Praktyczne Case Study

Jak odnowić dom po pożarze? Praktyczny przewodnik krok po kroku

Po pożarze wiele osób boryka się z trudnym wyzwaniem, jakim jest odnowienie domu. Właściciele domów często nie wiedzą, jakie kroki podjąć, aby ich dom ponownie stał się przytulnym miejscem. Sprzątania po pożarze za pomocą suchego lodu jest szansą na szybki powrót do życia, jakie znamy, zanim wybuchł ogień w naszym budynku.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą specjaliści, którzy zajmują się renowacją ścian po pożarze. Firma sprzątająca po pożarach Kastelnik oferuje usługi czyszczenia nadpalonych ścian, nawet takich, które na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze. Mycie ścian po pożarze przeprowadza się zawsze, kiedy doszło do zadymienia, a popularne kiedyś mydło malarskie nie jest nowoczesnym rozwiązaniem.

Sadza na ścianie

Sadza na ścianie jest jednym z problemów, z którym należy się zmierzyć po pożarze w domu.

Potencjalne niebezpieczeństwa w nieruchomościach po pożarze

Zagrożenia obecne na miejscu zdarzenia to nie tylko czarny osad, ale i trujące toksyny, który należy zneutralizować. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak odnowić dom po pożarze i na czym polega usuwanie nieprzyjemnego zapachu spalenizny.

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Odnowienie domu po pożarze jest często ostatnim etapem w procesie wyjścia z kryzysu, spowodowanego przez pożar. Zakres prac związanych z renowacją i naprawą spalonego domu czy mieszkania zależy od stopnia zniszczeń i etapu pożaru, na którym ugaszono ogień. Często po pożarze konieczny jest gruntowny remont, w tym wyburzenie części ścian i ich odbudowa.

W spalonych budynkach najczęściej realizowane są następujące prace:

 • Czyszczenie suchym lodem np. sufitów, podłóg;
 • Czyszczenie ścian po pożarze za pomocą specjalistycznych środków chemicznych;
 • Mycie przewodów kominowych i czyszczenie sadzy;
 • Ozonowanie pomieszczeń po pożarze to dobry pomysł na pozbycie się przykrego zapachu;

Od czego zacząć sprzątanie domu po pożarze?

Przede wszystkim należy znaleźć specjalistów, którzy oferują osuszenie mokrych ścian suchym lodem i zajmują się renowacją spalonych ścian. Takie osoby posiadają odpowiednie maszyny do usuwania sadzy ze ścian i doświadczenie poparte latami praktyki, aby przeprowadzić odnowienie domu w sposób skuteczny.

Pamiętaj, nie wolno malować ścian, zanim nie zostaną one gruntownie oczyszczone z tłustych osadów po wybuchu pożaru – informuje Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej.

Straż pożarna potrafi ugasić ogień, ale często dochodzi do zalania budynku wodą. Niezbędne jest w takich przypadkach osuszenie mokrych ścian, ale samodzielne wykonanie tego zadania bez odpowiedniego sprzętu graniczny z cudem. Co więc robić po pożarze w domu?

Znajdź specjalistów od usuwania szkód pożarowych i pozbądź się toksyn

Warto poszukać specjalistów ds. usuwania szkód po pożarze w Internecie lub skorzystać z polecenia znajomych. Jedno jest pewne, po pożarze domu nie warto czekać zbyt długo, gdyż smoliste osady na ścianach mogą zawierać trujące związki chemiczne np. dioksyny i furany.

Dioksyny i furany

Usunięcie trujących toksyn po pożarze to jedna z ważniejszych zadań dla ekipy sprzątającej.

Na terenie całego kraju działa kilka firm, które po ugaszeniu pożaru usuwają smród spalenizny. Generalny remont wiąże się też z wymianą instalacji oraz innych urządzeń stanowiących podstawowe wyposażenie pomieszczenia. Jeśli jednak pożar nie spowodował tak kolosalnych strat, jak te opisane powyżej- remont ograniczyć się może do gruntownego wyczyszczenia ścian z sadzy oraz do odświeżenia powietrza za pomocą ozonu.

Sporządź kosztorys remontu po pożarze – KNR

Dla własnej wiedzy i świadomości warto sporządzić sobie kosztorys remontu po pożarze według norm nakładów rzeczowych (KNR), by móc kontrolować wydatki na każdym etapie usuwania skutków pożaru.

W przypadku próby samodzielnego przeprowadzenia czyszczenia ścian po pożarze warto zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej np. maskę na twarz, która zabezpieczy drogi oddechowe w trakcie sprzątania po pożarze.

Aby skutecznie pozbyć się sadzy, nie należy wyłączanie skrobać tynku, ale warto zastosować środki chemiczne o odczynie zasadowym. Takie preparaty na pewno pomogą w dekontaminacji pomieszczeń i to nie tylko tam, gdzie bezpośrednio wybuchł pożar.

Sprzątania po pożarze – porady eksperta z firmy Kastelnik

Specjalistyczne sprzątanie po pożarze bardzo często jest warunkiem koniecznym przeprowadzenia skutecznego remontu. Profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem po pożarach dają gwarancję nie tylko usunięcia sadzy ze ścian, ale i przeprowadzenia skutecznej dekontaminacji. Prawie wszystkie zapewniają, iż po ich wizycie nieprzyjemny zapach spalenizny zniknie bezpowrotnie. Czy to jest prawdą?

Czyszczenie suchym lodem i inne urządzenia

Przed przystąpieniem do malowania lub nakładania gładzi na ściany należy odpowiednio je oczyścić i usunąć z nich niebezpieczne toksyny. Stosowne zagruntowanie powierzchni daje większą szansę, iż pokrycie ścian będzie trwałe, a zapach spalenizny zniknie po ozonowaniu. Czyszczenie ścian suchym lodem to zawsze jest strzał w dziesiątkę, gdyż tłusta sadza znika ze ścian w ekspresowym tempie.

Kolejne etapy remontu obejmują często wymianę posadzek, glazury, parkietu czy paneli. Nieprzyjemnego zapachu nie da się wyeliminować, jak nie pozbędziemy się źródła. W dezynfekcji pomieszczeń przydają się przemysłowe generatory ozonu o minimalnej mocy 80 g/h.

Czy wiesz, że czyszczenie suchym lodem to najnowsza technologia, która służy do usuwania silnych zabrudzeń ze sprzętów AGD i RTV? Warto w nią zainwestować!

Niejednokrotnie meble znajdujące się w pomieszczeniu, gdzie doszło do wybuchu pożaru, nie nadają się do dalszego użytku lub wymagają renowacji. Sprzęty gospodarstwa domowego, sprzęty elektroniczne, RTV i AGD podobnie jak meble- w niektórych sytuacjach nie mogą zostać poddane restytucji, więc mieszkanie lub dom należy ponownie w nie wyposażyć.

Odnowienie domu po pożarze – zachowaj ostrożność!

W odnowionym domu warto zachować środki ostrożności w celu uniknięcia nieprzewidzianych zdarzeń w przyszłości, tak by nie walczyć z przykrym zapachem spalenizny ponownie po kilku miesiącach. Można więc rozważyć instalację systemu przeciwpożarowego, czujników dymu oraz ubezpieczyć odpowiednio mieszkanie lub dom od zdarzeń losowych i katastrof.

Następnie należy dokonać inwentaryzacji szkód, jakie powstały w wyniku pożaru. W tym celu warto zatrudnić rzeczoznawcę, który dokładnie oszacuje koszty naprawy szkód. Warto również zrobić zdjęcia i nagrania video, aby mieć dokładną dokumentację. Czyszczenie po pożarze może kosztować 2 tyś złotych, ale równie dobrze może kosztować kilka razy więcej.

Usuń zapach spalenizny i wynieś zniszczone przedmioty

Kolejnym krokiem jest usunięcie smrodu po pożarze i wyniesienie zniszczonych elementów wyposażenia. W zależności od stopnia zniszczenia może to obejmować meble, dywany, podłogi, a w firmach będą to maszyny przemysłowe lub produkcyjne. Wszystkie zniszczone elementy należy usunąć i zutylizować w sposób zgodny z przepisami polskiego prawa.

Urządzenia do usuwania zapachów

Generator ozonu i urządzenie do zamgławiania powietrza służą do neutralizacji zapachu spalenizny.

Po usunięciu zniszczonych elementów należy oczyścić powierzchnie z sadzy. W zależności od stopnia zniszczenia może to obejmować ściany, sufity, podłogi, okna czy drzwi. Wszystkie powierzchnie należy dokładnie wyczyścić, aby usunąć ślady po pożarze.

Czyszczenie ściany czystą wodą nie sprawdzi się u nikogo. Potrzebny jest suchy lód i specjalistyczna chemia. Na ścianach i sufitach często zalegają trujące dioksyny, które należy usunąć w pierwszej kolejności. Do czyszczenia powierzchni pokrytych sadzą przyd się więc kompresor do produkcji sprężonego powietrza i maszyna do czyszczenia suchym lodem.

Przeprowadź remont – czas to pieniądz!

Kolejną czynnością jest przeprowadzenie remontu. W zależności od stopnia zniszczenia nieruchomości może to obejmować naprawę ścian, czy też urządzeń produkcyjnych w fabryce, gdzie doszło do wybuchu ognia. Wszystkie prace remontowe należy przeprowadzić w możliwie szybkim terminie, gdyż jak mówi stare polskie przysłowie — czas to pieniądz!

Po przeprowadzeniu remontu należy wybrać odpowiednie wykończenia. W zależności od preferencji można wybrać farby, tapety, panele, czy nawet nowe meble. Warto postawić na wysoką jakość wykończeń, aby odnowiony budynek zachwycał, jak nigdy wcześniej.

Po odnowieniu spalonej nieruchomości warto również zadbać o instalacje. W zależności od stopnia zniszczenia może to obejmować instalacje elektryczne, hydrauliczne czy grzewcze. Wszystkie instalacje należy dokładnie sprawdzić i przeprowadzić ewentualne naprawy.

Zainstaluj systemy bezpieczeństwa – czujnik dymy to Twoje bezpieczeństwo

Kolejnym i ostatnim krokiem jest zainstalowanie systemów bezpieczeństwa, które zminimalizują ryzyko wystąpienia pożaru w przyszłości. Warto zainstalować czujniki dymu i czadu, gaśnice czy systemy alarmowe. Dzięki temu można znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w odnowionym budynku.

Oczywiście zawsze warto szukać porad ekspertów. Specjaliści w zakresie renowacji ścian po pożarze mogą doradzić, jakie rozwiązania będą najlepsze do zastosowania w Twoim indywidualnym przypadku. Mogą również zaproponować innowacyjne rozwiązania, które zwiększą funkcjonalność i estetykę odnowionego domu.

Usuwanie skutków pożaru może być trudnym zadaniem, ale z pomocą specjalistów można przeprowadzić je bezpiecznie i w miarę szybko. Warto zadbać o każdy szczegół od sprzątania pogorzeliska, przez utylizację spalonych przedmiotów i wybór odpowiednich metod dekontaminacji. Dzięki temu Twoja nieruchomość będzie nie tylko przytulna, ale także bezpieczna i wolna od trujących toksyn pożarowych.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%