Praktyczne Case Study

Jak usunąć karaluchy?

Widok karalucha to nic miłego, tym bardziej, gdy widzisz go we własnym mieszkaniu. Często z dnia na dzień populacja ich rośnie, a problem się pogłębia. Są to niezwykle uporczywe owady biegające, które trudno wyeliminować całkowicie. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby, które pozwalają pozbyć się tych niekoniecznie mile widzianych gości. Jak usunąć karaluchy z mieszkania i gdzie szukać pomocy w zakresie dezynsekcji?

Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Czy domowe sposoby na karaluchy mogą być skuteczne?

Karaluchy i prusaki to owady budzące niechęć i obrzydzenie. Najczęściej występują w miejscach, w których żyją ludzie, ponieważ lgną do resztek jedzenia i są wszystkożerne. Nikt nie chce dzielić z nimi swojego miejsca do życia. Wiele osób sięga po domowe sposoby na karaluchy, ale czy są one skuteczne? Mieszkanie po zgonie często pełne jest robactwa, a tego typu goście muszą zostać wyproszenie przed ponownym zamieszkaniem.

Jak szybko wytępić karaluchy?

Jak szybko wytępić karaluchy? Tylko profesjonalna środki do dezynfekcji pomogą pozbyć się robactwa.

Maść siarkowa do smarowania podłogi i inne domowe sposoby

Jednym z polecanych sposobów na karaluchy w domu jest smarowanie resztek pożywienia maścią siarkową. Ta maść działa trująco na owady. Inne domowe sposoby na insekty w mieszkaniu to zmieszanie wysuszonego gipsu wcześniej zmielonego do postaci mąki, a następnie dodać do niego odrobiny cukru oraz przesianego przez sitko gipsu. Mieszanka zawierająca cukier i kwas borowy, która sprawdza się na karaluchy i prusaki.

Zobacz najnowszy wpisy na blogu Kastelnik: Jak wytępić pluskwy domowe?

Jednak z tym sposobem należy uważać  tj. rozstawiając trutkę, ponieważ ta może zaszkodzić dzieciom i zwierzętom domowym. Te same środki ostrożności są zalecane, kiedy w domu pojawią się mrówki faraona. Jeżeli mamy dzieci w mieszkaniu nie możemy rozsypać preparatu na mrówki w newralgicznych miejscach, gdyż zdrowie dzieciaków jest najaważniejsze.

Pułapka na owady, prusaki i rybiki

Wśród domowych sposobów często polecana jest także pułapka na te owady wykonana z fusów z kawy. Wówczas przyjdą one do intensywnej woni, a następnie złapane zostaną do słoika i zalane wrzącą wodą. Te z przedstawionych domowych sposobów mogą być skuteczne na niewielkie ilości owadów biegających. Walka z tymi insektami nie jest łatwa i często konieczne jest sięgnięcie po mocniejsze środki, by wyeliminować karaluchy w domu w większych ilościach.

Pułapka na owady

Mikrobiologiczne pułapki na owady na dobra inwestycja do zaniedbanego mieszkania.

Od czego biorą się karaluchy w domu?

Aby dowiedzieć się, jak wytępić te niechciane insekty, warto najpierw przyjrzeć się warunkom, w jakich żyją dorosłe osobniki. Karaluchy występują najczęściej w ciemnych szczelinach i na szorstkich powierzchniach, tam, gdzie mogą dostać się do resztek jedzenia np. w kuchni. Owady te szczególnie lubią wilgotne miejsca, w których jest ciepło i ciemno. W dzień kryją się w swoich kryjówkach, w których zakładają gniazda.

Owoce, mięso i czekolada to jedzą karaluchy

Na żer wychodzą w nocy z innymi osobnikami, nie chcąc się narażać człowiekowi. Widok owadów kręcących się po nocy w kuchni i jedzących resztki jedzenia może przyprawić o zawrót głowy. Populacje karaluchów w mieszkaniu to nie dowód na brak higieny i nieprawidłowych metod sprzątania. Mogą zadomowić się wszędzie tam, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 20 stopni Celsjusza, a w zakamarkach mieszkania występują resztki pożywienia. Szkodniki te wybierają zawsze miejsca ciepłe i ciemne, których z reguły najwięcej jest w kuchni czy łazience.

Produkty spożywcze dla karalucha

Kuchnia to królestwo dla karaluchów. To tutaj chętnie żerują po nocy.

Skąd biorą się karaluchy w domu? Mogą przejść do lokalu przez kanalizację albo wentylację. Często żerują w wieżowcach, w których praktykuje się wciąż zsypy na śmieci. Mogą zostać przyniesione do mieszkania np. na sierści zwierząt domowych albo na żywności ze sklepu. Aktywne nocą, dlatego najlepiej tępić je w tym czasie, choć stosowanie odpowiednich chemikaliów może być skuteczne także wtedy, gdy pozostają w ukryciu. Karaluchy to nie jedyne owady, które mogą plagami zamieszkiwać mieszkania i domu. Wśród domowych szkodników w mieszkaniu zmarłej osoby, ale nie tylko są także:

 • komary;
 • karaczany;
 • wszy;
 • rybiki;
 • pluskwy;
 • prusaki.

Popularny artykuł na blogu: Jak usunąć rybki z domu w naturalny sposób?

Jak wygląda prusak?

Prusak jest zazwyczaj koloru brązowego w odcieniu złotym i ciemnymi, prawie czarnymi paskami na przedpleczu. Owad ten posiada pancerz, grzbietowo-brzuszną budowę ciała i długie czułka, które często osiągają długość ciała tego karalucha. Jego głowa nie jest duża w porównaniu do reszty ciała.  

Jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy na ogół preferują ciemne, wilgotne miejsca do życia i często można je znaleźć w pobliżu źródeł pożywienia. Owady te są najbardziej aktywne w nocy, kiedy  wyjdzie na zewnątrz, by szukać jedzenia. Aby pozbyć się karaluchów, trzeba będzie usunąć ich źródła pożywienia i uszczelnić wszelkie szczeliny, w których mogą się ukrywać. Możesz również użyć przynęt i pułapek, aby zabić te szkodniki.

Miejscach żerowania owadów  należy wyeliminować poprzez uszczelnienie wszystkich pęknięć, które mogą stanowić kryjówki dla owada z rzędu karaczanów. Cała żywność powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a śmieci powinny być regularnie usuwane z pomieszczeń. Fumigacja karaluchów z rzędu karaczanów to dobry sposób, by pozbyć się karaluchów raz na zawsze.

Karaluchy w domu

Zrozumienie, jak radzić sobie z karaluchami w domu, jest kluczowe dla utrzymania zdrowego środowiska. Te niechciane owady mogą przenosić choroby, co czyni je poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Karaluchy w domu często pojawiają się w kuchniach i łazienkach, lgnąc do resztek jedzenia. Mogą również przenikać do domów przez kanalizację lub wentylację.

Jeśli zauważysz karaluchy w domu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcji. Specjaliści mają dostęp do skutecznych środków i technik, takich jak fumigacja, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się karaluchów. Pamiętaj, że karaluchy to nie tylko estetyczny problem – mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć działania na pierwsze znaki ich obecności.

Zagrożenia dla zdrowia przez karaluchy w mieszkaniu

Żyjące stada karaluchów i prusaków oraz karaczanów w domu to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i zwierząt domowych żyjących w Twoim otoczeniu. Owady te mogą powodować poważne zatrucia pokarmowe i ciężkie alergie. Oprócz tego karaluchy mogą przenosić na sobie inne pasożyty i robaki. W efekcie długotrwałego życia z tymi insektami pod jednym dachem mogą pojawić się, takie choroby jak:

 • dur brzuszny;
 • gruźlica;
 • ataki astmy;
 • paraliże u dzieci;
 • zapalenie wątroby typu B;
 • egzemy i wysypki.

Jak pozbyć się karaluchów i prusaków w bloku?

Osoby, które mają w mieszkaniu karaluchy i prusaki, zadają sobie jedno pytanie: jak pozbyć się karaluchów szybko i skutecznie? Domowe sposoby często zawodzą i nowi lokatorzy pojawiają się z powrotem w całym mieszkaniu. Decydując się na domowe pułapki na karaluchy, należy pamiętać, że dezynsekcja może potrwać nawet miesiąc. Szkodniki te szybko się rozmnażają, dlatego najlepiej sięgnąć po sprawdzone techniki i środki chemiczne.

Jak pozbyć się karaluchów?

Usługi firm DDD obejmują usuwanie szczurów, likwidację owadów i gryzoni.

Warto dodać, że kiedy karaluchów jest niewiele, można zastosować domowe metody i wówczas zabiegi te mogą skutecznie wytępić rzesze tych owadów. W walce z karaluchami skuteczne mogą być środki na robaki kupione w specjalistycznym sklepie. Karaluchy w naszym otoczeniu można skutecznie wytępić także dzięki specjalistycznym metodom dezynsekcji jak fumigacja, czyli gazowanie pomieszczeń.

Profesjonalna eliminacja niechcianych lokatorów z mieszkań

Zwalczanie karaluchów w domu na własną rękę to niełatwe zadanie, a często niezwykle czasochłonne. W ramach naszych usług oferujemy najskuteczniejszy sposób na pozbycie się karaluchów i prusaków przez gazowanie pomieszczeń. Specjaliści dobierają odpowiednie środki chemiczne i przygotowują generatory ozonu i dyfuzory suchej mgły.

Ich skuteczność została potwierdzona na przestrzeni lat jako jedne z najsilniejszych metod na karaluchy i prusaki. Zarówno ozon, jak i nadtlenek wodoru powodują natychmiastowe unicestwianie tych robaków w domu. Ozon w czasie rozkładu uwalnia cząsteczki tlenu, które wchodzą w interakcje z niebezpiecznymi związkami i wirusami. Następuje wówczas ich utlenienie i rozkład na drobniejsze cząsteczki. Wykorzystanie ozonowania w dezynsekcji domu pozwala na trwałe pozbycie się karaluchów, prusaków i karaczanów.

Prusaki jak wyglądają?

Kiedy prusak (karaluch) jest w stanie spoczynku, jego niewielkich rozmiarów skrzydła wystają z pleców, ale są też osobniki bez skrzydeł. Samica karaczana jest zazwyczaj większa i trochę ciemniejsza od samca, natomiast samiec ma większe oczy. Młode prusaki w stadium wczesnego rozwoju są zwykle jaśniejsze od starszych osobników, gdyż nie rozwineły one jeszcze pełnego ubarwienia.

Fumigacja mieszkania suchą mgłą jako sposób na karaluchy

Jedną ze skutecznych metod na karaluchy i prusaki jest fumigacja mieszkania za pomocą suchej mgły. Rozprowadzana po całym mieszkaniu sucha mgła zawiera odpowiednio dobrany preparat biobójczy. Warto dodać, że cząsteczki tej mgły wyróżnia tak niewielki rozmiar od 0,5 do 50 mikronów, że z łatwością docierają w każdą szczelinę, w których tak lubią bytować karaluchy.

Technicy dobierają odpowiednie stężenie preparatu biobójczego i wykonują fumigację suchą mgłą, co gwarantuje efektowne zwalczanie każdego karalucha w mieszkaniu. Jak wygląda zamgławianie pomieszczeń, pisaliśmy na blogu Kastelnik kilka miesięcy temu.

Fumigacja mieszkania suchą mgłą

Zamgławianie mieszkania suchą mgłą.

Gdzie karaluchy mieszkają w domach?

Karaluch to szkodnik, który jest w stanie przetrwać nawet w trudnych warunkach, jednak należy jasno powiedzieć, że karaczan najlepiej się czuje w miejscu, gdzie znajdują się woda oraz pożywienie. Dlatego nie jest przypadkiem to, że osiedlają się najczęściej w domach, czyli w korzystnym dla siebie środowisku.

Siedlisko tych szkodników najczęściej można znaleźć  w kuchni lub w łazience. Gdy pojawia się podejrzenie, że szkodniki zadomowiły się w mieszkaniu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić miejsca takie jak szafka pod zlewem lub wnętrze kosza na śmieci.  Następnym krokiem będzie sprawdzenie powierzchni pod dywanami.

Jak przebiega walka z karaluchami?

Kiedy domowe sposoby i kwas borowy okazują się nieskuteczne, najlepiej jak najszybciej wezwać specjalistów od DDD. Technicy dokładnie zabezpieczają dom, by gaz nie wydostawał się na zewnątrz, a następnie rozpoczyna się rozprowadzanie gazu w miejscach, w których żyją karaluchy i prusaki. Specjaliści dbają o to, by preparaty dotarły w każdy zakamarek mieszkania, by żaden z niechcianych lokatorów nie przetrwał.

Usługi DDD

Ochrona przed szkodnikami to działania prewencyjne z zakresu DDD.

Kiedy karaluchy zostaną skutecznie wyeliminowane, następuje określony okres karencji, dla bezpieczeństwa lokatorów domu. Po upływie tego czasu technicy wykonują pomiar stężenia gazu i określają możliwy powrót do domu. Zazwyczaj okres ten zamyka się w ciągu tygodnia lub dwóch. Prusaki i karaluchy to w większości przypadków trudny do wyeliminowania problem w lokalu mieszkalnym.

Nie warto wiec czekać, aż problem sam się rozwiąże,a najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlecenie usuwania karaluchów specjalistom od dezynsekcji. Wiadomo przecież, iż karaluchy pluskwy i inne insekty to nie są mile widziani goście w naszym domu.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%