Praktyczne Case Study

Jakie środki czystości pomogą w sprzątaniu mieszkania zmarłej osoby?

W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie dokładanie środki utrzymania czystości dostępne w sklepach z profesjonalną chemią mogą być przydatne specjalistom, którzy oferują sprzątanie po zmarłych. W tej bardzo specyficznej branży usług porządkowych obowiązują zupełnie inne zasady niż przy sprzątaniu pokoi hotelowych, czy mieszkań osób prywatnych.

Jest kilka różnic, które stanowią o tym, że czyszczenie miejsca po zgonie to niezwykle specyficzna usługa. Czym jest, a czym nie jest sprzątanie po zgonie? W dzisiejszy artykule odkrywamy różnice.

Czym różni się sprzątanie po zgonie od zwykłej usługi porządkowej?

Otóż zamiast kurzu na parapecie mamy płyny ustrojowe rozlane na podłodze, a często krwią przesiąknięty jest cały fotel lub tapczan denata. W trakcie tego specjalistycznego sprzątania do pracy przyjmowani są zazwyczaj silni mężczyźni, którzy nie wynoszą śmieci z kuchni, ale w większości przypadków znoszą meble po zmarłych i przekazują je do dalszej utylizacji.

Zagrożenie na miejscu zgonu – ważne zalecenia

Ciało w stanie silnego rozkładu emituje ponad trzydzieści związków chemicznych, które są trujące, tu pomoże dezodoryzacja po zgonie, ale bez profesjonalnego ozonatora powietrza nie ma mowy, by usunąć nieprzyjemny zapach i pozbyć się trujących mikroorganizmów i niebezpiecznych jadów trupich.

Technik sprzątania miejsc po zgonach

Technik sprzątania miejsc po osobach zmarłych wyglądem nie przypomina sprzątaczki hotelowej.

Środki czyszczące – lista minimum dla każdego profesjonalisty

Niezbędny jest oczywiście profesjonalny sprzęt do sprzątania, ale również, przydatne będą środki myjące przeznaczone dla firm sprzątających.

 • Preparat do dezynfekcji oparty na czwartorzędowych solach amoniowych;
 • Środki do odkażania zawierające aktywny nadtlenek wodoru;
 • Płyn czyszczący do mycia podłóg;
 • Płyn do nabłyszczania posadzek;
 • Płyn do mycia szyb;
 • Odłuszczacz zabrudzeń i tłustych powierzchni;
 • Odświeżacz powietrza.

Jaki jest główny cel specjalistycznego sprzątania po zgonie?

Zastanawiasz się, jak wygląda kompleksowe sprzątanie realizowane przez specjalistów od odkażania miejsc śmierci? Okazuje się, iż sprzątanie mieszkań po zmarłych to złożony proces, który wymaga gruntownej dezynfekcji pomieszczeń i zastosowania preparatów biobójczych dostosowanych do indywidualnych okoliczności zdarzenia.

Kastelnik – sprzątanie po zwłokach – usługi całodobowe 24/7

Usuwanie groźnych patogenów z powietrza i jego dezynfekcja, to główny cel zamawiającego tego typu usługi oraz wykonawcy. Dlatego środki czyszczące powinny posiadać atest i być dobrane tak, by usunąć wszelkie bakterie i inne groźne dla zdrowia mikroorganizmy.

Czytaj również: dezynfekcja mieszkania po zgonie

Po rozkładzie zwłok należy przeprowadzić zbiór czynności, by przywrócić bezpieczeństwo w danym obiekcie po zgonie. Te trudne chwile po utracie bliskiej osoby najlepiej poświęcić na spokojną żałobę, a oczyszczanie powietrza z patogenów i niebezpiecznych drobnoustrojów zlecić firmie sprzątającej po zgonach.

Profesjonalne sprzątanie mieszkań po zmarłych

Techniki i preparaty stosowane do odkażania miejsc śmierci dostosowane są przeważnie do okoliczności śmierci i sytuacji, jaka miała miejsce. Mieszkanie po nieboszczyku zwykle pełne jest groźnych bakterii gnilnych, które mogą dostawać się do organizmu przez skaleczenia na skórze albo błony śluzowe. Proces czyszczenia musi być zaplanowany od początku, a środki chemiczne dobrane do okoliczności zgonu.

Jak wygląda sprzątanie po osobie zmarłej?

Profesjonalne sprzątanie po zmarłym zwykle realizowane jest w takich sytuacjach jak:

 • Czyszczenie po zgonie w wyniku wypadku śmiertelnego;
 • Sprzątanie po zmarłych w wyniku śmierci naturalnej lub samobójstwa;
 • Usuwanie krwi z podłogi suchym lodem;
 • Usunięcie fekaliów po zwłokach w mieszkaniu;
 • Dezynfekcja miejsca zbrodni i dezodoryzacja budynków i ich korytarzy;
 • Usunięcie bakterii po zaawansowanym rozkładzie ciała;
 • Sprzątanie po śmiertelnych wypadkach w pracy.
Urządzenie do ozonowania powietrza marki Blue Planet DS-32

Przemysłowy generator ozonu marki Blue Planet DS-32

Całkowite opróżnienie lokalu mieszkalnego po zmarłym

Dywany w płynach ustrojowych? Zanim technicy zastosują chemikalia i rozpoczną dezynfekcję, należy usunąć wszystkie rzeczy skażone płynami ustrojowymi lub krwią. Dlatego ich utylizacja i wyniesienie wszystkich zbędnych gabarytów powinno być pierwszym krokiem w trakcie usługi sprzątania po zwłokach.

“Technicy firmy sprzątającej Kastelnik realizują opróżnianie mieszkań z rzeczy po nieboszczyku i dzielą je na skażone krwią i te, które nie noszą śladów skażenia” .

Wstępne czyszczenie miejsca zgonu nie ma sensu, jeśli na miejscu znajdują się skażone krwią przedmioty. Wszystko należy zabezpieczyć i przetransportować do utylizacji w spalarni za pomocą transportu ADR.

Usuwanie krwi po zwłokach atestowaną chemią

Na miejscu zgonu istotne jest, by wykonać dokładną dezynfekcję wszystkich przedmiotów i wyposażenia, które zostanie w pomieszczeniu. Dezynfekcja pomieszczenia odbywa się przy zastosowaniu specjalistycznej chemii, która jest na wyposażeniu specjalistów od czyszczenia po zwłokach. Takie chemikalia zawierają takie substancje jak:

 • Nadtlenek wodoru;
 • Czwartorzędowe związki amoniowe;
 • Chlor;
 • Aldehydy;
 • Fenol;
 • Alkohol etylowy;
 • Nano srebro.
Kastelnik – preparaty biobójcze -środki z atestem PZH

Profesjonalna chemia stosowana do odkażania miejsca zbrodni

Czyszczenie po zmarłej osobie to czynności, w których nie wystarczy wiadro z wodą i mop. Nie wystarczą również środki chemiczne zakupione w osiedlowym sklepie. Nieocenione może okazać się wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej po rozkładzie zwłok.

Płyn do dezynfekcji, podchloryn sodu

Chlorox S – stabilizowany roztwór podchlorynu sodu.

Proces czyszczenia po zwłokach firma sprzątająca Kastelnik realizuje przy pomocy profesjonalnych dezynfektantów. To specjalistyczne środki chemiczne, które zawierają silne substancje biobójcze, jak np. czwartorzędowe związki amoniowe czy alkohol etylowy. Ciało zmarłego stanowi poważne zagrożenie, jeśli chodzi o substancje, które wydziela.

Kastelnik – dezodoryzacja powietrza – gazem o wysokim stężeniu O3

W dezynfekcji po zgonach stosuje się zazwyczaj płyny do dezynfekcji powierzchni albo środki, które mogą być stosowane w odkażaniu ręcznym i do zamgławiania suchą mgłą. Mieszkanie musi zostać dokładne oczyszczone z wszelkich mikroorganizmów, dlatego w dezynfekcji funeralnej stosuje się tylko i wyłącznie środki biobójcze z atestem PZH. Takie środki chemiczne to płyny, które neutralizują wszelkie wydzieliny biologiczne, jak krew, fekalia, szczątki czy płyny ustrojowe.

Dezynfekcja mieszkania z patogenów przez zamgławianie pomieszczeń

Czy wiesz, że zamgławianie pomieszczeń uznaje się za jedną z najbezpieczniejszych metod dezynfekcji? Zabieg z użyciem suchej mgły nasyconej preparatem biobójczym przywraca bezpieczeństwo w mieszkaniu. Dzięki niewielkim rozmiarom sucha mgła dociera do wszystkich przedmiotów i każdego zakamarka podłogi w domu. Skuteczne odkażanie powierzchni z niezwykłą precyzją to spora zaleta zamgławiania.

Dezynfekcja w mieszkaniu po zmarłym za pomocą dyfuzorów suchej mgły doskonale neutralizuje także trupi jad po zwłokach.

Jak powinno wyglądać profesjonalne odkażanie po zwłokach?

Profesjonalne usługi dezynfekcji to kompleksowe czynności sprzątania mieszkania po rozkładzie ciała. Cały proces zwykle jest zaplanowany przed rozpoczęciem pracy. Taka logistyka w pracy ekipy sprzątającej po zgonach pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty w odkażaniu pomieszczenia po zwłokach i zachować logiczną kolejność.

Zawsze, zanim technicy rozpoczną usuwanie krwi z podłogi, zabierają skażone przedmioty i śmieci do utylizacji. Dopiero wówczas rozpoczyna się etap oczyszczania miejsca, w którym leżało ciało zmarłego. Kolejny krok to zwykle ozonowanie mieszkań i uzupełnienie procesu odkażania o zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru.

Biobójcze środki chemiczne – na co warto zwrócić uwagę?

Przywrócenie mieszkania do stanu sprzed zgonu jest niezbędne dla bezpieczeństwa zdrowia domowników. W sytuacji śmierci w domu czystość można przywrócić tylko, stosując środki chemiczne z określonym stężeniem aktywnych substancji biobójczych, jak chlor czy alkohol izopropylowy.

Uwaga ślisko, trwa sprzątanie

BHP w trakcie sprzątania, połykacz informujący o dezynfekcji powietrza na korytarzu.

Szukasz profesjonalnej firmy, która wykona kompleksowe sprzątanie mieszkania po zmarłym w wyniku śmierci naturalnej? W firmie Kastelnik zamówisz kompleksowe usługi czyszczenia śladów krwi, ozonowanie mieszkań i dezynfekcja patogenów przez zamgławianie ULV. Wszystkie usługi są z certyfikatem dekontaminacji.

Na koniec warto dodać, iż jesteśmy w stanie oczyścić mieszkanie z groźnych patogenów nawet w ciągu jednego dnia. Kontaktować się z nami możesz przez całą dobę.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%