Praktyczne Case Study
Zalanie piwnicy to problem, który może spowodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Aby tego uniknąć, warto poznać metody zabezpieczania i sposoby na zapobieganie zalaniom w piwnicy. W tym praktycznym artykule przedstawimy sprawdzone metody, dzięki którym Twoja piwnica pozostanie bezpieczna i sucha przez długie lata.
Zalania piwnic wodą z gruntu (pot. woda deszczowa, łac. aqua e solo) zazwyczaj stanowią poważny problem dla właścicieli nieruchomości. Sytuacja taka może wystąpić w wyniku awarii kanalizacji deszczowej, nadmiernych opadów atmosferycznych, czy wzrostu poziomu wód gruntowych. Skutkiem zalanego pomieszczenia są nie tylko kosztowne naprawy, ale także negatywne konsekwencje dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.
Czytaj również: sprzątanie po zalaniu w Krakowie
Regularny monitoring stanu sieci kanalizacji może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii.
Przenikanie wody deszczowej do piwnicy, może prowadzić do powstania wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. W miejscach występowania tych mikroorganizmów wytwarza się niezdrowe środowisko, które może wywoływać alergie, infekcje układu oddechowego czy problemy skórne. Dodatkowo podtopienie piwnicy lub zalania wodą z gruntu mogą prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku, a także zniszczenia mienia przechowywanego w piwnicy.
Popularny artykuł na blogu: Na czym polega sprzątanie po zalaniu?
Powody występowania podtopień piwnic mogą być różnorodne, o czym już zasygnalizowano na wstępie.
Najczęstsze przyczyny zalań piwnic to:
Warto brać pod uwagę, że budowę domu najlepiej prowadzić w suchych warunkach, czyli wtedy kiedy woda jest poniżej poziomu gruntu. Tylko wtedy woda nie zalega na ławach fundamentowych i innych elementach konstrukcyjnych. Dobór stosownych materiałów i sposób ich wykonania również ma znaczenie. Istotne jest nie tylko to, czy wybraliśmy cement, czy zaprawę murarską, ale także ich konsystencja. Zbyt mocną zaprawą cementową możemy spowodować nieprawidłową izolację naszego domu.
Czy wiesz, że w przypadku wystąpienia wilgoci w piwnicy, istotne jest szybkie ustalenie przyczyny i podjęcie odpowiednich działań? – uważa Dorotka Kastelnik, ekspert w dziedzinie zabezpieczania piwnic przed zalanie z certyfikatem IICRC.
Dorota Kastelnik i inni eksperci ds. usuwania szkód po zalaniu, którzy działają na terenie całego kraju, podkreślają, że w przypadku wystąpienia wilgoci w piwnicy, istotne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiednich działań. Nieskuteczna ochrona piwnicy przed wodą może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak rozwój pleśni i grzybów czy uszkodzenie konstrukcji budynku, co zawsze ma negatywny wpływ na zdrowie jego mieszkańców.
Podłoga w fekaliach to poważne zagrożenie dla zdrowia.
W związku z powyższym, zaleca się przeprowadzenie dokładnej inspekcji budynku, aby jak najszybciej zidentyfikować źródło wilgoci i doprowadzić do jej określonego poziomu.
W zależności od przyczyny problemu konieczne może być podjęcie różnych działań. Wyróżnić można zabezpieczenia podstawowe oraz dodatkowe, które skutecznie uchronią naszą piwnicę przed wilgocią.
Zabezpieczenie piwnic przed zalaniem to kluczowe zagadnienie, które pojawiają się nie tylko na etapie budowy nowego domu. Poniżej zostaną omówione elementarne zabezpieczenia, na które w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, by cieszyć się czystym domem i suchą piwnicą.
Zagadnienia te reguluje częściowo prawo budowlane Dz.U.2022.0.1225 t.j. Rozporządzenie Ministra Infrastruktur z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie – § 317 Izolacja przeciwwilgociowa.
Przeprowadź inspekcję fundamentów i ścian piwnicy. Sprawdź, czy nie ma pęknięć, ubytków lub miejsc, przez które przenika woda. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, koniecznie napraw je lub skonsultuj się z ekspertem.
Wykorzystaj specjalistyczne materiały do hydroizolacji. Możesz zastosować np. folie, papy czy masę bitumiczną. Dobrze wykonana hydroizolacja piwnicy chroni jej ściany przed zawilgoceniem oraz nie powoduje pogorszenia stanu fundamentów.
Izolacja zarówno pionowa, jak i pozioma budynku musi być szczelna.
Solidny drenaż to dobre zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem. Profesjonalny system drenażowy powinien obejmować drenaż piwnicy obwodowy, czyli rury powodujące odprowadzanie wody umieszczone wokół fundamentów, oraz drenaż wewnętrzny, który odprowadza wodę z wnętrza piwnicy.
Jeśli wymaga tego ukształtowanie terenu, warto zdecydować się na montaż studni chłonnej, czyli zbiornika w kształcie dzwonu bez dna, z otworami w dolnej części. Zapewnia on odbiór wód gruntowych i deszczówki, ich magazynowanie, a następnie rozsączania w ziemi. Studnia chłonna to ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie.
Studnia chłonna zwykle jest wykonywana z materiałów, które umożliwiają przenikanie wody do ziemi.
W piwnicach narażonych na zalanie warto zamontować pompy zatapialne, które będą automatycznie usuwać wodę. Dodatkowym zabezpieczeniem są zawory i systemy przeciwpowodziowe, które blokują przepływ wody do piwnicy przez instalacje sanitarne. Pompy zabezpieczające przed zalaniem, mimo swej ceny, są bardzo skutecznym sposobem na przeciwdziałanie zalaniu.
Prócz zabezpieczeń dużego kalibru, warto zastosować też mniej inwazyjne i mniej kosztowne rozwiązania anty-zalaniowe do uniknięcia występowania wilgoci w piwnicy czy jej silnego zalania.
Zainwestuj w system monitorowania piwnicy przed zalaniem który będzie Cię informował o ewentualnych problemach z awarią kanalizacji, czy też wilgocią. W ten sposób będziesz mógł szybko zareagować i uniknąć dużych szkód.
Systematycznie sprawdzaj stan izolacji, kanalizacji, drenażu i urządzeń pomieszczeń piwnicznych. Regularna kontrola przecieków w piwnicy pozwoli na wykrycie ewentualnych problemów na wczesnym etapie i zminimalizowanie konsekwencji wyrządzonych przez szkody wodne w piwnicy.
Zobacz także: Opróżnianie piwnic
Ruch powietrza, a nawet wymuszenie cyrkulacji, jest bardzo ważne w prawidłowym utrzymaniu stopnia wilgotności w piwnicy. Zainwestuj w szeroko pojęte wentylatory, jeśli nie masz ochoty na częste wietrzenie przestrzeni lub masz ograniczoną możliwość korzystania z pomieszczenia piwnicznego.
Warto sprawdzić, czy systemy odprowadzania wody deszczowej za pośrednictwem rynien wodnych działają sprawnie i nie ma w nich uszkodzeń. Przygotuj też zbiornik na deszczówkę, by w ekologiczny sposób dbać o swój ogród, kiedy nie ma opadów. Deszczówkę możesz też wykorzystać do mycia tarasu i podjazdu swojego domu.
Pomimo zastosowania wielu zabezpieczeń, nigdy nie można być pewnym, że nie dojdzie do zalania piwnicy. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek zalania, które pozwoli ograniczyć ewentualne straty finansowe.
Zabezpieczanie piwnicy przed zalaniem to ważny aspekt utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Warto zastosować się do powyższych porad, aby zmniejszyć ryzyko powodzi i uchronić budynek przed podmyciem lub zalaniem. O co pytają osoby, które chcą zadbać o izolację ścian?
Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu jest kluczowe dla zabezpieczenia budynków, posesji i ich ścian przed wilgocią oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania infrastruktury terenowej. Nowoczesne sposoby na odprowadzanie wody deszczowej polegają na instalacji zbiornika na wodę deszczową i systemu drenażu liniowego tzw. odpływ liniowy.
Prawidłowe gospodarowanie wody deszczowej jest istotne z wielu powodów, zarówno dla ochrony budynków, jak i dla zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania. Za podstawowe cele uważa się np. zabezpieczenie fundamentów i elewacji przed nadmierną wilgocią oraz zapobieganie przenikania wilgoci do piwnic i pomieszczeń na poziomie gruntu.
Urządzenia do ozonowania stanowią dużą pomoc przy dezynfekcji zalanej piwnicy.
Kiedy zapobieganie zalaniu zawiedzie i dojdzie do podlania piwnicy przez ścieki czy wody gruntowe, należy odpompować wodę, zebrać nieczystości i przeprowadzić osuszanie budynku. Przydadzą się do tego osuszacz powietrza oraz nagrzewnice powietrza i specjalistyczne urządzenia do ozonowania wyposażone w wiatraki.
Czytaj również: ozonowanie po zalaniu
Czasami warto zwrócić się do profesjonalnej firmy sprzątającej, która przeprowadzi dokładne oględziny, tj. sprawdzi stan izolacji pionowych i poziomych, stan kanalizacji, namierzy źródło wycieku ścieków czy deszczówki, a także wypompuje wodę i wykonana profesjonalne osuszanie piwnicy.
Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.
Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.
Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!
Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!
Aktualna ocena