Praktyczne Case Study

Czym ugasić pożar? Praktyczny poradnik w razie wybuchu ognia w domu

Niezapowiedziany pożar w domu to sytuacja, która może przyprawić o stres nawet najbardziej opanowaną osobę. Kluczem do ograniczenia szkód oraz zachowania bezpieczeństwa własnego i innych mieszkańców jest jednak szybka i właściwie podjęta akcja. W tym praktycznym poradniku omówimy skuteczne metody gaszenia ognia, korzystając z różnych środków gaśniczych.

Przeciętny Polak ma znikomą wiedzę w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, a gaszenie urządzeń elektrycznych wodą może doprowadzić do tragedii. Większy pożar może rozpocząć się niewinnie, ot choćby od zapalenia oleju na patelni podczas smażenia frytek. Właśnie takie z pozoru drobne zdarzenia są często przyczyną poważnych konsekwencji i w efekcie wymagane jest sprzątanie po pożarze w spalonym budynku.

Spalone meble.

Instrukcja bezpiecznego gaszenia pożaru

Kiedy w domu wybucha pożar, należy mimo wszystko zachować spokój i zdrowy rozsądek. Panika w takiej sytuacji zdecydowanie nie będzie pomocna. Co robić w pierwszej kolejności? Jeśli ogień nie zdążył się jeszcze rozprzestrzenić, możesz próbować ugasić go samodzielnie, ale w pierwszej kolejności musisz zabać o własne bezpieczeńśtwo.

Kastelnik – czyszczenie po pożarze – usługi całodobowe 24/7

Tu jednak warto wiedzieć, jakiego środka gaśniczego użyć, by zapanować nad sytuacją, a nie ją dodatkowo pogorszyć. W momencie, gdy pożar szybko postępuje, a Ty widzisz coraz więcej dymu – wezwij straż pożarną i jak najszybciej opuść lokal, w którym wybuchł ogień. Warto również upewnić się, czy budynek objęty pożarem został opuszczony przez wszystkich mieszkańców.

Warto więc zaznaczyć, że bezpieczne gaszenie pożaru obejmuje kilka ważnych kroków:

 • Zachowaj spokój;
 • Jeśli to możliwe – wyłącz urządzenia elektryczne albo główny wyłącznik prądu umieszczony w pobliżu rozdzielnicy lub odpowiedni bezpiecznik;
 • Wybierz odpowiedni środek gaśniczy;
 • Opanuj źródło ognia i ugaś pożar;
 • Nie stosuj wody do gaszenia urządzeń elektrycznych i spalonego oleju;
 • Wezwij straż pożarną, jeśli ogień szybko się rozprzestrzenia.

Czy wiesz, jak ugasić pożar w domu? Kluczowe informacje o bezpiecznym gaszeniu

Jeśli ogień jest jeszcze w fazie początkowej i istnieje możliwość bezpiecznego podejścia, a wokół niego nie ma jeszcze gęstego dymu, to warto spróbować ugasić go za pomocą gaśnicy. Dlaczego unikać użycia hydrantu? Ponieważ gaśnice są bardziej skuteczne i szybsze w działaniu niż woda z hydrantu, a także ograniczają ryzyko porażenia prądem podczas gaszenia.

Proszek gaśniczy nie tylko “zamyka” źródło ognia, jak powszechnie się sądzi. Wchodzi z nim w reakcję, co oznacza, że gdy gasi na przykład drewno, będzie próbował pochłonąć z niego energię cieplną. W wyniku tego zamieni się w twardą, zbity masę. To w celu zneutralizowania źródła ognia oraz stłumienia “żaru”, by zapobiec ewentualnemu ponownemu zapłonowi.

7 wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo podczas pożaru w domu

Oczywiście ważne jest, aby każdy mieszkaniec był przygotowany na tego typu sytuacje. Oto kilka podstawowych wskazówek, które mogą pomóc w nagłym wypadku:

 • Nie używaj wody do gaszenia ognia wywołanego przez tłuszcze i oleje. Woda może sprawić, że płomienie rozprzestrzenią się jeszcze bardziej. Zamiast tego, użyj odpowiedniego środka gaśniczego lub przykryj płonącą patelnię dużą pokrywką lub deska kuchenną, aby odciąć dostęp tlenu.
 • Wyłącz źródło ciepła. Jeśli to bezpieczne, wyłącz kuchenkę lub inne źródło ciepła, które mogło przyczynić się do wybuchu pożaru.
 • Zawsze miej pod ręką gaśnicę. Znajdź odpowiednią gaśnicę dla Twojego domu i naucz się jej używać. Regularnie sprawdzaj jej ważność i czy jest w pełni naładowana.
 • W przypadku pożaru urządzeń elektrycznych, wyłącz prąd w mieszkaniu i używaj tylko gaśnic przeznaczonych do gaszenia pożarów elektrycznych. Nigdy nie używaj wody.
 • Jeśli pożar jest duży, natychmiast opuść budynek i wezwij straż pożarną. Bezpieczeństwo ludzi jest zawsze priorytetem.
 • Zakładaj czujniki dymu w kluczowych miejscach w domu, takich jak kuchnia, sypialnia czy korytarze. Regularnie sprawdzaj ich działanie i wymieniaj baterie.
 • Weź udział w szkoleniach PPOŻ dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Poprawna wiedza i właściwe zachowanie w sytuacjach kryzysowych mogą uratować życie.

Alarmowy numer 112 – bezpłatny numer ratunkowy w UE

Numer 112 jest bezpłatnym numerem alarmowym dostępnym w całej Unii Europejskiej, działającym na telefonach stacjonarnych i komórkowych. Nawet telefon bez karty SIM może wykręcić ten numer. Połączenia na 112 są przyjmowane w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez odpowiednich operatorów. Pamiętaj, że prewencja i odpowiednie przygotowanie to klucz do uniknięcia tragedii. Inwestuj w swoje bezpieczeństwo i edukuj się na temat ochrony przeciwpożarowej.

Wykręcanie numeru 112 w sytuacjach kryzysowych daje szybki dostęp do służb ratunkowych, takich jak straż pożarna, policja czy pogotowie ratunkowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku nagłych zdarzeń, takich jak wypadki komunikacyjne, zatrucia, ataki serca czy pożary. Dzięki jednolitemu systemowi numeru w całej UE, turyści podróżujący po krajach członkowskich mogą być pewni, że mają łatwy i szybki dostęp do pomocy.

Ostatnio byłem świadkiem, jak jedna z moich klientek uciekła z płonącego domu. W trakcie zgłaszania pożaru pod 112, operator numeru alarmowego zapytał, “czy w budynku zostały jakieś osoby?” – wtedy kobieta przypomniała sobie o śpiącym na piętrze dziecku. To jedno pytanie prawdopodobnie uratowło dziecku życie – relacjonuje Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątajacej po pożarach.

Ogień w biurze – co robić?

W przypadku wybuchu pożaru w biurze, ważne jest, aby działać szybko i zdecydowanie. Na początek, natychmiast powiadom innych pracowników o zagrożeniu krzycząc: “Pali się!” i włącz alarm pożarowy. Następnie, jeśli to bezpieczne, zadzwoń po straż pożarną i odłącz prąd używając specjalnego wyłącznika awaryjnego.

Kolejnym krokiem jest poszukiwanie gaśnicy. Gaśnice są zazwyczaj oznaczone charakterystycznym czerwono-białym znakiem. Znajdują się one często w łatwo dostępnych miejscach, więc warto zwrócić uwagę na otoczenie. Znak ten może być zarówno przyklejony płasko do ściany, jak i występować w formie trójkąta, co zwiększa jego widoczność z różnych stron.

Jakie grupy pożarów wyróżniamy?

Istnieje kilka różnych kategorii pożarów, z którymi możemy się spotkać w różnych sytuacjach. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe we właściwej reakcji i wyborze odpowiednich środków gaśniczych. Wyróżniamy kilka grup pożarów, które określono literami alfabetu od A do F.

 • Pożary ciał stałych, takich jak drewno, tkaniny, słoma czy węgiel, to najpowszechniejsze typy pożarów, z jakimi mamy do czynienia. Ich gaszenie wymaga zastosowania specjalnych środków, które skutecznie neutralizują palące się substancje.
 • Kolejną grupę stanowią pożary cieczy, obejmujące substancje takie jak nafta, parafina, smoła, olej, alkohol czy lakiery. Ich specyficzna natura wymaga odmiennego podejścia do gaszenia i stosowania dedykowanych środków gaśniczych.
 • Wybuchy gazu, do których zalicza się metan, acetylen, wodór, gaz propan-butan, stanowią odrębną kategorię zagrożeń. Ich kontrolowanie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz wykorzystania odpowiednich narzędzi i substancji gaśniczych.
 • Pożary urządzeń pod napięciem lub w otoczeniu urządzeń elektrycznych wymagają szczególnej ostrożności. W takich sytuacjach ważne jest wyłączenie źródła prądu oraz użycie specjalistycznych gaśnic proszkowych lub śniegowych, które nie przewodzą elektryczności.
 • Pożary spowodowane tłuszczami i olejami kuchennymi są powszechnym zagrożeniem w domach. Aby je skutecznie ugasić, konieczne jest użycie dedykowanych gaśnic kuchennych z płynem ABF, specjalnie przeznaczonym do zwalczania takich pożarów.

Gaszenie pożaru w domu i niezbędne środki gaśnicze. Kiedy wezwać straż pożarną?

Pożar typu E, czyli pożar urządzeń pod napięciem elektrycznym, powinno się gasić za pomocą gaśnic proszkowych. To właśnie gaśnice proszkowe są najczęściej stosowane. W ich składzie znajdują się drobno zmielone związki węglanowe. Mają one za zadanie odizolować płonące urządzenie od tlenu. Te substancje nie przewodzą prądu, co sprawia, że są bezpieczne w użyciu. Kiedy próbujesz gasić pożar poza domem, to najprawdopodobniej po odnalezieniu gaśnicy będzie to właśnie gaśnica proszkowa.

Kolejnym rodzajem gaśnicy są gaśnice śniegowe, znane także jako gaśnice dwutlenku węgla. W ich składzie znajduje się skroplony dwutlenek węgla, który po uwolnieniu ochładza się i przybiera postać suchego lodu. Jeżeli to możliwe, zanim rozpoczniemy akcję gaśniczą, urządzenie powinno być wyłączone z napięcia.

Niekiedy jednak wyjęcie wtyczki, otoczonej płomieniami, jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy wykręcić odpowiedni bezpiecznik lub użyć głównego wyłącznika prądu, który znajduje się w rozdzielnicy. Kiedy ogień jest zbyt duży, nie ryzykuj, tylko zadzwoń jak najszybciej po straż pożarną pod numer 998 albo numer alarmowy 112.

Gaśnica proszkowa kontra gaśnica dwutlenkiem węgla: Zalety i zastosowanie

Aby skutecznie ugasić ogień, należy zrozumieć podstawowe zasady. Tlen, paliwo i wysoka temperatura są kluczowymi elementami pożaru. Wyłączając jeden z tych czynników, można zatrzymać ogień. Oto podstawowe kroki, jak używać gaśnicy:

 • Zachowaj spokój i zbliż się do ognia ostrożnie, trzymając gaśnicę w pozycji pionowej.
 • Ruchem wahadłowym obejdź ogień, kierując strumień środka gaśniczego na jego źródło.
 • Poruszaj się do przodu, kierując gaśnicę zygzakowato w stronę ognia.
 • Uważnie obserwuj reakcję ognia na środek gaśniczy. W razie potrzeby powtórz kroki 2 i 3.

Gaśnica proszkowa jest wszechstronnym narzędziem w zwalczaniu pożarów różnych typów, od pożarów materiałów stałych po pożary cieczy i gazów. Jej zaletą jest szybkie i skuteczne działanie. Proszek zawarty w gaśnicy jest w stanie przerwać łańcuch reakcji chemicznej, co prowadzi do szybkiego stłumienia ognia. Ponadto, gaśnica proszkowa jest stosunkowo łatwa w użyciu, co czyni ją popularnym wyborem w miejscach publicznych.

Z kolei gaśnica dwutlenkiem węgla, znana również jako gaśnica CO2, charakteryzuje się zdolnością do gaszenia pożarów wrażliwych na tlen. Działa poprzez wyparcie tlenu z obszaru pożaru, co skutecznie ogranicza dostęp do niego. Jest to szczególnie istotne w przypadku pożarów, gdzie tlen jest kluczowym czynnikiem napędzającym proces spalania. Gaśnica dwutlenkiem węgla działa szybko i skutecznie, co sprawia, że jest doskonałym wyborem w sytuacjach, gdzie liczy się każda sekunda.

Jak postępować w przypadku pożaru urządzeń elektrycznych?

Czy wiesz, że to właśnie urządzenia i instalacje elektryczne są najczęstszym powodem pożarów domów i mieszkań? Jednak ich gaszenie może być nieco trudniejsze niż np. gaszenie palącego się regału z książkami. W takim razie, czym gasić urządzenia elektryczne i jak ugasić pożar instalacji elektrycznej w bezpieczny sposób? Po pierwsze, na pewno nie przy użyciu wody!

W sytuacjach tego typu nie można korzystać z gaśnicy pianowej lub proszkowej. Wówczas pomocne stają się produkty jak proszki gaśnicze czy różnorodne rodzaje gazów (z ciekłym dwutlenkiem węgla). Ich działanie jest podobne do piany gaśniczej – izolują źródło ognia od tlenu, tworząc warstwę (proszek) lub chmurę (gazy).

Dodatkowo wykazują one właściwości chemiczne, hamujące proces spalania. Niestety, mają pewne wady, między innymi mogą sprawiać trudności w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak silny wiatr. Podczas wyboru środków gaśniczych oraz strategii przeciwpożarowej, najważniejszym priorytetem powinno być nasze bezpieczeństwo.

Czym gasić olej na patelni? Popularne błędy w przypadku gaszenia pożarów

Kiedy na patelni wybucha pożar spowodowany rozgrzanym olejem, pierwszą reakcją wielu z nas jest sięgnięcie po wodę. Jednakże to właśnie woda może sprawić, że sytuacja stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna. Kontakt gorącego oleju z wodą może spowodować nagłe rozbryzganie i rozpryski płonącej substancji, co szybko prowadzi do rozprzestrzenienia ognia. Dlatego też konieczne jest zastosowanie innych, bardziej odpowiednich metod gaszenia.

Warto pamiętać, że kluczowe jest zachowanie spokoju oraz zastosowanie odpowiednich środków gaśniczych, takich jak przykrycie patelni przykrywką. Czym wiec gasić olej na patelni? Sięgnij po specjalną gaśnicę przeznaczoną do gaszenia olejów i tłuszczów oznaczoną literką F. Jeśli nie masz pod ręką gaśnicy, po prostu spróbuj przykryć palący się olej przykrywką, co spowoduje przerwanie dopływu tlenu, który podtrzymuje proces spalania.

Po pożarze domu – jak usunąć zapach spalenizny z mieszkania?

Po ugaszeniu pożaru w pomieszczeniach często unosi się uporczywy zapach spalenizny, którego nie da się łatwo zneutralizować. Chociaż oczywiście zawsze zaleca się staranne wywietrzanie całego mieszkania, lokalu czy biura, w którym doszło do pożaru, istnieją także specjalistyczne usługi, które mogą skutecznie rozprawić się z tym problemem.

Jedną z takich usług jest dekontaminacja po pożarze z usuwaniem przykrego zapachu spalenizny. W ramach tej profesjonalnej usługi specjaliści wykorzystują zaawansowane techniki, które mają na celu wyeliminowanie uciążliwych woni. Aby do osiągnąć nalezy w pierwszej kolejności pozbyć się spalonych przedmotów, skuć nadpalone tynki oraz przeprowadzić czyszczenie sadzy ze scian i sufitów.

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%