Praktyczne Case Study

Jak pozbyć się świerzbu z mieszkania?

Świerzb to jedna z tych chorób skórnych, które kojarzą się przede wszystkim ze swędzeniem. Okazuje się, że ta choroba jest zaraźliwa i stosunkowo trudna w leczeniu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia świerzbu i eliminacji jego jaj. Przedstawiamy przydatne wskazówki w walce z tą chorobą zakaźną i metody odkażania odzieży i pomieszczeń.

Czym jest świerzb? Przyczyny i objawy choroby

Świerzb to choroba wywoływana przez roztocza pasożytnicze określane nazywany świerzbowcem ludzkim (sarcoptes scabiei). Pasożyty atakują organizm człowieka poprzez zagnieżdżanie się w naskórku i tworzenie głębokich kanałów w głąb skóry i tam składają jaja. Objawy choroby to przede wszystkim zmiany skórne w postaci krostek i dziurek wydrążonych w skórze określanych jako tzw. nory świerzbowcowe. Inne charakterystyczne objawy świerzbu to:

 • Grudki;
 • Strupki;
 • Nadżerki;
 • Świąd, który nasila się w nocy i pod wpływem ciepła.

Objawy świerzbu to intensywny świąd, który może nasilać się w nocy, wysypka, grudki, pęcherze oraz strupy na skórze. Świąd i zmiany skórne są wynikiem reakcji alergicznej na obecność roztoczy, ich jaj oraz ich odchodów. Typowe miejsca występowania zmian to przestrzenie międzypalcowe, nadgarstki, łokcie, pachy, biodra, pośladki i pachwiny.

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale też przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi jajami świerzbowca. Co ważne, okres wylęgania się pasożytów trwa od 3 dni do 3 tygodni i w tym czasie nie daje widocznych objawów, ale może dojść do zakażenia innej osoby.

Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Widoczne zmiany na skórze pojawiają się po około 4 tygodniach od zarażenia pasożytem i mogą się wzmagać po kąpieli, szczególnie gdy na suchą umytą skórę dodamy olejek eteryczny, który ma być pomysłem na nieprzyjemny zapach. Pojawia się często również intensywne swędzenie, które powodowane jest drążonymi w skórze kanałami, w których pasożyty się znajdują i oddają kał. Czy świerzbu można się pozbyć, stosując domowe sposoby walki z tym pasożytem? A może lepiej skonsultować się z lekarzem i odkazić mieszkanie? Wyjaśniamy!

Skuteczne sposoby na zapobieganie rozprzestrzenianiu się świerzbu

Wiele osób zakażonych świerzbem sięga po domowe leczenie świerzbu i poszukuje pomocy na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie świerzbu.

Leczenie świerzbu

W leczeniu świerzbu pomaga stosowanie odpowiednich kremów i maści siarkowych.

W walce z tą chorobą zakaźną podkreśla się, jak ważne jest dokładna dezynfekcja mieszkania i wszystkich przedmiotów osobistych. Ubranie i ręczniki, nie zapominając o pościeli, należy wyprać w wysokiej temperaturze i wdrożyć profesjonalne techniki dezynfekcji, co znacząco ułatwi proces dochodzenia do zdrowia.

Jak szybko pozbyć się świerzbu?

Czy istnieją skuteczne sposoby na szybkie pozbycie się świerzbowca ludzkiego? Przede wszystkim skuteczność leczenia i tempo, w jakim chory pozbędzie się przykrych objawów, uzależnione jest w dużej mierze od szybkości rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czy domowe leczenie świerzbu działa?

Warto pamiętać, że leczenie świerzbu to nie tylko maści i preparaty przepisane przez dermatologa, ale i dokładne oczyszczenie mieszkania z pasożytów. W końcu do zakażenia może dojść nie tylko przez kontakt z chorą osobą, ale też przez dotykanie odzieży, pościeli, ręczników, na których mogą znajdować się jaja.

Domowe sposoby leczenia świerzbu  nie przyniosą takich efektów, jak metody szpitalne stosowane przez specjalistów.

Jakie są domowe sposoby walki ze świerzbem?

Osoby zmagające się z tym rodzajem choroby często poszukują domowych sposobów przydatnych w leczeniu świerzbu. Warto pamiętać, że domowymi sposobami nie wyleczymy choroby, a możemy wręcz wydłużyć czas dochodzenia do zdrowia. Owszem, domowe leczenie świerzbu może pomóc złagodzić objawy i uporczywe swędzenie, ale nie pomogą w pełni wyeliminować pasożytów.

Kastelnik – preparaty antybakteryjne – usługi całodobowe 24/7

Popularnymi domowymi sposobami na świerzb jest stosowanie olejków o działaniu antybakteryjnym i przeciwświądowym. Chore miejsca można nacierać olejkiem z drzewa herbacianego, który wykazuje silne działanie antybakteryjne i skutecznie łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia.

Ulgę w objawach może przynieść także olej neem, a konkretnie olej z miodli indyjskiej, który doskonale koi swędzenie i charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybiczym. Można go dodawać do codziennej kąpieli albo nacierać nim całe ciało, a po upływie 30 minut przemywać skórę raz ciepłą wodą, a raz zimną wodą.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak odkazić mieszkanie po chorobie zakaźnej?

Wspomagająco w terapii można również stosować zioła takie jak nagietek, rumianek i kozłek lekarski. Taki napar warto pić każdego dnia.

Wizyta u lekarza i leczenie świerzbu

Świerzb to choroba, której nie należy leczyć na własną rękę. Szybka konsultacja z lekarzem dermatologiem i dobór odpowiedniego leczenia zwykle pomaga pozbyć się objawów i całkowicie wyleczyć chorobę. Już w momencie zauważenia niepokojących objawów należy udać się do lekarza, który przepisze skuteczne preparaty.

Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i dbać o higienę ciała, ponieważ leczenie może trwać długo, a sama choroba lubi nawracać po czasie.

Preparaty do walki ze świerzbem na zmiany skórne

Jednym z najskuteczniejszych preparatów na świerzb ludzki jest 5% krem z permetryną, który może być stosowany nawet u małych dzieci. Krem nakłada się na całe ciało i pozostawia na minimum 8 godzin, dlatego najlepiej smarować się nim przed snem albo rano.

W leczeniu świerzbu uznanie zyskał także 10% roztwór benzoesanu benzylu, który wykorzystuje się także jako środek zabezpieczający przed nawrotem choroby. Dobre efekty daje również maść siarkowa w stężeniu od 5% do 20%. Na uporczywy świąd w chorobie najlepiej zastosować krotamiton w kremie albo w formie płynnej.

Dezynfekcja mieszkania po świerzbie – zaufaj specjalistom

Jak już wiesz, praktyki leczenia świerzbu domowymi sposobami lepiej zostawić jako terapię wspomagającą leczenie właściwe. Domowe sposoby bywają zawodne i zwykle nigdy nie pomagają w pełni wyleczyć chorobę. Ponieważ świerzb to pasożyt, który atakuje ludzi (konkretnie świerzb ludzki), często bytuje on w miejscach blisko ciała. Pasożyty zwykle znajdują się na odzieży i pościeli, choć tak naprawdę mogą być wszędzie tam, gdzie był chory – na kanapie, obiciu fotela czy zasłonie prysznicowej.

Kastelnik – ozonowanie mieszkania – usługi całodobowe 24/7

Jedynym skutecznym sposobem na to, by w pełni pozbyć się świerzbu z domu, jest profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń. Jednoczesne stosowanie terapii warto więc uzupełnić o zlecenie firmie Kastelnik dezynfekcji mieszkania, by zadbać o bezpieczeństwo domowników. Nasi technicy stosują mieszane techniki dezynfekcji, by wytępić świerzb i całkowicie usunąć jego jaja. Ponieważ świerzb charakteryzuje się nieco inną strukturę od bakterii i wirusów, mogą być odporne na ozonowanie.

Czytaj także: dezynfekcja mieszkania po zgonie

Zwykle technicy z firmy Kastelnik czyszczą potencjalnie skażone miejsca silnymi środkami biobójczymi, a następnie wykonują ozonowanie. Cały proces uzupełniany jest o zamgławianie suchą mgłą, podczas którego mikrokropelki nadtlenku wodoru docierają w każdy kąt mieszkania. Cały proces można uzupełnić o dezynfekcję termiczną przy zastosowaniu wysokiej temperatury, która skutecznie eliminuje jaja świerzbowca. Należy odkazić także ubrania, ręczniki i pościel.

Odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry w przypadku pasożytów skórnych

Odpowiednia higiena osobista i pielęgnacja skóry mają spore znaczenie zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu nawrotom choroby. Oczywiście podstawę powinno stanowić regularne mycie ciała. Można także stosować profilaktycznie 10% roztwór benzoesanu benzylu, który zapobiega rozwojowi objawów choroby na nowo. Warto zadbać o to, by nie przegrzewać się w nocy i regularnie prać pościel oraz ręczniki. Wiele osób pyta, czy ozon zabija świerzb, a ta kwestia nie jest do końca wyjaśniona przez nakukowców, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest.

Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pozbądź się świerzbu z domu raz na zawsze

Jak widać świerzb to uporczywa choroba o stosunkowo wysokim stopniu zaraźliwości. Warto leczenie połączyć z dezynfekcją mieszkania po świerzbie, którą zamówisz w firmie Kastelnik. Samo wyleczenie skóry może nie przynieść żadnego efektu, jeśli w łóżku, w łazience i innych miejscach w domu wciąż bytują jaja świerzbowca. W ofercie firmy Kastelnik znajdziesz:

 • Odkażanie pomieszczeń;
 • Dezynfekcja mieszkań i domów po chorobach zakaźnych;
 • Dezynfekcja szpitali i gabinetów lekarskich;
 • Ozonowanie mieszkań;
 • Zamgławianie suchą mgłą i ULV pokoi hotelowych i restauracji;
 • Dezynfekcja biur.

FAQ – najczęściej pojawiające się pytania

Diagnoza świerzbu opiera się na ocenie klinicznej, uwzględniającej objawy i historię narażenia na zakażenie. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie badania skóry, takiego jak skrobanie naskórka, aby potwierdzić obecność roztoczy, ich jaj lub odchodów.

W celu zapobiegania świerzbowi, zaleca się unikanie bliskiego kontaktu z osobami zakażonymi, a także utrzymanie higieny osobistej i dbanie o czystość odzieży, pościeli i ręczników.

Czego nie lubi świerzbowiec?

Istnieją różne czynniki, które utrudniają przeżycie i rozmnażanie się świerzbowców, oraz ograniczają ich zdolność do wywoływania infekcji. Oto kilka czynników, których pasożytniczy roztocz nie lubi.  Świerzbowce są wrażliwe na wysoką temperaturę. Pranie i suszenie odzieży, pościeli oraz ręczników w wysokich temperaturach (powyżej 50°C) może skutecznie zabić roztocza, które nie lubią również wysokiej wilgotności.  Warto dodać, że bez żywiciela, na przykład na odzieży czy pościeli, roztocza giną zwykle w ciągu 24-72 godzin.

Czy jest coś takiego, jak domowy test na świerzb?

Diagnoza świerzbu zazwyczaj wymaga klinicznej oceny przeprowadzonej przez specjalistę np. lekarza, co nie jest wymagane w przypadku niektórych pasożytów, jak na przykład owsiki, które można je wykryć za pomocą prostego testu domowego. Niestety, świerzb nie należy do takich przypadków. Terapii świerzbu nie można zacząć bez pewności co do diagnozy, ponieważ leczyć świerzb, to stosować medykamenty przeciwpasożytnicze, takie jak permetryna, malation czy ivermectyna. W związku z tym, konieczne są konsultacje z lekarzem.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 4 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%