Praktyczne Case Study
Świerzb to jedna z tych chorób skórnych, które kojarzą się przede wszystkim ze swędzeniem. Okazuje się, że ta choroba jest zaraźliwa i stosunkowo trudna w leczeniu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia świerzbu i eliminacji jego jaj. Przedstawiamy przydatne wskazówki w walce z tą chorobą zakaźną i metody odkażania odzieży i pomieszczeń.
Świerzb to choroba wywoływana przez roztocza pasożytnicze określane nazywany świerzbowcem ludzkim (sarcoptes scabiei). Pasożyty atakują organizm człowieka poprzez zagnieżdżanie się w naskórku i tworzenie głębokich kanałów w głąb skóry i tam składają jaja. Objawy choroby to przede wszystkim zmiany skórne w postaci krostek i dziurek wydrążonych w skórze określanych jako tzw. nory świerzbowcowe. Inne charakterystyczne objawy świerzbu to:
Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale też przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi jajami świerzbowca. Co ważne, okres wylęgania się pasożytów trwa od 3 dni do 3 tygodni i w tym czasie nie daje widocznych objawów, ale może dojść do zakażenia innej osoby.
Widoczne zmiany na skórze pojawiają się po około 4 tygodniach od zarażenia pasożytem i mogą się wzmagać po kąpieli. Pojawia się często również intensywne swędzenie, które powodowane jest drążonymi w skórze kanałami, w których pasożyty się znajdują i oddają kał. Czy świerzbu można się pozbyć, stosując domowe sposoby walki z tym pasożytem? A może lepiej skonsultować się z lekarzem i odkazić mieszkanie? Wyjaśniamy!
Wiele osób zakażonych świerzbem sięga po domowe leczenie świerzbu i poszukuje pomocy na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie świerzbu.
W leczeniu świerzbu pomaga stosowanie odpowiednich kremów i maści siarkowych.
W walce z tą chorobą zakaźną podkreśla się, jak ważne jest dokładna dezynfekcja mieszkania i wszystkich przedmiotów osobistych. Ubranie i ręczniki, nie zapominając o pościeli, należy wyprać w wysokiej temperaturze i wdrożyć profesjonalne techniki dezynfekcji, co znacząco ułatwi proces dochodzenia do zdrowia.
Czy istnieją skuteczne sposoby na szybkie pozbycie się świerzbowca ludzkiego? Przede wszystkim skuteczność leczenia i tempo, w jakim chory pozbędzie się przykrych objawów, uzależnione jest w dużej mierze od szybkości rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Warto pamiętać, że leczenie świerzbu to nie tylko maści i preparaty przepisane przez dermatologa, ale i dokładne oczyszczenie mieszkania z pasożytów. W końcu do zakażenia może dojść nie tylko przez kontakt z chorą osobą, ale też przez dotykanie odzieży, pościeli, ręczników, na których mogą znajdować się jaja.
Domowe sposoby leczenia świerzbu nie przyniosą takich efektów, jak metody szpitalne stosowane przez specjalistów.
Osoby zmagające się z tym rodzajem choroby często poszukują domowych sposobów przydatnych w leczeniu świerzbu. Warto pamiętać, że domowymi sposobami nie wyleczymy choroby, a możemy wręcz wydłużyć czas dochodzenia do zdrowia. Owszem, domowe leczenie świerzbu może pomóc złagodzić objawy i uporczywe swędzenie, ale nie pomogą w pełni wyeliminować pasożytów.
Popularnymi domowymi sposobami na świerzb jest stosowanie olejków o działaniu antybakteryjnym i przeciwświądowym. Chore miejsca można nacierać olejkiem z drzewa herbacianego, który wykazuje silne działanie antybakteryjne i skutecznie łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia.
Ulgę w objawach może przynieść także olej neem, a konkretnie olej z miodli indyjskiej, który doskonale koi swędzenie i charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybiczym. Można go dodawać do codziennej kąpieli albo nacierać nim całe ciało, a po upływie 30 minut przemywać skórę raz ciepłą wodą, a raz zimną wodą.
Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak odkazić mieszkanie po chorobie zakaźnej?
Wspomagająco w terapii można również stosować zioła takie jak nagietek, rumianek i kozłek lekarski. Taki napar warto pić każdego dnia.
Świerzb to choroba, której nie należy leczyć na własną rękę. Szybka konsultacja z lekarzem dermatologiem i dobór odpowiedniego leczenia zwykle pomaga pozbyć się objawów i całkowicie wyleczyć chorobę. Już w momencie zauważenia niepokojących objawów należy udać się do lekarza, który przepisze skuteczne preparaty.
Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i dbać o higienę ciała, ponieważ leczenie może trwać długo, a sama choroba lubi nawracać po czasie.
Jednym z najskuteczniejszych preparatów na świerzb ludzki jest 5% krem
W leczeniu świerzbu uznanie zyskał także 10% roztwór benzoesanu benzylu, który wykorzystuje się także jako środek zabezpieczający przed nawrotem choroby. Dobre efekty daje również maść siarkowa w stężeniu od 5% do 20%. Na uporczywy świąd w chorobie najlepiej zastosować krotamiton w kremie albo w formie płynnej.
Jak już wiesz, praktyki leczenia świerzbu domowymi sposobami lepiej zostawić jako terapię wspomagającą leczenie właściwe. Domowe sposoby bywają zawodne i zwykle nigdy nie pomagają w pełni wyleczyć chorobę. Ponieważ świerzb to pasożyt, który atakuje ludzi (konkretnie świerzb ludzki), często bytuje on w miejscach blisko ciała. Pasożyty zwykle znajdują się na odzieży i pościeli, choć tak naprawdę mogą być wszędzie tam, gdzie był chory – na kanapie, obiciu fotela czy zasłonie prysznicowej.
Jedynym skutecznym sposobem na to, by w pełni pozbyć się świerzbu z domu, jest profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń. Jednoczesne stosowanie terapii warto więc uzupełnić o zlecenie firmie Kastelnik dezynfekcji mieszkania, by zadbać o bezpieczeństwo domowników. Nasi technicy stosują mieszane techniki dezynfekcji, by wytępić świerzb i całkowicie usunąć jego jaja. Ponieważ świerzb charakteryzuje się nieco inną strukturę od bakterii i wirusów, mogą być odporne na ozonowanie.
Czytaj także: dezynfekcja mieszkania po zgonie
Zwykle technicy z firmy Kastelnik czyszczą potencjalnie skażone miejsca silnymi środkami biobójczymi, a następnie wykonują ozonowanie. Cały proces uzupełniany jest o zamgławianie suchą mgłą, podczas którego mikrokropelki nadtlenku wodoru docierają w każdy kąt mieszkania. Cały proces można uzupełnić o dezynfekcję termiczną przy zastosowaniu wysokiej temperatury, która skutecznie eliminuje jaja świerzbowca. Należy odkazić także ubrania, ręczniki i pościel.
Odpowiednia higiena osobista i pielęgnacja skóry mają spore znaczenie zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu nawrotom choroby. Oczywiście podstawę powinno stanowić regularne mycie ciała. Można także stosować profilaktycznie 10% roztwór benzoesanu benzylu, który zapobiega rozwojowi objawów choroby na nowo. Warto zadbać o to, by nie przegrzewać się w nocy i regularnie prać pościel oraz ręczniki.
Jak widać świerzb to uporczywa choroba o stosunkowo wysokim stopniu zaraźliwości. Warto leczenie połączyć z dezynfekcją mieszkania po świerzbie, którą zamówisz w firmie Kastelnik. Samo wyleczenie skóry może nie przynieść żadnego efektu, jeśli w łóżku, w łazience i innych miejscach w domu wciąż bytują jaja świerzbowca. W ofercie firmy Kastelnik znajdziesz:
Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.
Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.
Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!
Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!
Aktualna ocena