Praktyczne Case Study

Jakie są etapy sprzątania po pożarze?

Czyszczenie po pożarach – Kastelnik fachowa pomoc 24h

Pożar gospodarstwa domowego, magazynu czy też fabryki to wielka tragedia, która wiąże się z poważną stratą materialną i dużym obciążeniem psychicznym. Często pożar jest równoznaczny z wstrzymaniem produkcji przemysłowej lub utratą dachu nad głową dla rodziny lub większej grupy osób, dlatego należy jak najszybciej przystąpić do czyszczenia pogorzeliska po pożarze. W przypadku dużych, poważnych pożarów, gdy zniszczone zostały istotne partie całego budynku lub maszyny przemysłowe na hali produkcyjnej, nie należy samodzielnie zabierać się za ich czyszczenie i renowację. W dopiero co ugaszonym pogorzelisku znajduje się wiele toksycznych substancji, które rozprzestrzeniły się na ściany i przedmioty użytkowe. 

Dezynfekcję i usuwanie szkód po pożarze warto powierzyć sprawdzonym fachowcom z branży. Pracownicy firmy sprzątającej Kastelnik od 2013 r., każdego niemal dnia, pogłębiają umiejętności związane z usługami czyszczenia po pożarach. Jesteśmy w posiadaniu niezbędnego sprzęt oraz technologii umożliwiającej szybkie i bezpieczne usunięcie skutków niemal każdego pożaru. W biznesie to ważne, by móc wrócić do normalnego trybu pracy jak najszybciej i zacząć odrabiać straty spowodowane pożarem.  Podczas gruntownego doczyszczania ubieramy odzież ochronną oraz maski chroniące twarz. Nasze doświadczenie pozwala nam na bezpieczną pracę, nawet w kontakcie z substancjami trującymi występującymi w toksycznym środowisku. 

Sprzątanie po pożarze – krok po kroku

Po ugaszeniu pożaru i określeniu przez policję lub straż pożarną przyczyny wybuchu ognia, a także skontaktowaniu się z rzeczoznawcą w sprawie oszacowania strat można podjąć się czyszczenia miejsca po pożarze. Do prac przystępujemy tylko i wyłącznie po otrzymaniu decyzji rzeczoznawcy, iż zniszczony budynek nie grozi zawaleniem. Jeżeli nie ma konieczności wyburzania nadpalonych ścian, możemy przystąpić do pracy.

Pierwszym etapem procesu sprzątania po pożarach jest wyniesienie wszystkich mebli, sprzętów i innych rzeczy z pomieszczeń biurowych, mieszkalnych lub produkcyjnych, niezależnie od tego, czy są one uszkodzone przez ogień czy nie. Uszkodzone, spalone lub nadpalone urządzenia oraz elementy wyposażenia powinno się odpowiednio bezpiecznie zutylizować. Nasza firma zajmuje się utylizacją szkodliwych odpadów, więc również tę usługę oferujemy w ramach usuwania szkód po pożarach i nadpaleniach.

Etapy sprzątania po pożarze

Pracę na miejscu zdarzenia rozpoczynamy od usunięcia sadzy ze ścian i podłóg, a następnie przystępujemy do czyszczenia ścian po pożarze np. suchym lodem oraz neutralizujemy zadymienie z pomieszczeń, łącznie z tzw. dekontaminacją, czyli dezaktywacją wszelkich szkodliwych związków chemicznych. Po tym etapie przechodzimy do dezynfekcji pomieszczeń, najczęściej stosując metodę ozonowania pomieszczeń. Istnieje możliwość dezynfekcji nawet 3000m2 na godzinę. Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania prac czyszczących w dużych zakładach przemysłowych. Szczególną uwagę podczas sprzątania po pożarze zwracamy na oczyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz ich dezynfekcję. Na koniec pomagamy właścicielom zniszczonego mienia w opracowaniu dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej tj. kosztorys nakładów rzeczowych KNR. Określa on jednostkowe nakłady rzeczowe robocizny, zużyty materiał oraz szczegółowy opis wykonanych prac czyszczących. Warto więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu naszego mienia, w szczególności tego w którym  prowadzimy działalność gospodarczą, tak by w sytuacji zdarzenia losowego jakim jest pożar, móc ubiegać się o odszkodowanie. Niby wszyscy o tym wiem, lecz nie zawsze, jak to w życiu bywa, stosujemy się do tego i wykupujemy polisę od ognia i innych żywiołów. 

Bezpieczeństwo to podstawa

Do usuwania szkód po pożarze, nawet niewielkim, warto wezwać wyspecjalizowaną firmę zajmującą się sprzątaniem po pożarze. Dzięki temu nie tylko szybciej naprawimy szkody wyrządzone przez ogień, ale także unikniemy ryzyka zatrucia się toksycznymi substancjami, które wydzieliły się z pogorzeliska.  Dzięki użyciu sprzętu najnowszej generacji oraz znajomości technologii czyszczenia, jak na przykład ozonowanie, nasza firma potrafi pozbyć się skutecznie wszelkich zawieszonych w powietrzu toksycznych zawiesin oraz gruntownie odświeżyć i zdezynfekować pomieszczenie. Usuwanie skutków pożaru to zadanie składające się z wielu etapów. Należy mieć świadomość, że czyszczenie ścian po pożarze to tak naprawdę, przygotowanie murów do remontu. Nie powinno się malować ścian na których znajduje się sadza bezpośrednio po pożarze. Dopiero po odpowiednim ich przygotowaniu możemy przystąpić do właściwych prac remontowo – budowlanych. Ściany możemy czyścić tak naprawdę na wiele sposobów. Od czyszczenia suchym lodem zaczynając a kończąc na specjalistycznym bezpyłowym odkurzaniu oraz myciu za pomocą profesjonalnej chemii. W przypadku zawilgocenia ważne jest by zabezpieczyć sprzęt przed korozją, może pojawić się również konieczność osuszania budynku po zalaniu lub zawilgoceniu. Uszkodzone tynki po pożarze i ich czyszczenie to chyba kwestia najczęściej poruszana na forach internetowych oraz wśród naszych klientów.

Ile kosztuje sprzątanie po pożarze?

Często pada pytanie ile kosztuje sprzątanie po pożarze? Jeżeli chodzi o czyszczenie suchym lodem, to jedna godzina pracy maszyny to koszt 700 zł netto. Nie jest to mało, ale według opinii naszych klientów efekty są bardzo zadawalające. Używając technologii Cold Jet do usuwania sadzy po pożarach robimy naprawdę dobrą robotę. Szczerze mówiąc jeżeli porównamy tą metodę do innych, bardziej czasochłonnych technik dostępnych na rynku, to końcowy koszt usługi wyczyszczenia ścian po pożarze jest niezmiernie atrakcyjny. Oszczędzamy na czasie. Na zdjęciach poniżej kawałek drewnianego elementu krzesła rattanowego oraz klatka schodowa po wyczyszczeniu przy użyciu suchego lodu.

Jeżeli szukasz firmy zajmującej się gruntownym usuwaniem szkód po pożarze, kompleksowym czyszczeniem budynków, osuszaniem po zalaniach lub dezynfekcją pomieszczeń, zespół specjalistów firmy Kastelnik chętnie pomoże w zlikwidowaniu skutków nieszczęśliwego wypadku, spowodowanego przez ogień, dym czy też wodę. Oferujemy bezpłatną wycenę w ciągu 24 godzin. Pracujemy na terenie całego kraju, obsługując lokalnie takie miasta jak Katowice, Bielsko-Biała, Kraków, Rzeszów, Przemyśl, Ostrowiec Świętokrzyski, Łódz, Lublin, Kielce, Warszawę, Częstochowę, Opole, Wrocław, Poznań, Gdańsk, a także inne mniejsze miejscowości.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

5
5,0 rating
5 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 2)
Doskonale100%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%