Praktyczne Case Study

Jakie są etapy sprzątania mieszkania po zalaniu?

Czerwiec bieżącego roku (2020) niesie z sobą dla wielu mieszkańców południowej Polski tylko jedno skojarzenie – intensywne burze, zalania domów, szkół, przedszkoli, urzędów oraz podtopienia całych miast i wsi.  Wszystko to za sprawą nieprzychylnego frontu pogodowego związanego z niżem “SYLVIA I” i ogromnymi opadami deszczu.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Sprzątanie po zgonach – jak podejść do tematu?

Kastelnik – sprzątanie po zalaniu – usługi całodobowe 24/7

W ciągu ostatnich tygodni strażacy mieli ręce pełne roboty podczas usuwania szkód po zalaniu. W Małopolsce i Podkarpaciu, w miastach takich jak Jasło, Śliwnica, Przedmieście Dubieckie, Trzcinica, Tarnowiec, Przeworsk, Krosno, Przemyśl, Łańcut straż pożarna ostatnio interweniowała wielokrotnie. Służby ratunkowe nie narzekały na brak zajęć, a czyszczenie mieszkania po zalaniu wodą, to nie to samo, co sprzątanie po zalaniu fekaliami. Warto dowiedzieć się więcej o usługach, jakie są dostępne w Twojej okolicy dla osób poszkodowanych po silnych opadach deszczu.

Popularne usługi dostępne w firmie Kastelnik: Sprzątanie po zmarłych w Łodzi

Jakie są etapy sprzątania mieszkania po zalaniu

Jak poinformował rzecznik KPP Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku mł. bryg. Tomasz Dzień „taka sytuacja jeszcze nigdy nie miała miejsca, woda zabierała wszystko, łącznie z samochodami, a w miejscowości Manasterz runął nawet most!”

jakie są etapy sprzątania po zalaniu infolinia

Pamiętajmy jednak o tym, iż zalania nie są wyłącznie związane z opadami deszczu. Każdy z nas, kto miesza w domu wielomieszkaniowym i nad sobą ma sąsiadów, musi liczyć się z ryzykiem zalania mieszkania. Na podobne ryzyko narażeni są na stałe mieszkańcy terenów znajdujących się w pobliżu rzek i jezior bądź terenów podmokłych.

Zobacz, co ostatnio zrealizowaliśmy: Sprzątanie piwnicy po zalaniu w Łodzi

Poważne zalania, takie jak w czerwcu 2020 roku, to precedens dość rzadki, ale gdy do niego dojdzie, bywa, że poszkodowany ponosi ogromne straty. Aby je zniwelować i ograniczyć do minimum warto w sytuacji, gdy dotknie nas zalanie, sięgnąć po pomoc do specjalistycznej jednostki straży pożarnej w drugiej kolejności profesjonalnej firmy Kastelnik zajmującej się osuszaniem budynków i usuwaniem szkód po pożarach, likwidacją skutków zalań i powodzi.

Sprzątanie po zalaniu to zadanie dla profesjonalistów. Usuwanie jego skutków wiąże się na przykład z wypompowywaniem wody, a my zazwyczaj takowej w domu nie posiadamy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wysokiej jakości specjalistycznemu sprzętowi naszych ekip eksperci szybko są w stanie zlikwidować skutki zalania i zminimalizować ogromne straty. Usuwanie skutków zalania jest ciężkie dla osoby, która nigdy tego nie doświadczyła, poniżej przedstawiamy etapy sprzątania mieszkania po zalaniu.

Kolejność prac podczas sprzątania lokali po zalaniu

Usługi sprzątania i dezynfekcji mieszkań oraz lokali użytkowych dotkniętych zalaniem, firma Kastelnik realizuje w kilku etapach:

 • Wypompowanie wody z zalanego pomieszczenia;
 • Usunięcie szlamu, który naturalnie osadza się przy dużej ilości wody, a w przypadku wybicia kanalizacji usuwamy także ścieki i fekalia;
 • Usunięcie i utylizacja zniszczonych przez wodę przedmiotów oraz sprzętów, tych, których nie da się już naprawić i odzyskać;
 • Wyczyszczenie i doprowadzenie do użyteczności przedmiotów, które nie zostały doszczętnie zniszczone przez wodę i można je odratować.
 • Wyczyszczenie podłóg i innych powierzchni płaskich. W tym celu używamy nowoczesnej szorowarki orbitalnej ORBOT™ SprayBorg, a gdy w podłodze lokalu jest odpływ wykorzystujemy myjkę wysokociśnieniowej HDS. W przypadku, gdy nie ma odpływu, wykorzystujemy maszynę do czyszczenia suchym lodem. Ta metoda czyszczenia sprawdza się nie tylko w przemyśle, ale również u klientów indywidualnych. 
 • Dezynfekcja pomieszczeń poprzez zamgławianie. Dzięki temu szybko pozbędziemy się wszelkich potencjalnych bakterii i innych drobnoustrojów.
 • Neutralizacja zapachów za pomocą ozonowania pomieszczeń. To najlepsza metoda na pozbycie się wszystkich niechcianych zapachów. W zależności od skali zniszczeń, po przeprowadzeniu gruntownego sprzątania po zalaniu, mieszkanie jest dostępne do dalszego bezpiecznego użytkowania.

czyszczenie po zalaniu

Rodzaje pomp do usuwania wody po zalaniu

Bez względu na to, z jakim rodzajem sprzątania po zalaniu mamy do czynienia, do usunięcia nadwyżki wody niezbędna jest specjalistyczna pompa do usuwania wody po zalaniu, tj. pompa odwadniająca. Każda profesjonalna ekipa sprzątająca powinna pamiętać o tym, aby odpowiednio dopasować rodzaj sprzętu indywidualnie zlecenia.

Czyszczenie po wybiciu studzienki kanalizacyjnej w mieszkaniu, czy też zalanej piwnicy nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy, warto więc wezwać fachowców. Jaki rodzaj urządzenia będzie nam potrzebny usunięcia skutków zalanego mieszkania, dobry fachowiec stwierdzi już podczas wstępnych oględzin.

Jakie są modele pomp do wypompowywania wody po zalaniu?

Możemy wymienić, następujące rodzaje pomp do wody, stosowane do czyszczenia po zalaniu.

 • Pompa hydrauliczna;
 • pompa zanurzeniowa do wody brudnej;
 • pompa do szamba z rozdrabniaczem;
 • motopompa spalinowa do zapiaszczonej wody;
 • pompa głębinowa do wody czystej.

Do zanieczyszczonej wody, często stosowana jest motopompa hydrauliczna, posiadająca spalinowy silnik. Gdy mamy do czynienia z bardzo brudną wodą, należy się liczyć z tym, iż może występować szlam po zalaniu, który nie jest możliwy do usunięcia bez specjalnego urządzenia. W starych kamienicach w Gliwicach specyficznym rodzajem zalania są fekalia.

Czyszczenie po wybiciu szamba i dezynfekcja po fekaliach to duży problem nie tylko ze względu na zgromadzone płynne ciecze, np. fekalia, lecz również na niesamowity odór unoszący się w powietrzu zalanego pomieszczenia. Wówczas niezbędny jest zabieg dezodoryzacji, czyli skutecznego usuwania nieprzyjemnych zapachów np. za pomocą ozonatorów-maszyn do ozonowania.

Po tego typu zalaniach, w domu niezbędne jest wykonanie usługi dezynfekcji skażonych biologicznie powierzchni w celu eliminacji bakterii i  wirusów. Aby nie dochodziło do tego zdarzeń tego typu, należy cyklicznie sprawdzać stan instalacji  i stosować okresowe czyszczenie kanalizacji. Utylizacja zniszczonych wodą przedmiotów to czynność, od której zaczynamy prace sprzątania mieszkań po zalaniach.

osuszanie mieszkania po zalaniu

Czym sprzątać piwnice po zalaniu?

Urządzenia do usuwania wody po zalaniu, możemy rozróżniać pod kątem tego, do jakiego rodzaju wody mogą być stosowane. Inny sprzęt bowiem przeznaczony jest do zanieczyszczeń z brudnych, a inny do wody czystej. Otóż pompa do wody brudnej ma dodatkowe zadanie, tj. musi wypompowywać wodę z błotem, czy też ze szlamem.

Na rynku mamy urządzenia, które dzięki rozdrabniaczowi, mają możliwość wypompowywania nie tylko wody czystej, ale i szamba. Urządzenia tego typu o mocy od 3500 W do 4000 W, częstą mają hermetyczne obudowy, i są całkowicie zatapialne. Zasilane są prądem 230 V, a ich wydajność, pomimo wagi około 10 kg, wynosi 10 m3/h.

Mniejsze pompy hydrauliczne o mocy poniżej 500 W, o przepustowości 1 m3/h, przeznaczone są do czystej wody, np. do takiej z awarii rur wodociągowych, czy opadów atmosferycznych. Ze względu na małą przepustowość, znajdują zastosowanie raczej u osób prywatnych. Ważne, dla klienta jest, iż po zakończeniu pracy (na podłodze) zostaje tylko 1 mm cieczy, którą możemy usunąć za pomocą zwykłej szmaty i mopa.

zalane fekaliami pomieszczenie gospodarcze

Warto również podkreślić, iż najlepsze na rynku są pompy samossące, ponieważ nie musimy napełniać ich układu pompowego wodą w trakcie pierwszego użycia. Wydajność to aspekt, który jest bardzo ważny przy wyborze odpowiedniej dla nas pompy. Jaka powinna być? Nie zaskoczymy Was, stwierdzeniem, że to zależy od rodzaju zalania, z którym mamy do czynienia.

Kluczową kwestią jest wysokość wody do wypompowania i wielkość zalania. Na mniejsze awarie wystarczy wydajność 7000-8000 l/h, jednak przy dużej ilości wody potrzebne jest zastosowanie sprzętu o wydajności powyżej 12000 l/h.

Czy do każdego zdarzenia powinniśmy wzywać Straż Pożarną?

Awaria kanalizacji, czy zalanie fekaliami w mieszkaniu, to wydarzenia, które nie spotykają nas często, dlatego zazwyczaj nie jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani. Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami?  Tutaj wiele osób ma problem, do kogo zadzwonić.

Czy zawiadomić Państwową Straż Pożarną,  pogotowie kanalizacyjne, a może firmę sprzątająca po zalaniach? Po pierwsze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zaistniała sytuacja zagraża naszemu życiu? Jeżeli, tak dzwonimy na telefon alarmowy 112, i odpowiednie służby rozpoczynają interwencję. Straż pożarna pomoże nam, np. gdy problem wyniknął na skutek obfitych opadów deszczu, czyli z przyczyny atmosferyczne.

W ramach pracy strażaków wymienia się więc pomoc przy podtopieniach oraz zalaniach budynków mieszkalnych, jednak tylko, wtedy, gdy zagraża to czyjemuś życiu lub zdrowiu w danym momencie. Warto tutaj pomyśleć o tym, że w błahych sprawach nie powinniśmy wzywać Straży Pożarnej, bo tym w czasie mogą być oni potrzebni, by uratować kogoś z poważnej opresji.

Kiedy wezwać pogotowie kanalizacyjne, a kiedy firmę sprzątającą?

Ogólnymi problemami z awarią kanalizacji zajmuje się pogotowie kanalizacyjne. Ich technicy pomogą nam również, w przypadku  wybicia studzienek kanalizacyjnych. Jeśli wiemy, że sprawa nie jest dla nas wielkim zagrożeniem na daną chwilę, można, wezwać specjalistyczną firmę sprzątającą, która świadczy usługę sprzątanie po zalaniu wraz z odpompowywaniem wody. W jakich sytuacjach ona pomaga?

 • Awaria wody;
 • awaria kanalizacji;
 • udrażnianie kanalizacji;
 • czyszczenie kanalizacji;
 • odpompowywanie wody;
 • usuwanie zalanych przedmiotów;
 • czyszczenie po fekaliach;
 • dezynfekcja skażonych biologicznie powierzchni;
 • czyszczenie po zalaniu;
 • czyszczenie po wybiciu studzienki;
 • wybieranie wody z piwnicy.

Tak więc, jeśli zalanie miało miejsce w prywatnej piwnicy z naszej winy, powinniśmy wezwać specjalistyczną firmę sprzątającą, a nie służby państwowe, które pomagają w usuwaniu skutków kataklizmów. Cofka z kanalizacji może być jednym z powodów do wezwania fachowców z firmy sprzątającej po zalaniach.

Pamiętajmy więc, iż udrażnianie kanalizacji i odpompowywanie wody z zalanej piwnicy mogą wykonać służby państwowe, lecz tylko w określonych przypadkach. Jeśli wina leży po naszej strony, dezynfekcję po fekaliach należy zamówić w prywatnej firmie sprzątającej.

Co może zalać mieszkanie?

Warto też zerknąć na poniższą grafikę, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na temat urządzeń, które mogą zalać Twoje mieszkanie. Na liście rzeczy, na które warto zwracać cały czas uwagę, są nie tylko urządzenia AGD, ale również elementy wyposażenia domu np. rynny deszczowe. Zapoznaj się z poniższymi sprzętami, które mogą zalać pomieszczenia mieszkalne Twojego budynku.

 • Pralka lub inne urządzenie z przyłączem wody;
 • zmywarka naczyń;
 • wybicie pionu kanalizacji;
 • syfon od kranu lub wanny;
 • pęknięta rura w ścianie;
 • uszkodzona rynna na ścianie budynku.

co może zalać mieszkanie

Czyszczenie po wybiciu kanalizacji- firma sprzątająca Kastelnik

Jeśli  po przeczytaniu tego artykułu, nadal nie wiesz jaki rodzaj pompy powinieneś zastosować, poszukaj do tego odpowiednich ludzi. Sprzątanie po zalaniu, wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz czyszczenie po wybiciu kanalizacji to zadania dla jednej z ogólnopolskich firm sprzątających po zalaniach.

Wybieranie wody z piwnicy jest uciążliwe dla kogoś, kto tego nigdy wcześniej nie robił, a ponadto, bez odpowiedniego sprzętu zajmuje niewątpliwie dużo czasu. Po awarii kanalizacji liczy się każda godzina, by nie doszło do skażenia biologicznego- gnicia i niszczenia przedmiotów znajdujących się w zalanym pomieszczeniu mieszkalnym.

dezynfekcja po fekaliach

Dezynfekcja po zalaniu fekaliami, odkażanie po wylaniu szamba

W każdym z opisanych wyżej przypadków proponowany zakres prac dezynfekcji po fekaliach i czyszczenia specjalistycznego ustalany jest indywidualnie. Kastelnik oferuje usługi czyszczenia piwnic po zalaniach fekaliami, dezynfekcji po wybiciu i wylaniu szamba oraz osuszania mokrych ścian w zalanych domach na najwyższym poziomie.

Na życzenie klienta dostarcza pełną dokumentację szkody dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Dla osób poszkodowanych w powodziach i zalaniach firma proponuje całodobowe interwencyjne usługi sprzątające na terenie całego kraju. Prace związane z odkażaniem realizowane są do 24 godzin od zgłoszenia, w miastach takich jak: Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Kielce, Opole. Specjalistyczna firma sprzątająca Kastelnik oferuje swe usługi, także w wielu innych mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu.

Czytaj więcej >> jak uchronić mieszkanie przed wybiciem kanalizacji?

Najczęściej zadawane pytania — FAQ

Zalania mieszkań zdarzają się często, w szczególności w okresie jesiennym. Najczęstszą przyczyną zalań są źle zamontowane sprzęty gospodarstwa domowego tj. zmywarka, pralka lub awarie systemu kanalizacyjnego. W jednym i drugim przypadku należy regularnie sprawdzać stan techniczny podłączeń zaworów oraz drożność rur. Proces osuszania ścian jest uzależniony od wyniku pomiarów wilgotności, a właściwe to stopnia ich zawilgocenia.

Etapy sprzątania po zalaniu.

Jak skutecznie osuszyć mokrą ścianę?

Jeżeli wilgotność ściany jest niewielka, można samodzielnie wynająć osuszacz kondensacyjny. Urządzenie to pobiera wilgotne powietrze, filtruje je, następnie skraplana woda trafia do specjalnego pojemnika. Po tym procesie osuszone, ciepłe powietrze wraca do pomieszczenia. Jednak gdy zawilgocenie jest wyższe, należy zainstalować przemysłowy sprzęt do osuszania. W tym przypadku metoda jest bardziej inwazyjna, ponieważ, aby osuszyć mocno zalaną ścianę, należy wywiercić w niej dziury, a następnie wdmuchiwać w nawierty suche powietrze.

Jaka jest rola ozonu w dezynfekcji zalanego mieszkania?

Jak się okazuje, ozonu odgrywa dużą rolę w dezynfekcji zalanych pomieszczeń. Gaz ten niszczy zarodniki pleśni i grzybów, a także wszystkie bakterie oraz wirusy. W przypadku zalania mieszkania fekaliami bakterie kałowe mogą powodować zagrożenie życia, nawet po usunięciu nieczystości z podłogi. Po przeprowadzonej dezynfekcji ozonem pomieszczenie nadaje się ponownie do użytku przez ludzi.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%