzeczy.

Dzięki nowoczesnym metodom czyszczenia z użyciem suchego lodu przedsiębiorcy oszczędzają nie tylko czas, ale także pieniądze. Z metody czyszczenia suchym lodem korzystamy w przemyśle drukarskim, odlewniczym, lakierniczym czy samochodowym. W każdym z nich, wykorzystanie suchego lodu do konserwacji maszyn przemysłowych będzie dużą oszczędnością.

Suchy lód z powodzeniem zastępuje metodę czyszczenia ultradźwiękami, a jego regularne stosowanie umożliwia dogłębne oczyszczanie silnych zabrudzeń poprzez wnikanie głęboko w strukturę trudno dostępnych miejsc.

Czyszczenie maszyn produkcyjnych suchym lodem

Zdjęcie: mycie maszyn drukarskich urządzeniem do czyszczenia suchym lodem © Kastelnik Studio sp. z o.o.

Ekologiczna i szybka metoda mycia maszyn przemysłowych

Jeszcze kilka lat temu, aby usunąć zabrudzenia warsztatowe z maszyn do przetwórstwa papieru, drukarskich lub offsetowych do wyboru były tylko tradycyjne metody usuwania zabrudzeń i alkaliczne preparaty na bazie wody. Czasami dział utrzymania ruchu wspierał się szpachelkami, druciakami oraz silnymi i szkodliwymi dla środowiska środkami chemicznymi.

Zadaniem rozpuszczalników miało być skutecznie wyeliminowanie wszelkich śladów po klejach czy też farbach. W dzisiejszych czasach, w nowoczesnych przedsiębiorstwach to już na szczęście przeszłość. Jakie są więc zalety czyszczenia suchym lodem w firmach produkcyjnych?

Mycie maszyn drukarskich suchym lodem

Zdjęcie: konserwacja maszyn drukarskich suchym lodem © Kastelnik Studio sp. z o.

Cena czyszczenia suchym lodem – ile kosztuje mycie tą metodą?

Po pierwsze, stosowanie suchego lodu do czyszczenia maszyn przemysłowych nie wymaga od naszych klientów wstrzymywania prac na linii produkcyjnej. Suchy lód może być bowiem stosowany do czyszczenia linii technologicznych bez ich zatrzymywania. To wielka oszczędność, której nie oferują tradycyjne metody związane z usuwaniem silnych zabrudzeń takich jak guma arabska, czy też karmel.

Czyszczenie suchym lodem to w dzisiejszych czasach koszt rzędu 800 zł za roboczo godzinę, a ostateczna cena zależy od ilości lodu, jaki potrzebujemy na oczyszczenie powierzchni. Co ważne, dzięki temu, że jedynym środkiem czyszczącym jest zamrożony dwutlenek węgla – CO2, nie ma potrzeby stosowania wody ani innych cieczy, a co za tym idzie – brak suszenia urządzeń po zakończonej konserwacji. Nie narażamy przy tym kosztownych maszyn na rdzewienie. To kolejna ogromna korzyść dla każdego polskiego przedsiębiorcy.

Suchy lód to metoda do usuwania wyjątkowo kłopotliwych zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Pozwala m.in. na ekspresowe i wyjątkowo skuteczne oczyszczanie urządzeń z farb, smarów, klejów, a nawet lakierów z utwardzaczami. Warto również zaznaczyć, że technika mycia suchym lodem jest stosowana z poszanowaniem do środowiska naturalnego, co jest coraz ważniejsze dla nowoczesnych firm w dobie zmian globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych związanych ze  wzrostem  średnich rocznych temperatur powietrza na świecie.

Mycie maszyn przemysłowych suchym lodem Kastelnik

Zdjęcie: maszyny drukarskie po czyszczeniu suchym lodem © Kastelnik Studio sp. z o.

Mycie zestalonym dwutlenkiem węgla – czy się opłaca?

Metoda czyszczenia suchym lodem cieszy się bardzo dobrą opinią w wielu gałęziach polskiego przemysłu, jest nie tylko bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, ale także stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę. Stosując specjalistyczne maszyny do usuwania zabrudzeń suchym lodem, jesteśmy w stanie skierować granulat suchego lodu w zanieczyszczone powierzchnie z prędkością aż 500 km/h.

Wystarczy jedna porcja suchego lodu, aby w warstwie brudu pojawiły się pierwsze mikro spękania.  Co dalej? Kolejne dawki zamrożonego granulatu powodują, że do wcześniej powstałych szczelin dostaje się zestalony dwutlenek węgla, który powoduje odrywanie się brudu z czyszczonych powierzchni. Jakie urządzenie do czyszczenia suchym lodem wybrać? Odpowiedź jest prosta: to zależy.

Maszyny do czyszczenia suchym lodem  Kärcher model IB 7/40 od 70 tys. zł

Cały proces czyszczenia maszyn przemysłowych suchym lodem kończy się sublimacją, czyli zmiana stanu skupienia granulatu w lotny. To właśnie sublimacja powoduje, że metodę czyszczenia suchym lodem określa się jako bezodpadkową, co również wpływa na zmniejszenie kosztów poniesionych przez klienta.

Dzienne zapotrzebowanie na suchy lód wynosi około 400 – 600 kg. Do tego dochodzą jeszcze kosztu logistyki związane z transportem na miejsce przeznaczenia. Biorąc pod uwagę, że hurtowa cena suchego lodu u producenta oscyluje w graniach 5 zł za 1 kg to wciąż wysoce opłacalna dla Wszystkich technologia. Już od kilku lat urządzenia do czyszczenia suchym lodem są hitem, wśród najlepszych firm sprzątających świadczących usługi dla polskiego przemysłu.

Ceny nowych maszyn do czyszczenia suchym lodem zaczynają się od 70 tys. zł, a kończą w okolicach 200 tys. zł.  Wybór maszyny do szybkiego mycia suchym lodem zależy tylko od wysokości naszego portfela.

Czy suchy lód jest szkodliwy dla zdrowia?

Usługi czyszczenia suchym lodem są przyjazne środowiska z uwagi na swoją nietoksyczność oraz naturalne pochodzenie czyściwa. Sam CO2 jest produktem bezwonnym, bez smaku, a przy tym jest nietrujący oraz niepalny. Z uwagi na swoje właściwości może, mieć kontakt z artykułami spożywczymi stąd znajduje zastosowanie w branży sprzątania specjalistycznego w przemyśle spożywczym oraz w szeroko pojętej branży motoryzacyjnej.
Warto jednak pamiętać, iż dwutlenek węgla, stosowany w tej metodzie sprzątania- jest cięższy od powietrza, przez co opada, więc jego stężenie jest najwyższe w dolnych częściach pomieszczeń. W szczególnie małych oraz zamkniętych pomieszczeniach wysokie jego stężenie, przez wyparcie tlenu, może działać dusząco na organizm człowieka. Warto więc zastosować środki ochrony górnych dróg oddechowych, np. maskę na twarz.
Mimo mylącej nazwy granulat suchego lodu oczywiście jest szkodliwy w przypadku jego spożycia lub incydentalnego połknięcia. Pracownicy firm sprzątających, którzy świadczą usługi tj. czyszczenie suchym lodem dla przemysłu, mają specjalistyczne przeszkolenie i są świadomi zagrożeń oraz stosują w pracy środki ochrony indywidualnej. Zaliczyć do nich można okulary ochronne, maskę na twarz oraz zatyczki dźwiękoszczelne do uszu.
Maska ochronna 3M

Maska BHP z pochłaniaczem gazów ABE1.

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla, który dostępny jest w postaci granulatu lub peletu np. 3mm. Jest on nietoksyczny i po odparowaniu nie pozostawia żadnych pozostałości. Wiele osób szukając nowych technologi w zakresie specjalistycznego usuwania silnych zabrudzeń z maszyn przemysłowych lub taśm produkcyjnych, wcześniej, czy później trafia na tę metodę. Jakie pytania pojawiają się wśród kierowników utrzymania ruchu, po zetknięciu się po raz pierwszy z tym innowacyjnym środkiem czyszczącym.

Czyszczeni suchym lodem.

Jak długo można przechowywać suchy lód?

Suchy lód szybko sublimuje, dlatego należy przechowywać go w izolowanym pojemniku. Podczas utrzymywania odpowiednich warunków, zestalony dwutlenek węgla (CO2) można przechowywać nawet 2-3 dni. Do jego przechowywania i transportu można zastosować termoizolacyjny pojemnik styropianowy, który doskonale chroni wnętrze przed działaniem temperatury i światła.

Czy suchym lodem da się wyczyścić rdze?

Okazuje się, iż suchy lód nie jest najlepszym środkiem czyszczącym do usunięcia rdzy. Podczas oczyszczania zardzewiałej powierzchni z rdzy za pomocą suchego lodu, to luźne skorodowane elementy (pod dużym ciśnieniem) zostaną usunięte, natomiast nie doczyści rdzawych zabrudzeń do gołej blachy. Do usunięcia farby i rdzy z metalowych powierzchni warto wybrać hydropiaskowanie, czyli mycie zabrudzonych elementów wodą i piaskiem pod dużym ciśnieniem.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  4,7
  Rated 4,7 out of 5
  4,7 out of 5 stars (based on 3 reviews)
  Excellent67%
  Very good33%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%