Praktyczne Case Study

Czyszczenie suchym lodem w nowoczesnej firmie sprzątającej Kastelnik 

Suchy lód – to odpowiedź na pytanie, co wspólnego ma nowoczesna firma sprzątająca z transportem specjalistycznym i branżą medyczną? Czyszczenie suchym lodem za pomocą zestalonego dwutlenku węgla, w 2021 roku stało się jeszcze bardziej rozpoznawalną metodą sprzątania specjalistycznego. Wszystko za sprawą ostatniej pandemii i sposobu transportu szczepionek w hermetycznych kontenerach czy też pojemnikach ze zmrożonym dwutlenkiem węgla.

Kastelnik – sprzątanie specjalistyczne – usługi całodobowe 24/7

Okazało się, że suchy lód odgrywa ważną rolę nie tylko w przemyśle czy gastronomii, ale również w branży medycznej.

Suchy lód w temperaturze niskiej

Zdjęcie: maszyna do czyszczenia suchym lodem © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o

Specjalistyczne czyszczenie, oparte na technologii suchego lodu w polskich zakładach przemysłowych

Mycie suchym lodem maszyn produkcyjnych za pomocą suchego lodu to zadanie realizowane od wielu lat przez profesjonalne firmy sprzątające. Powinniśmy zdać sobie sprawę z jednego faktu – wjazd osób trzecich na teren jakiejkolwiek firmy, musi odbywać się pod nadzorem uprawnionych do tego osób.

Pracownicy firmy sprzątającej Kastelnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też przed podjęciem się każdego zlecenia, nasz dział realizacji konkretnie planuje przebieg zadania i prac sprzątająco – czyszczących. Przede wszystkim po ustaleniu terminu realizacji usługi, konsultujemy wewnętrznie przebieg pracy, tak aby była ona wykonana w jak najbardziej efektywny z możliwych sposobów.

Wjazd na teren  zakładów produkcyjnych czy przemysłowych wymaga od nas zazwyczaj przepustek i stosownych zezwoleń. Po krótkiej odprawie połączonej ze szkoleniem BHP, technicy firmy Kastelnik  przechodzą do zajęcia stanowiska pracy i rozładowania maszyn i urządzeń do czyszczenia suchym lodem. Następnie bardzo ważną kwestią jest, aby ustawić odpowiednie parametry sprężarki powietrza (5.5 bara), a całość podłączyć do jednej z maszyny czyszczących za pomocą zestalonego dwutlenku węgla.

pojemniki na suchy lód

Zdjęcie: pojemnik na suchy lód © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o

Czyszczenie suchym lodem odstawia na boczne tory inne technologie

Opatentowana ostatnio, najnowsza technologia Cold Jet i jej system kontroli cząsteczek, umożliwiają dokładne cięcie suchego lodu przez operatora, na wymiar od 0,3 mm do 3 mm w bardzo precyzyjny sposób.  Tak zaplanowana praca jest z jednej strony niezwykle prosta, a drugiej strony bardzo skuteczna.

Nowoczesny komputer pokładowy daje możliwość zapisania dokładnych parametrów czyszczenia, tak jak to ma miejsce w przypadku komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych – CNC. Oryginalna technologia czyszczenia za pomocą suchego lodu, to obecnie najbardziej skuteczna metoda oczyszczania w porównaniu do innych tradycyjnych sposobów sprzątania i mycia maszyn w zakładach produkcyjnych. Śmiało, można stwierdzić, iż czyszczenie suchym lodem,  eliminuje pomału technologie ścierne typu piaskowanie czy sodowanie.

BHP podczas czyszczenia suchym lodem – co robić przy wypadku w pracy?

Dostaliśmy nowe zlecenie – jesteśmy szczęśliwi, że kolejny raz, klient obdarzył nas zaufaniem. Czas na przygotowanie pracowników do czyszczenia maszyn przemysłowych. Są dobrze przygotowywani i przeszkoleni w zakresie prac niebezpiecznych w tym prac na wysokości. Na wewnętrznych szkoleniach technicy firmy Kastelnik, są przeszkalani również w bardzo ważnym aspekcie BHP, jakim są zasady w przypadku wystąpienia zagrożenia życia. Wytyczone z góry są także środki ochrony zbiorowej, do których należą m.in.: okulary, ochronniki, czy kask, jak i odzież robotnicza oraz ochronna.

Co mają oni robić w sytuacjach kryzysowych? Przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wezwać swojego przełożonego, służby ratunkowe. Należy również powiadomić osobę, która jest odpowiedzialna w danym miejscu za BHP.  Musimy tutaj pamiętać o przestrzeganiu zasad udzielania pierwszej pomocy. Podczas pracy chociaż jedna osoba powinna posiadać szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Gdy dojdzie do wypadku w pracy, każdy z pracowników powinien  zachować spokój, a w razie potrzeby skorzystać z jednego z numerów telefonów alarmowych:

 • 112 – ogólny telefon alarmowy;
 • 999 – Pogotowie Ratunkowe;
 • 998 – Straż Pożarna;
 • 997 – Policja.
bhp podczas pracy suchym lodem

Zdjęcie: maska ochronna 3M © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o

Zagrożenia na stanowisku pracy – zasady postępowania BHP

Tak jak i w każdym miejscu pracy istnieją pewne zagrożenia, przed którymi warto się zabezpieczyć, a przede wszystkim znać zasady postępowania, gdy one wystąpią.

To, co jest ważne podczas szkolenia stanowisk-owego to zapoznanie z potencjalnymi awariami sprzętu do czyszczenia suchym lodem, chociaż praktycznie one nie występują. Jednakże, gdy pracownik podejrzewa, iż eksploatacja sprzętu może przebiegać nieprawidłowo, jest on zobligowany do wyłączenia maszyny i poinformowania o tym fakcie swojego przełożonego.

Następnie winno się naprawić urządzenie, jeśli usterka rzeczywiście miała miejsce. Powrót maszyny do pracy może nastąpić wyłącznie, kiedy będzie ona w 100% sprawna technicznie.

Realizacja czyszczenia suchym lodem, czy jest szkodliwy?

Tak, jak już wspomnieliśmy, podczas każdej pracy obowiązują nas procedury związane z bezpieczeństwem. Czyszczenie suchym lodem nie wymaga od nas ingerencji wielu ludzi, ponieważ całą robotę wykonują za nas nowoczesne maszyny. Oczywiście jest kwestia prawidłowej ich obsługi, gdyż nie należy zapominać, iż najsłabszym ogniwem jest człowiek.

Łatwa praca za pomocą suchego lodu ma miejsce za sprawą 3 mm granulatu oraz sprężonego powietrza, który jest jego bezpośrednim nośnikiem. Dzięki niewystępowaniu substancji chemicznych technik wykonujący zabieg nie jest narażony na działanie szkodliwych substancji. Tak jak już wspomnieliśmy, nie powstają również po jego zastosowaniu żadne odpady wtórne groźne dla środowiska. Jedynie co zazwyczaj mamy do usunięcia to suchy brud z maszyn przemysłowych, z podłogi, który zostaje oderwany od zanieczyszczonych powierzchni.

To, co jest ciekawe ze względu na aspekt ekologiczny to produkcji samego CO2. Jest on naturalnie odzyskiwany, w jednym z koncernów  zajmujących się produkcją i dystrybucją gazów, co sprawia, że tym bardziej jest on nieszkodliwy dla środowiska i nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego.

Odzież ochronna podczas czyszczenia suchym lodem 

Pracownicy Kastelnik przed realizacją usługi czyszczenia suchym lodem są wyposażenie w środki ochrony osobistej, którą dostają z działu BHP:
 • okulary ochronne (EN 166);
 • odzież ochronna minimum 2 klasy;
 • rękawice ochronne (EN 388);
 • obuwie ochronne minimum S3 klasy.
Technik wykonujący realizację usługi czyszczenia suchym lodem dla przemysłu nie może zapomnieć również o ochronie słuchu, ponieważ poziom hałasu może przekraczać wartość  85 dB (A). Warto by posiadał on również czujnik dwutlenku węgla, czy też aparat oddechowy w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze.

W jakich branżach sprawdzi się mycie suchym lodem?

czyszczenie suchym lodem

Zdjęcie: maszyna do czyszczenia suchym lodem Cold Jet © 2021 Kastelnik Studio sp. z o.o

Suchy lód ma zastosowanie w wielu gałęziach polskiego przemysłu. Od wielu lat importerzy maszyn do czyszczenia suchym lodem ściśle współpracują z krajowymi zakładami produkcyjnymi, obsługując:
 • Branżę motoryzacyjną;
 • branżę spożywczą;
 • branże przemysłu drzewnego;
 • branże przemysłu gumowego;
 • branżę poligraficzną;
 • przemysł ciężki w tym branżę odlewniczą.

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem – na co zwrócić uwagę?

Specjalistyczne urządzenia do czyszczenia suchym lodem wymagają wyboru odpowiedniej grubości granulatu oraz doboru siły stopnia rażenia. Niektóre powierzchnie potrzebują bardziej agresywnego działania. Pamiętajmy, iż mycie suchym lodem, doskonale sprawdza się nie tylko w branży przemysłowej, gdyż  wykorzystujemy go również do przewozu różnego rodzaju towarów lub wyrobów medycznych w niskiej temperaturze.

Firmy, które wykonują czyszczenie suchym lodem, powinny pamiętać o rzetelnym przeszkoleniu swoich pracowników z obsługi urządzeń, ogólnych zasad BHP oraz specyfiki zlecenia.

Zważając na ochronę zdrowia, fachowcy świadczący realizację czyszczenia za pomocą suchego lodu, muszą pamiętać o codziennym zabezpieczeniu się za pomocą środków ochrony osobistej. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu, odkryliśmy rąbka tajemnicy, czym jest suchy lód i jak przebiega czyszczenie suchym lodem.

Tak naprawdę znajduje on szereg zastosowań w wielu branżach w Małopolsce na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w woj. podkarpackim. Wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są specjalne strefy ekonomiczne dla branży motoryzacyjnej, spożywczej w przemyśle ciężkim na Śląsku, czy też specjalistycznym transporcie medycznym.

transport suchego lodu, bus i kompresor kaeser

Zdjęcie: transport suchego lodu © 2023 Kastelnik Studio sp. z o.o

Suchy lód sprawdzi się nie tylko w firmie sprzątającej!

Na zakończenie warto wspomnieć, iż opisana w artykule metoda oczyszczania zabrudzeń przy użyciu suchego lodu, zwiększa możliwości produkcyjne w 90% badanych przypadków. Jeśli masz dodatkowe pytania na temat nowoczesnej technologii czyszczenia suchym lodem i jego zastosowania, a przy tym szukasz wsparcia specjalistów w branży – napisz do firmy Kastelnik! Postaramy się znaleźć rozwiązanie, które będzie najlepsze do Twoich potrzeb.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Osoby szukające informacji na temat czyszczenia suchym lodem zadają najczęściej pytania o cenę urządzenia, zastosowanie w konkretnej branży oraz szczegóły na temat usuwania zanieczyszczeń z maszyn przemysłowych i ich części i podzespołów. 

W prasie specjalistycznej znajduje się dużo informacji na temat opłaty za usługę mycia sucha lodem  (800 zł/1h, sprwdź cennik Kastelnik) i proces aplikacji lodu suchego, a także porady zapewniające bezpieczne użytkowanie i usuwanie silnych zanieczyszczeń z zabrudzonych powierzchni. 

Ile kosztuje maszyna do czyszczenia suchym lodem?

Cena maszyny do czyszczenia suchym lodem może się znacznie różnić w zależności od jej mocy, wielkości zasobnika na suchy lód i producenta. Na polskim rynku jest dwóch głównych dostawców maszyn do suchego lodu. Karcher najtańszy model maszyny do suchego lodu tj. IB 7/40 oferuje w cenie 96.800 zł, a z kolei Cold Jet Aero 40 FP jest znacznie droższy i kosztuje ponad 120.000 zł. Kastelnik rekomenduje, by skontaktować się bezpośrednio z lokalnym dystrybutorem, aby uzyskać dokładną cenę i specyfikację dla wybranego modelu.

Do czego wykorzystuje się suchy lód?

Suchy lód ze względu na swoje unikalne właściwości jest wykorzystywany do wielu różnych zastosowań. Na przykład zestalony dwutlenek węgla,  bo taka jest jego inna nazwa, może być stosowany jako środek chłodzący w transporcie  spożywczym i medycznym oraz w przemyśle do usuwania silnych zabrudzeń  takich jak kleje, farby i inne tłuste osady, bez uszkodzenia oczyszczanej powierzchni. W branży rozrywkowej suchy lód jest stosowany do robienia efektów specjalnych np. widowiskowy efekt dymu z drinków w trakcie wesela.

Czy suchym lodem można wyczyścić podwozie samochodu?

Tak, suchy lód może być wykorzystywany w zakładach mechanicznych do czyszczenia podwozia samochodu i auto detailingu. Urządzenie należy doposażyć w profesjonalną dyszę niskiego przepływu, dzięki czemu strumień rozdrobnionego lodu nie zniszczy delikatnych elementów i okablowania samochodu. Okazuje się, iż suchy lód jest skutecznym środkiem czyszczącym i może usuwać nawet trudne do usunięcia zanieczyszczenia z dolnej części karoserii auta.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%