Praktyczne Case Study

Jakie są etapy sprzątania po pożarze?

Czyszczenie po pożarach — Kastelnik fachowa pomoc przez całą dobę!

Wiemy, jak niszczycielski może być pożar. Mało kto jest w stanie usunąć szkody spowodowane przez ogień na własną rękę. Wiele osób tuż po pożarze szuka wsparcia wśród lokalnych firm sprzątających. Czyszczenie ścian po pożarze w domu to sprawa, która na pierwszy rzut oka wydaje się najważniejszą.

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Dzwoniąc po pomoc, osoby poszkodowane pytają o różne rzeczy, najczęściej poruszane są następujące kwestie związane ze sprzątaniem domu po pożarze:

 • Ile trwa czyszczenie ścian po pożarze?
 • Gdzie utylizować spalone przedmioty?
 • Ile kosztuje metr kwadratowy sprzątania domu budynku po pożarze?

Ozonowanie, etap sprzątania po pożarze

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Oczywiście bardzo trudno odpowiedzieć, na wyżej wymienione pytania bez wizyty na miejscu wybuchu ognia. Najlepszym sposobem na wykonanie rzetelnej wyceny jest wizyta u klienta i przeprowadzenie testu z usuwania sadzy ze ściany. Czas, w jakim uda się wymyć testowo 2 metry kwadratowe ściany lub sufitu jest dobrym punktem wyjścia do wykonania rzetelnej wyceny.

“Cena sprzątania po pożarze nie może być za wysoka, gdyż klient nie zdecyduje się na usługę, ani za niska, gdyż brak zysku nie skłoni kierownictwa firmy do rozpoczęcia pracy” – powiedział Mieszko Kastelnik.

To ważna kwestia, która jest odzwierciedleniem starej zasady obowiązującej w biznesie tj. win — win. Usuwanie szkód po pożarze domu musi po prostu być opłacalne dla obu stron kontraktu.

Czytaj również: Czym ugasić pożar?

Sprzątanie po pożarze suchym lodem.

Pożar gospodarstwa domowego, magazynu czy też fabryki to wielka tragedia, która wiąże się z poważną stratą materialną i dużym obciążeniem psychicznym. O tym, jak zapobiec spięciu w instalacji elektrycznej, przeczytasz w innym artykule na naszym blogu. Często pożar jest równoznaczny ze wstrzymaniem produkcji przemysłowej lub utratą dachu nad głową dla rodziny, lub większej grupy osób, dlatego należy jak najszybciej przystąpić do czyszczenia pogorzeliska po pożarze.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: sprzątanie domu po zgonie – co robić, krok po kroku?

W przypadku dużych, poważnych pożarów, gdy zniszczone zostały istotne partie całego budynku lub maszyny przemysłowe na hali produkcyjnej, nie należy samodzielnie zabierać się za ich czyszczenie i renowację. W dopiero co ugaszonym pogorzelisku znajduje się wiele toksycznych substancji, które rozprzestrzeniły się na ściany i przedmioty użytkowe. 

Dezynfekcja i usuwanie szkód po pożarze.

Dezynfekcję i usuwanie szkód po pożarze warto powierzyć sprawdzonym fachowcom z branży. Pracownicy firmy sprzątającej Kastelnik od 2013 r., każdego niemal dnia, pogłębiają umiejętności związane z usługami czyszczenia po pożarach. Posiadamy niezbędny sprzęt oraz technologię umożliwiające szybkie i bezpieczne usunięcie skutków niemal każdego pożaru.

W biznesie to ważne, by móc wrócić do normalnego trybu pracy jak najszybciej i zacząć odrabiać straty spowodowane pożarem.  Podczas gruntownego doczyszczania ubieramy odzież ochronną oraz maski chroniące twarz. Nasze doświadczenie pozwala nam na bezpieczną pracę, nawet w kontakcie z substancjami trującymi występującymi w toksycznym środowisku. 

Sprzątanie pomieszczania po pożarze – krok po kroku

Po ugaszeniu pożaru i określeniu przez policję lub straż pożarną przyczyny wybuchu ognia, a także skontaktowaniu się z rzeczoznawcą w sprawie oszacowania strat można podjąć się czyszczenia miejsca po pożarze. Do prac przystępujemy tylko i wyłącznie po otrzymaniu decyzji rzeczoznawcy, iż zniszczony budynek nie grozi zawaleniem. Jeżeli nie ma konieczności wyburzania nadpalonych ścian, możemy przystąpić do pracy.

Popularny artykuł na blogu: Jakie są przyczyny pożarów w Polsce?

Etapy sprzątania po pożarze.

Pierwszym etapem procesu sprzątania po pożarach jest wyniesienie wszystkich mebli, sprzętów i innych rzeczy z pomieszczeń biurowych, mieszkalnych lub produkcyjnych, niezależnie od tego, czy są one uszkodzone przez ogień, czy nie. Uszkodzone, spalone lub nadpalone urządzenia oraz elementy wyposażenia powinno się odpowiednio bezpiecznie zutylizować. Nasza firma zajmuje się utylizacją szkodliwych odpadów, więc również tę usługę oferujemy w ramach usuwania szkód po pożarach i nadpaleniach.

Pomoc po pożarze.

Jakie są etapy sprzątania po pożarze?

Pracę na miejscu zdarzenia rozpoczynamy od usunięcia sadzy ze ścian i podłóg, a następnie przystępujemy do czyszczenia ścian po pożarze np. suchym lodem oraz neutralizujemy zadymienie z pomieszczeń, łącznie z tzw. dekontaminacją, czyli dezaktywacją wszelkich szkodliwych związków chemicznych. Po tym etapie przechodzimy do dezynfekcji pomieszczeń, najczęściej stosując metodę ozonowania pomieszczeń. Istnieje możliwość dezynfekcji nawet 3000 m2 na godzinę.

Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania prac czyszczących w dużych zakładach przemysłowych. Szczególną uwagę podczas sprzątania po pożarze zwracamy na oczyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz ich dezynfekcję. Na koniec pomagamy właścicielom zniszczonego mienia w opracowaniu dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej tj. kosztorys nakładów rzeczowych KNR. Określa on jednostkowe nakłady rzeczowe robocizny, zużyty materiał oraz szczegółowy opis wykonanych prac czyszczących.

Warto więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu naszego mienia, w szczególności tego, w którym  prowadzimy działalność gospodarczą, tak by w sytuacji zdarzenia losowego, jakim jest pożar, móc ubiegać się o odszkodowanie. Niby wszyscy o tym wiem, lecz nie zawsze, jak to w życiu bywa, stosujemy się do tego i wykupujemy polisę od ognia i innych żywiołów. 

usuwanie szkód po pożarze

Bezpieczeństwo podczas pracy to podstawa!

Do usuwania szkód po pożarze, nawet niewielkim, warto wezwać wyspecjalizowaną firmę zajmującą się sprzątaniem po pożarze. Dzięki temu nie tylko szybciej naprawimy szkody wyrządzone przez ogień, ale także unikniemy ryzyka zatrucia się toksycznymi substancjami, które wydzieliły się z pogorzeliska. 

Dzięki użyciu sprzętu najnowszej generacji oraz znajomości technologii czyszczenia i dezynfekcji, jak na przykład ozonowanie, nasza firma potrafi pozbyć się skutecznie wszelkich zawieszonych w powietrzu toksycznych zawiesin oraz gruntownie odświeżyć i zdezynfekować pomieszczenie. Usuwanie skutków pożaru to zadanie składające się z wielu etapów. Należy mieć świadomość, że czyszczenie ścian po pożarze to tak naprawdę, przygotowanie murów do remontu.

Czytaj także: ozonowanie po pożarze

Malowanie ścian po pożarze domu.

Nie powinno się malować ścian, na których znajduje się sadza bezpośrednio po pożarze. Dopiero po odpowiednim ich przygotowaniu możemy przystąpić do właściwych prac remontowo — budowlanych. Ściany możemy czyścić tak naprawdę na wiele sposobów, np. od  czyszczenia suchym lodem zaczynając, a kończąc na specjalistycznym bezpyłowym odkurzaniu z użyciem profesjonalnej chemii.

W przypadku zawilgocenia ważne jest, by zabezpieczyć sprzęt przed korozją, może pojawić się również konieczność osuszania budynku po zalaniu lub zawilgoceniu. Uszkodzone tynki po pożarze i ich czyszczenie to chyba kwestia najczęściej poruszana na forach internetowych oraz wśród naszych klientów.

Sprzątanie po pożarze infolinia.

Ile kosztuje sprzątanie po pożarze?

Często pada pytanie, ile kosztuje sprzątanie po pożarze. Jeżeli chodzi o czyszczenie suchym lodem, to jedna godzina pracy maszyny to koszt 800 zł netto. Nie jest to mało, ale według opinii naszych klientów efekty są bardzo zadowalające. Używając technologii Cold Jet do usuwania sadzy po pożarach robimy naprawdę dobrą robotę.

Szczerze mówiąc, jeżeli porównamy tę metodę do innych, bardziej czasochłonnych technik dostępnych na rynku, to końcowy koszt usługi wyczyszczenia ścian po pożarze jest niezmiernie atrakcyjny. Oszczędzamy na czasie. Na zdjęciach poniżej kawałek drewnianego elementu krzesła rattanowego oraz klatka schodowa po wyczyszczeniu przy użyciu suchego lodu.

Etapy czyszczenia po pożarze.

Kto sprząta po pożarze?

Miejsce po pożarze można próbować sprzątnąć samodzielnie, jest to jednak mocno obciążające zarówno fizycznie, jak i psychicznie zajęcie. Często też, osoby prywatne, które jak najszybciej chcą uprzątnąć pogorzelisko, nie zdają sobie sprawy, iż z miejsca pożaru mogą wydobywać się szkodliwe dla zdrowia toksyny, opary czy pyły. W obliczu wszystkich tych argumentów, które są zaledwie ułamkiem problematycznych kwestii po tragedii po wybuchu pożaru, warto zwrócić się o pomoc w sprzątaniu po pożarze do specjalistów.

Specjalistyczne firmy sprzątające po pożarach, zazwyczaj szybko uporządkują miejsce wybuchu ognia, zachowując przy tym wszelkie zasady bezpieczeństwa. Przewaga fachowców, którzy czyszczą domy  po pożarach, polega również na posiadaniu odpowiednich urządzeń:

 • maszyn czyszczących sadzę ze ścian i sufitów,
 • urządzeń do ozonowania zapachów,

Profesjonalne sprzątanie miejsca po pożarze polega nie tylko na usunięciu widocznych gołym okiem zabrudzeń z sadzy czy zadymień, lecz także na dekontaminacji  pomieszczeń z toksyn oraz pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Tych rzeczy nie widać gołym okiem, ale często da się je wyczuć w powietrzu. Wiele osób pyta, o sprzątanie po pożarze cennik na rok 2023. Większość firm sprzątających dysponuje tego typu dokumentem, który uwzględnia wszystkie wymienione w tym artykule usługi.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Sprzątanie po zgonach – jak podejść do tematu?

Jeżeli szukasz firmy zajmującej się gruntownym usuwaniem szkód po pożarze, kompleksowym czyszczeniem budynków, osuszaniem po zalaniach lub dezynfekcją pomieszczeń, zespół specjalistów firmy Kastelnik chętnie pomoże w zlikwidowaniu skutków nieszczęśliwego wypadku, spowodowanego przez ogień, dym czy też wodę. Oferujemy bezpłatną wycenę w ciągu 24 godzin. Pracujemy na terenie całego kraju, obsługując lokalnie takie miasta jak Katowice, Bielsko-Biała, Kraków, Rzeszów, Przemyśl, Ostrowiec Świętokrzyski, Łódź, Lublin, Kielce, Warszawa, Częstochowa, Opole, Wrocław, Poznań, Gdańsk, a także inne mniejsze miejscowości.

Czytaj również: Jak wyglądało ozonowanie domu po pożarze w Krakowie?

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

Wiele osób stara się poradzić sobie ze stratami powstałymi podczas pożaru na własną rękę. Niemal wszyscy skupiają się na ubrudzonych ścianach i spalonych przedmiotach użytku domowego. Jednak podczas pożaru wydzielają się toksyny trujące dla człowieka, powstałe np. w wyniku tonięcia plastiku.

Etapy czyszczenia po pożarze.

Po myciu ścian mieszkanie wygląda na czyste i bezpiecznie, jednak substancje szkodliwe dalej unoszą się w powietrzu. Najlepszym sposobem na usunięcie toksyn jest ozonowanie pomieszczeń. Dzięki temu ostatniemu etapowi będzie można ponownie zamieszkać w domu po pożarze.

Jak pozbyć się zapachu dymu?

Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z zapachem dymu po pożarze. Wiele osób próbuje wietrzyć pomieszczenia w całym budynku, podczas gdy inni używają maszyn do ozonowania, aby pozbyć się zapachu spalenizny. Bez względu, do której grupy się zaliczasz, to jedno jest pewne. Po pierwsze należy wynieść spalone przedmioty z mieszkania i wyczyścić dokładanie ściany z sadzy. Bez tego ani wietrzenie, ani ozonowanie nie pomoże.

Jak zmyć sadzę ze ścian domowym sposobem?

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie sadzy ze ścian po pożarze. Jedną z popularnych metod jest użycie mydła malarskiego. Zrób roztwór ciepłej wody z pokruszonym mydłem malarskim i posmaruj nim ścianę, nie pozwól jej wyschnąć. Gdy powierzchnia jest wilgotna, szoruj ją szczotką. Innym domowym sposobem na wyczyszczenie sadzy ze ścian jest środka do czyszczenia sadzy w kominku. Najlepiej sprawdza się jednak mycie suchym lodem.

Sprawdź jedną z naszych usług dekontaminacji: Sprzątanie po zmarłych w Łodzi

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%