Praktyczne Case Study

Dlaczego podłoga po umyciu śmierdzi? 

Podłoga po umyciu może śmierdzieć z wielu powodów. Jedną z możliwości jest to, że proces dezynfekcji nie został przeprowadzony skutecznie. Może to być spowodowane użyciem nieodpowiedniej ilości środka czyszczącego, nieudolnym szorowaniem brudu lub brakiem czasu na zadziałanie środka dezynfekującego. 

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Usuwanie przykrych zapachów

Inną możliwością jest to, że powierzchnia nie została odpowiednio osuszona po umyciu, co doprowadziło do nagromadzenia się wilgoci, która może sprzyjać rozwojowi bakterii i wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli podłoga jest wykonana z porowatego materiału, takiego jak drewno, może łatwo absorbować zapachy np. po awarii kanalizacji.

Kastelnik – ozonowanie pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

W jakich miejscach warto położyć podłogę z materiałów łatwo zmywalnych?

 • Piwnica;
 • Kuchnia;
 • Łazienka;
 • Wiatrołap;
 • Garaż.

Nieprzyjemne zapachy najlepiej neutralizować do kilku godzin od wystąpienia awarii, co zwiększa szansę, iż brzydki zapach zniknie raz na zawsze. Nie da się ukryć, że eliminacja źródła smrodu za pomocą ozonu to często praktykowana metoda dezodoryzacji, a do zalań najczęściej występuje w miejscach z przyłączem do wody lub odpływem kanalizacji. Tak niewiele potrzeba, aby stać się ofiarą cofki z kanalizacji, a wtedy nieczystości z pękniętej rury mamy rozlane na podłodze.

Popularny artykuł na blogu: Czym usunąć zapach z kadzidełka?

Jakie mogą być źródła smrodu w domu?

W codziennym życiu spotykamy się z różnymi zapachami. Niektóre są przyjemne, tak jak te, które towarzyszą nam w Wigilię Bożego Narodzenia, inne są przykre i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Źródła przykrych woni są często bardzo zwyczajne i w większości przypadków łatwo się od nich uwolnić.

Dlaczego w mieszkaniu śmierdzi?

Jak się okazuje, są takie przyczyny nieprzyjemnego zapachu, których likwidacja wymaga od nas bardziej zdecydowanych działań. Do najczęściej występujących woni w mieszkaniu z którymi ciężko się pogodzić, zaliczyć można:

 • Brzydki zapach stęchlizny, np. w piwnicy;
 • Nieprzyjemne zapach spalenizny;
 • Kwas masłowy i jego ostry smród;
 • Zapach nikotyny;
 • Zepsutego mięsa po awarii lodówki

Nieprzyjemny zapach i co dalej?

Przyczyny pojawienia się nieprzyjemnych zapachów w domu mogą być bardzo prozaiczne. Może to być niewłaściwie przechowywana żywność (przykład 1), głównie mięso i warzywa. Mięso szybko się psuje, a procesy gnilne w nim zachodzące zwabiają muchy. Składają one w nim jaja, z których wykluwają się larwy. Procesowi temu towarzyszy nie tylko odór, ale też wyzwalanie się szkodliwych toksyn. Także psującym się warzywom towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach.

Czytaj również: ozonowanie żywności

Zepsute warzywa

Warto dbać, by produkty spożywcze w domu były dobrze przechowywane.

Kolejną przyczyną trudnych zapachów w mieszkaniu może być przetrzymywanie brudnej odzieży bądź butów (przykład 2), zwłaszcza tych, w których biegamy czy trenujemy. Przepocone a czasami zanieczyszczone innymi wydzielinami ubrania, w miarę upływu czasu, zaczynają wydzielać bardzo nieprzyjemną woń.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach?

Okazuje się, że czasami nieprzyjemny zapach to skutek nienależytej dbałości o naszych pupili i ich psie legowiska (przykład 3) bądź w przypadku kotów, kuwety. Brudne zwierzaki  wylegując się na kanapach czy fotelach roznoszą fetor po całym mieszkaniu.

Te trzy przykłady są bezpośrednio związane z niezachowaniem w domu należytych standardów sanitarnych. Chodzi głównie o nieutrzymywanie należytej czystości w pomieszczeniach, w których żyjemy.

Do tej grupy źródeł smrodu w domu można także zaliczyć brak dbałości o stan muszli klozetowej, umywalki czy zlewozmywaka. I tu wszystko zależy od nas. Wystarczy zmienić nawyki, narzucić sobie trochę dyscypliny i problem przestanie istnieć.

Generator ozonu

Przenośne urządzenie do ozonowania małych pomieszczeń.

W celu zwiększenia naszego komfortu możemy sięgnąć po powszechnie znane i nieskomplikowane sposoby doprowadzenia powietrza w naszym domu do należytego stanu. Wydezynfekowane pomieszczenie jest nie tylko wolne od niebezpiecznych drobnoustrojów, ale również czuć w nim wyraźnie dobrą energię. W takim domu po prostu dobrze się mieszka, a ozon pomoże usunąć różne nieprzyjemne zapachy z mieszkania.

Domowe sposoby na przykre zapachy — sprawdzamy odświeżacze powietrza

W obecnych czasach na rynku mamy  duży wybór preparatów do dezodoryzacji, rozsiewających przyjemnych dla nosa wonie. Jedne mają postać atomizerów , inne włączamy do kontaktu. Doświadczenie uczy jednak, że ich działanie trwa tylko przez krótki czas i w zasadzie tylko maskują  przykry zapach, a nie skutecznie go likwidują.

W codziennym życiu zdarzają się niestety także przypadki, gdzie smród jest skutkiem poważniejszych zdarzeń, którym nie tak łatwo zaradzić. Należą do nich  na przykład awarie szamba czy kanalizacji w pomieszczeniach biurowych.

W przypadku tak ekstremalnego przypadku, jakim jest awaria kanalizacji, zdajmy się raczej na profesjonalistów i ozonowanie powietrza na wysokim stężeniu, niż domowe sposoby dezodoryzacji.

Wybicie szamba to jedna z gorszych rzeczy, jakie mogą się przytrafić właścicielowi budynku i to nie tylko w święta. Fekalia to bardzo poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a odpady metaboliczne często pełne są różnych zarazków np. bakterii tj. enterococcus faecalis. Co więcej, bardzo szkodliwe są gazy, które nieczystości te wydzielają. Najbardziej groźne są metan i siarkowodór.

Warto również wspomnieć o tym, iż nawet krótko trwające narażenie się na kontakt z metanem, jest śmiertelne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie takich zbiorników i trzymanie od nich z daleka  przede wszystkim dzieci. Niestety informacje o wypadkach związanych z szambem stale do nas docierają.

Zalanie fekaliami mieszkanie lub piwniac to często straszny zapach, którego bardzo trudno się pozbyć bez profesjonalnych środków czyszczących i urządzeń do dezynfekcji takich jak np. generatory ozonu o zwiększonej mocy. Istotne jest więc to, aby sprzątanie po zalaniu fekaliami powierzać specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jak usunąć zapach stęchlizny.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu stęchlizny

A teraz nawiązanie do tytułu artykułu. Jak się okazuje, powodem smrodu odczuwanego przez nas po umyciu podłogi często jest wilgoć. Może ona być umiejscowiona zarówno pod panelami, jak i wykładziną podłogową, czy też pod płytkami ceramicznymi.

Często stęchlizna przedostaje się również do samochodu i w jej usunięciu pomaga proces ozonowania. W samochodzie wystarczy zainstalować niewielkich rozmiarów ozonator i włączyć go na 20 minut, by usunąć wonie i przy okazji pozbyć się grzybów z klimatyzacji i z wnętrza pojazdu.

Często zadawane pytania – FAQ

Nawet posadzka w piwnicy wymaga starannego umycia, gdyż niedokładne wykonanie tej czynności spowoduje, że odór fekaliów będzie się utrzymywał w powietrzu przez bardzo długi czas. Pozbycie się źródła smrodu to podstawa do przywrócenia normalnego zapachu w pomieszczeniu.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny?

Jakie są powody pojawienia się wilgoci w budynku?

Powodem powstania wilgoci jest na przykład zalanie czy przyjmowanie wilgoci z gruntu, na którym osadzony jest budynek. Wadliwa izolacja budynku często jest niebezpośrednim powodem brzydkiego zapachu i pojawienia się szkodliwych mikroorganizmów.

W obu przypadkach należy ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i gruntownie osuszyć i odgrzybić zawilgocone miejsce. Inaczej wilgoć będzie nam stale towarzyszyć, a niebezpieczne mikroorganizmy mogą powodować liczne choroby.

Co pomaga zwalczyć zapach stęchlizny?

Wkładanie do szaf mokrych ubrań często powoduje powstanie tego nieprzyjemnego zapachu. Stęchlizna najczęściej pojawia się w starych budynkach zawierających wady konstrukcyjne. Często wystarczy pozbyć się wilgoci, osuszyć ściany i wykonać ozonowanie pomieszczeń. Usługi ozonowania oferuje większość specjalistycznych firm sprzątających.

Przejawem zawilgocenia jest właśnie, wyczuwalny w lokalu zapach stęchlizny. Odczuwaniu go sprzyja brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, którą zapewnia odpowiednia wentylacja i regularne wietrzenie pomieszczeń.

Jak pozbyć się stęchlizny?

W usunięciu zapachu stęchlizny najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu ozonowania pomieszczeń. Należy pamiętać, że przyniesie to  zamierzony efekt, dopiero gdy usuniemy źródło powstania smrodu.  Pierwszym krokiem musi być staranne zebranie wszystkich nieczystości. Niestety nie da się tego dobrze zrobić domowymi sposobami. Trzeba się tu zdać na fachowców. Taka praca musi być obowiązkowo wykonywana w specjalnych kombinezonach i maskach ochronnych. z użyciem urządzeń od zbierania nieczystości na mokro.

Kastelnik – dezodoryzacja pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Oczyszczane podłoże winno być  także starannie umyte. Służą do tego profesjonalne szorowarki, które skutecznie umyją nawet nierówne i porowate podłoże. Czas pracy należy dostosować do stopnia zabrudzenia. Im jest ono większe, tym maszyna powinna pracować dłużej.

Awaria szamba i nieczystości na podłodze w piwnicy, co robić?

Niestety nie zawsze usunięcie przyczyny nieprzyjemnego zapachu wystarczy, by rozwiązać problem. Na pewno nie można na tym poprzestać w przypadku rozlanych na podłodze fekaliów. W powietrzu bowiem pozostaną wirusy, bakterie i toksyny i aby się ich pozbyć, należy  przeprowadzić profesjonalną dezynfekcję pomieszczeń. Bezpośredni kontakt do lokalnej firmy od ozonowania, zazwyczaj przyspiesza rozwiązanie problemu.

Wóz do opróżniania szamba

Wóz asenizacyjny do wywozu szamba z posesji.

Dezynfekcja po fekaliach — ozon czy nadtlenek wodoru, co wybrać?

Badania pokazują, że dezynfekcja powietrza zapewnia bezpieczeństwo sanitarne nam i naszym bliskim. Sposobów odkażania zalanego mieszkania jest kilka. Firmy sprzątające wykonujące takie usługi dobierają odpowiednią metodę dezodoryzacji w zależności od rodzaju skażenia i sytuacji panującej w miejscu zdarzenia. W trakcie zabiegu nie powinno być zwierząt w odkażanym lokalu.

Jedną z bardziej popularnych metod jest ozonowanie, ale często wybierane jest również tzw. zamgławianie suchą mgłą. Polega ono na rozpylaniu środka dezynfekującego, którym jest nadtlenek wodoru w strumieniu powietrza. Ta mieszanka składa się z cząsteczek wielkości kilku mikronów i dociera do wszelkich zakamarków i ukrytych miejsc.

Dezynfekcja piwnicy po fekaliach.

Skuteczna metoda dezodoryzacji to ozonowanie dużym generatorem ozonu.

Środek chemiczny zabija wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki temu, że jego  struktura jest  bardzo drobna, nie niszczy on, ani nawet nie moczy powierzchni, z którymi ma kontakt. Skuteczność tej metody odkażania jest bardzo duża i stąd jej ogromna popularność przy usuwaniu pleśni i grzybów w zawilgoconych pomieszczeniach.

Dezodoryzacja powietrza ozonem to hit w branży – zaufaj specjalistom

Aby wzmocnić efekt działań dezynfekcji, warto, jest przeprowadzić, dezodoryzację powietrza. Doskonale sprawdza się tu ozon. Jest to gaz będący odmianą tlenu o silnych właściwościach utleniających, którego trzeci atom ma dużą zdolność wchłaniania zanieczyszczeń.

Poprawnie przeprowadzony proces ozonowania nie tylko likwiduje zagrożenia wirusowe i bakteryjne, ale też powoduje, że powietrze w pomieszczeniu uzyskuje przyjemny zapach. Ozonowanie stanowi więc ukoronowanie działań przywracających czystość w pomieszczeniach, gdzie wcześniej panował przykry zapach.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%