Praktyczne Case Study

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Część 2

Groźny żywioł pod kontrolą? Ogień to przerażający żywioł, często trudny do opanowania. W Polsce w ciągu roku w gospodarstwach domowych wybucha średnio około 12 tysięcy pożarów. Na szczęście wiele z nich udaje się ugasić w zarodku, przez co nie powodują one większych strat.

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Niestety zdarzają się też bardzo poważne w skutkach pożary, które niszczą cały dobytek i skutkują śmiercią mieszkańców. Ochrona przed pożarami zdaje się więc być kwestią pierwszorzędną, gdy myślimy o bezpieczeństwie naszego domu.

sprzątanie po pożarze

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed pożarami jest niedopuszczenie do powstania ryzyka wybuchu pożaru. Ogień bardzo często zostaje zaprószony w domach przez nieuwagę lub brak przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wystarczy dbałość o domowe sprzęty elektryczne i instalacje oraz wiedza na temat postępowania w wypadku pożaru, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. O czym zatem należy pamiętać?

Zadbaj o instalacje w całym domu

Do wybuchu większości pożarów w mieszkaniach i domach dochodzi najczęściej z powodu niesprawnych przewodów i zaniedbanych instalacji elektrycznych lub grzewczych. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja urządzeń elektrycznych. Kiedy zakładasz nową instalację w mieszkaniu, powinieneś skorzystać z usług specjalistów. Tylko przeszkoleni fachowcy mogą zapewnić bezpieczny montaż.  Nigdy nie wolno zakładać samodzielnie instalacji, nie mając odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. To samo tyczy się naprawy uszkodzonej instalacji.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jakie są etapy sprzątania po pożarze?

Nawet drobne usterki powinny zostać naprawione przez specjalistę. Regularne przeglądy instalacji gazowych i przewodów kominowych powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku. Aby instalacje w domu działały poprawnie, należy bezpiecznie je użytkować. Przede wszystkim unikajmy przeciążeń. Jednocześnie działająca pralka, odkurzacz, mikrofalówka i suszarka to potencjalne zagrożenie pożarowe. Krótko mówiąc, dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie włączamy kilku odbiorników do jednego gniazdka.

Zwarcie instalacji elektrycznej to częsta przyczyna pożarów.

Warto przeprowadzać okresowy przegląd instalacji elektrycznej.

Czytaj instrukcje obsługi urządzeń elektrycznych

Porada ta może wydawać się nieco dziwna, jednak jak się okazuje, wiele pożarów wybucha właśnie z powodów niewłaściwego użytkowania sprzętu elektrycznego. Niezwykle często używamy codziennych sprzętów bez zapoznania się z instrukcją obsługi. Kierujemy się intuicją lub przyzwyczajeniem. A takie zachowanie jest potencjalnie niebezpieczne i może doprowadzić do spięcia, które jest już bezpośrednią przyczyną pożaru.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak zapobiec zwarciu instalacji elektrycznej w domu?

Kupując nowe urządzenia elektroniczne czy elektryczne, warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie tylko lepiej poznamy nasz nowy nabytek, ale także dowiemy się jak efektywnie go użytkować. Dzięki krótkiej lekturze zadbamy o bezpieczeństwo mieszkania, a także zapewnimy dłuższy żywot naszym sprzętom.

Zainstaluj czujniki dymu i kup gaśnicę przeciwpożarową

Czujniki dymu i czadu coraz częściej stanowią wyposażenie nowoczesnych domów. I bardzo dobrze, bo te małe urządzenia potrafią uratować życie. W Polsce w pożarach gnie rocznie kilkaset ludzi, a większość w wyniku uduszenia się dymem. Wczesna identyfikacja dymu pozwala szybko zareagować i zgasić pożar w zarodku. W ten prosty sposób zmniejsza się ryzyko utraty zdrowia bądź życia oraz zniszczenia mienia.

Czytaj także: ozonowanie po pożarze

Co więcej, w wyposażeniu mieszkania powinniśmy mieć gaśnicę, zwłaszcza jeśli ogrzewamy dom kominkiem lub mamy starszej generacji piecyki gazowe. Do zabezpieczenia domu najlepsza będzie gaśnica typu ABC (do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy i gazów).

Czujnik dymu

Niewielka inwestycja w detektor dymu może uratować nam życie.

Dobre nawyki na każdy dzień

Sprzęt przeciwpożarowy, sprawne instalacje i regularne kontrole pozwolą zabezpieczyć dom przed pożarem. Jednak w profilaktyce przeciwpożarowej istotna jest też edukacja własna oraz najmłodszych i dawanie im dobrego przykładu.  W życiu codziennym warto unikać sytuacji ryzykownych i rozsądnie korzystać z domowego sprzętu. Jeśli palisz papierosy, staraj się wychodzić na zewnątrz. Nigdy nie pal w łóżku i w pobliżu instalacji.

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Zapałki i zapalniczki trzymaj z dala od dzieci. Kiedy odłączasz sprzęt od prądu, wyciągaj wtyczki z kontaktu spokojnie, nie szarpiąc za sznur. Tego typu codzienne drobne czynności są równie ważne, co wymienione wcześniej działania profilaktyczne. Pamiętaj, że dobre nawyki najlepiej zabezpieczą twój dom przed pożarem. Więcej informacji www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-pozarze

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Do wybuchu ognia nie musi dojść w pomieszczeniu zamieszkałym. Częstym przypadkiem są pożary na budowie, zwłaszcza zimą. Ekipy remontowo-budowlane często pracują w obiektach nieocieplonych i instalują nagrzewnice, które w styczności z materiałem łatwopalnym np. styropianem, mogą doprowadzić do zaprószenia ognia.

Sprzątanie po pożarze - FAQ

Jak szybko rozwija się pożar?

Pożar rozprzestrzenia się zaskakująco szybko. Po 2 minutach od jego wybuchy, ogień może stać się niebezpieczny dla życia, a po 5 minutach cały budynek dom już stać w ogniu. Rozwój pożaru zależy od źródła jego powstania i ilości stężenia materiałów łatwopalnych w budynku. Również drewniany strop konstrukcji spowoduje szybsze rozwijanie się ognia.

Jak dbać o własne bezpieczeństwo podczas pożaru?

Ogień to niebezpieczny żywioł pochłaniający wszystko, co napotka na swojej drodze. Ważne jest, aby w trakcie ewakuacji z płonącego pomieszczenia zachować spokój i nie panikować. Podczas pożaru należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, a w następnej kolejności ratować zagrożone życie innych osób. Podstawową czynnością podczas pożaru jest zostawienie okien zamkniętych, tak aby odciąć w miarę możliwości dopływ powietrza do ognia. To uchroni pomieszczenie przed większymi stratami. Jeśli jest to możliwe, należy również wyłączyć dopływ gazu.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%