Praktyczne Case Study

Jak posprzątać mieszkanie po zmarłej osobie?

Odnalezienie zwłok w mieszkaniu nie należy do przyjemnych doświadczeń, jednak, jak wynika z badań statystycznych, wciąż sporo osób umiera w samotności we własnych domach. Wówczas nieocenione mogą okazać się całodobowe usługi specjalisty, czyli kompleksowe sprzątanie po zgonach realizowane przez profesjonalne firmy sprzątające po zwłokach.

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić prace porządkowe na miejscu zgonu? Uchylamy rąbka tajemnicy w dziedzinie związanej ze śmiercią, która w naszym kraju wciąż jest tematem tabu. Przede wszystkim należy zrozumieć, że sprzątanie mieszkania po osobie zmarłej nie jest zadaniem dla osób bez doświadczenia w takich pracach. Zagrożeń jest wiele i czyhają na każdym kroku.

Kastelnik – sprzątanie po zgonach – usługi całodobowe 24/7

Tego typu zagadnieniami muszą zajmować się technicy sprzątania miejsc po zgonach, którzy znają odpowiednie przepisy BHP oraz wytyczne sanepidu w sprawie dekontaminacji skażonych patogenami pomieszczeń. Osoby sprzątające miejsca po trupach powinny mieć na sobie specjalny sprzęt ochronny (środki ochrony osobistej) i mieć predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Tego typu pracy szuka coraz więcej osób, ale śmiało, można powiedzieć, iż tylko nieliczni zostają na dłużej.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak pozbyć się moli spożywczych z mieszkania?

Od czego rozpocząć sprzątanie mieszkania po zmarłym?

Istotne jest to, aby do tego typu prac wynająć profesjonalną ekipę. Przedstawiamy kompletny przewodnik po usługach specjalistycznego sprzątania po zwłokach. Przeprowadzimy Cię od samego początku, a zaczniemy od dezynfekcji wstępnej, aż na sam koniec czyszczenia pomieszczeń po zwłokach – wprost do sterylnego i bezpiecznego mieszkania, które będzie wolne od szkodliwych patogenów i niebezpiecznych drobnoustrojów. Kiedy ciało zmarłego zostanie zabrane, można przejść do porządków w jego mieszkaniu.

Mieszkanie po zgonie

Krew i płyny ustrojowe na podłodze mieszkania zmarłego to częsty widok.

Okazuje się, że czyszczenie mieszkania po zmarłym należy rozpocząć od usunięcia wszystkich rzeczy, które miały styczność z ciałem zmarłego, płynami ustrojowymi i przedmiotów zabrudzonych krwią. To właśnie dlatego pracę na miejscu zdarzenia rozpoczyna sprzątanie mieszkania po zmarłej osobie przy pomocy środków do dezynfekcji z fenolem i nadtlenkiem wodoru.

Technicy sprzątania miejsc śmierci dokładnie czyszczą każdy centymetr w pomieszczeniu, w którym doszło do rozkładu zwłok. Załoga techników usuwa także płyny ustrojowe i wszystkie przedmioty skażone krwią, szykuje je do transportu w specjalnych pojemnikach i przewozi utylizacji termicznej. Co zabierane jest najczęściej z mieszkania?

 • Stare meble;
 • Ubrania zmarłych osób;
 • Śmieci w przypadku mieszkań zaniedbanych;

Skuteczna dezynfekcja mieszkania po zgonie, czyli jaka?

Wiedza na temat dezynfekcji miejsc śmierci wzrasta, ale wciąż sporo osób nie wie, dlaczego taka usługa powstała i skąd wynika jej znaczenie. Profesjonalne firmy oferujące czyszczenie miejsc śmierci z reguły dysponują nowoczesnym zapleczem technologicznym. Odpowiedni sprzęt czyszczący i środek dezynfekujący z atestem to coś, co na wyposażeniu powinien mieć każdy technik sprzątania miejsc śmierci.

Trujące związki i chemiczne i co jeszcze?

W przypadku zgonu w domu liczy się każda minuta. Rozkładające się ciała wydziela kilkadziesiąt trujących związków chemicznych, które są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Powodują one skażenie mikrobiologiczne, z którym należy zdecydowanie coś zrobić. W okresie ciepłych letnich miesięcy dochodzi do tego jeszcze okropny zapach, który czuć nie tylko w lokalu nieboszczyka, ale również na klatce schodowej.

Mikrodyfuzja nowoczesna metoda dezynfekcji.

Kiedy martwe ciało przeleży w takich warunkach kilkanaście dni jady trupie, to owady fruwają dosłownie we wszystkich zakamarkach skażonego lokum. To duży problem dla wszystkich mieszkańców bloku, a na to zarządcy nieruchomości i sąsiedzi nie wyrażają zgody i zamawiana jest firma sprzątająca po zgonach – w takich okolicznościach powstała ta usługa.

Skuteczna dezynfekcja mieszkania po zmarłym opiera się na stosowaniu atestowanych preparatów biobójczych, ale także zasobie wiedzy, jak takie środki czystości stosować. Mieszkanie po zmarłym należy przede wszystkim wyczyścić dokładnie ze szczątków, a chemię biobójczą aplikować zgodnie z kartą charakterystyki producenta.

Zwykle dobór substancji o właściwościach odkażających  uzależniony jest od okoliczności śmierci i ilości wydzielin biologicznych na miejscu zgonu. Okazuje się, że sprzątanie po samobójstwie w hotelu obejmuje częściowo inny zakres prac, aniżeli czyszczenie domu samotnie zmarłego staruszka. Do ozonowania wykorzystywane są generatory ozonu o dużej mocy.

Usuwanie rzeczy zmarłego z mieszkania – tarnsport ADR

Certyfikowane sprzątanie mieszkań po osobach zmarłych nie może się nazywać profesjonalną usługą, jeśli nie będzie zawierać opróżnienia mieszkania z poplamionych krwią mebli i wywozem tych rzeczy do spalarni termicznej. Taki przewóz, skażonych krwią i płynami ustrojowym zmarłej osoby przedmiotów to transport ADR, który realizowany jest pod szczególnym rygorem przepisów prawa.

Okazuje się, że w podobny sposób przewożone są odpady medyczne. Wszystko po to, by zachować bezpieczeństwo osób trzecich i techników pracujących przy usuwaniu skażonych biologicznie przedmiotów.

Opróżnianie mieszkania z mebli po zmarłym warto wykonać tuż po wstępnej dezynfekcji do kilkunastu godzin po wyniesieniu ciała, ponieważ ten etap zneutralizuje źródła niebezpiecznych patogenów fruwających w mieszkaniu. Dopiero po wyrzuceniu skażonego mienia, możne przejść do kolejnych etapów odkażania mieszkania po zmarłym.

Czyszczenie śladów krwi i płynów ustrojowych z podłogi – uważaj na amatorów!

Chcesz zlecić usuwanie krwi z podłogi, ale firma, której chcesz zlecić to zadanie, nie ma, ani doświadczenia, ani atestowanych preparatów? To nie fachowcy, a jedynie amatorska firma sprzątająca, która może i pokusi się o wyrzucenie dywanu w płynach ustrojowych do lasu! Na takie zachowanie nie wolno się godzić. Usuwanie śladów krwi, płynów ustrojowych i innych wydzielin pochodzących z ciała zmarłego należy precyzyjnie i skutecznie usunąć, a najlepiej zrobi to certyfikowana firma sprzątająca.

Zaschnięta krew

Plamy krwi na drewnianej podłodze.

Czy słyszałeś o tym, że krew ludzka może emitować groźne dla zdrowia wirusy i bakterie? Nie należy jej dotykać i próbować usunąć własnymi sposobami. Mowa tu o usunięciu biologicznym, a więc całościowym. Mechaniczne usunięcie mokrą szmatą spowoduje jedynie roztarcie plam i wydzielin na powierzchniach.

Po jakimś czasie takie plamy zaczną emitować coraz bardziej uporczywy smród, ponieważ stanowią biologiczną wydzieliną zawierającą bakterie i wirusy. Dlatego profesjonalne sprzątanie po zmarłym rozpoznasz po tym, że technicy mają odpowiednie środki biobójcze i wiedzą, jak neutralizować płyny ustrojowe na miejscu zgonu.

Dezynfekcja mechaniczna i chemiczna miejsca śmierci – co gwarantuje?

Dezynfekcja mieszkania po zgonach to najważniejsza usługa realizowana w ramach sprzątania po zmarłych. Poprawnie przeprowadzona pomaga pozbyć się groźnych trupich jadów z mieszkania i nieprzyjemnego zapachu z pomieszczeń. Mieszkanie znowu staje się czyste i bezpieczne, zdatne do ponownego użytku.

Jednak, aby tak było, należy przeprowadzić kilkuetapowe odkażanie miejsca śmierci. W tym wypadku także nie sprawdzą się sklepowe środki chemiczne, dlatego pomysły na samodzielne sterylizowanie miejsca po zgonie to kiepski pomysł.

Dezynfekcja chemiczna to zazwyczaj wstęp do całego procesu czynności z zakresu sterylizacji powierzchni i dezynfekcji funeralnej. Technicy po zakończeniu chemicznego zabiegu odkażania, zabierają się za ozonowanie pomieszczenia po rozkładzie zwłok. Tak zdezynfekowany dom to gwarancja, że nieprzyjemny zapach po trupie zniknie na zawsze, a mieszkanie jest wolne od niosących problemy zdrowotne trupich jadów.

Tego unikaj na miejscu zgonu!

Jak już wiesz, sprzątanie mieszkania po osobie zmarłej to zdecydowanie zadanie dla fachowców. Kiedy nieświadomie znajdziesz się na miejscu zgonu, najlepiej jak najszybciej je opuść. W międzyczasie niczego nie dotykaj ani tym bardziej nie otwieraj okien.

“Czy wiesz, że na miejscu rozkładu ciała unosi się minimum 27 różnych związków chemicznych? Te patogeny są groźne dla zdrowia i mogą być niewidoczne dla ludzkiego oka”. – przestrzega M. Kastelnik, ekspert z firmy sprzątającej po trupach.

Ten uporczywy smród zwłok jest nie do zniesienia, prawda? Jednak otwarcie okiennic spowoduje nalot much plujek i innych robaków lubujących się w trupich woniach. Na miejscu zgonu nie zbliżaj się przede wszystkim do śladów krwi, które stanową podstawowe w tym przypadku widoczne gołym okiem zagrożenie biologiczne.

Przeczytaj także jak wygląda sprzątanie domu po pożarze w Szczecinie

Usługa sprzątania mieszkania po zwłokach od firmy Kastelnik

Kompleksowe sprzątanie po zmarłym oferuje ekipa specjalistów z firmy Kastelnik. Na całodobowej infolinii uzyskasz pomoc od naszych konsultantów i otrzymasz bezpłatną wycenę prac porządkowych na miejscu zgonu. Sprzątanie po zwłokach to kilka etapów prac, takich jak:

 • Usuwanie krwi i płynów ustrojowych z podłóg i mebli w mieszkaniu;
 • Wywóz starych mebli z lokalu;
 • Usuwanie przykrego zapachu i brzydkiej woni zwłok;
 • Ozonowanie pomieszczenia po procesach gnilnych;
 • Zamgławianie ULV i mikrodyfuzja;
 • Demontaż podłóg i doczyszczanie krwi z posadzek.

Te i inne specjalistyczne usługi z zakresu dezynfekcji funeralnej znajdziesz w cenniku firmy Kastelnik. Zlecając usługi specjalistycznego sprzątania po zmarłych, zyskujesz pewność, że Twoje mieszkanie jest wolne od chorobotwórczych mikroorganizmów, na co otrzymujesz potwierdzenie w postaci certyfikatu sprzątania i dezynfekcji miejsca po zwłokach.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 3 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%