Praktyczne Case Study

Jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie?

Dezynfekcja pomieszczenia przez zamgławianie to forma szybkiego usuwania drobnoustrojów ze skażonych powierzchni za pomocą różnych środków chemicznych np. czwartorzędowych soli amoniowych, aldehydów, czy też alkoholu etylowego,

Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Usługi odkażania tą techniką polegają na rozpylaniu środka dezynfekującego w połączeniu z intensywnym strumieniem powietrza, z wykorzystaniem np. nadtlenku wodoru lub chlorheksydyny. Wówczas na powierzchnie wyrzucane są drobne krople, które są tak małe, że bez problemu docierają do każdego zakamarka powierzchni. Dzięki temu produkt biobójczy bez żadnych trudności dociera tam, gdzie nie trafia żaden inny środek dezynfekujący.

zamgławianie pomieszczeń, Kastelnik blog

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie?

Dobór odpowiedniego środka do dezynfekcji odbywa się z uwzględnieniem potrzeb biobójczych w danym miejscu oraz wielkości pomieszczenia. Najczęściej w tym procesie wykorzystuje się specjalistyczny generator, produkujący suchą mgłę, który fachowo określa się jako zamgławiacz. Czas pracy takiego urządzenia podczas jednej sesji zamgławiania trwa mniej więcej od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od modelu i mocy zamgławiacza.

Gdzie sprawdzi się zamgławianie pomieszczeń?

Zamgławianie, bo tak inaczej nazywa się opisywana forma dezynfekcji, umożliwia odkażanie każdej powierzchni, ścian, podłóg, a nawet powietrza. Usługi na sprzątanie po zmarłych są bardzo często realizowane za pomocą zamgławiania. Z jej pomocą może zostać przeprowadzane również odkażanie pomieszczeń w obiektach użytku publicznego np. czytelnia w bibliotece, sala kinowa, czy też skarbiec środków płatniczych w banku lub firmie ochroniarskiej. Wiadomo przecież, że pieniądze, to jedne z najbrudniejszych rzeczy na świecie.

Jakie korzyści przynosi odkażanie za pomocą urządzeń do odkażania?

Opisana metoda eliminacji nieczystości i patogenów to niezwykle skuteczny sposób na usuwanie zagrożeń bakteriologicznych, a w dodatku metoda ta jest w pełni bezpieczna i do tego ekologiczna. Firma Kastelnik oferuje usługi zamgławiania metodą na sucho lub na mokro, stosując najnowocześniejszy sprzęt i fachową wiedzę w zakresie profesjonalnej dezynfekcji.

Zamgławianie pomieszczeń w ostatnim czasie stało się szczególnie popularne ze względu na możliwość niezwykle skutecznego unicestwiania wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, wirusów, bakterii i grzybów w krótkim czasie. Dezynfekcja przez zamgławianie zyskała szczególne zastosowanie w branży medycznej. Jest to skuteczny sposób na dezynfekcję nie tylko sal szpitalnych, placówek medycznych i gabinetów dentystycznych, ale również pomieszczeń biurowych i mieszkań.

Dezynfekcja przez zamgławianie umożliwia szybkie przyjęcie następnego pacjenta, dlatego ważna jest szybkość podejmowanych działań w zakresie dezynfekcji. Opisywana metoda zamgławiania jest stosowana także w dezynfekcji pomieszczeń, takich jak:

 • pomieszczenia biurowe i mieszkalne;
 • autobusy;
 • tramwaje;
 • sale chorych i wszelkiego rodzaju placówki medyczne;
 • gabinety weterynaryjne;
 • pomieszczenia laboratoryjne;
 • restauracje;
 • placówki handlowo – usługowe;
 • budynki po pożarach;
 • obiekty przemysłowe i hale magazynowe;
 • kościoły i inne miejsca kultu religijnego;
 • baseny, szatnie i punkty regeneracji SPA.

Czytaj także: dezynfekcja mieszkań w Krakowie

dezynfekcja ozonem alternatywa do zamgławiania

Ozonowanie to alternatywny sposób dezynfekcji pomieszczeń np. biblioteki miejsckiej.

Co to jest mikrodyfuzja?

Mikrodyfuzja stanowi rewolucyjną i wysoce skuteczną metodą odkażania wszystkich powierzchni na sucho, a także powietrza w pomieszczeniach na różnych przestrzeniach. Wykonuje się ją poprzez nasycanie powietrza mgłą połączoną ze środkiem biobójczym, najczęściej na bazie alkoholu izopropylowego i etylowego oraz czwartorzędowych soli amoniowych i rozpyla w formie mikrocząsteczek.

Jak taka dezynfekcja działa w praktyce? Dyfuzor wyrzuca mnóstwo drobnych cząsteczek, które “zasysają” powietrze, pokrywając odkażane wnętrze cienką warstwą impregnatu pod postacią środka biobójczego. W tym procesie nie ma konieczności namaczania czy plamienia dezynfekowanych miejsc, ponieważ cały proces odbywa się na sucho, co wiąże się z ogromną wygodą. Urządzenie do wykonywanie mikrodyfuzji także jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze.

Dyfuzor często wyposażony jest w timer, dzięki czemu możliwe staje się stosowanie dyfuzora po godzinach pracy i nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych czynności.

Proces ten znajduje szerokie zastosowanie zarówno w służbie zdrowia, przemyśle, hotelarstwie, jak i domach pomocy, spokojnej starości, a nawet w likwidacji zapachów po zmarłych. Oczywiście proces ten może być przeprowadzony również w mieszkaniach i domach.

Mikrodyfuzja pomieszczeń umożliwia efektywną dezynsekcję, dzięki której eliminuje się insekty, takie jak: pchły, karaczany, pluskwy, mrówki i i owady latające. To także dobry sposób na wykonanie profesjonalnej dezodoryzacji, która sprawdza się w sprzątaniu po zmarłych i eliminowaniu nieprzyjemnego zapachu po zwłokach. Wysoka skuteczność tej metody odkażania to również możliwość profesjonalnego usuwania wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii z wnętrz. Dzięki mikrodyfuzji szkodliwe mikroorganizmy zostają unicestwione szybko i trwale.

Na sucho czy na mokro – jakie mamy rodzaje dezynfekcji?

Szybka dezynfekcja wszelakich pomieszczeń może być przeprowadzona na sucho lub mokro z użyciem wody, lub bez niej przy wykorzystaniu mikrodyfuzji. Maszyny ULV do zamgławiania powietrza zawierają pojemnik na wodę, do którego wlewamy środek bakteriobójczy, np. na bazie chloru. Zamgławianie budynków za pomocą maszyn do suchej mgły jest realizowane przy użyciu nadtlenku wodoru, który jest przenoszony na glikolu. Cały proces wydzielania środka biobójczego odbywa się w podwyższonej temperaturze.

Urządzenia ULV do zamgławianie powietrza na mokro

W dezynfekcji pomieszczeń poprzez zamgławianie ULV z użyciem nadtlenku wodoru wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji powietrza na mokro. Zamgławiacz taki umożliwia dezynfekcję powierzchni poprzez rozpylanie środka dezynfekującego, który zostaje rozprowadzany pod postacią zimnej pary. Dysza urządzenia rozprowadza kropelki o wielkości od 5 do 50 mikronów. Dzięki temu środek do dezynfekcji zostaje równomiernie rozpryskany na całej powierzchni. Aplikowany przez nas środek do usuwania wirusów i bakterii osiada równomiernie na powierzchniach, usuwając nieprzyjemne zapachy i likwidując wszelkie źródła bakterii i wirusów w pomieszczeniu. Ważne by preparta, który zastosujemy, był na bazie wody, nadtlenku wodoru oraz glikolu.

urządzenie do zamgławiania na mokro

Przykładowe urządzenie do zamgławiania na mokro.

Urządzenia do zamgławiania suchą mgłą – zamgławiacz stacjonarny

Zamgławiacz stacjonarny elektryczny to urządzenie do odkażania pomieszczeń niewielkich rozmiarów, jak i dużych hal przemysłowych. Gwarantuje zamgławianie pomieszczeń poprzez wytwarzanie suchej mgły w granicach od 1% do 99%, która rozprowadzana jest po całym pomieszczeniu.

Urządzenia do zamgławiania produkują niewielki strumień zawierający środek dezynfekujący. Dzięki temu ta metoda zamgławiania umożliwia wnikanie biobójczych substancji również w głąb materiałów porowatych. Jest to niezwykle efektywny sposób na likwidację nie tylko samych zapachów, ale również ich przyczyn. Eliminuje bakterie i wirusy w obrębie całego pomieszczenia.

urządzenie do zamgławiania suchą mgłą

Jak działa sucha mgła? Urządzenie THERMO FOG TYP III

Zamgławiacz termiczny – urządzenie przenośne

Jednym z przykładów urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń biurowych jest również zamgławiacz termiczny.

To wygodna, przenośna forma zamgławiacza, która nie wymaga wycierania. Wytwarza suchą mgłę termo-pneumatycznie i jest łatwy w demontażu, dlatego bez problemu może być przenoszony z miejsca na miejsce.

Sprawdza się w dezynsekcji każdej przestrzeni w agroturystyce lub w firmie. Służy rolnikom do ochrony swoich sadów przed przymrozkami, a także umożliwia solidne odkażanie obiektów inwentarskich. Pozwala także dezynfekować obiekty sportowe i boiska, likwidując komary, muchy i inne latające insekty. Ze względu na to, że jest to urządzenie przenośne, jest zarazem jednym z wygodniejszych sprzętów do odkażania skażonych powierzchni.

Zamgławiacz termiczny

Przenośny zamgławiacz termiczny w trakcie dezynfekcji przestrzeni na zewnątrz budynku.

Środki chemiczne do dezynfekcji pomieszczeń

Czasami pojawić się może konieczność przeprowadzenia fachowej usługi dezynfekcji, jednakże nie mamy pod ręką specjalistycznego sprzętu do zamgławiania, który umożliwiłyby nam skuteczne rozwiązanie problemu. Wówczas najlepiej sięgnąć po specjalistyczny środek dezynfekujący, który będzie zawierał:

 • glikol propylenowy;
 • wodę;
 • nadtlenek wodoru.

Dezynfekcja w formie zamgławiania to metoda dostępna tylko dla profesjonalistów. Od pewnego czasu dostępne są na rynku środki do dezynfekcji manualnej do stosowania w formie aerozolu. Podręczne preparaty do dezynfekcji w domu, biurze czy gdziekolwiek jesteśmy, znacząco zwiększają dostępność, bez użycia specjalistycznych urządzeń.

Dzięki temu, środki te mogą być z łatwością przechowywane i wykorzystywane do przeprowadzenia efektywnej dezynfekcji wtedy, kiedy jest to akurat konieczne. Wówczas, kiedy istnieje taka potrzeba, możliwe jest natychmiastowe zaaplikowanie środka dezynfekującego na bazie alkoholu etylowy, który będzie dodatkowo zawierał keton etylowo-metylowy oraz alkohol izopropylowy. Są to innowacyjne preparaty z atomizerem stosowane zarówno w hotelach, biurach, jak i restauracjach.

środki do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji, mydło i maska ochronna na twarz.

Czy zamgławianie mieszkania jest bezpieczne?

Zachowanie bezpieczeństwa w mieszkaniu, czy też firmie to niezwykle istotna kwestia zarówno dla mieszkańców, pracodawców, jak i całego personelu firmy.

Ważne jest, by wraz ze stosowaniem metod dezynfekcji, nie pojawiało się żadne ryzyko dla zdrowia żadnej z osób przebywających na terenie obiektu. Dezynfekcja suchą mgłą, która wykorzystuje nadtlenek wodoru i glikol propylenowy, podnosi poziom bezpieczeństwa pomieszczenia, ze względu swoje właściwości biobójcze.

Świnska grypa A/H1N1 oraz ptasia grypie A/H5N1

Zamgławianie pomieszczeń pozwala na eliminowanie zagrożeń w miejscu pracy, a dobrej jakości środki do dezynfekcji nam pomagają. Technika ta skutecznie działa przeciwko świńskiej grypie A/H1N1 oraz ptasiej grypie A/H5N1. Dzięki temu wówczas gdy w przedsiębiorstwie zostanie potwierdzony przypadek choroby zakaźnej, wykonanie zamgławiania suchą mgłą pozwala bezpiecznie wrócić do pracy. To metoda dezynfekcji coraz chętniej stosowana przez przedsiębiorców i osoby prywatne.

dezynfekcja powietrza

Odświerzanie powietrza za pomocą suchej mgły

Dzięki nowoczesnym technologiom – zamgławianie powietrza przy użyciu suchej mgły oczyszcza powierzchnie i do tego jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem dla użytkownika.

Zamgławianie tą metodą wykorzystuje nowoczesną technologię, co oznacza, że usuwanie zagrożeń odbywa się przy użyciu minimalnych ilości substancji biobójczych w połączeniu z wodą lub specjalistycznym preparatem na jej bazie. Po takiej interwencji pomieszczenie jest wolne od zarazków.

Ważne jest to, by stosowane środki dezynfekujące i używane sprzęty były zgłoszone w urzędzie rejestracji, gdzie zatwierdzane są atestowane środki do dezynfekcji o działaniu biobójczym. Warto wiedzieć, że zamgławianie jest nie tylko niezwykle skuteczne, ale także całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%