Praktyczne Case Study

Jak dezynfekować smartphona?

Czyszczenie, dezynfekcja, odkażanie – o co w tym chodzi?

Dziś już mało kto wyobraża sobie codzienne życie bez smartphona w kieszeni. Wiele osób w obecnych czasach naznaczonych pandemią zadaje sobie proste pytanie, jak poprawnie zdezynfekować smartphona? Czy znamy na nie odpowiedź? W dzisiejszych czasach używamy nieustannie telefonów, które notabene bliższe są komputerom niż aparatom telefonicznym do dzwonienia. Używamy ich jako narzędzi do komunikacji, pracy, rozrywki.

Kastelnik – dezynfekcja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Znajomy dał kiedyś najprostszego w obsłudze smartphone 10-letniemu synowi. Ten miał jedną wadę. Miał słaby procesor i nie nadawał się do łapania pokemonów. Załamane dziecko zadało tacie pytanie, co ma robić z tym telefonem skoro nie można łapać pokemonów – dzwonić? No właśnie, takie mamy dziś czasy.

Telefon nie służy już dziś wyłącznie po to, by dzwonić do innych, ale spełnia wiele funkcji jednocześnie.  Korzystamy z różnych modeli, przeróżnych marek, o nieco innych parametrów technicznych, jednak wszystkie smartphony łączy jedna cecha –  mają dotykowy ekran. Eleganckie i praktyczne w obsłudze, są również siedliskiem licznych drobnoustrojów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile różnych bakterii, które mamy na dłoniach przenosimy na ekrany naszych smartphonów. W trosce o własne zdrowie, narażone na infekcje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto regularnie je czyścić. By czyszczenie było skuteczne, należy wykonać je poprawnie. Poniżej podajemy instrukcję, jak właściwie zdezynfekować telefon, który dziś jest dla nas niczym komputer osobisty. Zanim przejdziemy do meritum sprawy, zastanówmy się jednak, czy używając słowa czyszczenie, nie mamy czasem na myśli dezynfekcji?

jak zdezynfekować iphona

Odkażamy telefon krok po kroku

 1. W naszym życiu codziennym może się zdarzyć, że słowa „czyszczenie” używamy zamiennie, mając na myśli proces dezynfekcji, czyli odkażania. Nie ma w tym nic złego, chodzi wyłącznie o to, by wiedzieć, jaki efekt finalny chcemy osiągnąć. Dezynfekcja to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników, a czyszczenie natomiast nie musi wiązać się jednocześnie z procesem dezynfekcji. To tyle z teorii.
 2. Najważniejszą zasadą w dezynfekcji sprzętu elektronicznego jest regularność. Dezynfekuj (czyść) więc swój telefon przynajmniej raz dziennie, a gdy przebywasz poza domem, np. podróżujesz w komunikacji publicznej, czy odbywasz liczne spotkania biznesowe, staraj się dezynfekować smartphona, bez względu na to, czy posiadasz  iPhone 12 PRO, czy też najnowszy model Samsung Galaxy Z Fold, po każdym powrocie do domu!
 3. Dobierz odpowiednie środki do odkażania jego powierzchni. Najlepiej czyścić telefon specjalnymi jednorazowymi ściereczkami antybakteryjnymi, które dedykowane są elektronice. W trakcie czyszczenia nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie. „Używając chusteczki nasączonej 70-procentowym alkoholem izopropylowym lub chusteczek dezynfekujących Clorox, możesz delikatnie wycierać twarde, nieporowate powierzchnie produktu Apple, takie jak wyświetlacz i inne powierzchnie zewnętrzne”. Informacja ze strony: support.apple.com/pl-pl/HT204172
 4. Używaj wyłącznie miękkich, niepylących ściereczek. Możesz kupić również płyn dezynfekujący w sprayu, którym popsikasz brudny telefon i dokładnie zetrzesz z szybki płyn chusteczką z mikrofibry. Zdecydowanie unikaj szorstkich tkanin, ścierek, ręczników papierowych nie polecamy czyszczenia smartphona wodą.
 5. Zwracaj uwagę, gdzie odkładasz swój telefon, zwłaszcza będąc poza domem. Trzymaj smartphona w kieszeni lub torebce czy też plecaku. Unikaj kładzenia go na stołach w restauracjach czy ladach w sklepach. W publicznych miejscach nasze telefony łapią najwięcej zarazków. Nie trzymaj teflonu w jednej kieszeni razem monetami.
 6. Korzystaj z telefonu czystymi rękoma. Choć to nie zawsze możliwe, staraj się dotykać telefonu dopiero po umyciu rąk lub ich zdezynfekowaniu płynem antybakteryjnym.

czyszczenie iphone

Podsumowanie — preparat do dezynfekcji na bazie alkoholu

Powyższe porady są prostą instrukcją dezynfekcji smartphona, są przy tym łatwe do zapamiętania, a ich wykonanie zajmuje zaledwie kilka minut dziennie. Warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia szybki smartphona, aby zawsze korzystać z telefonu w sposób w pełni bezpieczny dla zdrowia. Pamiętaj, że dobry preparat do dezynfekcji powinien zawierać alkohol izopropylowy „IPA” wysokiej jakości. Na koniec jeszcze jedna ważna informacja, jeżeli podczas prac związanych z dezynfekcją do wnętrza Twojego telefonu dostanie się jakakolwiek ciecz, niezwłocznie zwróć się o pomoc do autoryzowanego serwisu. Jeżeli szukasz więcej informacji na temat usług związanych z dezynfekcją pomieszczeń materacy i środków transportu lub zastanawiasz się, jak wygląda dzień z życia pracownika sprzątającego po zgonach, pod wskazanymi linkami znajdziesz więcej informacji.

 

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

W miejscach publicznych takich jak autobus czy centrum handlowe znajdują się liczne bakterie i wirusy, które z łatwością mogą dostać się na ekran telefonu. O ile bakterie potrzebują żywiciela, czyli człowieka, tak wirusy mogą przetrwać nawet do kilku poza ciałem człowieka.

Dezynfekcja smartphona.

Co ile trzeba powtarzać dezynfekcje ekranu smartfona?

Smartfon powinien być dezynfekowany minimum raz dziennie. Natomiast przy częstym przebywaniu w miejscach publicznych, w których dotykamy części wspólnych rękami np. klamka, poręcz na schodach czy uchwyt w autobusie, zalecana jest częstsza dezynfekcja ekranu.

Czy środki do dezynfekcji są szkodliwe?

Środki do dezynfekcji pomieszczeń są zaprojektowane do użytku zewnętrznego i nie wolno ich spożywać. Część z tych preparatów ma silne działanie biobójcze i nie wolno ich wdychać, ale prawidłowa ich aplikacja z uwzględnieniem zaleceń producenta w kwestii poprawnego użytkowania zapewnia bezpieczeństwo. Duża zawartość alkoholu w płynie do dezynfekcji może skutkować wysuszaniem skóry i dlatego najlepiej używać rękawiczek ochronnych.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  4,5
  Rated 4,5 out of 5
  4,5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent50%
  Very good50%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%