Praktyczne Case Study

Firma sprzątająca – jak zacząć? Praktyczny poradnik krok po kroku

Specjalistyczna firma sprzątająca to może być duże wyzwanie dla każdej nowej osoby wkraczającej w meandry biznesu. Proces zakładania firmy dla wielu z nas wydaje się bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Dokonywanie przelewów za zakupione środki chemiczne, to nie będzie jednak koniec naszej pracy. Jak pokazują statystyki, nie jest to aż tak skomplikowane zadanie.

Kastelnik – sprzątanie specjalistyczne – usługi całodobowe 24/7

W czasie prowadzenia działalności tego tupu powinieneś pomyśleć o następujących sprawach:

 • biznesplan całej inwestycji w nowo otwieranej firmie sprzątającej;
 • sprawy formalne — gdzie je załatwić i do którego urzędu należy się zgłosić;
 • wybór siedziby firmy;
 • plan na marketing i reklamę;
 • sposób pozyskiwania klientów;
 • zakup maszyn do sprzątania i dobór odpowiednich środków czystości.

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się założyć firmę sprzątająca. Oczywiście, to zależy od wielu czynników. Warto jednak głośno powiedzieć, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu polskiego ładu znaczenie wzrosły.

Biznesplan firmy sprzątającej, pomysł jest najważniejszy

Najczęściej proces założenia firmy sprzątającej zaczynamy od skonkretyzowanego, bardziej lub mniej, pomysłu na profil i działalność firmy. Biznesplan firmy sprzątającej to podstawa. Bardzo często pomysł ten wynika z potrzeb rynku, naszej wyobraźni czy zainteresowań. Jeśli już ustalimy wstępną koncepcję- pora zadbać o formalności.

Popularna usługa: sprzątanie po zgonach Wrocław

Założyć firmę sprzątającą w urzędzie miasta może każdy. Sukces w tym biznesie nie kończy się na założeniu konta firmowego i rejestracji w urzędzie skarbowym. Liczy się dobry plan, profesjonalny sprzęt np. myjka ciśnieniowa, przemysłowy odkurzacz oraz dobrej jakości środki czystości. To sprawy, na które dziś zwraca uwagę większość klientów. Żadne przedsiębiorstwo w branży usług sprzątających nie będzie funkcjonować bez obszernego rozeznania rynku.

Jak założyć firmę sprzątającą. Formalności, których nie możesz pominąć

Po pierwsze, warto się zastanowić nad formą prawną naszego nowego biznesu. Polski prawodawca oferuje bardzo wiele możliwości w tym zakresie- od jednoosobowej działalności gospodarczej, aż po różnego rodzaju podmioty: spółkę cywilną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę komandytową, spółkę akcyjną, spółki łączone (mieszane) i inne. Ważna jest też forma opodatkowania przed urzędem skarbowym. Rejestracja działalności to nie tylko rodzaj usług, ale i odpowiedni sprzęt, pracownicy, których możemy pozyskać z urzędu pracy itp.

Gdzie zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą?

Osoby prywatne mogą zarejestrować firmę we własnym domu. Na rejestracji firmy sprzątającej. Jeśli wybierzemy jednoosobową działalność gospodarczą, procedura rejestracji jest najszybsza, najprostsza oraz bezpłatna, a aby jej dopełnić, należy wypełnić wniosek zgłoszeniowy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Spółka cywilna to może być dobre rozwiązanie na start, jeżeli masz wspólnika. W tego typu działalności odpowiadasz jednak za swoje zobowiązania majątkiem firmy.

Jak zarejestrować sp. z o.o.?

Procedura założenia firmy w formie spółki jest bardziej sformalizowana i wymaga większego nakładu pracy, czasu oraz środków finansowych. Do prowadzenia działalności w tej formie jest wskazane doświadczenie. Dla zarejestrowania większości spółek niezbędny jest bowiem akt założycielski spółki, wkład finansowy oraz środki niezbędne na pokrycie kosztów związanych z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. To w kacie założycielskim od razu najlepiej zaznaczyć, że interesuje nas niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych. Często na tym etapie można sięgnąć po praktyczne wskazówki do innych przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność gospodaraczą.

Od czego zacząć rejestrację firmy sprzątające? Wszystkie etapy krok po kroku

Założenie działalności gospodarczej wiąże się również ze zgłoszeniem i rejestracją firmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To musimy wypełnić formularz ZUS i dalej zgłosić się w urzędzie statystycznym. Dzięki temu uzyskujemy numer REGON, który jest niezbędny do prowadzenia specjalistycznej firmy sprzątającej.

Numer REGON staje się identyfikatorem naszej firmy. Na początki warto również zastanowić się, czy chcemy płacić podatek liniowy, czy ryczałtowy. Wysokość przyszłych dochodów będzie nas obligować do zakupu kasy fiskalnej — ten obowiązek wchodzi w życie po przekroczeniu 20 tys. zł. przychodu od osób prywatnych. Usługi związane z doczyszczaniem można oferować również innym firmą. W takim przypadku musimy być czynnym podatnikiem VAT.

Biznesplan przedsiębiorstwa sprzątającego. Grunt to dobry plan

Niespecjalistyczne sprzątanie budynków wymaga dobrej jakości sprzętu tj. odkurzacze przemysłowe, zakup odzieży roboczej, a to wszystko wymaga rozplanowania na kartce papieru z długopisem w ręce. Biznesplan firmy sprzątającej to dokument, który odpowiada na dwa bardzo ważne pytania: Czym konkretnie będziemy się zajmować, a także, jakie zyski przyniesie własna firma? To takie praktyczne wskazówki, gdzie projektując biznesplan, należy jako pierwsze określić koszty całej inwestycji i zastanowić się, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na start. Założenie firmy sprzątającej to nie przelewki, płatnikiem podatku VAT może stać się każde przedsiębiorstwo, ale czy każde odniesie sukces? Inwestując dorobek życia, we własną firmę można dużo zyskać, ale też wszystko stracić.

Oczywiście możliwość skorzystania z dotacji unijnej jest pułapką, w którą wpada wiele osób. Prowadzenie działalności rozpoczynają, nie myśląc o takich rzeczach jak: działania marketingowe na większą skalę, analiza konkurencji i specjalistyczne urządzenia, które należy kupić. Założeniem firmy w formie spółki może zająć się biuro usług prawnych, ale to usługa dość kosztowna i nie warto w to inwestować na początku.

Dobrze zaplanowane działania są więcej warte, aniżeli duże środki finansowe wydane w bezsensowny sposób. Należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania:

 • Czy potrzebuję partnera do biznesu, czy będę prowadzić go samodzielnie?
 • Kim będą moim klienci?
 • W jaki sposób dotrę do mojej grupy docelowej?

Gotowy wzór biznesplanu można znaleźć w sieci, a w razie problemów z jego wypełnieniem – skorzystać z pomocy doradców biznesowych. Formę opodatkowania możesz zmienić jeden raz w roku, konto firmowe otwiera się tylko raz, ale dobrze opracowany pomysł na biznes będzie funkcjonował przez wiele lat.

Co potrzeba do prowadzenia firmy sprzątającej?

Teraz czas na rozkręcenie biznesu!  W tym kroku warto rozważyć, jak zdobyć klientów do firmy sprzątającej. Możemy się zdecydować takie formy promowania usług firmy, jak:

 • reklama w lokalnej gazecie;
 • roznoszenie ulotek reklamowych skierowanych do osób indywidualnych lub firm;
 • promowanie zewnętrzne, czyli banery i billboardy;
 • reklamowanie wizerunku firmy w mediach społecznościowych;
 • ogłoszenia reklamowe w środkach transportu publicznego np. w autobusach;
 • własna strona internetowa, która jest obecnie podstawą dobrze prosperujących firm, nie tylko z branży sprzątania.
porządny odkurzacz do firmy sprzątającej

Inwestycja w dobrej klasy odkurzacz to dobrze zainwestowane pieniądze, koszt od 500 do 1500 zł.

Usługi sprzątające — czy to się opłaca? Dofinansowanie PFRON

Przed założeniem własnej działalności, pewnie zastanawiasz się, czy opłaca się założyć firmę sprzątającą? Odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim jest to uzależnione od rodzaju specjalizacji, którą wybierzesz i tego, jak zachęcisz klientów, do korzystania ze swoich usług. Jedno jest pewne, warto rozważyć skorzystanie z różnego rodzaju dofinansowań i dotacji.

Specjalizacja usług w firmie sprzątającej

Profesjonalny serwis sprzątający to taka, która specjalizuje się w określonym zakresie usług. Oczywiście, jeśli posiadamy ogromny kapitał, możemy celować w rodzaj działalności, która oferuje sprzątanie wszystkich miejsc przy pomocy różnych metod, choć nie jest to łatwe. Warto wybrać konkretny obszar, jaki firma będzie obsługiwać. Możemy rozważyć specjalizację w takich dziedzinach jak:

 • obsługa biur i ich sprzątanie codzienne;
 • obsługa klienta korporacyjnego np. duże firmy produkcyjne;
 • sprzątanie w małym biurze;
 • sprzątanie strychów;
 • czyszczenie kostki brukowej;
 • codzienne sprzątanie w hotelu;
 • sprzątanie w placówkach medycznych np. przychodni lekarskiej, gabinetu;
 • dezynfekcja mieszkania po zgonie w czasie pandemii – praca dla osób o silnych nerwach;
 • mycie okien przed świętami;
 • czyszczenie nagrobków;
 • mycie kostki brukowej;
 • mycie maszyn produkcyjnych suchym lodem;
 • specjalistyczne mycie okien na wysokości;
 • mycie okien woda zdemineralizowaną;
 • czyszczenie suchym lodem dla przemysłu.

Jak zdobyć klientów do firmy sprzątającej?

Wybór rodzaju oferowanych usług ma ogromne znacznie. Zastanawiasz się, jak zdobyć zlecenia na sprzątanie? Możesz zwrócić się o wsparcie do swoich partnerów biznesowych w jednym z wielu lokalnych klubów przedsiębiorczości! Pozyskiwanie klientów w ramach jednej z organizacji np. BNI — biznes przez rekomendacje, wydaje się dobrym pomysłem na start. Takie kluby działają w większości dużych miast w Polsce. Jasno więc wynika, że założenie firmy sprzątającej to nie tylko formalności w urzędzie.

mycie dachów na wysokości

Profesjonalne czyszczenie i impregnacja dachu za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Firma sprzątająca. Cennik usług sprzątających

Cena usług firmy sprzątającej zależy od jej specjalizacji oraz regionu, w jakim jednostka świadczy swoje usługi na prace porządkowe. Najdrożej będzie tradycyjnie w stolicy.

Średnia cena mycia okien w Warszawie wynosi 12 zł za metr kwadratowy, podczas gdy za tą samą usługę w Katowicach zapłacimy 9 zł. Sprzątanie po remoncie to dość popularna usługa w dobie boomu na mieszkania i nowe domu w woj. śląskim, mazowieckim oraz małopolskim.

Jak otworzyć firmę sprzątającą do 20 tys. zł?

Zakładając firmę, zajmującą się porządkowaniem domów dla osób prywatnych nie trzeba dysponować wielkim nakładem finansowym. W przypadku firmy jednoosobowej warto zacząć od wyposażenia naszego biznesu w podstawowe sprzęty do mycia i środki czystości, które są przeznaczone dla specjalistycznych firm sprzątających.

Podstawowe wyposażenie to mopy, ścierki, szmatki i gąbki. Potrzebne będą również wózki na sprzęt i atestowane środki do dezynfekcji. Podstawowy mop sznurkowy możemy kupić w zestawie z zapinką i drążkiem już od 40 zł. Z kolei profesjonalny mop czyszczący to koszt rzędu mniej więcej 100 zł. Wiadro na kółkach z wyciskarką i mopem w zestawie może kosztować nawet 500 zł.

Jak otworzyć firmę sprzątającą do 40 tys. zł o specjalizacji pranie dywanów?

Jak założyć firmę sprzątającą do 40 tys. zł? Tu można pomyśleć na temat usług sprzątających ze specjalizacją — pranie dywanów i mebli tapicerowanych. Taką firmę sprzątającą warto wyposażyć w profesjonalne odkurzacze do prania na mokro oraz urządzenia do czyszczenia tkanin na sucho i nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o profesjonalnych środkach chemicznych. Warto zrobić dobre rozeznanie rynku i zainwestować pieniądze w sprzęt dobrej jakości. Założenie firmy sprzątającej o takim profilu gwarantuje dość szybki zwrot inwestycji, a usługi sprzątania tego typu cieszą się w dużym mieście sporą popularnością.

Warto od razu zaopatrzyć się w preparaty do prania wykładzin dywanowych w biurach. Zamiast uniwersalnych płynów do wszystkich powierzchni lepiej zdecydować się na zakup specjalistycznych chemikaliów. W ramach tej specjalizacji można oferować takie usługi, jak:

 • pranie dywanów dla osób prywatnych i firm;
 • czyszczenie mebli tapicerowanych dla klientów indywidualnych, np, sofa, fotel;
 • pranie wykładzin dywanowych w biurach na dużych powierzchniach;
 • pranie tapicerek samochodowych dla klienta indywidualnego oraz dla osób pragnących sprzedać samochód (czysta tapicerka w aucie zwiększa szanse sprzedaży);
 • odświeżanie samochodów oddawanych w ramach leasingu (czyste auto gwarantuje brak kar za zniszczenie pojazdu).

Serwis sprzątający i budżetem na start do 50 tys. zł — specjalizacja mycie i polimeryzacja podłóg

W ramach inwestycji do 50 tys. zł można rozważyć też inną specjalizację, taką jak mycie i polimeryzację podłóg, oferując swoje usługi dla szkół, przedszkoli i małych placówek medycznych. Pozyskiwaniem klientów należy jednak zajmować się samodzielnie. Świadczenie usług, które polegają na doczyszczaniu podłóg to świetna nisza na rynku, Wiele osób twierdzi, że warto założyć firmę sprzątającą o takim właśnie profilu. Specjalistyczne maszyny czyszczące do będzie nasz podstawowy wydatek.

szorowarka orbitalna ORBOT Spray Borg, czyszczenie podłóg

W pełni wyposażona szorowarka orbitalna ORBOT Spray Borg, to koszt 30 tys. zł.

Maszynowe doczyszczanie posadzek umożliwi zakup wszechstronnego urządzenia czyszczącego przy pomocy technologii orbitalnej, czyli szorowarki oscylacyjnej. Szorowanie podłóg to usługa, na którą decyduje się wiele placówek posiadających spore przestrzenie w siedzibach swoich firm. Koszt takiej profesjonalnej maszyny do gruntownego oczyszczania podłóg z nieczystości to mniej więcej 30 tys. złotych. Warto zastanowić się o rozszerzenie tej działalności gospodarczej o usługi tj. polimeryzacja podłóg. Zabezpieczenie podłogi po jej wyczyszczeniu to opcja, na którą z pewnością zdecyduje się wielu naszych przyszłych klientów.

Usługi sprzątające w firmie z inwestycją na start 50 tys. zł — mycie okien na wysokości

Inwestycja do 50 tys. zł w działalność usług sprzątających możemy oprzeć także na specjalizacji mycie okien na wysokości. Ze względu na coraz większą ilość wysokich budynków, zarządcy takich miejsc decydują się na skorzystanie z usług profesjonalistów do mycia powierzchni szklanych. Warto więc poszukać tu swojej szansy w nowym biznesie.

Kurs alpinista przemysłowy — potrzebny do wykonywania zawodu

Zawód alpinisty przemysłowego to, praca trudna i niebezpieczna, jednak istnieją specjalne szkolenia branżowe, które pozwalają pojąć wszystkie jej zasady. Trzeba jednak przyznać, że ta specjalizacja w sprzątaniu jest bardzo pożądana przez klientów ze względu na trendy w budownictwie i powstawanie wielkich gmachów w całym kraju.

kurs alpinisty przemysłowego w firmie sprzątającej

Kurs alpinista przemysłowy da ci licencję na świadczenie prac na wysokości. Cena szkolenia dla pracowników od 2500 zł.

Otwarcie firmy sprzątającej do 50 tys. zł — czyszczenie hal przemysłowych, odkurzanie instalacji na wysokości

Możemy również wziąć pod uwagę otwarcie firmy sprzątającej specjalizującej się w czyszczeniu hal przemysłowych i odkurzaniu instalacji na wysokościach. Odkurzanie konstrukcji budynków można rozszerzyć o takie usługi, jak:

 • czyszczenie wentylacji;
 • mycie elementów instalacji energetycznych;
 • specjalistyczne odkurzanie w strefach zagrożonych wybuchem EX;
 • oczyszczanie ścian, sufitów i podłóg z zabrudzeń na halach przemysłowych.
odkurzanie na wysokości z ziemi

Odkurzanie sufitu z ziemi za pomocą tyczki karbonowej w wysokości 12 m.

W ramach tej inwestycji zamkniemy się w kwocie 50 tys. zł. Wyposażenie firmy sprzątającej warto wówczas przygotować, kupując podstawowy zestaw środków do dezynfekcji, a także specjalistyczny odkurzacz na wysokościach, który umożliwia czyszczenie nawet do 15 metrów.

Przedsiębioca z budżetem powyżej 100 tys. zł. Czy jest szansa na sukces?

Inwestycja w firmę sprzątającą powyżej 100 tys. zł. da nam możliwość szukania klientów w licznych centrach handlowych. Wielkopowierzchniowe placówki handlowe to duże powierzchnie do sprzątania. Szorowanie podłóg w supermarketach będzie wymagało od nas zakupu automatów do mycia posadzek w centrach handlowych. sprzątająca i inwestycja do 300 tys. zł

Posiadając kapitał na start w wysokości 300 tys., można śmiało rozszerzyć działalność na takie usługi, jak:

 • obsługa dużych osiedli mieszkaniowych;
 • sprzątanie klatek schodowych;
 • odśnieżanie chodników;
 • obsługa zieleni miejskiej;
 • sprzątanie obiektów użyteczności publicznej — muzeum, galeria miejska.

W tej specjalizacji konieczne wyposażenie pracowników to odkurzacze do liści, traktory ogrodowe, zamiatarki i traktory komunalne. Koszt takiej maszyny zamyka się w granicach od 9 do mniej więcej 50 tys. zł.

Największe firmy od sprzątania w Polsce — inwestycja od 1 do 5 mln złotych

Większy kapitał na start przedsiębiorstwa sprzątającego to także większe możliwości w zakresie maszyn i usług, jakie możemy zaoferować klientom. Posiadając od 1 miliona do 5 milionów złotych, śmiało możemy rozszerzyć naszą działalność o ochronę miejsc publicznych, sprzątanie ulic, prace porządkowe dla miasta, obsługę terenów zielonych i czyszczenie przystanków autobusowych.

Na profesjonalną zamiatarkę trzeba przeznaczyć około 500 do 1 miliona złotych za jeden mały samochód. Specjalistyczne urządzenie, jakim jest specjalistyczna zamiatarka, pozwala na usuwanie zabrudzeń z małych powierzchni albo dużych i zatłoczonych pomieszczeń w centrach handlowych. Tak rozszerzona działalność, to nie tylko ochrona mienia! Będzie to firma sprzątająca pełną parą, garaże podziemnie, duże powierzchnie przed biurami, parki i osiedla mieszkaniowe.

Profesjonalna zamiatarka Comac HP 6000

Zamiatarka uliczna Comac HP 6000 do zadań specjalnych. Zbiera duże i małe nieczystości z ulicy.

Firma sprzątająca czy się opłaca?

Na zakończenie pragniemy odpowiedź na kluczowe pytanie, czy opłaca się założyć firmę sprzątającą. Z czasem działalność można rozszerzać o nowe dobrze opłacane usługi i na koniec każdego roku zacząć sumować zyski na koncie. Firma sprzątająca wydaje się dobrym interesem, do którego warto, podchodzić jednak ostrożnie. Ta zasada obowiązuje przecież, w każdym biznesie. Wiele osób zaczyna, ale tylko nielicznym się udaje.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 3 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%