Praktyczne Case Study

Dezynfekcja mieszkania po zgonie. Śmierć bliskiej osoby i pomoc w ostatnich dniach życia

Dezynfekcja mieszkań po zgonach to usługa, której nie możemy zrealizować bez profesjonalnego sprzętu do zamgławiania pomieszczeń oraz sprawdzonej firmy sprzątającej po zmarłych. Otóż śmierć to zjawisko, które podczas naszego życia towarzyszy nam nieustannie. Mówi się, że kto się urodził, to musi również umrzeć. Podczas naszego życia tracimy bliskich, przyjaciół czy znajomych. Zazwyczaj dla każdego z nas pierwszy kontakt ze śmiercią bliskiej osoby to szok i trauma. Czasami dzieje się tak, że mamy świadomość. tego, że niedługo odejdzie ktoś nam bliski i będą to jej lub jego ostatnie dni życia. Co możemy zrobić i w jaki sposób pomóc?

dezynfekcja po zgonach

Ostatnie dni w domu

Zdarza się, iż nasza codzienność przebiega beztrosko. Jednak nagle dowiadujemy się o chorobie kogoś bliskiego i jest szok. Staramy mu się jak najlepiej pomóc, szukając pomocy u specjalistów. Jednak czasami i to nie przynosi skutków. Choroby, które są nieuleczalne np. zaawansowany nowotwór z przerzutami, to sytuacje, gdzie lekarze pomimo swoich szczerych chęci nie mogą nam pomóc. Wówczas nie możemy zrobić nic innego jak, zabranie go do domu, gdzie będzie w otoczeniu, które jest dla niego oazą spokoju. Ważne jest wówczas, abyśmy przygotowali odpowiednio miejsce, gdzie będzie on przebywał, aby ostatnie chwile na tym świecie były dla niego (niej) godne i jak najmniej stresujące.

Jak przygotować mieszkanie dla osoby chorej?

Przede wszystkim powinniśmy wygospodarować dla niego (niej) osobny pokój, jednak gdy nie mamy takiej możliwości, to należy przynajmniej wydzielić miejsce w pomieszczeniu. Spokój i cisza, tego potrzebują nasi bliscy. My jako rodzinna, powinniśmy im to po prostu zapewnić. Wiele osób borykało się z problemem, jakim jest, to aby zapewnić bliskim jak najgodniejsze warunki umierania. Grupa naukowców stworzyła pewnego rodzaju piramidę, która mówi o tym, jakie warunki powinny być spełnione, abyśmy mówili o dobrych warunkach do umierania. Należy do nich:

  • komfort – czyli bez chronicznego bólu, możliwość snu;
  • pomoc – ktoś kto dba o podstawowe potrzeby umierającego;
  • bliskość – trwanie przy chorym do ostatnich chwil;
  • beztroskość – nie powinniśmy go martwić, tylko sprawiać by mógł on odejść w spokoju.

Śmierć – czy się jej boimy?

Z badań wynika, że 45% ludzi nie rozmawia o śmierci, natomiast 30% nawet o niej nie myśli. Z tych samych badań wynika również, że ludzie pytani o ostatnie życzenie, które chcieliby spełnić przed zgonem, są dalekie podróże, czy ekstremalne atrakcje. Jeśli jesteśmy zdrowi, nie zdajemy sobie sprawy, że w ostatnich dniach, gdy umieramy, nie mamy już takich potrzeb. Wówczas myślimy o spokoju i byciu z bliskimi oraz o tym, aby nie cierpieć. Z raportu przeprowadzonego przez NGO 60% chciałoby umrzeć w domu z bliskimi.

Opieka w domu – nie tylko wsparcie

Musimy pamiętać o tym, że opieka nad umierającym to nie tylko zapewnienie mu wsparcia, czy spokoju. Ważne jest też, to aby nie cierpiał on. Powinniśmy zapewnić mu również dostęp do opieki medycznej np. przychodząca pielęgniarka środowiskowa, czy wizyty domowe lekarza rodzinnego. W przypadku, gdy z chorym jest źle i nie może on spożywać pokarmów, należy podłączyć mu np. kroplówkę. Przy ogromnym bólu i w przypadku niemożności połykania pokarmów, czy picia wody, leki przeciwbólowe również będą podawane dożylnie. W zależności od tego, w jakim stanie jest bliski, nasz dom może zamienić się w salę szpitalną.

Zgon bliskiego w domu – co robić?

Przede wszystkim należy wezwać odpowiedni oddział medyczny, który stwierdzi zgon i wyda nam kartę zgonu. Następnie należy wezwać zakład pogrzebowy, który zawiezie ciało do kostnicy. My zostajemy w domu. Należy tutaj pamiętać o tym, że po śmierci w ciele człowieka dochodzi do postania chorobotwórczych drobnoustrojów. Powinniśmy zadbać o dezynfekcje po zgonie. Najlepiej w tym celu wynająć firmę Kastelnik, która oferuje sprzątanie po zgonach. Zadba ona o takie aspekty jak pobycie się bakterii, wirusów i grzybów oraz o utylizacje przedmiotów skażonych biologicznie np. ze śladami krwi. Pamiętaj, że takich skażonych prześcieradeł, czy koców nie wolno wyrzucać na zwykły śmietnik. Jeżeli jest taka potrzeba, możesz również zlecić wywóz mebli z mieszkania po zmarłej osobie. W takim przypadku, pamiątki po zmarłym są przekazane rodzinie tuż po wykonaniu profesjonalnej dezynfekcji.

Podsumowanie

Gdy dojdzie do tego, że Twój bliski ostatnie chwile swojego życia będzie spędzał w domu, pamiętaj o pewnych kwestiach: przygotuj odpowiednie i komfortowe miejsce dla niego oraz  zadbaj, aby miał ciszę i spokój. Staraj się nie męczyć go innymi problemami dnia codziennego. Nie dopuszczaj do tego, aby cierpiał i zapewnij mu jak najlepszą pomoc medyczną. Po śmierci pamiętaj o odpowiedniej dezynfekcji mieszkania po zmarłym, której ze względu na groźne patogeny, nie możemy zbagatelizować.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Płatności akceptuje First Data Polcard

Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

Aktualna ocena

0
0,0 rating
0 na 5 gwiazdek (ilość ocen: 0)
Doskonale0%
Bardzo dobrze0%
Średnio0%
Słabo0%
Okropnie0%