Praktyczne Case Study

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Część 1

Pożar to przerażający żywioł, który w moment może zniszczyć dobytek naszego życia. Ochrona przed pożarami zdaje się więc być kwestią pierwszorzędną, gdy myślimy o bezpieczeństwie naszego mienia. Oczywiście można i warto wykupić ubezpieczenie przeciwpożarowe, jednak najlepszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed pożarami jest prewencja, czyli niedopuszczenie do powstania ryzyka wybuchu pożaru. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o budowaniu świadomości na temat przyczyn powstania powstawiana, a te z reguły są często takie same. Kilka porad od fachowców z firmy Kastelnik.

sprzątanie po pożarze

3 przypadki, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

  • wadliwa instalacja elektryczna;
  • zaprószenie ognia;
  • wadliwa instalacja grzewcza.

Dziś skupimy się na przypadku numer 1. Omówimy pożary powstałe od spięcia w instalacji elektrycznych.

Gdzie? np. w trakcie nowo budowanego dom.

Z mojego doświadczenia wynika, że pożary od wadliwej instalacji są bardzo powszechne. Każdego dnia dochodzi do ponad 15 pożarów, których przyczyna powstania związana jest z instalacją elektryczną. Rocznie mamy ponad 6000 takich zdarzeń wg danych GUS. Nie są to wyłącznie awarie starych instalacji, zniszczonych przewodów. Często do pożaru dochodzi w nowo budowanych obiektach.

Badanie instalacji elektrycznej jako prewencyjne zabezpieczenie przed pożarem.

Jeśli akurat jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu, zwróć uwagę na główną skrzynkę elektryczną, tą w której masz bezpieczniki od prądu. To właśnie tu najczęściej dochodzi do pożaru. Jeżeli już mieszkasz w domu od kilku lat, pamiętaj o okresowym badaniu instalacji elektrycznej. Prosta czynność a może pozwolić uniknąć kosztów związanych ze sprzątaniem po pożarze oraz usuwaniem jego szkód.  Musisz wiedzieć, że restytucja mienia po pożarze to nie jest najtańsza sprawa. 

Dlaczego? 

Przyczyn wybuchu pożaru w instalacji może być wiele. Po pierwsze błąd ludzki. Za tym terminem może kryć się np. instalator, który podłączał w mieszkaniu elektrykę. Druga z potencjalnych przyczyn to wada urządzenia elektrycznego. Jeśli bezpiecznik główny ulegnie awarii, może dojść do groźnej sytuacji, prowadzącej do pożaru. Zepsuty bezpiecznik nie odetnie zasilania w budynku przy gwałtownych skokach napięcia. Instalacja może przepalić się i pożar mamy gotowy. Taka historia przydarzyła się jednemu z naszych ostatnich klientów.

Co się podziało?

Najczęstszy scenariusz pożaru w wyniku spięcia wadliwej instalacji wygląda jak w poniższym przypadku. Najpierw nastąpiło zwarcie w skrzynce z bezpiecznikami a następnie nastąpił zapłon. Wybuchł niewielki pożar, który ugasił się samoczynnie. Wszędzie było pełno sadzy i dymu. Jednak niczego nieświadomy klient, nawet nie zauważył. O awarii dowiedział się po dwóch tygodniach, kiedy przyjechał do domu w celu przeprowadzania dalszych prac wykończeniowych. Oczywiście wszystkie plany musiał odłożyć na później. Zepsuta instalacja uniemożliwiła dalsze prace. Klient musiał zamówić specjalistyczną firmę zajmującą się usuwaniem szkód po pożarze. Wprowadzenie się do nowego domu, przeciągnęło się w czasie.

Analizując powyższy przykład pożaru powstałego w wykańczanym domu można wyciągnąć

3 uniwersalne wnioski:

  • Już na etapie rozpoczęcia budowy domu, wykup ubezpieczenie.
  • Jeżeli zlecasz jakiekolwiek prace firmie zewnętrznej, podpisz umowę i określ zakres prac. Dobrze by firma miała ubezpieczenie OC na swoje usługi plus odpowiednie kwalifikacje.
  • Zbieraj faktury na urządzenia, które kupujesz, a od sprzedawcy wymagaj atestu. To może się kiedyś przydać. Oczywiście przestrzegaj i wymagaj od innych przestrzegania zasad BHP. Dzięki nim można zapobiec wielu niepotrzebnym wypadkom.

Jeśli masz sprawdzone sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed zdarzeniami losowymi typu pożar lub zalanie, podziel się nimi ze swoim sąsiadem i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. 

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

0
0,0 rating
0 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 0)
Doskonale0%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%