Praktyczne Case Study

Czym zmyć sadzę ze ścian?

Zastanawiasz się czym zmyć sadzę ze ścian? Kiedy pożar zniszczy część budynku mieszkalnego, może być konieczne przeprowadzenie remontu oraz dekontaminacji. Sprzątanie mieszkań po pożarze bywa trudne, zwłaszcza usuwanie sadzy ze ścian, podłóg i sufitów. Często zwykłe środki czystości nie wystarczają do efektywnego oczyszczenia powierzchni zanieczyszczonej sadzą.

Kastelnik – sprzątanie po pożarach – usługi całodobowe 24/7

Walka z sadzą osiadłą na ścianach wymaga interwencji specjalistów z jednej z firm sprzątających po pożarach, świadczących usługi czyszczenia po pożarze.

usuwanie różnego rodzaju sadzy

Jaki preparat do usuwania sadzy wybrać? Przykład wymycia zbiornika suchym lodem.

Jak zmyć sadzę? Sprawdzone sposoby na mycie ścian po pożarze

Jeżeli chcesz szybko i skutecznie zlikwidować skutki pożaru i potrzebujesz  w tym fachowej pomocy, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy sprzątającej po pożarach – Kastelnik.  Firma świadczy usługi gruntownego i kompleksowego czyszczenia ścian po pożarze suchym lodemusuwania szkód po pożarach, w tym likwidację nieprzyjemnego zapachu za pomocą przemysłowych generatorów ozonu o mocy 240g./h oraz utylizację zniszczonych przedmiotów. Co ważne, firma Kastelnik oferuje specjalistyczne prace sprzątające na terenie całej Polski.

Czym usunąć sadzę?

Jak wiadomo, ściany pokryte sadzą są bardzo trudne do wyczyszczenia. Na szczęście, technologia w dziedzinie innowacyjnych metod sprzątania poszła daleko do przodu. Teraz już nie musimy używać drażniących i toksycznych chemikaliów ani mydła malarskiego, aby usunąć sadzę z zanieczyszczonych tłustymi osadami powierzchni.

W dzisiejszych czasach profesjonaliści korzystają z wyjątkowo skutecznej i ekologicznej techniki mycia sadzy, jaką jest czyszczenie suchym lodem po pożarach. Metoda ta pozwala szybko wyczyścić spalone powierzchnie z osadów po pożarowych, w tym zadymione ściany. Suchy lód (CO2) generowany jest w specjalnych przenośnych urządzeniach, przybierając postać granulatu, który osiąga temperaturę -78 stopni Celsjusza.

Następnie granulat jest wypuszczany pod wysokim ciśnieniem na osmoloną pożarem ścianę, uderzając w tłustu brud i niszcząc jego strukturę od wewnątrz. Dzięki temu zewnętrzna warstwa brudu traci elastyczność i pęka, co umożliwia skuteczne usunięcie zanieczyszczeń.

Naważniejsze jest to, iż dzięki wyjątkowo wysokiemu ciśnieniu, z jakim suchy lód jest wypuszczany z urządzenia, możliwe jest precyzyjne docieranie nawet do bardzo wąskich szczelin, które są trudne do wyczyszczenia tradycyjnymi metodami.

ściana w sadzy

Zwarcie instalacji elektrycznej może spalić cały dom i okopcić jego ściany.

Dezynfekcja ścian suchym lodem po pożarze

Zaletą mycia ścian i sufitów suchym lodem z zanieczyszczeń po pożarze, jest fakt, iż metoda ta jest neutralna dla środowiska. Mycie powierzchni z sadzy za pomocą suchego lodu cechuje się precyzją, umożliwiającą dokładne wyczyszczenie ścian, podłóg, sufitów, czy przedmiotów codziennego użytku.

Warto dodać, że suchy lód nie niszczy czyszczonej powierzchni, a podczas mycia nie wydziela wilgoci ani nie zostawia mokrych plam. Oznacza to, że śmiało można, wykorzystać go do czyszczenia wszelkich powierzchni wrażliwych na korozję oraz kontakt z wodą.

Czym umyć ściany po pożarze?

Planujesz remont po pożarze i pragniesz się dowiedzieć, jak pomalować okopcone ściany? To się nie uda bez wcześniejszego usunięcia sadzy. Czym umyć ściany po pożarze w domu? Pożar, oprócz zniszczeń mienia pozostawia po sobie także trudne do usunięcia zabrudzenia. Sklepowy preparat do usuwania sadzy ze ścian prawdopodobnie nie przyniesie zadowalające rezultatu.

Mycie ścian i sufitów po pożarze domowymi sposobami może skutkować jedynie rozmyciem sadzy po całej powierzchni, a Ty stracisz cenny czas. W takim razie jak pozbyć się sadzy ze ścian szybko i skutecznie? Najlepiej wykonać mycie ścian suchym lodem, które niezwykle skutecznie usuwa uporczywy czarny osad.

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Suchy lód powstaje w procesie rozprężania ciekłego dwutlenku węgla w ekspresowym tempie. W trakcie rozprężania temperatura CO2 maleje, a czyściwo osiąga temperaturę -79°C. Kompresory wypuszczają granulki suchego lodu, które uderzają w warstwę sadzy, naruszając jej strukturę. Kolejne uderzenia pod wysokim ciśnieniem powodują rozpad brudu i opadanie go z powierzchni.

na czym polega mycie suchym lodem

Warto dodać, że czyszczenie suchym lodem to w pełni bezpieczna metoda mycia, która nie pozostawia po sobie żadnych odpadów wtórnych, czego nie można powiedzieć o myciu chemią.

Co więcej,  suchy lód pozwala nie tylko usunąć sadzę, ale i rdzę z metalowych elementów oraz tłuszczy, smarów i nieczystości powstałych na skutek pożaru. W usuwaniu czarnego osadu mogą być pomocne również profesjonalne środki czyszczące, zawierające alkohol etylowy i nadtlenek wodoru.

Co to jest sadza?

Sadza to osady cząstek stałych powstające w procesie spalania materiałów organicznych, takich jak drewno, węgiel, czy ropa naftowa. W trakcie pożaru w domu dochodzi do licznych reakcji chemicznych, podczas których wydzielane są produkty uboczne w postaci stałych cząstek, które są zbyt duże, aby unosić się w powietrzu i osadzają się na ścianach, sufitach i przedmiotach wokół źródła emisji.

Wiele osób, zastanawia się, z czego składa się sadza? Otóż sadza składa się z różnego rodzaju związków chemicznych, takich jak węglowodory aromatyczne, tlenki węgla, a także metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. Zmywanie sadzy, ze ścian warto wykonać za pomocą suchego lodu, który jest najlepszym środkiem czyszczącym silnych zabrudzeń pożarowych.

Jak pozbyć się sadzy z kominka?

Czarny osad należy również regularnie usuwać z kominka. Okopcone ściany z kominka najlepiej potraktować skutecznym środkiem chemicznym. Można wybrać specjalistyczny proszek do czyszczenia kominka i wykonać mycie od dołu. Pamiętaj, że utrzymywanie czystości kominka gwarantuje jego długie i bezproblemowe funkcjonowanie oraz pozwala uniknąć awarii. Zadanie mycia kominka można zlecić specjalistycznej firmie sprzątającej.

Popularny artykuł na blogu: Jak wyczyścić kostkę brukową koło domu?

Czyszczenie sadzy po pożarze – ekspresowe mycie za pomocą suchego lodu

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy warto spróbować oczyścić ściany z sadzy suchym lodem, pomyśl, że jest to metoda bardzo szybka w aplikacji. Dzięki temu, że mycie ścian po pożarach suchym lodem nie angażuje użycia żadnych środków chemicznych i silnych detergentów, bardzo szybko po wykonaniu zabiegu można wrócić do ponownego użytkowania pomieszczenia. Jedyne, co należy uprzątnąć po oczyszczaniu suchym lodem, to resztki odspojonej sadzy ze ścian, która opadła na podłogę.

ściana w sadzy, przed i po sprzątaniu

Tłusta sadza na ścianie może być źródłem toksyn. Nie dotykaj gołymi rękami!

Czy warto przeprowadzić dekontaminację po pożarze?

Tak, warto przeprowadzić dekontaminację po pożarze, ponieważ może istnieć ryzyko wystąpienia szkodliwych substancji w spalonym budynky, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dekontaminacja okopconych pomieszczeń to proces neutralizacji niebezpiecznych związków chemicznych tj. dioksyny i furany, które pojawiają się w procesie spalania różnych przedmiotów w wysokich temperaturach.

Warto dodać, iż w trakcie pożaru powstają różne toksyczne substancje, takie jak dym, sadza, pył oraz opary chemiczne np. po klejach z tapet. Oczyszczanie budynku po pożarze może obejmować różne czynności, takie jak: czyszczenie sadzy ze ścian, neutralizacja nieprzyjemnych zapachów za pomocą ozonu i utylizacja przedmiotów po spalonych substancjach chemicznych.

Usuwanie sadzy ze ścian – inne sprawdzone metody

Oczywiście tradycyjne metody mycia ścian po pożarze z sadzy wciąż są praktykowane, aby umyć ściany z sadzy, można śmiało sięgnąć po wysokiej jakości chemię zasadową. Nie warto tu oszczędzać, by osiągnąć pożądany efekt, należy wybrać produkty do czyszczenia powierzchni pożarach z górnej półki. Usuwanie sadzy ze ścian wymaga często połączenia kilku metod, aby osiągnąć pożądane efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Przeczytaj także: Jak odnowić dom po pożarze?

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Polecamy stosować środki dedykowane do czyszczenia powierzchni po pożarze, które ulegają biodegradacji. Wysokiej klasy chemia do usuwania trudnych zabrudzeń nie powoduje reakcji alergicznych, nie zawiera amoniaku ani rozpuszczalnika. Przy ograniczonym czasie kontaktu taki środek jest też bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.

Sprzątanie po pożarze. Jak działa firma Kastelnik?

Czyszczenie po pożarze Kastelnik oferuje kompleksowe sprzątanie po pożarach oraz usuwanie szkód i zniszczeń powstałych po wybuchu ognia. Pierwszym etapem są oględziny miejsca zdarzenia, bardzo często firma wysyła w ustalone miejsce techników, którzy dokładnie fotografują zniszczenia, jakie spowodował ogień. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna, podobnie jak wycena składowych elementów czyszczenia i dokładny kosztorys prac.  Następnie w umówionym z klientem terminie przystępujemy do prac sprzątających.

czyszczenie ścian po pożarze, nowe metody

Czy suchy lód jest szybszy od tradycyjnych metod?

Warto podkreślić, że wybierając metodę czyszczenia suchym lodęm, usuwamy sadzę ze ścian sześć razy szybciej, niż w przypadku tradycyjnych metod mycia przy użyciu środków chemicznych. Należy przy tym pamiętać, iż samo umycie ścian nie wystarczy. Należy również przeprowadzić dekontaminację pomieszczeń po pożarze w celu usunięcia trujących dioksyn.

Toksyny te powstają w wyniku  spalania i mogą być niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia.  Wszystkie prace realizowane przez naszych techników  przebiegają sprawnie i profesjonalnie, a czas realizacji zależny jest od wielkości czyszczonej powierzchni. Można przyjąć, iż za 1 dzień roboczy 2-osobowa ekipa wyposażona w sprzęt do czyszczenia suchym lodem może wyczyścić około 40 – 60 m2 spalonej powierzchni.  Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na infolinię firmy Kastelnik.

Czy mydło malarskie jest skuteczne w usuwaniu sadzy ze ścian?

Oprócz suchego lodu i chemicznych środków czyszczących, do mycia sadzy ze ścian można również użyć mydła malarskiego. Warto jednak zaznaczyć, iż mydło malarskie nie jest najlepszą metodą czyszczenia sadzy, chociaż zawiera nieorganiczne związki chemiczne z grupy wodorotlenków i glicerynę, to nie są one tak skuteczne w działaniu, jak zestalony dwutlenek węgla. Mydło malarskie ma dużą grupę zwolenników wśród osób próbujących usunąć szkody pożarowe na własną rękę, ze względu na niską cenę. 1 kg mydła malarskiego do odłuszczania ścian to koszt około 20 zł.

Czym malować ściany po pożarze?

Nie wolno malować ścian, które pokryte są sadzą. Po oczyszczeniu ściany suchym lodem należy użyć specjalnego preparatu gruntującego, który odnowi spaloną powierzchnię i przygotuje je do malowania. Bardzo ważny jest etap usunięcia sadzy i czarnych osadów na wszystkich ścianach zniszczonych przez ogień. Jeżeli ściana będzie poprawnie wyczyszczona, nie ma znaczenia, jaki rodzaj farby zostanie zastosowany do jej pomalowania.

Popularny artykuł na blogu Kastelnik: Co warto wiedzieć o suchym lodzie?

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 3 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%