Praktyczne Case Study

Jak sprzedać mieszkanie po zgonie?

Przepisy sanepidu i formalności dotyczące sprzątania i dezynfekcji miejsc po zgonach to zawiły gąszcz norm prawnych. Zwłoki, które uległy zaawansowanemu rozkładowi to chorobotwórcza tykająca bomba zegarowa, którą tylko firma świadcząca usługi sprzątania po zmarłych potrafi rozbroić. Śmierć w mieszkaniu to szok, w szczególności, gdy ciało zmarłej osoby zostaje znalezione po jakimś czasie.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

To nie jest łatwy temat, mówi się, że ciało zmarłego po śmierci nadal żyje, ale swoi życiem. Co istotne, dochodzi w nim do wielu reakcji chemicznych, na których skutek, wytwarzane są wirusy, bakterie i grzyby, które zagrażają naszemu zdrowiu. Niemałym wyzwaniem jest sprzątanie po zgonie w mieszkaniu i usuwanie śladów krwi, czy płynów ustrojowych. Jeżeli jesteś spadkobiercą i chcesz wiedzieć, jak sprzedać mieszkanie po zmarłej osobie i pozbyć się groźnych dla zdrowia patogenów, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Zapraszamy do najnowszej lektury na blogu firmy Kastelnik.

sprzedaż mieszkań po zgonach przepisy sanepid

Zdjęcie: mieszkanie po zgonie przygotowane na sprzedaż © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Zgon w mieszkaniu- sprzedaż mieszkania po śmierci 

Ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz na popularny aktualnie tryb życia, aktualnie dużo osób mieszka samotnie. Jest to trend utrzymujący się od jakiegoś czasu i raczej się to nie zmieni. Jak przewidują statystki, około roku 2030, ponad 30% osób po 85 roku życia, będzie mieszkać w pojedynkę.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: sprzątanie domu po zgonie

Te dane są zatrważające i warto odpowiednio wcześniej się przygotować do tego zjawisko społecznego. Albowiem, już dziś widać, iż samotnicy nie dość, że sami żyją, to i umierają w samotności. Częstymi przypadkami są starsze osoby, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe, są to zazwyczaj osoby, które żyją w pojedynkę i same się utrzymują. Po ich śmierci nie ma komu wracać do ich lokali mieszkalnych. Zgon, bezpośrednio w mieszkaniu nie ułatwia przeprowadzenia postępowania spadkowego.

Czytaj również: sprzątanie po remoncie

Młodzi ludzie wyjeżdżają do dużych aglomeracji miejskich, czy też za granicę, a seniorzy w podeszłym wieku są zdani na dalszą rodzinę lub najbliższych sąsiadów. Niestety, ale nie każdy z nich jest odwiedzany codziennie. Należy zdawać sobie również sprawę, iż wielu z nich celowo unika kontaktów społecznych, wybierając życie w samotności. Przy nagłym zgonie np. na zawał serca lub wylew krwi do mózgu dochodzi do zatrzymania funkcji życiowych.

Wówczas człowieka upada na posadzkę, dochodzi do zgonu, a ciało zmarłego leży samotnie w domu przez kilka dni lub tygodni. Co dzieje się dalej, można wyczytać w eksperckiej literaturze z branży funeralnej lub w opisach z sekcji zwłok zalegających w archiwach polskiej etymologii sądowej?

dezynfekcja meliny po zmarlym

Zdjęcie: mieszkanie zaniedbane przed sprzątaniem po zwłokach © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Usuwanie zapachu śmierci i ozonowanie mieszkań po zmarłych

Otóż w ciele zmarłego dochodzi do rozkładu i do powstania wielu szkodliwych związków chemicznych. Zewsząd pojawiają się przeróżne owady, muchy plujki, składające jaja na świeżych zwłokach oraz równocześnie zaczynają rozwijać się przeróżne mikroorganizmy.

Często to właśnie dzięki nim, można określić czas śmierci. W pomieszczeniu wokół zwłok zaczyna powstawać niebezpieczny łańcuch pokarmowy, który jest zaczątkiem tykającej bomby  biologicznej. Ozonowanie mieszkań z niebezpiecznych patogenów jest obowiązkowe i nie ma, co oszczędzać na tej usłudze. Częstym błędem, jaki popełniany jest wraz z odkryciem zwłok, jest otwarcie wszystkich okien. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów po zmarłym tym sposobem przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Niestety, to tylko pogłębia problem, gdyż słodkawy zapach nieboszczyka wydziela woń, do której  zlatują się muchy nawet z miejsc odległych o kilkanaście kilometrów. By pozbyć się tej słodkawej woni, nie pozostaje nam nic innego jak przeprowadzenie ozonowania po zmarłym na wysokim stężeniu.

Nie da się sprzedać śmierdzącego mieszkania po zmarłej osobie. Warto zainwestować w ozonowanie i usunąć smród po trupie. Kiedy wykonamy wszystkie etapy sprzątania, można udać się do pośrednika i oddać mu klucze do mieszkania w celu wystawienia oferty sprzedaży w Internecie.

Dezodoryzacja funeralna mieszkań 

Więc, nawet jeśli odziedziczymy mieszkanie w pięknej kamienicy, nie będzie nam to wiele pomogło, jeśli będziemy musieli zmagać się z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z jego wnętrza na zewnątrz. Ten nieprzyjemny aromat przenika wszystkie drewniane meble, wyposażenie wnętrza, a nawet ściany i sufity, docierając przez drzwi na wspólną klatkę schodową.

Aby skutecznie zlikwidować nieprzyjemny zapach trupa, konieczna jest dezodoryzacja po zgonie, która pozwala na usunięcie charakterystycznego, słodkiego fetoru śmierci, który wyczuwają najbliżsi sąsiedzi. Proces ozonowania po zgonie jest bardzo efektywny, ponieważ nie zakrywa tylko odoru, ale go całkowicie neutralizuje.

sprzatanie po zmarlym

Zdjęcie: home staging mieszkań po zmarłych © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o.

Przygotowywanie mieszkań po zmarłych do sprzedaży- jak zwiększyć ich wartość?

W celu scharakteryzowania tego, jak przygotować mieszkanie po zmarłym pod wynajem czy sprzedaż, warto najpierw zbadać ogólne zagadnienie sprzedaży nieruchomości. Co, zdaniem ekspertów z branży, jest istotne, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów?

Zauważają oni, że wygląd nieruchomości ma ogromne znaczenie, a nawet najbardziej atrakcyjna lokalizacja nie zrekompensuje wrażenia zaniedbanej lub zrujnowanej przestrzeni. Eksperci wspominają również o takim pojęciu jak home staging, czyli przygotowaniu lokalu do sprzedaży poprzez wykonanie drobnych prac upiększających, które w niewielkim kosztem poprawiają wizualny odbiór mieszkania.

Czyszczenie mieszkań zaniedbanych i zagraconych-  dezynfekcja po zmarłych 

Zanim przystąpimy do poprawy wyglądu mieszkania po zmarłej osobie, musimy przeprowadzić kompleksową dezynfekcję pomieszczeń, w tym ozonowanie powietrza, aby usunąć wszelkie niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy i szkodliwe drobnoustroje.

Jest to jeden z etapów porządkowania mieszkań po zmarłych, bez którego nie można mówić o dalszej, bezpiecznej sprzedaży. Po usunięciu przedmiotów i mebli po zmarłym kończymy ekstremalne sprzątanie, a następnie przystępujemy do gruntownego remontu mieszkania.

Jeśli w mieszkaniu doszło do uszkodzenia starego parkietu, konieczne będzie zainwestowanie w nową podłogę. Nadal modne są podłogi drewniane, z motywem szerokiej deski podłogowej, panele drewnopodobne lub znacznie tańsze laminaty. Pierwszy z wymienionych rodzajów podłogi z pewnością przypadnie do gustu potencjalnemu klientowi.

Faktem jest, iż żaden parkieciarz nie zdecyduje się na ułożenie podłogi, dopóki nie zostaną odnowione ściany i sufity. Dopiero po drugim malowaniu mieszkania, w którym odkryto ciało zmarłego, można przystąpić do układania podłogi – informuje Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej.

Sprzątanie po zmarłych- remont mieszkania po zmarłej osobie i harmonogram prac 

Istotnie pierwszym etapem remontu jest sprzątanie mieszkania po zmarłym, tu ważne jest uporządkowanie i odgracenie wszystkich pomieszczeń, co w przyszłości pozwoli na realną ocenę ich  faktycznego stanu przez potencjalnego klienta oraz na zrobienie estetycznych zdjęć do internetowego ogłoszenia sprzedażowego.

Przykładowy harmonogram prac remontowych podczas sprzedaży mieszkania po zgonie obejmuje:

 • Usuwanie skażonej biologicznie podłogi;
 • Zdejmowanie tapet ze ścian;
 • Usuwanie starych mebli;
 • Czyszczenie miescj po zgonach samobójczych w hotelach i pensjonatach;
 • Dezynfekcję skażonych powierzchni po zmarłych;
 • Usuwanie śladów krwi z podłogi;
 • Czyszczenie rur i grzejników poplamionych krwią;
 • Skuwanie kafelek w łazience, gdzie znaleziono ciało zmarłego;
 • Skuwanie kafelek w przedpokoju;
 • Wykonywanie wylewki samopoziomującej;
 • Gładzenie ścian i ich malowanie.

Nowe życie w stary mieszkaniu. Home Staging w lokalu po zmarłym 

Warto pomyśleć o tym, aby ze względu na naturalne światło, wykonać w ciągu dnia sesję zdjęciową. Nasz fotograf powinien dysponować dobrym pełnoklatkowym aparatem cyfrowym z jasnym obiektywem i wykazywać się drobnym zacięciem artystycznym. Pomieszczeniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest łazienka, powinna ona być nowocześnie urządzona, aby zachęcić oglądających do zakupu lub wynajmu. Oczywiście, gdy czujemy taką potrzebę, możemy zainwestować nie tylko w remont mieszkania po zmarłym, ale również w jego pełne wyposażenie meblowe i ewentualnie dalszy studencki wynajem. Tego typu działania to tchnienie nowego życia w nasze mieszkanie i wymazanie starej historii. Dezynfekcja mieszkań po zgonie jest więc dopiero początkowym etapem, przygotowującym lokal do sprzedaży.

Kilka skutecznych trików, które zwiększą szansę na szybką sprzedaż mieszkania

Oczywiście całą sprzedażą lokalu po zmarłym, można zająć się osobiście, ale coraz więcej osób skłania się do podpsiania umowy wyłącznościowej z biurem nieruchomości lub też z doradcą zajmującym się zwiększeniem atrakcyjności domu przy niskich nakładach finansowych. Osoby takie, działają na rynku od wielu lat i doskonale orientują się w trendach panujących aktualnie w nieruchomościach.

Czy wiesz, że dzięki profesjonalnie przygotowanej sesji zdjęciowej twoje mieszkanie może zostać sprzedane za cenę 10% wyższą od realnej wartości rynkowej?

 • Przygotuj plan działania i zapisz go na kartce;
 • Zorganizują ekipę do dezynfekcji mieszkania po zwłokach;
 • Zapisz się w kolejce do firmy, która przeprowadzi remont lokalu;
 • Przeprowadź remont;
 • Urządź mieszkanie według aktualnie panujących trendów;
 • Umów się na sesję fotograficzną;
 • Umieść ogłoszenie sprzedaży lub wynajmu w Internecie;
 • Skontaktuj się z lokalnym pośrednikiem w handlu nieruchomościami;
 • Zorganizuj drzwi otwarte dla swoich przyszłych klientów.

Sprzedaż lokali i mieszkań, gdzie znaleziono zwłoki ludzkie 

Poważny problem dla spadkobierców pojawia się, gdy mamy do czynienia ze zwłokami w stanie głębokiego rozkładu. Sprzedaż mieszkania w takim stanie jest niemal niemożliwy, ale i bardzo niebezpieczny. Dodatkowe czynności, z którymi powinniśmy się zmierzyć to m.in. wezwanie odpowiednich służb np. policjantów, czy też w przypadku samobójstwa- prokuratora oraz profesjonalnej firmy sprzątającej po zmarłych. Dużym problemem dla mieszkańców bloku są ślady po płynach ustrojowych, które pojawiły się na suficie u sąsiada, ślady krwi, która wyciekła spod drzwi na klatkę schodową oraz okropny smród rozprzestrzeniający się po całym budynku.

Słodkawy zapach śmierci daje o sobie szczególnie znać latem w upalne dni. Nie każdy z osób dziedziczących mieszkanie wie, że wspomniane powyżej płyny są kwalifikowane jako skażenia biologiczne, które nie powinny być usuwane przez osoby postronne, domowymi sposobami, a przez firmy posiadające odpowiednie umowy na termiczną utylizację odpadów skażonych biologicznie. Bezwzględnie należy zadbać o to, by zdezynfekować pomieszczenia oraz wynieść niepotrzebne stare meble do piwnicy zanim otworzymy drzwi mieszkania przed potencjalnym klientem. Lokal będzie bardziej przestronny, a co zatem idzie bardziej zachęcający do wynajmu lub kupna.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

To, z czym możemy się mierzyć to również ślady krwi, płyny ustrojowe, ale i tkanki miękkie. Najlepiej więc zatrudnić do tego profesjonalną firmę, która wykona dla nas sprzątanie po zmarłym. Jeżeli planujesz sprzedać mieszkanie po zgonie skontaktuj się z firmą sprzątającą po zgonach Kastelnik. O co pytają najczęściej klienci tego typu usług?

Popularny artykuł na blogu: Na czym polega nabycie spadku po zmarłym?

Kto pomoże nam sprzedać mieszkanie po zgonie?

Przed sprzedażą mieszkania, warto nawiązać kontakt z jedną z takich firm, które mają odpowiednie uprawnienia i szkolenia w zakresie czyszczenia mieszkań po zgonach. W swej pracy stosują one profesjonalne spraye i środki dezynfekcyjne, które zapewnią pozbycie się z ich skażonej powierzchni niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Tak więc pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać po opuszczeniu mieszkania przez służby  ratownicze, jest wezwanie profesjonalnej firmy sprzątającej po zgonach, która zrealizuje  usługę dezynfekcji mieszkania po zmarłym.

sprzedam mieszkanie po zgonie

Należy więc zapamiętać, iż mieszkanie, w którym doszło do zgonu to siedzisko niebezpiecznych drobnoustrojów. Jeśli chcemy je bezpiecznie sprzedać, powinniśmy zadbać nie tylko o kwestie wizualne, ale i o to, by usunąć szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy.

Czy trudno wynająć mieszkanie po zmarłej osobie?

Wynajęcie mieszkania po zmarłej osobie może być trudniejsze niż wynajęcie mieszkania po osobie żyjącej. Powody mogą być różne, w zależności od okoliczności związanych ze zgonem i sytuacji rynkowej w danym regionie. Niektóre osoby mogą obawiać się lokalu, w którym niedawno miała miejsce śmierć, ze względu na zagrożenie skażeniem bakteriologicznym powietrza i zatrucie trupim jadem. W grę wchodzą też powody związane z przykrym zapachem oraz spray dyskomfortu emocjonalnego.

W związku z tym wynajem mieszkania po zmarłej osobie może wymagać większej elastyczności ze strony właściciela nieruchomości lub pośrednika w obrocie nieruchomościami, np. w kwestii ustalania ceny wynajmu za pierwsze miesiące lub wysokości kaucji.

Ponadto, w przypadku, gdy zmarła osoba była właścicielem nieruchomości, jej śmierć może prowadzić do pewnych formalnych kwestii prawnych, takich jak dziedziczenie nieruchomości, które mogą opóźnić proces wynajmu. W takim przypadku ważne jest, aby spadkobiercy, podjęli niezbędne kroki w celu uregulowania wszelkich kwestii prawnych, aby umożliwić wynajem nieruchomości.

W każdym przypadku ważne jest, by przeprowadzić profesjonalną dezynfekcję pomieszczeń i kompleksowo przeprowadzić opróżnianie mieszkań z przedmiotów po zmarłych osobach. Należy zwrócić uwagę na kwalifikacje zawodowe firmy sprzątającej po zmarłych oraz sposób i miejsce utylizacji mebli, oraz przedmiotów skażonych bakteriologicznie. Okazuje się, iż wybór nierzetelnego współpracownika do wyniesienia skażonych krwią przedmiotów nie zwalnia z odpowiedzialności karnej związanej z nielegalną utylizacją. Wart więc zawsze postępować zgodnie z przepisami prawa i standardami etycznymi.

Jak pozbyć się przykrego zapachu po zmarłym?

Po śmierci osoby w pomieszczeniu może pozostać przykry zapach, który pochodzi z jego płynów ustrojowych. Usuwanie zapachów należy przeprowadzić za pomocą generatorów ozonu lub suchej mgły ze środkiem do neutralizacji śmierdzącego powietrza, a w szczególności przy użyciu nadtlenku wodoru.  Wietrzenie domu i tradycyjne sprzątanie, bez usunięcia źródła smrodu nie przyniesie pożądanego rezultatu.

Należy pamiętać, że dezynfekcja pomieszczenia po osobie zmarłej we własnym domu jest złożonym procesem, który wymaga odpowiedniego sprzętu do dekontaminacji i atestowanych środków chemicznych. W związku z tym do tego typu usług zaleca się wybór wyłącznie legalnie działających podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych w Sądzie lub w Urzędzie Miasta.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 3 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%