Praktyczne Case Study

Jak posprzątać mieszkanie po pożarze?

Pożar w mieszkaniu? Spalone wnętrza pomieszczeń mieszkalnych, w których doszło do wybuchu ognia, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jeżeli nieusunięte zostaną kontaminacje pożarowe. To zagrożenie wynika z faktu, że w powietrzu mogą unosić się dioksyny i inne trujące związki chemiczne powstałe podczas spalania toksycznych substancji. Jak wymyć sadzę ze ściany?

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7
spalone mieszkanie

Spalone ściany, które wymagają remontu. Usuwanie sadzy ze ścian to jeden głównych etapów.

Test białej rękawiczki po wymyciu sadzy mydłem malarskim

Mycie sadzy ze ścian w dawnych czasach przeprowadzano na różne sposoby. Część osób myła osady pożarowe płynami do naczyń, a niektórzy sięgali po mydło malarskie. Do dziś słyszy się, że ściana oczyszczona za pomocą mydła malarskiego przynosi świetne rezultaty. Problem polega na tym, iż pozornie czysta ściana ma na zewnętrznej strukturze toksyczne związki. Nawet po wykonaniu testu białej rękawiczki zagrożenie pozostaje.

Czytaj również: sprzątanie po remoncie

Cold-Jet 40FP urządzenie do czyszczenia sadzy

Urządzenie specjalistyczne marki Cold Jet. Maszyna do zmywania sadzy ze ścian.

Od czego rozpocząć sprzątanie po pożarze?

Kompleksowe sprzątanie w domu po pożarze z pewnością będzie trudne dla osób bez odpowiedniego sprzętu. Maszyny do czyszczenia ścian suchym lodem kosztują kilkaset tysięcy złotych i pomagają  w usunięciu szkód pożarowych. Co więcej, często są kluczowym elementem sukcesu w specjalistycznym sprzątaniu. Co potrzebne jest do usunięcia sadzy ze ścian?

 • maszyna do czyszczenia suchym lodem,
 • kompresor sprężonego powietrza,
 • pojazd do transportu suchego lodu,
 • termiczny pojemnik na suchy lód.

Najważniejszą rzeczą po pożarze domu, i w tego typu usługach jest profesjonalne zabezpieczenie miejsca wybuchu ognia. Po pierwsze należy wysprzątać pogorzelisko, a następnie można zabrać się za mycie sadzy ze ścian i sufitów. Należy jednak pamiętać, że przedmioty te pokryte są szkodliwymi toksynami np. furanami i dioksynami, gdyż znajdowały się w mieszkaniu w trakcie pożaru.

Nadpalone rzeczy koniecznie trzeba poddać oczyszczaniu, a część z nich — restytucji mienia po pożarze.  Warto dodać, iż może się okazać, że części rzeczy nie będzie, dało się odzyskać. Z pewnością konieczne będzie również przeprowadzenie utylizacji rzeczy spalonych. Wynoszenie zniszczonych przez ogień przedmiotów oraz demontaż spalonego dachu, to usługi realizowane w dużej ilości przypadków.

dekontaminacja po pożarze

Dekontaminacja mieszkania po pożarze — ogień w budynku

Po wyczyszczeniu sadzy ze ścian w mieszkaniu należy przeprowadzić dekontaminację całego budynku. Zazwyczaj tego typu usługi nie są wykonywane samodzielnie przez osoby poszkodowane przez ogień, a zlecane zewnętrznym firmom sprzątającym.

Mało kto jest przeszkolony do stosowania samodzielnego środków chemicznych i nie ma obszernej wiedzy na temat odpowiedniego dozowania ilości środka do dezynfekcji oraz czasu jego ekspozycji. Warto skorzystać z usług firm sprzątających po pożarach, które mają obszerną wiedzę z zakresu dekontaminacji.

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Sprzątanie mieszkania po pożarze — usługi Kastelnik

Decydując się na samodzielne sprzątanie mieszkania po pożarze, należy przede wszystkim dokładnie umyć sadzę na sufitach, ścianach i podłogach, robiąc to w kolejności od góry do dołu.

sprzątanie mieszkania po pożarze

Usuwanie szkód po pożarach – mycie tłustej sadzy.

Co daje ozonowanie po pożarze?

Kolejnym etapem będzie ozonowanie pomieszczeń po pożarze, które ma na celu eliminację trujących związków chemicznych z powietrza. Tego typu usługę najlepiej wykonać za pomocą przemysłowych generatorów ozonu o stężeniu min. 40 ppm.

Wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy, by usunąć nieprzyjemny zapach

Wietrzenie mieszkania poprzez otwieranie okien nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Warto dodać, że niezmiernie istotnym czynnikiem jest noszenie kombinezonu ochronnego, rękawiczek i zabezpieczenie błon śluzowych za pomocą maski ochronnej 3M ze specjalistycznym filtrem.

Czytaj także: ozonowanie po pożarze

zwarcie instalacji elektrycznej przyczyną pożaru

Czyszczenie okopconej ścian po pożarze mieszkania.

Czyszczenie ścian po pożarach – usuwanie sadzy

Sprzątanie po pożarach, szczególnie gdy do wybuchu ognia doszło w garażu lub piwnicy, może być dość trudnym doświadczeniem dla właścicieli spalonych nieruchomości.

Czyszczenie ścian po pożarze polega na wymyciu sadzy oraz tłustych osadów pożarowych. Suchy lód jest dobrym sposobem na sadzę. Jak dochodzi zazwyczaj do nieszczęścia? Zwarcie w instalacji elektrycznej lub wadliwy montaż paneli fotowoltaicznych to częste przyczyny pożarów. Właśnie dlatego usługi czyszczenia po pożarach warto zlecić specjalistom, którzy wykonają je w pełni profesjonalnie, raz a porządnie.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Jak zapobiec zwarciu instalacji elektrycznej w domu?

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%