Praktyczne Case Study

Jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie?

Dezynfekcja pomieszczenia przez zamgławianie to forma szybkiego usuwania drobnoustrojów ze skażonych powierzchni za pomocą różnych środków chemicznych np. czwartorzędowych soli amoniowych, aldehydów, czy też alkoholu etylowego,

Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Usługi dezynfekcji z wykorzystaniem tej metody polegają na rozpylaniu środka dezynfekującego w połączeniu z intensywnym strumieniem powietrza, z użyciem substancji takich jak nadtlenek wodoru lub chlorheksydyna. Dzięki temu powierzchnie pokrywane są drobnymi kroplami, które są na tyle małe, że bez trudu docierają do każdego zakamarka zanieczyszczonej powierzchni. Istotne jest to, iż aplikowany środek biobójczy skutecznie dociera tam, gdzie inne – tradycjne środki dezynfekujące nie są w stanie dotrzeć.

zamgławianie pomieszczeń, Kastelnik blog

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie?

Dobór odpowiedniego środka do dezynfekcji odbywa się z uwzględnieniem potrzeb biobójczych w danym miejscu oraz wielkości pomieszczenia. W tym procesie często wykorzystuje się specjalistyczny generator, który produkuje suchą mgłę, a fachowo nazywany jest  urządzeniem do zamgławiania.

Czas pracy takiego urządzenia podczas jednej sesji zamgławiania trwa mniej więcej od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od modelu i mocy zamgławiacza.

Gdzie sprawdzi się zamgławianie pomieszczeń?

Zamgławianie, bo tak inaczej nazywa się opisywana forma dezynfekcji, umożliwia odkażanie każdej powierzchni, ścian, podłóg, a nawet powietrza. Usługi na sprzątanie po zmarłych są bardzo często realizowane za pomocą zamgławiania.

Z jej pomocą może zostać przeprowadzane również odkażanie pomieszczeń w obiektach użytku publicznego np. czytelnia w bibliotece, sala kinowa, czy też skarbiec środków płatniczych w banku lub firmie ochroniarskiej. Wiadomo przecież, że pieniądze, to jedne z najbrudniejszych rzeczy na świecie.

Jakie korzyści przynosi odkażanie za pomocą urządzeń do odkażania?

Opisana metoda eliminacji nieczystości i patogenów to niezwykle skuteczny sposób na usuwanie zagrożeń bakteriologicznych, a w dodatku metoda ta jest w pełni bezpieczna i do tego ekologiczna. Firma Kastelnik oferuje usługi zamgławiania metodą na sucho lub na mokro, stosując najnowocześniejszy sprzęt i fachową wiedzę w zakresie profesjonalnej dezynfekcji.

Zamgławianie pomieszczeń w ostatnim czasie stało się szczególnie popularne ze względu na możliwość niezwykle skutecznego unicestwiania wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, wirusów, bakterii i grzybów w krótkim czasie.

Dezynfekcja przez zamgławianie zyskała szczególne zastosowanie w branży medycznej. Jest to skuteczny sposób na dezynfekcję nie tylko sal szpitalnych, placówek medycznych i gabinetów dentystycznych, ale również pomieszczeń biurowych i mieszkań.

Dezynfekcja przez zamgławianie umożliwia szybkie przyjęcie następnego pacjenta, dlatego ważna jest szybkość podejmowanych działań w zakresie dezynfekcji. Opisywana metoda zamgławiania jest stosowana także w dezynfekcji pomieszczeń, takich jak:

 • pomieszczenia biurowe i mieszkalne;
 • piwice;
 • autobusy;
 • tramwaje;
 • sale chorych i wszelkiego rodzaju placówki medyczne;
 • gabinety weterynaryjne;
 • pomieszczenia laboratoryjne;
 • restauracje;
 • placówki handlowo – usługowe;
 • budynki po pożarach;
 • obiekty przemysłowe i hale magazynowe;
 • kościoły i inne miejsca kultu religijnego;
 • baseny, szatnie i punkty regeneracji SPA.

Czytaj także: dezynfekcja mieszkań w Krakowie

dezynfekcja ozonem alternatywa do zamgławiania

Ozonowanie to alternatywny sposób dezynfekcji pomieszczeń np. biblioteki miejsckiej.

Co to jest mikrodyfuzja?

Mikrodyfuzja stanowi rewolucyjną i wysoce skuteczną metodą odkażania wszystkich powierzchni na sucho, a także powietrza w pomieszczeniach na różnych przestrzeniach.

Wykonuje się ją poprzez nasycanie powietrza mgłą połączoną ze środkiem biobójczym, najczęściej na bazie alkoholu izopropylowego i etylowego oraz czwartorzędowych soli amoniowych i rozpyla w formie mikrocząsteczek.

Jak taka dezynfekcja działa w praktyce? Dyfuzor wyrzuca mnóstwo drobnych cząsteczek, które “zasysają” powietrze, pokrywając odkażane wnętrze cienką warstwą impregnatu pod postacią środka biobójczego.

W tym procesie nie ma konieczności namaczania czy plamienia dezynfekowanych miejsc, ponieważ cały proces odbywa się na sucho, co wiąże się z ogromną wygodą. Urządzenie do wykonywanie mikrodyfuzji także jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze.

Dyfuzor często wyposażony jest w timer, dzięki czemu możliwe staje się stosowanie dyfuzora po godzinach pracy i nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych czynności.

Proces ten znajduje szerokie zastosowanie zarówno w służbie zdrowia, przemyśle, hotelarstwie, jak i domach pomocy, spokojnej starości, a nawet w likwidacji zapachów po zmarłych. Oczywiście proces ten może być przeprowadzony również w mieszkaniach i domach.

Mikrodyfuzja pomieszczeń umożliwia efektywną dezynsekcję, dzięki której eliminuje się insekty, takie jak: pchły, karaczany, pluskwy, mrówki i inne owady latające. To także dobry sposób na wykonanie profesjonalnej dezodoryzacji, która sprawdza się w sprzątaniu po zmarłych i eliminowaniu nieprzyjemnego zapachu po zwłokach.

Wysoka skuteczność tej metody odkażania to również możliwość profesjonalnego usuwania wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii z wnętrz. Dzięki mikrodyfuzji szkodliwe mikroorganizmy zostają unicestwione szybko i trwale.

Popularny artykuł na blogu KastelnikZwalczanie mrówek w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Na sucho czy na mokro – jakie mamy rodzaje dezynfekcji?

Szybka dezynfekcja magazynów czy innych pomieszczeń może być przeprowadzona na sucho lub mokro z użyciem wody, lub bez niej przy wykorzystaniu mikrodyfuzji. Maszyny ULV do zamgławiania powietrza zawierają pojemnik na wodę, do którego wlewamy środek bakteriobójczy, np. na bazie chloru.

Zamgławianie budynków za pomocą maszyn do suchej mgły jest realizowane przy użyciu nadtlenku wodoru, który jest przenoszony na glikolu. Cały proces wydzielania środka biobójczego odbywa się w podwyższonej temperaturze.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak pozbyć się plam nikotynowych

Urządzenia ULV do zamgławianie powietrza na mokro

W dezynfekcji pomieszczeń poprzez zamgławianie ULV z użyciem nadtlenku wodoru wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji powietrza na mokro. Zamgławiacz taki umożliwia dezynfekcję powierzchni poprzez rozpylanie środka dezynfekującego, który zostaje rozprowadzany pod postacią zimnej pary.

Dysza urządzenia rozprowadza kropelki o wielkości od 5 do 50 mikronów. Dzięki temu środek do dezynfekcji zostaje równomiernie rozpryskany na całej powierzchni.

Aplikowany przez nas środek do usuwania wirusów i bakterii osiada równomiernie na powierzchniach, usuwając nieprzyjemne zapachy i likwidując wszelkie źródła bakterii i wirusów w pomieszczeniu. Ważne by preparta, który zastosujemy, był na bazie wody, nadtlenku wodoru oraz glikolu.

urządzenie do zamgławiania na mokro

Przykładowe urządzenie do zamgławiania na mokro.

Urządzenia do zamgławiania suchą mgłą – zamgławiacz stacjonarny

Zamgławiacz stacjonarny elektryczny to urządzenie do odkażania pomieszczeń niewielkich rozmiarów, jak i dużych hal przemysłowych. Gwarantuje zamgławianie pomieszczeń poprzez wytwarzanie suchej mgły w granicach od 1% do 99%, która rozprowadzana jest po całym pomieszczeniu.

Urządzenia do zamgławiania produkują niewielki strumień zawierający środek dezynfekujący. Dzięki temu ta metoda zamgławiania umożliwia wnikanie biobójczych substancji również w głąb materiałów porowatych.

Jest to niezwykle efektywny sposób na likwidację nie tylko samych zapachów, ale również ich przyczyn. Eliminuje bakterie i wirusy w obrębie całego pomieszczenia.

urządzenie do zamgławiania suchą mgłą

Jak działa sucha mgła? Urządzenie THERMO FOG TYP III

Zamgławiacz termiczny – urządzenie przenośne

Jednym z przykładów urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń biurowych jest również zamgławiacz termiczny, ktory sprawdzi się również do dezynfekcji piwnicy.

To wygodna, przenośna forma zamgławiacza, która nie wymaga wycierania. Wytwarza suchą mgłę termo-pneumatycznie i jest łatwy w demontażu, dlatego bez problemu może być przenoszony z miejsca na miejsce.

Sprawdza się w dezynsekcji każdej przestrzeni w agroturystyce lub w firmie. Służy rolnikom do ochrony swoich sadów przed przymrozkami, a także umożliwia solidne odkażanie obiektów inwentarskich.

Pozwala także dezynfekować obiekty sportowe i boiska, likwidując komary, muchy i inne latające insekty. Ze względu na to, że jest to urządzenie przenośne, jest zarazem jednym z wygodniejszych sprzętów do odkażania skażonych powierzchni.

Zamgławiacz termiczny

Przenośny zamgławiacz termiczny w trakcie dezynfekcji przestrzeni na zewnątrz budynku.

Środki chemiczne do dezynfekcji pomieszczeń

Czasami pojawić się może konieczność przeprowadzenia fachowej usługi dezynfekcji, jednakże nie mamy pod ręką specjalistycznego sprzętu do zamgławiania, który umożliwiłyby nam skuteczne rozwiązanie problemu.

Wówczas najlepiej sięgnąć po specjalistyczny środek dezynfekujący, który będzie zawierał:

 • glikol propylenowy;
 • wodę;
 • nadtlenek wodoru.

Dezynfekcja poprzez zamgławianie to metoda, która jest dostępna tylko dla specjalistów. Jednak od pewnego czasu na rynku dostępne są środki do dezynfekcji manualnej w formie aerozolu, które mogą być stosowane przez każdego.

Przenośne preparaty do dezynfekcji pozwalają na łatwe dezynfekowanie w domu, biurze czy w dowolnym miejscu bez konieczności używania specjalistycznych urządzeń, co znacznie zwiększa ich dostępność.

Dzięki temu, środki dezynfekujące mogą być łatwo przechowywane i stosowane w celu przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji wtedy, gdy jest to potrzebne. W razie konieczności można natychmiastowo zastosować preparat na bazie alkoholu etylowego, który dodatkowo zawiera keton etylowo-metylowy oraz alkohol izopropylowy.

Są to innowacyjne preparaty z atomizerem, które są stosowane zarówno w hotelach, biurach, jak i restauracjach.

środki do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji, mydło i maska ochronna na twarz.

Czy zamgławianie mieszkania jest bezpieczne?

Zachowanie bezpieczeństwa w mieszkaniu lub firmie jest niezwykle ważne dla mieszkańców, pracodawców i personelu. Podczas stosowania metod dezynfekcji, kluczowe jest unikanie ryzyka dla zdrowia osób przebywających w danym miejscu. Dezynfekcja suchą mgłą z użyciem nadtlenku wodoru i glikolu propylenowego podnosi poziom bezpieczeństwa pomieszczenia dzięki swoim właściwościom biobójczym.

Świnska grypa A/H1N1 oraz ptasia grypie A/H5N1

Zamgławianie pomieszczeń jest skuteczną metodą eliminowania zagrożeń w miejscu pracy, a wysokiej jakości środki dezynfekcyjne pozwalają na jeszcze lepsze rezultaty. Technika ta jest skuteczna w zwalczaniu chorób takich jak świńska grypa A/H1N1 czy ptasia grypa A/H5N1.

Dlatego też, gdy w przedsiębiorstwie potwierdzony zostanie przypadek choroby zakaźnej, dezynfekcja suchą mgłą pozwala na bezpieczny powrót do pracy. Metoda ta jest coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców i osoby prywatne.

dezynfekcja powietrza

Odświerzanie powietrza za pomocą suchej mgły

Dzięki nowoczesnym technologiom, zamgławianie powietrza przy użyciu suchej mgły to w pełni bezpieczne rozwiązanie dla użytkownika, które dodatkowo oczyszcza skażone powierzchnie.

Metoda ta wykorzystuje nowoczesne technologie, co oznacza, że usuwanie zagrożeń odbywa się przy minimalnym użyciu substancji biobójczych, połączonych z wodą lub specjalistycznym preparatem na jej bazie. Po takiej interwencji pomieszczenie jest wolne od zarazków.

Kluczowe jest, aby stosowane środki dezynfekujące i używany sprzęt był zgłoszony w urzędzie rejestracji, gdzie zatwierdzane są atestowane środki dezynfekcyjne o działaniu biobójczym. Warto zaznaczyć, że metoda zamgławiania nie tylko jest niezwykle skuteczna, ale także całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi zamgławiania pomieszczeń. W poniższej sekcji FAQ odpowiadamy na wątpliwości związane z przygotowaniem mieszkania do tego procesu oraz jego czasem trwania. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć tę usługę i rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

FAQ, zamgławianie pomieszczeń

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania?

Przed rozpoczęciem zamgławiania mieszkania należy upewnić się, że w pomieszczeniu nie ma zwierząt, ludzi ani roślin. Należy zamknąć szczelnie okna i drzwi oraz wyłączyć klimatyzację i wentylację. Przedmioty elektroniczne i jedzenie powinny być usunięte lub zakryte. Nie ma potrzeby, by specjalnie zabezpieczać przedmioty, takie jak książki, dokumenty, czy też dywany.

Ile trwa proces zamgławiania mieszkania?

Czas zamgławiania mieszkania zależy od wielkości mieszkania, ilości pomieszczeń oraz ich wysokości. Zwykle trwa to od 30 minut do 90 minut. Po zakończeniu procesu zaleca się pozostawienie pomieszczenia  zamkniętego na 120 minut, by umożliwić substancjom biobójczym wejście w reakcję z niebezpiecznymi mikroorganizmami.

 

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%