Praktyczne Case Study

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa to często wybierana przez właścicieli domów wolnostojących nawierzchnia na podjazdy, chodniki czy alejki ogrodowe. Ma wiele zalet, między innymi jest bardzo trwała i wytrzymała, a odpowiednio dobrana, jest elegancką ozdobą i świetnie prezentuje się w przydomowym obejściu. Zadbana kostka brukowa zapewnia również estetyczny wygląd naszego domostwa. Jednak, aby przez długi czas cieszyła oko, kostka brukowa musi być regularnie czyszczona i pielęgnowana. Odpowiednie przygotowanie narzędzia do czyszczenia kostki brukowej to połowa sukcesu i dobry początek. Prace zaczynamy od wysprzątania nieczystości na nawierzchni naszego bruku. Do wykonania tej czynności śmiało, można użyć miotły i taczki. Po usunięciu liści i ziemi można włączyć myjkę ciśnieniową i rozpocząć czyszczenie.

mycie wysokociśnieniowe

Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej domowym sposobem?

Prace takie najczęściej zlecamy lub wykonujemy na wiosnę, kiedy ostre słońce odkrywa zanieczyszczenia po zimie. Niestety bruk jest materiałem chłonnym i podatnym na zabrudzenia i trzeba poświęcić mu odrobinę uwagi, by zachować jego pierwotny elegancki wygląd. Każdy posiadacz kostki brukowej czasem zadaje sobie pytania:” jak wyczyścić kostkę brukową?”,  “jak wyciagnac kostke brukowa?”, “jak dbać o kostkę brukową?”. W naszym bezpłatnym poradniku profesjonalisty odkrywamy kilka  sekretów na temat domowych sposobów jak wyczyścić kostkę brukową? Zapraszamy do lektury.

porady eksperta

Czym wyczyścić kostkę brukową? Porady eksperta

Zastanawiasz się, czym wyczyścić kostkę brukową na wiosnę? Wiele osób pyta jak wyczyścić zielony nalot i jaki środek do czyszczenia kostki brukowej zastosować? Czyszczenie kostki brukowej z zabrudzeń biologicznych to niełatwe zadanie i wymaga zastosowania profesjonalnych środków chemicznych i dedykowanych sprzętów, czasami jednak domowe porady mogą pomóc wyeliminować niechciane zabrudzenia. W większości przypadków wystarczy użyć silnego strumienia ciepłej wody.

Chodnik po zimie może być porośnięty mchem i poplamiony np. plamami z oleju silnikowego. Jak usunąć olej znajdujący się na kostce brukowej domowym sposobem? Spośród łatwo dostępnych patentów na mycie terenu przed domem jest czyszczenie kostki brukowej octem. Wystarczy przygotować roztwór z octu i wody w proporcji 2:1, a następnie przelać go do spryskiwacza. Oprysk poleca się wykonywać w słoneczny i bezwietrzny dzień.

Czy taki sposób na to, jak usunąć porosty z kostki brukowej z mchu sprawdzi się w każdej sytuacji? Nie mamy takiej pewności, a dodatkowo ograniczają nas warunki pogodowe, warto jednak spróbować.

Inne sposoby na czyszczenie kostki brukowej uwzględniają wykorzystanie sody, która jest wyjątkowo skuteczna na usuwanie oleistych plam z chodnika. Należy posypać tłuste plamy z oleju odrobiną białego proszku, a następnie zmyć pod wysokim ciśnieniem. Czyszczenie kostki brukowej sodą jest skuteczne pod warunkiem, iż oleiste plamy są świeże i nie zdążyły jeszcze wniknąć w głąb materiału. Na plamy oleju dobrze działa sorbent. Jest to środek pochłaniający oleiste ciecze i często znajduje zastosowanie do zabezpieczania drogi po wypadkach samochodowych. Jeśli te sposoby na czyszczenie kostki brukowej nie przynoszą zadowalającego efektu, najlepiej wybrać profesjonalne czyszczenie chodnika przed domem z wykorzystaniem dedykowanych detergentów (specjalistyczne środki chemiczne, plyn do mycia kostki brukowej) i myjki wysoko ciśnieniowej.

czyszczenie kostki brukowej

Systematyczna pielęgnacja bruku – krok po kroku

Kluczową rolę w czyszczeniu kostki brukowej domowymi sposobami odgrywa systematyczność. Nie ma znaczenia, w jakim mieście znajduje się twoja posesja. Obsługujemy różne miasta na ternie woj. śląskiego (Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza), małopolskiego (Kraków, Bochnia, Skawina, Zielonki, Wieliczka) oraz dolnośląskiego (Wrocław, Brzeg Dolny, Legnica). Warto na bieżąco w ciągu roku usuwać z bruku opadłe z drzew liście, piasek czy chwasty, które wyrosły pomiędzy kostkami. Dwa razy w roku zaleca się dokładnie umyć kostkę ostrym strumieniem bieżącej wody. Co więcej, w pierwszych latach użytkowania brukowego chodnika należy dbać o uzupełnianie szczelin między kostkami piaskiem, zwłaszcza gdy czyścimy bruk za pomocą myjki wysokociśnieniowej. To bardzo ważne, gdyż pogłębiające się szczeliny mogą wpłynąć na stabilność kostki. W ostateczności, gdy zacznie się zbierać w nich woda, która zimą zamarznie, może dojść do poważnych uszkodzeń fragmentów bruku. Zimą należy ostrożnie odśnieżać kostkę, unikając skuwania lodu ostrymi narzędziami. Należy ostrożnie usunąć najlepiej jeszcze niezmarznięty śnieg. Odradza się używania soli do odlodzenia, ponieważ chlorek sodu negatywnie wpłynąć może na kolor bruku i często powoduje odbarwienia.

Mycie kostki brukowej. Czy tłuste plamy, to zmora nie do pokonania?

Częstym zabrudzeniem kostki brukowej na posesjach wokół domu, a także w centrach przeładunkowych firm transportowych są plamy z oleju. Nietrudno o nie, gdy kostką wyłożone są podjazdy i parkingi. Plamy z oleju czy to silnikowego czy spożywczego są bardzo trudne do usunięcia i nie zawsze znikają pod wpływem wody, nawet gdy próbujemy je zmyć „na świeżo”. Oleiste plamy najlepiej próbować usunąć przez wyszorowanie brudnego miejsca specjalistycznym płynem i oblaniem go ostrym strumieniem ciepłej wody. Świeże plamy można też posypać sorbentem, który powinien wsiąknąć część tłuszczu. Jest to substancja absorpcyjna pochodzenia naturalnego, często używana np. przez straż pożarną podczas usuwania skutków wypadków komunikacyjnych. Gdy domowe metody zawiodą, konieczne będzie skorzystanie z silnego środka o odczynie zasadowym, oraz czyszczenie wysokociśnieniowym urządzeniem. Chemia do mycia kostki brukowej w niektórych przypadkach jest niezbędna, by pozbyć się uporczywych plam. O tym jak usunąć plamy oleju z kostki brukowej napisano już bardzo wiele. Czy te metody sprawdzą się jednak z myjką ciśnieniową za kilkaset złotych z marketu? Raczej wątpię!

mycie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej z mchu i naturalnych zabarwień

Kostka brukowa w zacienionych alejkach, gdzie rzadko dochodzi słońce i jest wilgotno, jest bardzo podatna na porastanie mchem i porostami. Wszelkie zielone naloty należy z kostki usuwać, gdyż nieestetycznie wyglądają a do tego, mogą stwarzać zagrożenie poślizgnięciem się, ze względu na swoją śliską i wilgotną strukturę. Mech natomiast należy usuwać mechanicznie lub, jeśli nie rozrasta się zbyt bardzo, potraktować go jako zieloną fugę w szczelinach między kostkami.

Mycie kostki brukowej pod ciśnieniem

Niezależnie od rodzaju zabrudzeń najlepszym sposobem na czyszczenie kostki brukowej jest wykorzystanie do tego specjalnie dedykowanych sprzętów, bez konieczności sięgania po silne chemiczne preparaty. Przy zabrudzeniach organicznych najlepszym narzędziem do czyszczenia bruku są myjki ciśnieniowe inaczej zwane myjkami wysokociśnieniowymi. Mogą to być niewielkie kilkukilogramowe urządzenia, zazwyczaj proste w obsłudze, które wyrzucają strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Im większe ciśnienie wypluwanej wody, tym większa skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Bardzo skuteczną opcją będzie funkcja podgrzewania wody, każdy przecież wie, że tłustą patelnię najlepiej myć pod gorącą wodą. Wysokociśnieniowa metoda czyszczenia bruku może okazać się skuteczna w procesie usuwania rdzy z powierzchni brukowej. Zdarza się bowiem, iż porzucone w ogrodzie przez dłuższy czas metalowe sprzęty i przedmioty pozostawiają po sobie rdzawe, nieestetyczne zacieki i plamy. Usuwanie rdzy z kostki brukowej jest wówczas niezbędne celem przywrócenia nieskazitelnego wizerunku naszego domostwa.

Myjki ciśnieniowe cechuje większa efektywność i zdecydowanie większa oszczędność czasu w porównaniu z tradycyjnym myciem bruku za pomocą wiadra z wodą i szczoty. Praca przy użyciu myjki jest dość lekka, szybka i w zasadzie bezproblemowa. Kupując własną myjkę, należy kierować się nie tylko niską ceną, ale również parametrami urządzenia. Porządna myjka ma wydajność mieszczącą się w przedziale 330-900 l/h, jej ciśnienie robocze powinno przekraczać 100 barów zaś moc 2kW. Warto zwrócić uwagę na długość węża myjki i w zależności od potrzeb kupić model z dłuższym wężem niż standardowe 3 metry. Ile to kosztuje? Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, najpewniej na myjkę, która posłuży nam na dłużej, trzeba wydać minimum 2000 zł. Jednak nie ma co myśleć o podgrzewaniu wody w tej cenie. Myjka wysokociśnieniowa z podgrzewaniem wody koszt około 10.000 zł, natomiast jeżeli chcesz coś profesjonalnego o dużej mocy, to należy liczyć się z wydatkiem nawet ponad 35.000 zł. Taki sprzęt ma własne podgrzewanie wody oraz niezależne źródło zasilania ropą lub benzyną. Można nim wykonywać prace czyszczące na dużych placach miejskich, gdzie nie ma możliwości podpięcia się do źródła wody czy też prądu. 

Impregnacja, najlepszy sposób ochrony kostki brukowej

Impregnacja, najlepszy sposób ochrony kostki brukowej

Impregnacja bruku nie jest koniecznym zabiegiem, ale zdecydowanie wydłuża żywotność i ładny wygląd kostki brukowej. Najlepiej przeprowadzić impregnację kostki zaraz po jej położeniu, choć oczywiście można przystąpić do zabiegu w późniejszym czasie, o ile stan kostki jest zadowalający. Dzięki impregnacji skutecznie zabezpiecza się nawierzchnię kostki przed wnikaniem w głąb struktury zanieczyszczeń oraz przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. To dodatkowa ochrona, która jest wręcz niezbędna, gdy planujemy czyszczenie kostki myjkami wysokociśnieniowymi. Do impregnacji kostki brukowej najlepiej wybrać preparaty bez rozpuszczalnika a zabiegu dokonać w pogodne i ciepłe, ale nie upalne dni. Powierzchnia kostki musi być czysta i nierozgrzana. Dla trwałego efektu preparat powinno się nanosić raz na 3-4 lata.

zapytaj o termin na czyszczenie kostki

Jeżeli szukasz profesjonalnej firmy, chcesz szybko i dobrze wykonać prace dotyczące czyszczenia kostki brukowej, nasza ekipa specjalistów z firmy Kastelnik, zaprasza do współpracy. Na terenie woj. śląskiego oferujemy wycenę w ciągu 24 godzin, pracujemy między innymi w takich miastach jak: Katowice, Chorzów, Tychy, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Będzin, Bielsko-Biała, Żory, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Zawiercie, a także Kraków, Chrzanów, Jaworzno, Skawina, Oświęcim.

Przeczytaj także:
Czy warto czyścić kostkę brukową samodzielnie

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Nasi klienci

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

5
5,0 rating
5 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 3)
Doskonale100%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%