Praktyczne Case Study

Jak uchronić mieszkanie przed wybiciem kanalizacji?

Zalanie mieszkania nieczystościami i fekaliami to nie tylko losowy wypadek, ale przede wszystkim niekomfortowa sytuacja dla każdego właściciela skażonego budynku, czy też piwnicy. Przeraźliwy smród, czy też błyskawicznie rozprzestrzeniające się w powietrzu chorobotwórcze drobnoustroje to tylko niektóre  z problemów, które wówczas występują na miejscu zdarzenia.

Niestety, ale nie jest łatwo sobie poradzić samemu w takiej sytuacji. Sprzątanie po wybiciu kanalizacji, czyszczenie po wylaniu szamba i usuwanie awarii wodociągowych powinno być wykonane w odpowiedniej kolejności oraz z zastosowaniem określonych zasad bezpieczeństwa związanych z usuwaniem zagrożeń biologicznych.

Kastelnik – sprzątanie po zalaniu – usługi całodobowe 24/7

Chcesz poznać więcej szczegółów? Poniżej prezentujemy najnowszy artykułu na blogu firmy Kastelnik, która świadczy czyszczenie po wybiciu kanalizacji we Wrocławiu, a zasięgiem swych usług obejmuje teren całej Polski.

Jak uchronić mieszkanie przed zalaniem związanym z awarią wody i wybiciem kanalizacji?

Do podstawowych czynności z zakresu prewencyjnej inspekcji w domu zaliczyć można:

 • przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej w budynku;
 • sprawdzenie łączników rur plastikowych;
 • inspekcje rur oraz złączek rur stalowych i wodomierza;
 • sprawdzenia poprawności przyłączy pomiędzy urządzeniami a siecią wodno-kanalizacyjną;
 • monitorowanie stanu technicznego urządzeń przyłączonych do wody np. zmywarka, zlew.
Jak uchronić mieszkanie przed wybiciem kanalizacji?

Zdjęcie: sprzątanie pomieszczenia po zalaniu nieczystościami © 2021 Kastelnik

Sprzątanie po zalaniu i czyszczenie po wybiciu kanalizacji – gdzie najczęściej mamy awarie wody?

Niestety, ale systemy kanalizacyjne w starych budynkach mieszkalnych pozostawiają sporo do życzenia. Problem dotyczy również aspektu wycieku różnego rodzaju nieczystości do gruntu oraz zalewania wodą piwnicy, przez nieszczelne rury kanalizacyjne. W pewnych miastach są dzielnice, gdzie sprzątanie po zalaniu w zabytkowych kamienicach jest usługą zamawianą regularnie.

Ten problem dotyczy również budynków instytucji publicznych, od choćby Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, monumentalnego dwuskrzydłowego obiektu wzniesionego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Nie tylko na Śląsku, ale i w innych regionach kraju mamy do czynienia z infrastrukturą sieci wodociągowej zlokalizowaną w zabytkowych centrach miast. Taki wielowiekowy system kanalizacji nie może być zmodernizowany bez dużych nakładów finansowych, a w takich przypadkach przyczyny wybicia kanalizacji i zalania są trudne do wykrycia.

Przestarzałe i zniszczone rury w średniowiecznych kamienicach, ulegają dość często awarii. Całość zabytkowej tkanki miasta podlega pod nadzór konserwatora zabytków, który jest z jednej strony stróżem bezmyślnych zmian, a z drugiej strony uniemożliwia szybki remont kanalizacji. Jest to sytuacja, która stwarza mieszkańcom i zarządcom budynków wiele stresu, a do tego kłopot pojawia się zazwyczaj w  najmniej spodziewanym momencie.

Jedna z rodzin mieszkająca w Gliwicach przy rynku, podczas kolejnej realizacji, opowiadała mi, jak to sprzątanie po wybiciu kanalizacji w ich kamienicy ma miejsce każdego roku w wigilie — i masz babo placek! Prawdopodobnie w tym przypadku awaria w mieszkaniu spowodowana była, wylewaniem do zlewu tłuszczu po smażeniu ryb i potraw. Jeżeli nasz zleceniodawca nie jest jedyną osobą w kamienicy tak postępującą, znamy już przyczynę powstania tego problemu.

Czy można samodzielnie sprzątać po wybiciu kanalizacji?

Wspomnieliśmy już o tym w akapicie wyżej — skuteczna dezynfekcja po zalaniu czy też doczyszczanie po wybiciu kanalizacji, nie jest sprawą prostą i wymaga profesjonalnego sprzętu. Dezynfekcja pomieszczeń po zalaniu ozonem lub nadtlenkiem wodoru, to usługa, w którą warto zainwestować. Bez odpowiedniej wiedzy, tudzież doświadczenia nie jest możliwe, abyśmy poradzili sobie sami ze wszystkimi skutkami tego niefortunnego zdarzenia. Co za tym idzie, nie pozbędziemy się szkodliwych dla naszego zdrowia grzybów, czy też fruwających w powietrzu drobnoustrojów. W ramach prac sprzątających musimy uwzględnić pozbycie się nie tylko nieczystości i fekaliów z podłogi, ale również osuszanie zalanych ścian i dezodoryzację powietrza.

Nie wylewaj do zlewu ani toalety pozostałości tłuszczu z patelni. Będzie to dobra praktyka, która może zapobiec tworzeniu się zatorów i czopów odpowiedzialnych za przytykanie się rur kanalizacji! W ten sposób unikniesz sprzątania po zalaniu.

Czyszczenie suchym lodem – specjalistyczny sprzęt do sprzątania

Najlepsi inżynierzy zajmujący się projektowaniem sieci kanalizacyjnych, od wielu lat radzą, aby zadbać o regularny przegląd instalacji. Wybicie kanalizacji lub zalanie w piwnicy często skutkuje kuciem ścian do cegły, które może być wspomagane maszynami do czyszczenia suchym lodem po zalaniu. Oczywiście działania prewencyjne mogą zapobiec niechcianemu wyciekowi wody czy zalaniu podłogi fekaliami, jednak kiedy mamy mocno zawilgocone ściany i podniszczone tynki suchy lód może być silnym wparciem dla ekipy remontowej.

Regularne sprzątanie pomieszczeń po zalaniach, po jakimś czasie może nas przerosnąć, w szczególności w kwestii usunięcia grzyba i pleśni ze ścian. Nieprzyjemne zapachy stanowią w tym przypadku przysłowiową wisienkę na torcie. Utrzymujący się w powietrzu odór stęchlizny często połączony z wylanymi fekaliami, dla większości z nas nie jest akceptowalny. Przy rozległych awariach, gdzie mamy do wyczyszczenia kilkadziesiąt zalanych piwnic, samodzielne sprzątanie po zalaniu czy czyszczenie po wybiciu kanalizacji jest niemożliwe do zrealizowania bez specjalistycznego sprzętu np. maszyn do czyszczenia suchym lodem.

maszyna do czyszczenia suchym lodem po zalaniu

Zdjęcie: urządzenie do czyszczenia suchym lodem po zalaniu © 2023 Kastelnik

Jak wygląda ozonowanie mieszkania po wybiciu kanalizacji?

Nasuwa się pytanie. Jak możemy wykorzystać usługę dezynfekcji ozonem w zalanych pomieszczeniach czy też piwnicach? Przed rozpoczęciem ozonowania po zalaniu należy odpowiednio przygotować pomieszczenie mieszkalne. Ważne, by usunąć rośliny i wyprowadzić na zewnątrz zwierzęta. Nie możemy też zapomnieć o szczelnym zaklejeniu kratek wentylacyjnych. Duże pomieszczenia dzielimy folią budowlaną na mniejsze części i rozpoczynamy zabieg ozonowania.

Czasami zapach nieczystości jest tak silny, iż jest on po prostu nie do wytrzymania. Może zostać z nami na długo. Powód jest jeden, głęboka przenikliwość do ścian, czy też podłóg i sufitów. Bez zastosowania sprawdzonych metod likwidowania fetoru, może on być uciążliwym gościem.

Tutaj warto pomyśleć o firmie, która świadczy profesjonalne usługi dezynfekcji i czyszczenia po wybiciu kanalizacji. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna. Skuteczna firma sprzątająca po zalaniach, osuszająca mokre ściany budynku posiada wszelkie uprawienia, sprzęt do osuszania oraz doświadczenie w tego typu zleceniach. Ważne jest, by podczas usuwania szkodliwych mikroorganizmów zastosować odpowiednie ozonatory lub atestowane środki chemiczne. W swym składzie zawierają one takie substancje jak chlor, jod, czy też fenol. Istotne jest również, aby stosować je zgodnie z kartą charakterystyki od producenta.

jak wygląda ozonowanie po wybiciu kanalizacji zalaniu

Zdjęcie: urządzenie przemysłowe w trakcie ozonowania zalanej piwnicy © 2023 Kastelnik

Kiedy wykonać zamgławianie zalanej piwnicy — przed czy po osuszeniu mokrych ścian?

Skuteczną metodą dezynfekcji, dzięki której z zalanej piwnicy usuniemy drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy będzie zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą przy użyciu nadtlenku wodoru.

Pamiętać należy, iż technicy firmy Kastelnik sprzątanie i dezynfekcję po zalaniach wykonują nie tylko z użyciem suchej mgły i zamgławiaczy powietrza, ale również przemysłowych generatorów ozonu o mocy dochodzącej nawet do 240 g./h. Urządzenia o takiej mocy charakteryzują się niezwykle wysoką skutecznością oraz sprawnością generowania dużego stężenia ozonu w stosunkowo krótkim czasie.

Z takim sprzętem dezynfekcja pomieszczeń przebiega sprawnie i zabijane są wszystkie groźne bakterie. To właśnie między innymi pleśń oraz grzyby mogą powodować nieprzyjemny odór. Dezynfekcja po zalaniu składa się z kilku etapów. Wstępnie zamgławianie zalanej piwnicy przeprowadzane jest przed rozpoczęciem prac sprzątających, a ostateczne tuż po wykonaniu osuszania budynku. Cały proces dezynfekcji jest dokładnie monitorowany za pomocą odpowiednich mierników, a czas i stężenie ozonu dobierane jest do kubatury zalanej piwnicy.

Zamgławianie po zalaniu piwnicy

Zdjęcie: Zamgławianie suchą mgłą przy użyciu nadtlenku wodoru © 2023 Kastelnik

Usługi sprzątania po zalaniu dostępne we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i innych miastach przez całą dobę

Przypuśćmy, że awaria sieci wodociągowej miała miejsce akurat w twojej kamienicy.  Na gwałt, rety szukasz firmy, która wykona sprzątanie po zalaniu we Wrocławiu jeszcze w tym samym dniu. Oczywiste jest, iż w takiej sytuacji będziemy chcieli jak najszybciej rozwiązać mokry problem. Niestety, ale długie zastanawianie się jak to zrobić i kompletowanie odpowiedniego sprzętu, czy też środków chemicznych pochłonie tyle samo czasu, co praca profesjonalnej firmy sprzątającej po zalaniu.

Pozostaje jeszcze kwestia, jednorazowego zakupu urządzenia do osuszania, ozonatora, czy też chemii, której użyjemy wyłącznie ten jeden raz. Warto również poruszyć aspekt, nieumiejętnego użycia sprzętu do dezynfekcji pomieszczeń, którym możemy sobie sami zaszkodzić, niszcząc przy okazji wyposażenie mieszkania. Dezynfekcja i sprzątanie po zalaniu w Poznaniu, czy też we Wrocławiu, to niewątpliwie praca dla sprawdzonej firmy sprzątającej, która najpierw szybko wykona wyceną, a następnie zrealizuje kompleksowe odkażanie i czyszczenie po wybiciu kanalizacji lub szamba.

Zdecydowanie odradzamy samodzielnej realizacji dezynfekcji po fekaliach bez specjalistycznego osprzętu. Zawsze warto sięgnąć po telefon i zapytać o cenę sprzątania po zalaniu w Warszawie lub w Twoim mieście Poznaniu.

Dezynfekcja po fekaliach

Zdjęcie: pomieszczenie w piwnicy zalane fekaliami © 2023 Kastelnik

Jakie są skuteczne sposoby na usuwanie fekaliów po zalaniu?

Kluczem do skutecznego usunięcia fekaliów z zalanego lokalu jest wybranie najlepszej metody. Technicy firmy Kastelnik świadczą profesjonalne usługi sprzątające, które polegają nie tylko na wypompowywaniu wody z szybu windy, ale również realizują sprzątanie po zalaniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń. Tu znajdziesz więcej informacji na temat ozonowania pomieszczeń. Jedną z głównych zalet ozonu jest wysoka skuteczność pod względem biobójczości, a kolejną duża przenikliwość do trudno dostępnych miejsc w zalanych pomieszczeniach.

Ozon występuje naturalnie w naszym środowisku, dzięki czemu po wykonaniu dezynfekcji tą metodą, nie musimy długo czekać, aby dokonał się jego rozpad i by móc ponownie użytkować mieszkanie. Ta metoda dezynfekcji jest często stosowana w placówkach medycznych oraz szpitalach, ale także w obiektach użytku publicznego. Ozon nie maskuje zapachów, ale skutecznie je eliminuje raz na zawsze. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że usuwamy dzięki niemu przeróżne alergeny, czy też pleśń. Ostatnio często spotykamy się z telefonami, czy można zamówić ozonowanie mieszkanie po palaczu?

Szeroki jest więc wachlarz, gdzie ozon znajduje pozytywne zastosowanie. Przy zalanych fekaliami pomieszczeniach, istotne jest, aby przed zastosowaniem dezynfekcji tą właśnie metodą (ozonem), pamiętać o odpowiednim osuszeniu zawilgoconych ścian i wstępnym odkażeniu pomieszczenia suchą mgłą i nadtlenkiem wodoru. Połączenie tych dwóch metod (zamgławiania suchą mgłą i ozonowania) jest skutecznym i sprawdzonym sposobem kompleksowej dezynfekcji zalanego fekaliami pomieszczenia.

Dezynfekcja i sprzątanie po zalaniu

Co robić, gdy jednak doszło do zalania mieszkania i gdzie utylizować jego wyposażenie?

Chcąc skutecznie pozbyć się skutków wybicia kanalizacji i zalania w mieszkaniu, należy pamiętać o pewnych aspektach, które powinny być kluczowe dla każdego z nas. Miejsce zdarzenia należy niezwłocznie gruntowanie oczyścić, tj. usunąć z podłogi wszelakie nieczystości, ścieki i fekalia włączając w to przedmioty skażone biologicznie np. zalane meble. Wyposażanie mieszkania należy oddać do profesjonalnej spalarni, gdzie zostanie w prawidłowy sposób zutylizowane.

Następnym etapem naszych prac będzie osuszania ścian po zalaniu, a finalnie pozostanie nam dezynfekcja ozonem i usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Bez dwóch zdań, ozonowanie po zalaniu to idealna metoda, na szybkie pozbycie się fetoru po fekaliach z wylanego szamba. To na czym nam dodatkowo zależy w tym przypadku, to zabicie form wegetatywnych i przetrwalnikowych mikroorganizmów, które mogły pojawić się w zalanym pomieszczeniu. Na koniec śmiało, można stwierdzić, iż sprzątania po zalaniu do przyjemnych prac nie należy, a w takim przypadku warto zaufać fachowcom i zwrócić się o szybka pomoc do profesjonalistów.

Przczytaj także: Jak otworzyć firmę sprzątającą?

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Powstawanie plam lub zacieków na sufitach, może wskazywać na przecieki w rurach kanalizacyjnych. Wielu osób, które miały powódź w domu, twierdzi, iż zauważyły wcześniej obniżenie ciśnienia wody. Jakie pytania pojawiały się w najczęściej na ten temat?

FAQ, awaria kanalizacji.

Czy powietrze z szamba jest niebezpieczne?

Wielu fachowców z branży specjalistycznego sprzątania ostrzega, że powietrze z szamba jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Szambo to zbiornik, w którym znajdują się nieczystości i odpady metaboliczne w tym również gaz metanowy i siarkowodór. Związki te są toksyczne i mogą powodować szereg chorób i dolegliwości, takich jak problemy z oddychaniem, bóle głowy, nudności czy wymioty.

Wdychanie powietrza z szamba bez odpowiedniego zabezpieczenia jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych obrażeń lub nawet śmierci. Zawsze należy zachować ostrożność i przeprowadzać wszelkie prace związane z usuwaniem zawartości szamba z aparatem oddechowym na sprężone powietrze.

Jakie są oznaki, że kanalizacja w mieszkaniu jest w złym stanie?

Jeśli zauważysz powolne odpływanie wody z wanny, prysznica czy zlewu to może to świadczyć o złym stanie kanalizacji w mieszkaniu. Nieprzyjemny zapach z rur kanalizacyjnych to również niepokojący sygnał. Warto skontaktować się z fachowcem, aby przeprowadził dokładną diagnozę szczelności rur i naprawę kanalizacji. Wczesna interwencja może pomóc uniknąć większych problemów i kosztownych napraw związanych z osuszaniem po zalaniu.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%